späť na zoznam príznakov

Cukor v moči: Čo signalizuje zvýšený cukor a aké hodnoty sú v norme?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Cukor v moči: Čo signalizuje zvýšený cukor a aké hodnoty sú v norme?
Zdroj foto: Getty images

Cukor je najdôležitejšou látkou pre organizmus. Pri hospodárení s jeho hladinou si dáva organizmus pozor. Nevylučuje ho. Cukor v moči sa za normálnych okolností nenachádza. Existujú však prípady, kedy v ňom prítomný je.


Choroby s príznakom "cukru v moči"

Byliny používané na cukor v moči

Cukor v moči v praxi znamená, že sa v moči vyskytuje glukóza - cukor.

Glukóza je jednoduchý cukor obsiahnutý v krvi. V obličkách sa krv filtruje. Cukor a iné látky obsiahnuté v primárnom moči sa v nich aj spätne vstrebávajú do krvi. V definitívnom moči sa preto glukóza za normálnych okolností nenachádza.

Zvýšená hladina cukru v moči

Glukóza sa v moči nachádza aj bežne.

Hodnota cukru obsiahnutého v moči nesmie byť vyššia ako 0,72 mmol na liter moču. Ak je jej hodnota vyššia hovoríme o patologickom náleze.

Tento stav sa odborne označuje glykozúria alebo aj glykosúria.

Glykozúria sa hodnotí, ak sú straty vyššie ako 0,72 mmol za deň. Tento jav nastáva pri zvýšenej hladine cukru v krvi, teda pri hyperglykémii. Obličky začnú vylučovať glukózu do moču pri hodnote glykémie približne nad 10 mmol na liter.

Pri akých ochoreniach je cukor v moči?

Glukóza ako taká je jednoduchý cukor nachádzajúci sa v krvi. Obličky filtrujú krv s glukózou na moč, kde oddelia toxické a odpadové látky, ktoré putujú do močových ciest a odtiaľ von.

Látky ktoré sú pre organizmus potrebné, čiže aj pre cukry, sa spätne vstrebávajú. Tak sa v organizme udržiava aj optimálna hodnota cukrov.

Glykozúriu rozdeľujeme do dvoch skupín a to normoglykemickú glykozúriu a hyperglykemickú glykozúriu.

K normoglykemickej glykozúrii dochádza pri normálnych hodnotách glykémie. Druhý typ nastáva naopak pri jej zvýšenej hladine.

Normoglykemcká glykozúria sa vyskytuje v prípade kedy obličky nestíhajú spätne rezorbovať cukor. Dochádza k tomu napríklad pri autozomálnych recesívnych ochoreniach, zápaloch obličiek alebo pri ich toxickom poškodení. 

Hyperglykemická glykozúria je typická pre cukrovku (diabetes mellitus). Ale nie je hlavným diagnostickým ukazvateľom. Nakoľko obličky pri dlhotrvajúcom ochorení zvyšujú prah pre cukor v krvi a na základe toho môže glykozúria aj vymiznúť.

Cukor v moči sa teda vyskytuje hlavne pri cukrovke. V tomto prípade ide o poruchu metabolizmu cukrov a zvýšená hladina cukrov je badateľná nielen v moči, ale aj v krvi.

glukomer cukor cukrovinky
Cukor v moči sa vyskytuje pri hladine cukru v krvi nad 10mmol/l. Zdroj foto: Getty images

Cukrovka môže byť spôsobená buď nedostatočnou produkciou hormónu inzulín alebo naopak zníženou citlivosťou buniek v tele na tento hormón. Pri cukrovke patria medzi symptómy aj únava, zvýšený smäd a časté močenie, niekedy sa pridáva aj zvracanie.

Pokiaľ však obličky nefungujú správne, nestíhajú tieto cukry vracať naspäť do krvi. A to napríklad v prípade poruchy funkcie obličiek, ktorá je zapríčinené zápalom (pri akútnej tubulárnej nekróze).

Glykozúria je následkom aj niektorých ochorení žliaz s vnútornou sekréciou, ako je napríklad ochorenie štítnej žľazy. Hypertyreóza spôsobuje zvýšenú produkciu hormónov štítnej žľazy.

Príkladom iného ochorenia kedy je možné nájsť prítomnosť cukru v moči je Cushingov syndróm. Vtedy je prítomné nadmerné močenie, vylučovanie kortizolu cez moč a pacient má pocit, že musí ísť častejšie močiť.

Nadmerné užívanie alkoholu a niektoré lieky majú na svedomí prítomnosť cukru v moči.

Osobitou situáciou kedy dochádza k zvýšenej hladine cukru v moči je stres.

Pod týmto pojmom treba chápať záťaž pre organizmus ako je napríklad pri sepse, pri popáleninách s veľkým rozsahom, pri malígnych procesoch.

Cukor v moči sa môže vyskytnúť z viacerých príčin, medzi ktoré patrí:

 • Diabetes mellitus teda cukrovka
 • porucha funkcie obličiek, metabolické ochorenia (pri zápaloch alebo pri ochoreniach ako je esenciálna fruktozúria, pentozúria)
 • genetická predispozícia
 • ochorenia pečene
 • lieky
 • alkohol
 • ochorenie žliaz s vnútornou sekréciou
 • stres, trauma, sepsa
 • malígne procesy
 • tehotenstvoinfografika cukor v moči ochorenia

Glykozúria v tehotenstve

V tehotenstve sa znižuje obličkový prah pre glukózu a vtedy sa tiež dostane do moču oveľa viac cukru, ako by to bolo za iných okolností.

Tento stav je ale len dočasný a nejedná sa o chronické ochorenie.

Video o glykozúrii

Video o glykozúrii

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • wikiskripta.eu - informácie o hladine cukru v moči
 • hpl.sk - informácie od medicínskeho laboratória
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Cukor v moči: Čo signalizuje zvýšený cukor a aké hodnoty sú v norme? patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: Glukóza v moči, prítomnosť cukru v moči, glykosúria, glykozúria, zvýšený obsah cukru v moči
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách? Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách?

Poznanie správnych hodnôt životných funkcií má význam pre každého človeka. A ich domáca kontrola je v dnešnej dobe jednoduchšia. Nápomocná je prehľadná infografika.

Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny? Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny?

Slané a sladké pokušenie na každom kroku. Oči by jedli. Okrem príbytku na váhe existujú vážnejšie dôvody na opatrnosť v tom čo zjeme. Svoje o tom vedia najmä diabetici.

Hladina cukru v krvi: Aká je normálna a čo je to hyper - hypoglykémia? Hladina cukru v krvi: Aká je normálna a čo je to hyper - hypoglykémia?

Hladina cukru v krvi, odborne tiež glykémia, je dôležitá najmä pre funkciu mozgu. A ani nadbytok či nedostatok cukru nie je pre náš organizmus vhodný. 

Diabetická noha ako komplikácia cukrovky? Diabetická noha ako komplikácia cukrovky?

Cukrovka alebo odborne nazývaný diabetes mellitus patrí do kategórie civilizačných ochorení. V článku si v skratke zhrnieme ako sa prejavuje a aké spôsobuje komplikácie. Zameriame sa na...

Aký je rozdiel medzi nadváhou a obezitou? Aký je rozdiel medzi nadváhou a obezitou?

Nadváha a obezita trápia mnohých. Obidve spôsobujú veľké zdravotné komplikácie. Znepokojujúci je fakt, že netrápia len dospelú populáciu, ale čoraz viac sa tento problém týka aj detí a...

Naposledy aktualizované 17.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.