Liečba angíny: Lieky (kedy antibiotiká?) a lokálne + operácia

Správnej liečbe angíny musí vždy predchádzať správna diagnostika. Pri diagnostike sa musí primárne rozlíšiť, či sa jedná o vírusovú alebo bakteriálnu angínu.

Od toho sa potom odvíja samotná liečba. Hlavným cieľom liečby angíny je zmierňovať alebo úplne eliminovať príznaky a predchádzať komplikáciám.

1. Vírusová angína

Angína spôsobená vírusovým patogénom odznieva po niekoľkých dňoch viac-menej sama. Jej liečba spočíva najmä v podporných opatreniach, ktoré zmierňujú príznaky a aj samotný priebeh angíny.

Podporné opatrenia zahŕňajú kľudový režim, príjem dostatočného množstva tekutín, vypotenie sa, dostatočná vlhkosť vzduchu v miestnosti, kde sa pacient zdržiava a prísun vitamínov.

V niektorých prípadoch je pre pacienta prospešné prijímať mäkkú kašovitú stravu, ktorá nespôsobuje bolesť pri prehĺtaní. Úľavu môže prinášať aj konzumácia teplých alebo naopak studených pokrmov a nápojov.

Je vhodné vyvarovať sa fajčeniu, ktoré môže nadmerne dráždiť hrdlo.

Nápomocné môže byť aj vyplachovanie hrdla slanou vodou alebo dezinfekčnými ústnymi vodami. Prírodnou alternatívou môžu byť kloktadlá s obsahom šalvie, tymianu alebo harmančeka.

Pri vírusovej angíne sa nepoužíva liečba liekmi, ktoré by pôsobili priamo na vírusový patogén. Lieky sa používajú len ako podporná terapia na zmiernenie príznakov angíny.

Môžu sa používať analgetiká na zmiernenie bolesti, antipyretiká na zmiernenie horúčky, pastilky na cmúľanie s obsahom analgetík alebo lokálnych anestetík, v niektorých prípadoch aj nesteroidné protizápalové lieky.

V závažnejších prípadoch, kedy opuch mandlí spôsobuje problémy s dýchaním, je indikované aj použitie kortikoidov.

2. Bakteriálna angína

Angína spôsobená bakteriálnym patogénom sa spravidla lieči s pomocou antibiotík.

Antibiotiká napomáhajú urýchľovať čas uzdravenia, znižujú riziko vzniku komplikácií a tiež skracujú dobu, počas ktorej je pacient infekčný pre ostatných.

Liekmi prvej voľby sú zvyčajne penicilíny. Podávajú sa perorálne, niekedy parenterálne a liečba trvá približne 7 – 10 dní.

Ak liečba penicilínmi nezaberá ani po 3 – 4 dňoch, ak je pacient alergický na penicilíny alebo ak má baktéria na antibiotikum nízku citlivosť, je potrebná zámena za iné antibiotikum.

Môžu sa použiť cefalosporíny, makrolidy, linkozamidy alebo amoxicilín.

Liečba penicilínmi zvyčajne zlyháva pri opakovane sa vyskytujúcich angínach.

Pri liečbe antibiotikami musia byť vždy dodržiavané základné pravidlá.

Lekár musí pri rozhodovaní o potrebe užívania antibiotika zvážiť všetky riziká, napríklad aj to, že mnohé baktérie spôsobujúce angínu sú zároveň prirodzenou súčasťou mikroflóry úst a hrdla.

Musí brať do úvahy narastajúcu mieru rozvoja rezistencie na antibiotiká a tiež nežiaduce účinky antibiotík.

Taktiež aj pacient musí k liečbe pristupovať zodpovedne a neprerušiť cyklus liečby bez konzultácie s lekárom, a to ani vtedy, ak dôjde k ústupu príznakov angíny.

Samozrejme aj pri bakteriálnej angíne sa môžu uplatňovať podporné opatrenia uvedené pri liečbe vírusovej angíny.

Chirurgická liečba angíny
Liečba angíny spočíva v dodržiavaní podporných opatrení, užívaní správnych liekov a v niektorých prípadoch je potrebná aj chirurgická liečba. Zdroj foto: Getty Images

V liečbe angíny sa niekedy uplatňuje aj chirurgická liečba.

Táto liečba spočíva v operačnom odstránení celých mandlí – hovoríme o tonzilektómii.

K tonzilektómii sa zvyčajne pristupuje v nasledujúcich prípadoch:

  • pri chronických formách angíny,
  • pri rekurentnej angíne,
  • ak u pacienta existuje riziko vzniku závažných komplikácií (napr. reumatická horúčka),
  • ak zapálené a opuchnuté mandle spôsobujú problémy s dýchaním alebo príjmom potravy,
  • ak je pacient alergický na viaceré antibiotiká,
  • ak sa u pacienta pravidelne vyskytujú zápaly hltana.

Chirurgické odstránenie mandlí sa môže vykonávať bez ohľadu na vek.

Komplikáciou zákroku môže byť krvácanie, ako súčasť hojenia rany vyskytujúce sa približne 14 dní po zákroku alebo tiež zníženie telesnej hmotnosti (pacient má problémy s príjmom potravy).

Niekedy sa využíva aj chirurgický zákrok nazývaný tonzilotómia, pri ktorom sa odstraňuje len časť tkaniva mandlí, najmä u detí.

3. Angína v tehotenstve

Príznaky a priebeh angíny u tehotných žien sa vo všeobecnosti významne neodlišujú v porovnaní s ostatnými pacientami.

Prítomnosť angíny u tehotnej ženy môže predstavovať určité riziko pre plod, a to najmä kvôli celkovému oslabeniu imunitného systému ženy.

Nebezpečná môže byť prítomnosť horúčky, systémové rozšírenie infekcie z ložiska infekcie do organizmu a s tým súvisiaci vznik komplikácií (zápaly obličiek, reumatická horúčka a pod.)

Liečba angíny u tehotných žien pozostáva najmä z podporných opatrení.

Ak sú potrebné lieky, napríklad na zníženie horúčky alebo zmiernenie bolesti, žena má užívať len také, ktoré nie sú kontraindikované počas tehotenstva.

Určite je vhodné, aby tehotná žena konzultovala svoj zdravotný stav a potrebu užívania akýchkoľvek liekov s lekárom.

fzdieľaj na Facebooku