späť na zoznam príznakov

Čierna stolica

Čierna stolica

Čierna stolica nemusí hneď nutne znamenať problém, pretože môže ísť aj o prejav konzumácie niektorých jedál, ktoré ju mohli takto farebne ovplyvniť. Tmavšie zafarbenie stolice spôsobujú napríklad ovocie a ovocné nápoje z tmavým farbivom, prípadne aj červené víno, taktiež niektoré druhy zeleniny ako napríklad červená repa, ale aj viaceré liečivá alebo doplnky výživy, napríklad s obsahom železa alebo živočíšneho uhlia, takže nejde ešte vážne príčiny.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Čiernou stolicou

Čierna stolica patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: dechtovitá stolica, tmavá stolica
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "čiernej stolice"

Môžu za tým byť lieky aj infekcie

Aj veľa rôznych liekov môže spôsobiť tmavšie zafarbnenie stolice, prípadne ovplyvniť jej konzistenciu. Pokiaľ sa však nachádza v stolici krv, prípadne má mazľavý charakter a dechtovú vôňu, je treba už uvažovať o návšteve lekára, pretože môže ísť o poruchy tráviacej sústavy. Krv sa môže vyskytovať v stolici z rôznych dôvodov, či už ide o vredové alebo nádorové ochorenia tráviacej sústavy, prípadne o akútne alebo chronické zápaly a infekcie - záleží od toho, či sú prítomné napríklad bolesti brucha.

Čiernou stolicou sa prejavuje aj brušný týfus, čo je infekčné ochorenie, ktoré je rozšírené celosvetovo a je spôsobené baktériou Salmonella enterica typhi. Je to typická choroba špinavých rúk a je niekoľko podtypov tohto týfusu. Choroba sa prejavuje najmä bolesťou hlavy, horúčkou, zníženou chuťou do jedla, zimnicou a samozrejme aj čiernou stolicou, ktorá je ale bez prímes hlienu alebo krvi, avšak obsahuje baktérie a podľa toho sa choroba diagnostikuje.

Pozor na rakovinu

Čiernou stolicou sa prejavuje napríklad rakovina pažeráka, čo je závažné, ale našťastie nie až tak časté ochorenie. Ako ďalšie príznaky sú problémy s prehĺtaním a tiež bolesť pri prehĺtaní, prípadne zvýšená teplota a únava organizmu. Medzi rizikové faktory podmieňujúce vznik rakoviny pažeráka patria najmä alkohol a fajčenie. Krvácanie v stolici je spôsobené krvácaním samotného nádoru a okrem toho sú aj prípady, kedy sa objavila krv spolu so zvracaním.

Aj rakovina žalúdka sa prejavuje tmavo zafarbenou stolicou, ale sú tu aj podstatnejšie a viac viditeľné príznaky ako napríklad bolesť v ľavom nadbrušku, zvýšená teplota a únava organizmu. Na rozdiel od rakoviny pažeráka patrí rakovina žalúdka medzi častejšie ochorenia a väčšinou sa príznaky objavia až neskôr, takže v počiatočných štádiach je veľmi ťažké ho zachytiť. Liečba je operačná alebo chemoterapiou, avšak v pokročilom štádiu je rakovina už neliečiteľná.

Čierna stolica a gastritída
Často býva tmavá stolica príznakom gastritídy

U dospelých gastritída aj vážnejšie choroby

Menej problémovým ochorením, ktoré sa môže ale aj nemusí prejaviť tmavým zafarbením stolice, je gastritída. Tá vzniká väčšinou podráždením žalúdka určitým jedlom, napríklad príliš koreneným. Pokiaľ sa však nelieči, môže prerásť do chronickej formy, čo je už komplikovanejšie na následnú liečbu. Pri chronickej forme môže vzniknúť aj krvácanie do žalúdku, čo sa prejaví jednak zvracaním krvi a jednak čiernou dechtovou stolicou s krvou.

Za tmavým sfarbením stolice môže byť ale aj krvácanie a to pochádzajúce buď z pažeráka, žalúdku alebo hornej časti tenkého čreva, tzv. dvanástorníka. Veľmi často je za krvácaním napríklad výskyt tzv. pažerákových varixov, ktoré majú charakter veľmi podobný, ako napríklad kŕčové žily. Ďalšími možnosťami sú žalúdočné alebo dvanástorníkové vredy, prípadne refluxná choroba pažeráka. Toto všetko sú už stavy, ktoré si vždy vyžadujú lekársky zákrok.

Čierna stolica u detí

U bábätka a dojčaťa do veku 1 roka by sa nemala tmavá stolica vyskytovať vôbec, takže ak sa tak stane, je to určite dôvod na lekárske vyšetrenie. Výnimkou je len úplne prvá, zeleno-čierna stolica, ktorá sa neskôr zmení na zeleno-hnedú  stolicu. Ak sa tak stane a nie sú prítomné nejaké iné symptómy poukazujúce na problémy s vyprázdňovaním, nie je treba mať obavy. Stolica dojčeného dieťaťa býva tmavšia ako stolica dieťaťa kŕmeného umelou výživou.

