späť na zoznam príznakov

Bolesť kože

Bolesť kože

Je príznak, ktorý sa vyskytuje pri poranení kože, a tým môže byť rezná rana, popálenie, poleptanie alebo omrzlina. Samozrejme, bolesť kože je typickým príznakom kožnej choroby. A to je napríklad plesňové, mykotické ochorenie. Avšak, prejavujú sa ním aj iné ochorenia.


Bolesť kože môžu vyvolať rôzne povrchové ochorenia, infekcie, zranenia. Ale môže ísť aj o príznak, ktorý nie je badateľný viditeľne a na povrchu, ale skrytý niekde vnútri.

Ochorenia kože sú infekčné aj plesňové, a práve tieto sú sprevádzané bolesťami na konkrétnom mieste pokožky. Okrem toho ale treba, samozrejme, rozlišovať medzi primárnou a sekundárnou bolesťou. 

Bolesť kože býva rôzneho charakteru a môžeme ju pociťovať, napríklad ako:

 • ostrá bolesť
 • tupá bolesť
 • pálenie
 • pichanie
 • svrbenie

Príčinou bolesti kože je poranenie

Odrenina na koži, značí aj bolesť kože
Úraz je častou príčinou

V prípade povrchového poraneniainvazívneho zranenia kože dochádza prirodzene k bolesti, a to z dôvodu, že bola narušená povrchová štruktúra kože a nervové zakončenia v nej.

Tie následne do mozgu vyšlú vnem a signál o narušení štruktúry. To sa odrazí v pocite bolesti postihnutého miesta. Veľmi časté sú otvorené poranenia, rezné rany, odreniny, popáleniny či omrzliny. V prípade poranení je možné jednoznačne určiť čo bolesť spôsobuje.

Ochorenia, ktoré môžu zapríčiniť bolesť kože

Bolesti kože sa vyskytujú aj v prípadoch, keď nie je viditeľná ich príčina. Môže byť napríklad symptómom pre bolestivé vírusové ochorenie. To je aj pásový opar. Ten spôsobuje vírus Varicella.

Vtedy nastáva pálenie, pichanie, bolesť kože na dotyk a aj pnutie kožeNeskôr sa objaví aj pľuzgier. Rôzne pľuzgiere a mozoly sa potom objavujú aj v prípade iných infekčných ochorení, ktoré napadajú priamo pokožku. Dobrým príkladom je aj tzv. kurie oko alebo bradavice.

Okrem chorôb kože môže signalizovať bolesť na koži aj vážnejšie problémy a zdravotné ťažkosti. Tie môžu spôsobovať postihnutému aj mnohé nepríjemnosti v praktickom živote.

Ide napríklad o ochorenia ako psoriáza, ovčie kiahne, periorálna dermatitída alebo ochorenie EB, teda epidermolysis bullosa. Tieto choroby sa prejavujú najmä na koži, keďže ide primárne o kožné ochorenia a okrem bolestivosti sú spojené aj s inými príznakmi.

Začervenaná koža, svrbenie a bolesť na koži spôsobujú aj hubové a plesňové mikroorganizmy vyvolávajúce hubové ochorenia, teda mykózu. Sú tu rôzne kvasinky, huby a iné malé organizmy, ktoré sa vyskytujú na pokožke a spôsobujú na prvý pohľad prehliadnuteľné, ale veľmi nepríjemné problémy.

Príklady niektorých mykotických ochorení kože:

Noha, mykóza, boelsť a svrbenie kože
Mykóza kože nôh postihuje približne 30 % obyvateľstva Slovenska
 • pityriasis versicolor, vyskytuje sa hlavne na pokožke, ktorá sa nadmerne potí a kde sa nachádza veľký počet mazových žliaz. Najčastejšie sú lokality na hrudi a chrbte, teda aj bolesť kože hrudníka a chrbtu
 • seboroická dermatitída, postihuje najčastejšie pokožku hlavy, a to aj bolesťou kože vo vlasovej časti
 • dermatomykóza hlavy alebo aj tinea capitis sa taktiež prejavuje bolesťou pokožky hlavy, pri chronickom pretrvávaní spôsobuje poškodenie korienkov vlasov
 • mikrospória je ochorenie prenosné z domácich zvierat, a to najmä na deti
 • tinea faciei sa prejavuje na tvári a okrem bolesti kože na hlave sa prejavuje ako ostro ohraničené ložiská, pri tinea corporis je postihnutá oblasť tela, napríklad aj bolesť v kože brucha
 • tinea inguinalis sa vyskytuje v oblasti slabín
 • tinea manus, keď koža šupinatie, zhrubne a vznikajú na nej trhliny
 • tinea pedis postihuje na Slovensku približne 30 % obyvateľstva a šíri sa hlavne v kolektívoch
 • tinea unguium, ale aj onychomycosis je plesňové ochorenie, ktoré postihuje nechty, pri dlhodobom pretrvávaní ho môže celý zničiť 

Tu je nutná návšteva dermatológa, ktorý môže predpísať účinné antimykotické lieky, prípadne aj rôzne masti, ktoré vyhubia tieto škodlivé organizmy.

Ostatné príčiny bolestí kože

Veľakrát je potrebné skúmať bolesť kože aj v súvislosti s ďalšími príznakmi. Môže ísť aj o problém, ktorý patrí do sféry neurologickej medicíny, prípadne je bolesť spôsobená rôznymi autoimunitnými ochoreniami.

Okrem toho je koža veľmi háklivá aj v prípade alergických reakcií na styk s rôznymi chemikáliami alebo inými látkami z okolitého prostredia. Bolesť na jednom mieste môže signalizovať veľakrát aj také ochorenie, ktoré treba začať liečiť čo najskôr.

Žihľavka, inak aj urtikária na koži
Žihľavka, inak aj urtikária

Bolesti kože spôsobuje aj:

Infografika uvádza najčastejšie príčiny bolesti kože
Bolesť kože môžu zapríčiniť rôzne ťažkosti

Video o príčinách bolesti pokožky hlavy

Video o príčinách bolesti pokožky hlavy

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Vyrážky v puberte i v dospelosti? Vieme ako na ne Vyrážky v puberte i v dospelosti? Vieme ako na ne

Vyrážky, akné či iné nepríjemné prejavy na pokožke, znamenajú estetický, zdravotný a často i psychický problém.  Dopláca na to súkromná aj pracovná oblasť. V snahe zamaskovať a prekryť...

Parazitická pleseň - kandidóza Parazitická pleseň - kandidóza

Všade prítomná pleseň trápi dospelých ale aj deti, už od novorodeneckého obdobia. Plesňové ochorenia bývajú banálne aj vážne. Medzi tie najčastejšie sa vyskytujúce patria plesne na...

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Popŕhlenie medúzou. Treba sa ho obávať? Popŕhlenie medúzou. Treba sa ho obávať?

Medúzy patria medzi najstaršie a zároveň najmenej prebádané živočíchy na našej planéte. Ich vek sa odhaduje na 600 až 700 miliónov rokov. Sú fascinujúce a nebezpečné zároveň....

Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Naposledy aktualizované 23.11.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.