Z čoho vzniká celulitída a ako vyzerá? Dá sa odstrániť?

Z čoho vzniká celulitída a ako vyzerá? Dá sa odstrániť?
Zdroj foto: Getty images

Celulitída nie je iba povrchový estetický problém. Problematika pomarančovej kože, ako sa celulitída ľudovo označuje, zasahuje hlbšie vrstvy kože. Nerovnosti, hrbole, ryhy, prehĺbenia kože trápia hlavne ženy, a to najmä v oblasti zadku, bokov a stehien.

Hlavné príznaky

Zobraziť viac príznakov

Charakteristika

Celulitída, označovaná aj ako pomarančová koža, je názov pre nevzhľadne vyzerajúcu kožu, ktorá je hrboľatá, s početnými priehlbinami a nerovnosťami. Najčastejšie vzniká u žien, ale môže postihovať aj mužov.

Pomarančová koža je prevažne estetický problém, ktorého základ pramení v hlbších vrstvách kože. Niektoré štatistiky uvádzajú, že ňou trpí viac ako 90 % žien. Túto dominantne ženskú problematiku riešia odborníci z viacerých odvetví.

Prevažne sa celulitídou zaoberajú kozmetické centrá a v prípade ťažších foriem aj lymfológ, gynekológ, lekár cievnej či plastickej chirurgie.

Tento problém nie je novodobý, celulitída tu bola už dávno. Zaoberali sa ňou Francúzi v 20. storočí, a to v období 20. rokov. Avšak, naplno sa tejto problematike venovali v 70. rokoch, keď stúpal záujem o krásne a štíhle telá.

Minulosť celulitídy je plná rozporov. Nie len pre jej názov. A to hlavne preto, že prípona itis značí v medicíne zápal. Ale celulitída nie je zápalového charakteru. Jej názov bol preto upravený na celulita. Avšak, aj napriek tomu je pomenovanie celulitída celosvetovo rozšírené a zaužívané.

Lekári a ostatní odborníci sa nevedeli zhodnúť ani na tom, či je chorobou, príznakom alebo syndrómom. Estetický problém pre ženy je vzhľad a ten rieši kozmetika, samozrejme, že dôvodom sú zmeny v hlbšej časti kože. Ten ale môže byť multidisciplinárny.

A čo je teda pomarančová koža?

Pôvod celulitídy treba hľadať v podkožnom tkanive. To tvoria lalôčiky tuku, ktoré sú od seba oddelené. Tieto lalôčiky sú zásobené krvnými, ale aj lymfatickými cievami. Podkožné tkanivo u ženy má trocha iné vlastnosti a schopnosti ako u muža.

Samozrejme, u oboch pohlaví tukové bunky izolujú teplo v tele a majú aj ochrannú funkciu. Žena má dvojnásobný počet tukových buniek a tie vedia svoj objem zväčšiť až dve stonásobne. K tomu dopomáha zvislo usporiadané väzivové vlákno.

TIP: Informácie o pomarančovej koži v sekcii príznaky.

U mužov je uloženie tohto vlákna sieťovité, teda do mreže. Koža ženy je tak pružnejšia a má lepšiu schopnosť pre roztiahnutie. Táto vlastnosť kože je u ženy dôležitá hlavne v období tehotenstva.

K pomarančovej koži prispieva zhoršená cirkulácia krvi a lymfy. Tá je dôsledkom nadmerného plnenia tukových buniek tukom. Následkom čoho vzniká opuch, zníženie okysličenia a trvalé poškodenie podkožného tkaniva. 

To sa prejavuje hrboľatou pokožkou, a to najmä v predilekčnej (náchylnej) oblasti:

  • zadok
  • boky
  • stehná
  • brucho
  • paže

Príčina vzniku celulitídy súvisí s hladinou hormónov, najmä ženského hormónu estrogénu. Ktorý ruší funkcie a vstrebávanie vitamínu E a vitamínu B6. Prvý podporuje krvný obeh a druhý odstraňuje zadržiavanie tekutín v tkanivách. Práve počas zmeny tvorby a vylučovania hormónov sa najviac celulitída objavuje.

Príčiny

Príčinou celulitídy sú teda zmeny v podkoží. Hromadenie tuku v tukových bunkách (adipocytoch) a aj narušenie mikrocirkulácie krvi a lymfy. Následne vzniká opuch, zadržiavanie vody a zhoršené okysličenie. Dôsledkom toho je chronický proces, ktorý má za následok pomarančový vzhľad kože.

