späť na zoznam príznakov

Búšenie srdca: Prečo cítiť rýchly tlkot a silné búšenie, dýchavičnosť?

Autor: Michal Hrebík
Búšenie srdca: Prečo cítiť rýchly tlkot a silné búšenie, dýchavičnosť?
Zdroj foto: Getty images

Búšenie srdca, inak nazývané aj palpitácia, môže byť krátkodobá, ktorá je spôsobená napríklad emočným stresom a vypätím, prípadne fyzickou činnosťou a nie je vôbec nebezpečná, alebo môže byť dlhodobejšieho typu a vtedy je lepšie navštíviť lekára, ktorý pomocou vyšetrenia na EKG zistí prípadné odchýlky alebo kvalitu srdcového rytmu. Búšenie sa môže prejaviť aj v krku, uchu alebo bruchu. Niekedy ale ani ničím viditeľným spôsobené búšenie srdca nemusí nutne znamenať vážnu poruchu.


Príčiny sú iné, ak ide o búšenie v kľude a pri námahe

Ak sa napríklad v srdcovom svale nahromadí viacero zablokovaných vzruchov vplyvom blokovania regulačnými mechanizmami, niekedy nastáva paroxyzmálna takychardia, čo v praxi znamená krátkodobé návaly búšenia srdca trvajúce obvykle niekoľko sekúnd. Obvykle sú takéto srdcové návaly málo časté, trvajú najviac niekoľko sekúnd a nie sú fyziologicky nebezpečné pre organizmus. Až ich pravidelné opakovanie by malo byť dôvodom návštevy lekára.

Trvalejšie búšenie srdca môže znamenať aj zvýšený krvný tlak, čo môže byť odrazom rôznych ochorení alebo zhoršení zdravotného stavu, prípadne reakciou na životný štýl človeka a jeho životosprávu. Rovnako napríklad aj ochorenie štítnej žľazy sa prejavuje okrem iných príznakov aj búšením srdca. Lymská borelióza sa tiež prejavuje nadmerným búšením srdca a ide o ochorenie, ktoré postihuje nielen srdce, ale aj nervovú sústavu, kĺby a kožu, kde sa tiež prejavuje.

Ťažké dýchanie a dýchavičnosť signalizujú problém so srdcom

Vo väčšine prípadov ale môžu dlhodobé poruchy srdcového rytmu a búšenie srdca byť symptómom pre srdcové alebo srdcovo-cievne choroby. Najčastejšou poruchou je fibrilácia srdcových siení a ide o poruchu srdcového rytmu, čiže arytmiu. Prejavuje sa nepravidelnou srdcovou činnosťou, búšením srdca, únavou, ťažkým dýchaním a niekedy na človeka prichádzajú aj mdloby. Pri tomto ochorení nastáva problém s funkčnosťou srdcových siení.

Obvykle totiž srdcové siene stiahnutím vypudia krv zo srdcových komôr, neskôr nastáva aj stiahnutie komôr a vypudenie krvi priamo už do krvného riečišťa. Pri fibrilácii siení ale nie sú srdcové siene schopné sa stiahnuť a tak krv do komôr len pasívne priteká nasatím. Táto porucha funkčnosti nemusí vo veľa prípadoch mladých ľudí byť veľkým zdravotným problémom, ale u starších to môže skomplikovať zdravotný stav a vznikajú z toho rôzne krvné zrazeniny.

Problémy so srdcom
Za búšením sú najčastejšie problémy priamo so srdcom

Úzkosť, triaška a náhle búšenie srdca

Okrem toho medzi časté srdcové ochorenia, ktoré sa prejavujú búšením srdca, patrí aj zápal srdcového svalu nazvaný myokarditída, ktoré je vírusového pôvodu. Ako už bolo spomenuté, aj problémy so štítnou žľazou sa prejavujú srdcovým rytmom a búšením srdca, či už ide o hypertyreózu, kedy nastáva nadmerné produkovanie hormónov v štítnej žľaze, alebo naopak ide o hypotyreózu, kedy je nedostatočné. Búšenie srdca tak môže upozorniť aj na závažnejšie ochorenia, ktoré vôbec nesúvisia so srdcom.

Ak niekto začne napríklad pociťovať náhle úzkosť, začne sa triasť a popritom má zjavné búšenie srdca, môže ísť aj o panický záchvat. Psychika robí svoje a človek s úzkosťou môže veľmi ľahko prepadnúť aj fyzickým problémom, čo sa prejaví práve napríklad na problémoch s koordináciou pohybov. Treba však rozoznať "neškodný" strach napríklad od tetánie, ktorá sa tiež prejavuje triaškami, svalovými kŕčmi a nastáva napríklad aj tŕpnutie rúk a jazyka. Aj v tomto prípade môže byť prítomné búšenie srdca.

Chrbtica ukáže na kardiovaskulárne ochorenie

Bolesti smerom od chrbtice môžu tiež ukázať na problém so srdcom. Niekedy si človek nevšimne klasické búšenie srdca z dôvodu, že pripisuje toto búšenie najmä problémom s chrbticou. Takýmto spôsobom sa ale prejavujú viaceré srdcovocievne choroby, ktoré majú obvykle dlhší priebeh a neprichádzajú naraz. Začínať môžu napríklad problémami s dýchaním, neskôr prídu naozaj aj bolesti chrbta a v poslednej fáze si už človek všimne aj to, že jeho srdce pracuje príliš "hlasno".

