späť na zoznam príznakov

Cukor v moči

Cukor v moči

Cukor je najdôležitejšou látkou pre organizmus. Pri hospodárení s jeho hladinou si dáva organizmus pozor. Nevylučuje ho. Cukor v moči sa za normálnych okolností nenachádza. Existujú však prípady, kedy v ňom prítomný je.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Cukor v moči patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: glukóza v moči, glykosúria, glykozúria
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "cukru v moči"

Cukor v moči v praxi znamená, že sa v moči vyskytuje glukóza.

Glukóza je jednoduchý cukor obsiahnutý v krvi. V obličkách sa krv filtruje. Cukor a iné látky obsiahnuté v primárnom moči sa v nich aj spätne vstrebávajú do krvi. V definitívnom moči sa preto glukóza za normálnych okolností nenachádza.

Zvýšená hladina cukru v moči

Glukóza sa v moči nachádza aj bežne.

Ale jej hodnota nesmie byť vyššia ako 0,72 mmol na liter moču. Ak je jej hodnota vyššia hovoríme o patologickom náleze.

Tento stav sa odborne označuje glykozúria alebo aj glykosúria.

Glykozúria sa hodnotí, ak sú straty vyššie ako 0,72 mmol za deň. Tento jav nastáva pri zvýšenej hladine cukru v krvi, teda pri hyperglykémii. Obličky začnú vylučovať glukózu do moču pri hodnote glykémie približne nad 10 mmol na liter.

Pri akých ochoreniach je cukor v moči?

Glukóza ako taká je jednoduchý cukor nachádzajúci sa v krvi. Obličky filtrujú krv s glukózou na moč, kde oddelia toxické a odpadové látky, ktoré putujú do močových ciest a odtiaľ von.

Látky ktoré sú pre organizmus potrebné, čiže aj pre cukry, sa spätne vstrebávajú. Tak sa v organizme udržiava aj optimálna hodnota cukrov.

Glykozúriu rozdeľujeme do dvoch skupín a to normoglykemickú glykozúriu a hyperglykemickú glykozúriu.

K normoglykemickej glykozúrii dochádza pri normálnych hodnotách glykémie. Druhý typ nastáva naopak pri jej zvýšenej hladine.

Normoglykemcká glykozúria sa vyskytuje v prípade kedy obličky nestíhajú spätne rezorbovať cukor. Dochádza k tomu napríklad pri autozomálnych recesívnych ochoreniach, zápaloch obličiek alebo pri ich toxickom poškodení. 

Hyperglykemická glykozúria je typická pre cukrovku (diabetes mellitus). Ale nie je hlavným diagnostickým ukazvateľom. Nakoľko obličky pri dlhotrvajúcom ochorení zvyšujú prah pre cukor v krvi a na základe toho môže glykozúria aj vymiznúť.

Cukor v moči sa teda vyskytuje hlavne pri cukrovke. V tomto prípade ide o poruchu metabolizmu cukrov a zvýšená hladina cukrov je badateľná nielen v moči, ale aj v krvi.

glukomer cukor cukrovinky
Cukor v moči sa vyskytuje pri hladine cukru v krvi nad 10mmol/l

Cukrovka môže byť spôsobená buď nedostatočnou produkciou hormónu inzulín alebo naopak zníženou citlivosťou buniek v tele na tento hormón. Pri cukrovke patria medzi symptómy aj únava, zvýšený smäd a časté močenie, niekedy sa pridáva aj zvracanie.

Pokiaľ však obličky nefungujú správne, nestíhajú tieto cukry vracať naspäť do krvi. A to napríklad v prípade poruchy funkcie obličiek, ktorá je zapríčinené zápalom (pri akútnej tubulárnej nekróze).

Glykozúria je následkom aj niektorých ochorení žliaz s vnútornou sekréciou, ako je napríklad ochorenie štítnej žľazy. Hypertyreóza spôsobuje zvýšenú produkciu hormónov štítnej žľazy.

Príkladom iného ochorenia kedy je možné nájsť prítomnosť cukru v moči je Cushingov syndróm. Vtedy je prítomné nadmerné močenie, vylučovanie kortizolu cez moč a pacient má pocit, že musí ísť častejšie močiť.

Nadmerné užívanie alkoholu a niektoré lieky majú na svedomí prítomnosť cukru v moči.

Osobitou situáciou kedy dochádza k zvýšenej hladine cukru v moči je stres.

Pod týmto pojmom treba chápať záťaž pre organizmus ako je napríklad pri sepse, pri popáleninách s veľkým rozsahom, pri malígnych procesoch.

Cukor v moči sa môže vyskytnúť z viacerých príčin, medzi ktoré patrí:

  • Diabetes mellitus teda cukrovka
  • porucha funkcie obličiek, metabolické ochorenia (pri zápaloch alebo pri ochoreniach ako je esenciálna fruktozúria, pentozúria)
  • genetická predispozícia
  • ochorenia pečene
  • lieky
  • alkohol
  • ochorenie žliaz s vnútornou sekréciou
  • stres, trauma, sepsa
  • malígne procesy
  • tehotenstvoinfografika cukor v moči ochorenia

Glykozúria v tehotenstve

V tehotenstve sa znižuje obličkový prah pre glukózu a vtedy sa tiež dostane do moču oveľa viac cukru, ako by to bolo za iných okolností.

Tento stav je ale len dočasný a nejedná sa o chronické ochorenie.

Video o glykozúrii

Video o glykozúrii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Diabetes a jeho komplikácie Diabetes a jeho komplikácie

Diabetes mellitus alebo ľudovo cukrovka je ochorenie samo o sebe dosť závažné. Vyžaduje si celoživotné dodržiavanie životosprávy a liečby. Aj napriek tomu však so sebou prináša rôzne...

Cukor, náš najsladší nepriateľ Cukor, náš najsladší nepriateľ

Má vysokú energetickú hodnotu a žiadne vitamíny . Napriek tomu, že sa o jeho škodlivosti vie už celé roky, stále sú ho plné regály. Nachádza sa v cukrovinkách, sladených nápojoch,...

Prepadla vás nervozita a stres? V tehotenstve ich treba minimalizovat Prepadla vás nervozita a stres? V tehotenstve ich treba minimalizovat

Nervozita a stres majú vplyv na človeka, či už si to uvedomujeme alebo nie. Ak sa jedná o dlhodobé faktory alebo stavy, môžu ovplyvniť zdravie aj u doteraz zdravého jedinca....

Bielkovina v moči môže, aj nemusí, byť problém v tehotenstve Bielkovina v moči môže, aj nemusí, byť problém v tehotenstve

Proteinúria je odborný názov pre prítomnosť bielkovín v moči. Počas tehotenstva je dôležitá jeho pravidelná kontrola. Jej výskyt totiž môže signalizovať vážne komplikácie ako napríklad...

Stredomorská diéta a jej vplyv na zdravie človeka Stredomorská diéta a jej vplyv na zdravie človeka

Je vplyv takzvanej stredomorskej diéty na zdravie človeka naozaj taký veľký? Bola podrobená rôznym vedeckým výskumom. Pomáha pri civilizačných ochoreniach alebo chudnutí. Z čoho...

Naposledy aktualizované 16.01.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.