Na vzniku celulitídy sa podieľajú viaceré vonkajšie aj vnútorné faktory.

Rizikové faktory, ktoré sa podieľajú na vzniku celulitídy v tabuľke

Rizikový faktor Popis
Hormóny estrogény (ženské hormóny) podporujú ukladanie tuku a zadržiavanie vody, a to hlavne v období puberty, ale aj v prípade užívania hormonálnych prípravkov, čiže aj hormonálnej antikoncepcie
Dedičnosť má vplyv na vlastnosti a kvalitu kože a predispozíciu pre tvorbu celulitídy
Nadváha zbytočný prísun živín prispieva k ukladaniu tukových zásob v podkoží, tuk sa ukladá nerovnomerne
Stravovacie návyky nadmerný prísun tukov a cukrov, v podobe bieleho pečiva, mastných jedál, chybou je aj nedostatok vitamínov a minerálov, čiže znížený príjem zeleniny a ovocia problém je nízky pitný režim a nedostatok vody
Nedostatok pohybu prispieva k ukladaniu tukov, energia sa nedostatočne využíva, svaly sú ochabnuté, znížené prekrvenie a aj cirkulácia lymfy
Nevhodná obuv a tesné oblečenie a spodná bielizeň zhoršujú lymfodrenáž
Dlhodobé státie ale aj dlhodobé sedenie a sedavý spôsob života zhoršujú prekrvenie tela
Varixy vznikajú a aj zhoršujú cirkuláciu krvi, následkom toho vznikajú opuchy dolných končatín
Ostatné faktory negatívne tiež vplývajú:
  • stres
  • fajčenie
  • alkohol
  • káva
  • nadbytok soli

Ako je z tabuľky zrejmé, tak za vznikom celulitídy nie je iba nadváha či obezita. Pomarančovú kožu môžu mať aj štíhle ženy. U mužov môže vzniknúť hlavne v miestach, kde je koža vystavené dlhodobej záťaži.

K celulitíde u žien prispieva hlavne zlá kvalita väziva v podkoží, jeho kolagénne vlastnosti, nedostatočná krvná a lymfatická cirkulácia. Druhou najväčšou zložkou je pôsobenie hormónov. Estrogény prispievajú k ukladaniu tukov do podkožia, ale aj k zadržiavaniu vody v tele.

Následne vplývajú aj na kvalitu kože pre negatívny dopad na kolagén. Znižujú jeho tvorbu, a teda aj obnovu. K zvýšenej hladine estrogénov prispieva hormonálna liečba, antikoncepcia, ale aj životné obdobia ženy. Ako je puberta či tehotenstvo.

Veľkú účasť na tvorbe má samotné tukové tkanivo, ktoré v určitej miere produkuje, ale aj zachytáva estrogén. A to napríklad z hormonálnych prípravkov. Platí pravidlo, čím viac tuku, tým viac estrogénu, a to aj v prípade mužského pohlavia.

Zvýšená hladina hormónov, a teda takzvané exogénne estrogény (xenoestrogény) sa nachádzajú v podobe syntetických látok v rôznych produktoch. Nepriamo ju môžu ovplyvniť aj niektoré lieky a drogy (kofeín, alkohol, heroín, mariuana).

Príznaky

Príznaky celulitídy sú hlavne estetické. Ženy ju berú ako nevzhľadnú kožu, trápi ich individuálne. U niekoho je mierna, skoro nebadateľná a u niekoho výrazná už na prvý pohľad, a to aj z diaľky.

Okrem viditeľných zmien môže byť koža na povrchu chladnejšia a bledšia.

Koža je nerovná, hrboľatá, s priehlbinami a ryhami. Môže byť citlivá, ale aj bolestivá na pohmat. Najčastejšie sa celulitída prejaví na lokalitách tela ako sú:

  • zadok
  • stehná
  • paže
  • brucho
  • boky

Celulitída sa delí do štyroch stupňov, a to podľa vzhľadu pokožky. Na základe tejto klasifikácie prebieha aj jej diagnostika. Koža sa stlačí oboma rukami, vytvorí sa kožná riasa. Táto metóda má názov štípací test, vykonáva sa na koži prednej strany stehna.