Problémom sú napríklad aj rôzne vrodené srdcové chyby, ktoré sa nemusia navonok prejaviť v mladšom veku vôbec, no ako náhle človek zostarne, ukážu sa oveľa intenzívnejšie. Tieto kardiovaskulárne problémy pritom začínajú práve rôznymi príznakmi, ktoré ľudia pripisujú chrbtici a mávnu nad nimi rukou. Aj preto je najlepšie nezanedbať pravidelné lekárske prehliadky, najmä u ľudí vo veku nad 40 rokov. Niekedy sa k nim pridružia aj choroby ciev, napríklad ateroskleróza.

Srdcový záchvat
Pozor si treba dať najmä na srdcový záchvat

Čo to znamená, ak sa to deje pri zaspávaní a v noci

Ak nastane palpitácia srdca v pokoji a z ničoho nič, je to vždy dôvod na zisťovanie príčin. Pri zaspávaní môže byť za búšením srdca ešte prebytok stresu alebo príliš veľa energie nahromadenej z celého dňa. Ak sa však vylúčia tieto príčiny a človek namiesto pokojného režimu, do ktorého by mal organizmus prirodzene pred spánkom prejsť, má problémy s nadmerným búšením srdca, nie je na škodu veci, ak sa na srdce a srdcovocievny systém pozrie odborník - kardiológ.

Ak búši srdce z ničoho nič v noci, môže sa jednať o:

  • ischemickú chorobu srdca
  • chronické srdcové zlyhávanie
  • porucha srdchových chlopní
  • poškodenie srdcového svalu
  • infarkt myokardu - tu sú prítomné ale aj iné príznaky, nielen búšenie srdca
  • nekardiálne ochorenia - podľa iných príznakov je možné špecifikovať konkrétny druh, napríklad problémy s hladinou hormónou, problémy so štítnou žľazou alebo problémy s dýchacou sústavou

V tehotenstve treba dať najväčší pozor

Počas tehotenstva prekonáva telo ženy veľké množstvo zmien a mnoho procesov má svoju prirodzenú príčinu. Príliš silné búšenie srdca bez zjavnej príčiny, napríklad krátkodobej nadmernej fyzickej záťaže, však rozhodne nepatrí medzi tieto procesy. Ak žene búši srdce, môže ísť o príznak dehydratácie, ale aj anémie, problémov so štítnou žľazou a samozrejme aj problémov kardiovaskulárneho charakteru. Viaceré z nich môžu byť dokonca tak vážne, že znemožňujú klasický pôrod.

Tieto priznaky, vrátane búšenia srdca, by ste nemali v tehotenstve nikdy ignorovať:

Búšenie srdca v tehotenstve

Viacerým problémom, najmä s dehydratáciou a presilením, je možné preventívne predchádzať. Ženy by mali dostatočne piť, nemali by sa vystavovať nadmernému stredu alebo fyzickej námahe a ak sa dá, už pred plánovaným tehotenstvom, by mali absolvovať aspoň jednu prehliadku u lekára, ktorá by mohla odhaliť napríklad arytmiu, srdcové poruchy, prípadne začínajúce ochorenie štítnej žľazy či systémových ochorení, ktoré sa môžu v tehotenstve prejaviť viac ako inokedy.

Ako pracuje srdce a čo je srdcový záchvat - choroba s častým príznakom búšenia srdca

Ako pracuje srdce a čo je srdcový záchvat - choroba s častým príznakom búšenia srdca

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Búšenie srdca: Prečo cítiť rýchly tlkot a silné búšenie, dýchavičnosť? patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
Ďalšie názvy: palpitácia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prečo má JÓD dôležité miesto v našom jedálničku? Ako vplýva na organizmus? Prečo má JÓD dôležité miesto v našom jedálničku? Ako vplýva na organizmus?

Jód predstavuje esenciálnu mikroživinu, ktorá zohráva kľúčovú a nezastupiteľnú úlohu v regulácii energetického metabolizmu každého z nás. Aké sú jeho ďalšie funkcie? Prečo je...

Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne? Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne?

Horúčka najmä u detí dokáže rodičov poriadne znepokojiť. Zvýšená teplota nie je sama o sebe chorobou, ale príznakom. Ak však prekročí určité hranice, je dobré vedieť si s ňou poradiť....

Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje

Silné kosti, zdravé zuby. Aká je dôležitosť VÁPNIKA v našom živote? Prečo je potrebný, môže tiež škodiť?

Čo je to nočná hypertenzia? Ako zvyšuje riziko zdravotných komplikácií Čo je to nočná hypertenzia? Ako zvyšuje riziko zdravotných komplikácií

Vysoký krvný tlak zapríčiňuje rôzne zdravotné komplikácie. Zistilo sa, že nočná hypertenzia to ešte zhoršuje.

Meranie krvného tlaku: Aké sú zásady správneho postupu? + 10 zásad Meranie krvného tlaku: Aké sú zásady správneho postupu? + 10 zásad

Správne meranie krvného tlaku má svoj význam. Pri nedodržaní určitých zásad môže prísť k chybnému nameraniu vysokého či nízkeho tlaku krvi.

Naposledy aktualizované 27.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.