späť na zoznam príznakov

Spomalený tep

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Spomalený tep, nazvaný odborne aj bradykardia, môže byť prítomný úplne prirodzene napríklad vtedy, ak je človek v stave pokoja, relaxácie, prípadne ak spí a nevykonáva žiadnu činnosť. V tomto prípade sa spomalí nielen tep ale aj dýchanie a človek je v prirodzenom stave pokoja. Okrem toho ale môže ísť aj o príznak spomalenia organizmu, zníženia funkcie štítnej žľazy alebo ak nastanú nejaké iné poruchy v srdcovocievnom systéme alebo poruche srdečného rytmu.

V niektorých prípadoch dochádza k spomaleniu tepu aj v prípade otravy a intoxikácie organizmu, napríklad môže ísť o predávkovanie liekov určených na ukľudnenie alebo spánok, alebo aj o otravu alkoholom alebo inými omamnými látkami. Zároveň pri vážnych stavoch intoxikácie dochádza aj k poruchám vedomia a dezorientácii a ide už o život ohrozujúce stavy. Otrava môže byť spôsobená častokrát aj hubami, chemikáliami alebo iným jedom, ktorý nemusí byť hneď viditeľný.

Nízky pulz a spomalený tep nastáva vtedy, ak je frekvencia tepu nižšia ako 60 tepov za minútu, hoci je to individuálne a bežne napríklad trénovaní športovci majú normálnu tepovú frekvenciu aj od 40 do 60 tepov, kým u priemerného človeka je to od 60 do 80 tepov za minútu. Spomalený tep môže súvisieť v niektorých prípadoch ako necharakteristický príznak aj pre malý prísun živín do organizmu, napríklad je súčasťou príznakov anorexie, poruchy výživy.

Veľmi často je na vine spomalenia tepu aj porucha hormónov, konkrétne štítnej žľazy, kedy dochádza k spomaleniu celkového organizmu a metabolizmu v tele. Nastáva to pri hypotyreóze, čo je ochorenie štítnej žľazy charakteristické nedostatočnou produkciou hormónov. Najviac toto ochorenie postihuje ženy a prejavuje sa aj únavou a zimomrivosťou. Srdce síce silno búši a tlak je pomerne vysoký, ale pulz je naopak pomalší a človek je celkovo unavený a spavý.

Nízka tepová frekvencia sa prejavuje v niektorých prípadoch aj navonok, napríklad pri dýchaní. Človek s nízkym a spomaleným tepom má nedostatok kyslíka v tele a preto dýcha rýchlo, ale zato krátko, aby rýchlo doplnil do pľúc čo najviac kyslíka. Veľakrát je spomalený tep príznakom porúch v centrálnej nervovej sústave, napríklad pri vnútrolebkovom krvácaní, pri zvýšení vnútrolebkového tlaku alebo môže byť aj jedným zo symptómov cievnej mozgovej príhody.

Taktiež poruchy srdcového prevodného systému môžu u človeka spomaliť tep, kedy dochádza aj k tomu, že srdce sa riadi signálmi z komôr a nie zo siení. Srdcová arytmia a ischemické choroby srdca či rôzne srdcové vady sa tiež prejavujú spomaleným tepom, najmä pokiaľ je nepravidelný. Každopádne, akonáhle na sebe človek spozoruje spomalený tep alebo mu lekár diagnostiku bradykardiu, mala by sa hľadať príčina tohto stavu, pretože môže ísť aj o vážne srdcové ochorenie.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Meranie tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách? Meranie tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách?

Poznanie správnych hodnôt životných funkcií má význam pre každého človeka. A ich domáca kontrola je v dnešnej dobe jednoduchšia. Nápomocná je prehľadná infografika.

Podchladenie organizmu - aké má príčiny, ako sa prejavuje a čo spôsobuje? Podchladenie organizmu - aké má príčiny, ako sa prejavuje a čo spôsobuje?

Počas zimného obdobia, ale nie len vtedy, je náš organizmus vystavovaný chladnému počasiu. Jeho podchladenie hrozí viac ako inokedy. V mnohých prípadoch však nie je závislé...

Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení? Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení?

Srdcovo cievnym ochoreniam patrí prvá priečka v chorobnosti a úmrtnosti. Na Slovensku, tak i celosvetovo. Spoznajte snami účinnú prevenciu.

Otužovanie - začnite s ním v lete Otužovanie - začnite s ním v lete

Má otužovanie vplyv na zdravie človeka? Ak sa s ním začne v správny čas, nemusíme sa vyhýbať chladnej vode v lete ani v zime. Ako naň bude reagovať organizmus? Budeme vďaka...

Otrava alkoholom počas dovolenkového obdobia stúpa Otrava alkoholom počas dovolenkového obdobia stúpa

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.