Tabuľka s klasifikáciou celulitídy

Stupeň Popis
I. stupeň  je ľahká celulitída, ktorá je viditeľná iba na bokoch a preukáže sa pri štípacom teste
II. stupeň  celulitída je viditeľná v stoji a pri sedení, a to hlavne v ostrom svetle a pri stiahnutí svalstva v polohe ležmo nie sú nerovnosti na koži viditeľné liečba je nenáročná a zmeny sú zvratné
III. stupeň  zmeny na koži sú viditeľné aj počas ležania, zreteľné hrbole a prehĺbenia, koža je chladnejšia a bledšia tento stav si vyžaduje komplexnú liečbu a niekedy je neúspešná
IV. stupeň  zreteľné, výrazné nerovnosti, koža je tuhá, napätá, citlivá a na pohmat aj bolestivá 

Diagnostika

Celulitída je v niektorých prípadoch mierna a nie je natoľko viditeľná. V iných prípadoch je zreteľná už z diaľky. Pri hodnotení celulitídy sa využíva hlavne takzvaný štípací test (pinch test). Tento test sa vykonáva na prednej strane stehna. 

TIP: Magazínový článok o obezite v detskom veku uvádza informácie o BMI.

Dopĺňajú sa údaje o výške a váhe, potrebné pre určenie BMI. Okrem výšky a váhy sa hodnotí aj šírka pásu a bokov a ich spoločný index WHR. Index hodnotí približné rozloženie tuku vzhľadom k nadváhe a obezite. Meria sa aj obvod stehien a lýtok.

K dôležitým vyšetreniam patrí aj bioelektrická impedancia (BIA), ktorá určuje zloženie tela. Využíva k tomu rozdielne šírenie elektrického prúdu nízkej intenzity (približne 800 μA s frekvenciou 50 kHz). Termografia je inou metódou, ktorá dokazuje teplotný rozdiel na povrchu kože. Pričom koža postihnutá celulitídou je povrchovo chladnejšia.

Priebeh

Za hlavný spúšťač zmien sa pokladá nástup hormonálnych zmien u mladých dievčat v období puberty. Ako iné a významné obdobie, keď sa výrazne mení hormonálna hladina je tehotenstvo. K výskytu celulitídy prispieva každá ďalšia tehotnosť.

Priebeh celulitídy sa môže rozdeliť podľa jej klasifikácie. A teda prvý stupeň by sa preukázal skoro u každej ženy. Neznamená patologické zmeny kože a nie je potrebné ho liečiť. Inak je to už v prípade druhého stupňa.

V druhom stupni sa vyskytujú zmeny na koži, ktoré sú zvýraznené pri štípacom teste. Viditeľná je nerovnosť pokožky, prehĺbenia. Podobne je to aj v prípade, ak je koža priamo osvetlená a s napnutými svalmi. V tomto čase je celulitída zvratná, teda reverzibilná.

Tento stupeň sa dobre liečiť. Väčšinou postačuje úprava životosprávy a režimové opatrenia. Zvýšenie telesnej aktivity. Ak sa celulitída vyvíja ďalej sú zmeny badateľné aj počas stoja, v ležme. Pričom tento stav si vyžaduje liečbu.

Posledný stupeň sa vyznačuje zreteľnými zmenami pokožky. Sú na nej prítomné hrubé nerovnosti, priehlbiny, ryhy. Koža je chladnejšia, bledšia. Je význačný ťažkou liečbou pre nezvratné zmeny.

Vyskytuje sa hlavne u osôb s hruškovitou postavou. Prítomná je nadváha až obezita. A liečba si vyžaduje zásah viacerých špecialistov. Hormonálne zmeny počas menopauzy nemajú na celulitídu taký vplyv, nakoľko dochádza k zníženiu hladiny estrogénov.

Ako sa lieči: Celulitída

Liečba celulitídy: Lieky, pohyb, strava a iné

Zobraziť viac

Ako sa zbaviť celulitídy

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.cz - Celulitida, MUDr. Dominika Diamantová, Kožní oddělení, Vojenská nemocnice Olomouc
  • solen.cz - Celulitida a ženské hormony, MUC. Pavel Tichýlymfolog a lymfoterapeut se zaměřením na problematiku celulitidy, Brno
  • internimedicina.cz - CELULITIDA, MUDr. René Vlasák, Centrum preventivní medicíny, Praha
  • healthline.com - What Is Cellulite and How Can You Treat It?
  • my.clevelandclinic.org - Cellulite
  • verywellhealth.com - What Causes Cellulite? Treatment and Prevention
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané