späť na zoznam chorôb

Chlamýdiová infekcia

Autor: Michal Hrebík
Chlamýdiová infekcia
Zdroj foto: Getty images

Chlamýdiová infekcia je infekcia genitálnych orgánov v rámci pohlavnej sústavy u mužov aj žien, pričom toto ochorenie patrí medzi najčastejšie pohlavne prenosné choroby na svete. Chorobu zapríčiňuje chlamydia trachomatis, ktorá má aj svoje príbuzné kmene spôsobujúce ochorenia pľúc, avšak pod pojmom chlamýdiovej infekcie sa myslí infekcia prenášaná sexuálnych stykom. Ide o chorobu postihujúcu najmä pohlavnú sústavu, ale niekedy spôsobuje aj zápaly spojoviek.


Charakteristika

Chlamýdie sa prenášajú z človeka na človeka pri sexuálnom styku a to vaginálnou, orálnou aj análnou formou, pričom v niektorých výnimočných prípadoch môže prísť aj k prenosu cez kontakt s kontaminovaným uterákom, posteľným prádlom alebo cez infekciu v bazénoch, saunách, sprchových kútoch či na toalete. Inkubačná doba infekcie je obvykle od 10 do 20 dní, niekedy môže byť choroba dokonca bez viditeľných prejavov a symptómov, čo môže byť až v polovici prípadov.

Chlamýdiová infekcia spôsobuje u mužov aj problémy s plodnosťou, u tehotných žien jednak hrozí priamy prenos na dieťa, ale najmä aj riziko potratu. U mužov môže spôsobiť infekcia aj problémy s prostatou a rôzne zápaly v močovej trubici, u žien sa vyskytujú rôzne zápaly v panvovej oblasti a tiež problémy so zápalom močových ciest. Chlamýdiová infekcia, ktorá sa dostala až do očných spojiviek, kde spôsobila zápal, môže v prípade zanedbania liečby dokonca spôsobiť až oslepnutie človeka.

Príčiny

Chorobu spôsobuje chlamydia trachomatis, čo je parazitujúca baktéria, ktorá môže mať až 18 rôznych sérologických typov. Táto baktéria infikuje genitálnu časť pohlavnej sústavy rovnako u mužov ako aj u žien, pričom u žien môže prebiehať aj bez vzniku kožnej vyrážky. Baktéria spôsobuje najmä problémy v močovej sústavy a bolesti, avšak môže preniknúť aj do iných častiach tela a tam vyvolať infekcie. Ochorenie sa prejavuje viacerými všeobecnými a systémovými príznakmi.

Príznaky

Typicky sa ochorenie prejavuje najmä pocitom svrbenia priamo v močovej trubici, prípadne u žien je to priamo v pošve. Choroba spôsobuje problémy aj pri močení v dôsledku pridružených zápalov a tak pri močení môže cítiť človek pálenie, bolesť a iné nepríjemné pocity. U žien je charakteristická aj bolesť v podbrušku a pri pohlavnom styku, u mužov je bolestivá priamo močová trubica a semenníky, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch aj zväčšené vplyvom opuchnutia.

Niekedy sa u žien prejavuje aj krvácanie medzi jednotlivými periódami alebo priamo krvácanie počas pohlavného styku. Veľmi častý je aj výskyt vyrážky či skôr vriedku v genitálnej oblasti. Necharakteristickými prejavmi ochorenia, ktoré sa môžu, ale aj nemusia vyskytnúť u všetkých nakazených touto infekčnou chorobu, sú napríklad horúčka a s ňou spojená zimnica, bolesť kĺbov a zväčšenie lymfatických uzlín. U mnohých ľudí sa ale nemusia prejaviť ani typické príznaky.

Diagnostika

U žien nie je vyšetrenie chlamýdiovej infekcie súčasťou bežnej prehliadky a preto je treba pri podozrení na túto chorobu požiadať o konkrétne vyšetrenie na túto infekciu. To spočíva najmä vo výtere z krčka maternice alebo močovej trubice. U mužov je možné spoznať príznaky priamo na penise, ale vykonáva sa aj sérologické vyšetrenie. Okrem toho sa môže vykonať aj rozbor z ejakulátu alebo moču u mužov, používa sa tiež niekedy aj diferenciálna diagnostika na odlíšenie choroby.

Prejavy infekcie

Prejavy infekcie

Priebeh

Väčšinou sa ochorenie prejaví od 1 do 3 týždňov po infikovaní, čo je aj bežná inkubačná doba choroby. Človek môže spozorovať ako prvú vyrážku alebo vred v genitálnej oblasti a neskôr začne cítiť aj svrbenie v močovej trubici, u žien v pošve. Močenie je celkovo sprevádzané pálením a bolesťou, podobne ako napríklad je možné spozorovať bolesť či krvácanie aj počas pohlavného styku. Pokiaľ sa dostane infekcia ďalej, hrozia bolesti kĺbov, zimnica, horúčka či zápal očných spojiviek.

Ako sa lieči: chlamýdiová infekcia

Zobraziť liečbu

Naposledy aktualizované 22.04.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila? Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Klimatizácia je našim dôverným pomocníkom počas horúcich dní. Avšak, ak ju používame nesprávne, vystavujeme sa riziku. Bolesť hlavy, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov a rôzne infekcie...

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita? Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita?

Ovulačné testy sa stávajú čoraz obľúbenejšou pomôckou pre ženy a páry, ktoré sa snažia o splodenie potomka. Na základe hladiny luteinizačného hormónu spoľahlivo detekujú ovuláciu, a...

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví? Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.