späť na zoznam chorôb

Giardióza

Autor: Michal Hrebík

Späť na Giardióza

Liečba gardiózy je založená na farmakologickej forme a podávaním liekov viacerých kategórii a druhov, ktoré majú potlačiť prítomnosť bičíkovca v organizme. Jednak sa podávajú 5-nitroimidazoly, čiže lieky, ktoré redukujú prítomnosť parazita v čreve, ale tiež aj benzimidazoly, ktoré zabezpečia inhibíciu bičíkovca. Okrem toho sa podávajú alternatívne viaceré druhy liekov, ktoré pôsobia na enzýmový proces parazita, čo následne spôsobuje deštrukčné procesy parazita.

V alternatíve sa môžu podávať buď metronidazol, ornidazol alebo tinidazol. Prvé dva menované farmakologické prípravky sa podávajú dlhodobo od 5 do 10 dní, tretí sa podáva v prípade zlyhania predošlej liečby jednorázovo. To, či bola liečba úspešná, sa musí následne aj priebežne kontrolovať mikroskopickými vyšetreniami biologického materiálu, kde sa opäť zisťuje prítomnosť parazita alebo jeho cýst. Iná cesta ako farmakologická liečba v súčasnosti neexistuje.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.