späť na zoznam príznakov

Pálenie záhy

Autor: Michal Hrebík
Pálenie záhy
Zdroj foto: Getty images

Pálenie záhy, odborne nazývané aj pyróza, je špecifický typ bolesti, ktorý charakterizuje najmä pocit kyslosti. Človek cíti aj tlak na dolnú časť hrudnej kosti a človek cíti najmä pálenie a bolesť, ktoré vznikajú podráždením pažeráka, keď sa do neho dostane prekyslený žalúdočný obsah alebo šťavy. Niekedy je tento stav z času na čas prítomný u každého človeka, ale dlhodobé pálenie záhy je už problém - závisí od toho, či sa objavuje po jedle, alebo pravidelne aj bez jedla, napríklad v krku.


Časté pálenie záhy môže byť cez deň aj v noci

Pravidelne každý desiaty človek pociťuje pálenie záhy, skoro polovica populácie občasne. Väčšinou je pálenie záhy spôsobené návratom žalúdočných štiav do pažeráka, kde silne kyslé šťavy zo žalúdka dráždia sliznicu pažeráka. Prítomné sú aj pocity kyslosti z toho vyplývajúce, zápach z úst, prípadne bolesť v nadbrušku a plynatosť. Veľakrát sú tieto problémy spôsobené stravou a životným štýlom, pričom ľudia jedia často mastné alebo smažené a vyprážané jedlá.

Niekedy sa môže pálenie záhy objaviť aj pri rakovine vaječníkov u žien, v pokročilom štádiu rakoviny a spolu s nadúvaním a pobolievaním brucha, ale väčšinou ide o problémy tráviacej sústavy. Môže ísť napríklad aj o zápal pažeráka, kedy dochádza k chorobnému poškodeniu pažerákovej sliznice. Obvykle je to spôsobené spätným tokom žalúdočného obsahu do pažeráka, pričom to nastáva aj pri poškodení funkcie dolného pažerákového zvierača a tiež vplyvom niektorých potravín.

Najviac u dospelých, ale výnimkou nie je ani u detí

Veľmi často je pálenie záhy aj príznakom refluxnej choroby pažeráka. Táto choroba znamená, že časti natrávenej potravy a žalúdočných kyslých štiav sa dostanú do pažeráka, pričom práve kyselina chlorovodíková, ktorá je súčasťou týchto štiav, nepriaznivo pôsobia na pažerák a jeho sliznicu. Tá sa narušuje, odlupuje a vzniká pálenie záhy, pocity kyslosti, bolesti na hrudi, často je ochorenie sprevádzané aj suchým kašľom. Liečba je pomocou diéty - dôležitá je strava, ale využívajú sa aj lieky na pálenie záhy.

Pálenie záhy je niekedy súčasťou príznakov pre gastritídu, čo je ochorenie žalúdku najčastejšie spôsobené zápalom alebo podráždením sliznice žalúdku. Typická je bolesť v oblasti nadbruška, ale aj znížená chuť do jedla a pocity na zvracanie. Najčastejšie dochádza k akútnej forme gastritídy, napríklad po požití príliš korenistého alebo mastného jedla, avšak môže ísť aj chronickú formu gastritídy, kde najčastejším spúšťačom je infekcia baktériou Helicobacter pylori. Takéto problémy môžu postihnúť aj deti a mládež.

Dvanástorníkový vred
Za pálením záhy môžu byť niekedy aj vredy

Niekedy môže byť príčina aj vážnejšia

Aj viaceré vredové ochorenia tráviacej sústavy môžu podnietiť pálenie záhy, ako napríklad dvanástorníkový vred. Bolesť pri tomto vredovom ochorení sa prejavuje najmä nalačno, najčastejšie po dvoch a viacerých hodinách od posledného jedla alebo pred jedlom. K zmierneniu bolesti dochádza naopak hneď po najedení. Súčasťou symptómov je aj pálenie záhy a pocit kyslosti, pričom niekedy môže postihnutý človek dokonca aj zvracať žalúdočné šťavy - takýto stav netreba nikdy podceňovať.

Najviac treba zbystriť pozornosť, ak sa objavuje okrem pálenia záhy aj nejaký iný vážnejší symptóm, napríklad intenzívne alebo dlhotrvajúce bolesti v oblasti žalúdka a podbruška. Veľmi dôležitá je aj predošlá anamnéza, čiže to, či človeka trápili podobné prejavy a problémy aj v minulosti alebo nie. Ak sa problémy s pyrózou opakujú častejšie a nie je viditeľná žiadna zjavná príčina, je lepšie navštíviť lekára a dať si spraviť odborné vyšetrenie a nespoliehať sa len na domáce a babské rady.

