späť na zoznam chorôb

Ovčie kiahne - liečba

Späť na Ovčie kiahne

Ako liečiť ovčie kiahne? Vzhľadom na to, že obvykle sa ochorenie vylieči bez komplikácii a ide o chorobu spôsobenú vírusom, postupuje sa symptomatickou formou terapie. Dôležitá je domáca liečba na začiatok, keď sa priamo na vyrážky aplikuje tekutý púder alebo antiseptická masť, ktoré spôsobujú lepšie vysychanie vyrážky, bránia ďalšej infekcii a tiež zmierňujú svrbenie v postihnutom mieste. To, čím natierať a čo na ovčie kiahne najlepšie platí, Vám poradia lekár alebo v lekárni. Dávkujú sa aj lieky proti bolestiam hlavy a proti horúčke podľa potreby, pričom dôležitý je kľud na lôžku a odpočinok v izolácii kvôli zastaveniu nákazy.

Prvé dni sa nesmie postihnutý ani sprchovať ani kúpať, neskôr je už možné sprchovanie ale bez mydla či sprchového gélu. Veľmi dôležité je, aby sa vyrážky neškriabali z pokožky, pretože inak hrozia jazvy, ktoré budú trvalé. U ľudí so zníženou imunitnou reakciou alebo obranyschopnosťou sa podávajú špecifické imunoglobulíny alebo acyklovir, to isté platí aj pri komplikáciach choroby. Vďaka tomu sa lepšie zamedzí infekciám alebo sa predĺži inkubácia a tak sa zmierni priebeh. Po preliečení však vírus v nervových gangliách obvykle ostáva ešte v latentnej fáze a neskôr v dospelosti môže spôsobiť pásový opar.

Lieky na ovčie kiahne bez predpisu

Care ViraSoothe chladivý gél Thornton and Ross Limited Care ViraSoothe chladivý gél

Chladivý gél na úľavu pri ovčích kiahňach.

PSILO-BALSAM GÉL DER 1X20GM STADA ARZNEIMITTEL AG, BAD VILBEL PSILO-BALSAM  GÉL DER 1X20GM

Patrí medzi antihistaminiká. Upokojí podráždenie a svrbenie pokožky po uštipnutí hmyzom či po dotyku žihľavy. Rovnako utlmí bolesť po spálení...

Care Virasoothe spray gel 60 ml Thornton and Ross Limited Care Virasoothe spray gel 60 ml

Chladivý gél v spreji na úľavu pri ovčích kiahňach. Vhodné pre použitie na tvár a celé telo.

PoxClin Chladivá pena pri ovčích kiahňach 100ml YouMedical B.V. PoxClin Chladivá pena pri ovčích kiahňach 100ml

Chladivá pena PoxClin® obsahuje 2QR komplex, patentovaný bakteriálny blokátor získaný z výťažku rastliny Aloe Barbadensis.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
kiahne liečba - zuzana k. 08.03.2017 18:27

teplota cca 4-5 dní,mierny výsev,hrozný kašeľ...

Čo mi pomohlo

Tanno Hermal LOTIO