späť na zoznam príznakov

Bolesť kože

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť kože
Zdroj foto: Getty images

Je príznak, ktorý sa vyskytuje pri poranení kože, a tým môže byť rezná rana, popálenie, poleptanie alebo omrzlina. Samozrejme, bolesť kože je typickým príznakom kožnej choroby. A to je napríklad plesňové, mykotické ochorenie. Avšak, prejavujú sa ním aj iné ochorenia.


Bolesť kože môžu vyvolať rôzne povrchové ochorenia, infekcie, zranenia. Ale môže ísť aj o príznak, ktorý nie je badateľný viditeľne a na povrchu, ale skrytý niekde vnútri.

Ochorenia kože sú infekčné aj plesňové, a práve tieto sú sprevádzané bolesťami na konkrétnom mieste pokožky. Okrem toho ale treba, samozrejme, rozlišovať medzi primárnou a sekundárnou bolesťou. 

Bolesť kože býva rôzneho charakteru a môžeme ju pociťovať, napríklad ako:

 • ostrá bolesť
 • tupá bolesť
 • pálenie
 • pichanie
 • svrbenie

Príčinou bolesti kože je poranenie

Odrenina na koži, značí aj bolesť kože
Úraz je častou príčinou

V prípade povrchového poraneniainvazívneho zranenia kože dochádza prirodzene k bolesti, a to z dôvodu, že bola narušená povrchová štruktúra kože a nervové zakončenia v nej.

Tie následne do mozgu vyšlú vnem a signál o narušení štruktúry. To sa odrazí v pocite bolesti postihnutého miesta. Veľmi časté sú otvorené poranenia, rezné rany, odreniny, popáleniny či omrzliny. V prípade poranení je možné jednoznačne určiť čo bolesť spôsobuje.

Ochorenia, ktoré môžu zapríčiniť bolesť kože

Bolesti kože sa vyskytujú aj v prípadoch, keď nie je viditeľná ich príčina. Môže byť napríklad symptómom pre bolestivé vírusové ochorenie. To je aj pásový opar. Ten spôsobuje vírus Varicella.

Vtedy nastáva pálenie, pichanie, bolesť kože na dotyk a aj pnutie kožeNeskôr sa objaví aj pľuzgier. Rôzne pľuzgiere a mozoly sa potom objavujú aj v prípade iných infekčných ochorení, ktoré napadajú priamo pokožku. Dobrým príkladom je aj tzv. kurie oko alebo bradavice.

Okrem chorôb kože môže signalizovať bolesť na koži aj vážnejšie problémy a zdravotné ťažkosti. Tie môžu spôsobovať postihnutému aj mnohé nepríjemnosti v praktickom živote.

Ide napríklad o ochorenia ako psoriáza, ovčie kiahne, periorálna dermatitída alebo ochorenie EB, teda epidermolysis bullosa. Tieto choroby sa prejavujú najmä na koži, keďže ide primárne o kožné ochorenia a okrem bolestivosti sú spojené aj s inými príznakmi.

Začervenaná koža, svrbenie a bolesť na koži spôsobujú aj hubové a plesňové mikroorganizmy vyvolávajúce hubové ochorenia, teda mykózu. Sú tu rôzne kvasinky, huby a iné malé organizmy, ktoré sa vyskytujú na pokožke a spôsobujú na prvý pohľad prehliadnuteľné, ale veľmi nepríjemné problémy.

Príklady niektorých mykotických ochorení kože:

Noha, mykóza, boelsť a svrbenie kože
Mykóza kože nôh postihuje približne 30 % obyvateľstva Slovenska
 • pityriasis versicolor, vyskytuje sa hlavne na pokožke, ktorá sa nadmerne potí a kde sa nachádza veľký počet mazových žliaz. Najčastejšie sú lokality na hrudi a chrbte, teda aj bolesť kože hrudníka a chrbtu
 • seboroická dermatitída, postihuje najčastejšie pokožku hlavy, a to aj bolesťou kože vo vlasovej časti
 • dermatomykóza hlavy alebo aj tinea capitis sa taktiež prejavuje bolesťou pokožky hlavy, pri chronickom pretrvávaní spôsobuje poškodenie korienkov vlasov
 • mikrospória je ochorenie prenosné z domácich zvierat, a to najmä na deti
 • tinea faciei sa prejavuje na tvári a okrem bolesti kože na hlave sa prejavuje ako ostro ohraničené ložiská, pri tinea corporis je postihnutá oblasť tela, napríklad aj bolesť v kože brucha
 • tinea inguinalis sa vyskytuje v oblasti slabín
 • tinea manus, keď koža šupinatie, zhrubne a vznikajú na nej trhliny
 • tinea pedis postihuje na Slovensku približne 30 % obyvateľstva a šíri sa hlavne v kolektívoch
 • tinea unguium, ale aj onychomycosis je plesňové ochorenie, ktoré postihuje nechty, pri dlhodobom pretrvávaní ho môže celý zničiť 

Tu je nutná návšteva dermatológa, ktorý môže predpísať účinné antimykotické lieky, prípadne aj rôzne masti, ktoré vyhubia tieto škodlivé organizmy.

Ostatné príčiny bolestí kože

Veľakrát je potrebné skúmať bolesť kože aj v súvislosti s ďalšími príznakmi. Môže ísť aj o problém, ktorý patrí do sféry neurologickej medicíny, prípadne je bolesť spôsobená rôznymi autoimunitnými ochoreniami.

Okrem toho je koža veľmi háklivá aj v prípade alergických reakcií na styk s rôznymi chemikáliami alebo inými látkami z okolitého prostredia. Bolesť na jednom mieste môže signalizovať veľakrát aj také ochorenie, ktoré treba začať liečiť čo najskôr.

Žihľavka, inak aj urtikária na koži
Žihľavka, inak aj urtikária

Bolesti kože spôsobuje aj:

Infografika uvádza najčastejšie príčiny bolesti kože
Bolesť kože môžu zapríčiniť rôzne ťažkosti

Video o príčinách bolesti pokožky hlavy

Video o príčinách bolesti pokožky hlavy

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako vybrať opaľovací krém? Prečo u detí 50 a čo je UV, SPF, fototyp? Ako vybrať opaľovací krém? Prečo u detí 50 a čo je UV, SPF, fototyp?

Nastalo obdobie leta, slnka, vody a dovoleniek. Je ťažké zorientovať sa v množstve ochranných prípravkov. Vybrať vhodný opaľovací krém nemusí byť až taký zmätok ako sa na prvý pohľad...

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Ako vybrať kliešťa správne a bezpečne? 6 dôležitých krokov Ako vybrať kliešťa správne a bezpečne? 6 dôležitých krokov

Kliešť, strašiak teplého počasia, je opäť tu. Tento malý parazit môže človeku vyrobiť veľké zdravotné ťažkosti. Preto, ak ho nájdeme na tele, treba ho čo najskôr vytiahnuť. Nie je to nič...

Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu?

Opar - možno ho vidieť na pere, nose, nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa i na koži. Má rôzne klinické prejavy, formy a môže byť nebezpečný.

Akné: Vyrážky v puberte i v dospelosti? (+ ako sa zbaviť akné) Akné: Vyrážky v puberte i v dospelosti? (+ ako sa zbaviť akné)

Vyrážky, akné či iné nepríjemné prejavy na pokožke, znamenajú estetický, zdravotný a často i psychický problém.  Dopláca na to súkromná aj pracovná oblasť. V snahe zamaskovať a prekryť...

Naposledy aktualizované 23.11.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.