Môžu za tým byť aj potraviny a stravovanie

Najčastejšie je za pálením záhy pomerne obyčajný príčina - nevhodné stravovanie. Ide najmä o jedlá a potraviny s veľkým množstvom tuku, tučné mäsá, vyprážané jedlá, údeniny, ale napríklad aj majonézy. Pokiaľ sa k nesprávnemu stravovaniu, najmä nepravidelnému stravovaniu a následnému prejedaniu sa, pridá napríkald rýchly životný štýl alebo stres, problém s pyrózou je na svete. Aj z toho dôvodu sa najčastejšie odporúča zamerať sa práve na diéty a na zmenu jedálnička.

Nie vždy sú na vine ale len klasické mastné a ťažké jedla. V bezpečí nie je ani človek, ktorý konzumuje potraviny podporujúce produkciu žalúdočných kyselín. Ide najmä o čokoládu, horúce jedlá alebo naopak príliš studené jedlá, alkohol, kávu, korenené a pikantné jedlá alebo ťažko stráviteľné potraviny ako sú čerstvé pečivo, cesnak a cibuľa, na ktorých trávenie musí začať žalúdok viac produkovať žalúdočné šťavy. Rovnako aj nadmerná konzumácia citrusových plodov môže spôsobiť pyrózu.

Pálenie záhy z potravín
Najčastejšie spôsobujú tento príznak potraviny

Najlepšia liečba? Domáca

Najčastejšie a najlepšie sa rieši pálenie záhy úpravou stravovania. Samozrejme, v prípade, ak ide o prejav vážnejšej choroby, napríklad nádorového alebo rakovinového charakteru, musí byť liečba odborná a v tomto prípade nepomôžu žiadne babské recepty.

Prvá pomoc pri bežnom pálení záhy spočíva v týchto možnostiach:

  • Sóda bikarbóna - ide o overený domáci recept a liek, stačí totiž len lyžička sódy bikarbóny rozpustená vo vode a úľava by sa mala dostaviť takmer okamžite
  • Niektoré potraviny - niektoré potraviny majú expresný účinok a pomáhajú zmierniť pyrózu, napríklad jablčný ocot, med, mandle, zemiaky, sladké drievko, š
  • Čaj na pálenie záhy a bylinky - upokojujúci účinok na tento nepríjemý prejav má napríklad fenyklový čaj, prípadne priamo bylinyk ako fenykel, aloe vera, škorice alebo zázvor
  • Klasické lieky - ak nezaberie žiadna z predošlých možností, poslednou záchranou môžu byť lieky predpísané od lekára, ale tu nejde naozaj o dlhodobé riešenie, skôr len o krátkodobú pomoc

Pálenie záhy v tehotenstve

Tehotenstvo je stav, kedy dostáva organizmus oveľa viac zabrať a viacero symptómov sa prejaví oveľa intenzívnejšie ako inokedy. To isté sa týka aj pálenia záhy, ktoré sa prejavuje počas tehotenstva najmä na začiatku v prvom trimestri, ale nie je výnimočné ani to, že sa objavuje prakticky až do pôrodu. Niekedy sa dokonca hovorí, že môže ísť aj o prvý príznak tehotenstva, ale to je skôr "babská povera" ako železné pravidlo.

Čo pomáha na pálenie záhy v tehotenstve aké sú najbežnejšie rady? V prvom rade sa treba vyhnúť týmto veciam:

Pálenie záhy v tehotenstveA prečo ženy počas tehotenstva môže trápiť pyróza viac ako inokedy? Súvis treba hľadať najmä s hladinou hormónu progesterón, čo je typický tehotenský hormón, ktorého hladina sa zvyšuje práve počas gravidity. Kvôli tomuto hormónu prichádza k zmene pohyblivosti žalúdka, čo spôsobí reflux, čiže návrat obsahu žalúdka do pažeráka spolu so žalúdočnými kyselinami a najmä pri ležaní je pálenie záhy až neznesiteľné. V neskoršom štádiu tehotensta sa k tomu pridá aj tlak maternice na žalúdok.

Odborné vysvetlenie, ako vzniká pálenie záhy

Odborné vysvetlenie, ako vzniká pálenie záhy

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Pálenie záhy patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: pyróza, pocit kyslosti
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť 13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť

Len nedávno ste sa dozvedeli, že ste tehotná a už ste v 13. týždni tehotenstva. U plodu začína obdobie rýchleho rastu a u vás začína vykúkať bruško, ktoré sa bude zaobľovať. 

20. (TT) týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni? 20. (TT) týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni?

20. týždeň tehotenstva a ranné nevoľnosti vás už pravdepodobne netrápia a môžete si užívať príjemné obdobie tehotenstva s rastúcim bruškom, ktoré vás ešte neobmedzuje. 

21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku? 21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku?

Ste v 21. týždni tehotenstva, práve ste vkročili do druhej polovice tehotenstva. Vaše dieťatko rastie veľkou rýchlosťou a pokiaľ práve nespí, už v tomto období je neposedné a stále v...

Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje? Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje?

Helicobcter pylori je baktéria s celosvetovým výskytom. Ako sa prenáša a aké má táto zákerná infekcia príznaky či liečbu? Prečo je nebezpečná?

Naposledy aktualizované 28.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.