Čo sa týka starších detí, tu mala byť bežnou farbou hnedá až tmavohnedá stolica, samozrejme len primerane. Pokiaľ je u starších detí stolica čierna, tmavá až dechtová, ide o pomerne závažný príznak krvácania a to najmä v hornej časti tráviaceho traktu - podobne, ako tomu je u dospelých. V detskom veku je takáto stolica ale veľmi zriedkavá a preto sa treba mať na pozore. Výnimkou je, ak farbu stolice ovplyvnili potraviny, napríklad čučoriedky, prípadne lieky obsahujúce veľa železa.

Tmavá stolica počas tehotenstva
Pozor na čiernu stolicu v tehotenstve

Na čo dať pozor v tehotenstve

Tmavá stolica v tehotenstve môže znamenať to isté, čo aj u žien mimo tehotenstva - čiže problémy v hornej časti tráviaceho systému, napríklad rôzne vredové, zápalové, infekčné alebo nádorové ochorenia. Rozhodne však treba najprv zisťovať, či nemôže byť dôsledkom čiernej stolice niečo prirodzenejšie, obvykle najmä preto, že počas tehotenstva sa užívajú rôzne druhy tabliet, výživových doplnkov alebo niektoré jedlá, ktoré môžu stolicu zafarbiť a spôsobiť jej stmavnutie.

Pri výskyte čiernej stolice v tehotenstve by bolo ideálne postupovať nasledovne:

  1. Zvážiť, či nemôže byť zafarbenie spôsobené napríklad užívaním tabliet alebo výživových doplnkov s obsahom železa, čo sa počas druheho a tretieto trimestra obvykle užíva
  2. Vylúčiť, že ide o stmavnutie na základe konzumácie niektorých druhov jedál alebo nápojov
  3. Ak neplatí ani jedna z predošlých možností a nejde o jednorazový stav, je najlepšie navštíviť lekára, ktorý vykoná odborné vyšetrenia
  4. Počas tehotenstva teba vnímať všetky problémy oveľa intenzívnejšie a to najmä z tohto dôvodu, že organizmus musí "živiť" nielen sám seba, ale aj plod a preto môže byť náchylnejší na viaceré problémy a choroby oveľa viac, ako v inom období

Ktoré choroby sa ako prejavujú?

Čierna stolica nie je jediný prejav, ktorý môže poukazovať na poruchy trávenia alebo žalúdok. Napríklad taká žlč má v stolici význam najmä pre jej zafarbenie do typickej hnedej farby, ale najmä je nevyhnutná pre trávenie tukov. Ak sa vyskytne iná farba stolice, ako je jej prirodzená hnedá až tmavohnedá farba, môže to indikovať nejaký problém - či už v hornej alebo dolnej časti tráviacej sústavy. Treba si samozrejme všímať aj iné príznaky a musí ísť o trvalejší stav.

Nasledovná infografika hovorí o tom, aké problémy môže sfarbenie stolice ukázať:

Čo môže znamenať tmavá stolicaZa sfarbením stolice treba v niektorých prípadoch hľadať ale aj oveľa jednoduchšie a prirodzenejšie dôvody, napríklad konzumáciu určitých jedál alebo nápojov. Do tmavej alebo tmavočervenej farby napríklad môžu stolicu sfarbiť červené víno, špenát,červená repa alebo čučoriedky. Ak sa však objavia napríklad aj iné príznaky, napríklad viditeľná krv v stolici, bolesti brucha, kŕče brucha, teplota až horúčka alebo problémy s hmotnosťou, dôvod je vážnejší.

Čo prezradí zafarbenie stolice? Viacero chorôb a príznakov

Čo prezradí zafarbenie stolice? Viacero chorôb a príznakov

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy? Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv. „pečeňové...

Čo znamená otrava jedlom a choroba špinavých rúk? Čo znamená otrava jedlom a choroba špinavých rúk?

Aj taká bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie , vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť sa množiť a spôsobovať...

Aká je správna diéta pri hnačke, zápche či vracaní? Aká je správna diéta pri hnačke, zápche či vracaní?

Hnačka, zápcha či vracanie sú stále aktuálne problémy. Majú rozličné príčiny a rôznorodú terapiu. Pri liečbe je dôležitá správna diéta. Dnešná téma odhaľuje zásady vhodného stravovania,...

Letná hnačka a nie len pokazené potraviny či chvíle Letná hnačka a nie len pokazené potraviny či chvíle

Hnačka sa v období tepla, a teda aj leta objavuje častejšie. Čo ju vyvoláva, aké má príznaky, riziká, ako sa jej účinne zbaviť? Stručné a prehľadné informácie nájdete v článku.

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Čierna stolica spojená s hnačku - Ľudovít 19.10.2019 17:42

Čierna stolica prejde do hnačky tak isto úplne čiernej

Čo mi pomohlo

Už len skóre lekárske ošetrení, dieta, helicit, ak máte šťastie. Ak nie tak operácia. Mal som totiž prasknutý vred na dvanastorniku.