Liečba Syfilisu: Ako prvé antibiotiká a ostatné lieky

Základom liečby sú antiobiotiká, nakoľko syfilis je bakteriálna pohlavne prenosná infekčná choroba a používa sa najčastejšie penicilín, voči ktorému nemá baktéria vypestovanú rezistentnosť (odolnosť).

Antibiotiká na syfilis sa podávajú injekčne priamo do svalu a je možné ich podávať aj počas posledného tretieho štádia, ale ideálne je začať čo najskôr. V prípade prvého a druhého štádia sa podávajú antibiotiká po dobu 2 týždňov, v treťom štádiu 3 týždne aj mesiac.

Ak je u pacienta alergia na penicilín, alternatívou je erytromycín alebo tetracyklín podávaný po dobu 30 dní. Pokiaľ sa vyskytuje horúčka alebo problémy so srdcom, môže byť indikovaná aj liečba kortikoidmi. Alternatívne je využívaný aj pendepon po dobu 3 týždňov.

Liečiť sa musí nielen postihnutý človek, ale aj jeho okolie, s ktorým prišiel do kontaktu, pretože existuje riziko šírenia syfilisu ďalej.

Vo vážnejších prípadoch, najmä pri postihnutí viac orgánov, prebieha antibiotická liečba spolu s hospitalizáciou pacienta. V tomto prípade ide o umiestnenie pacienta na infekčnom oddelení s dodržaním všetkých režimových opatrení.

Vzhľadom k vysokej infekčnosti syfilisu je potrebné aj hlásenie o jeho výskyte miestne príslušnému hygienickému úradu.

Nie všetky prípady syfilisu sa liečia hospitalizáciou. Ak o tom rozhodne lekár, postačí ambulantná liečba, čiže aplikácia antibiotík v ambulancii a pozorovanie stavu pacienta.

Aj po skončení aplikácie antibiotík sa vykonávajú kontrolné odbery krvi, v prvom polroku raz za dva mesiace, v druhom spravidla raz za tri mesiace.

Sleduje sa aj stav ďalších orgánov.

V prípade, že sa po dvoch rokoch ukáže kontrola na prítomnosť baktérie negatívna, je možné pristúpiť k overeniu vyzdravenia cez RTG pľúc, srdca, echokardiografiu aorty a vyšetrenie neurologické, psychiatrické a vyšetrenie mozgomiechového moku.

Ak sa potvrdí neprítomnosť choroby, človek je vyradený z evidencie chorých a liečba bola úspešná.

V prípade neliečenia však hrozí smrť a to na zlyhanie viacerých orgánov.

fzdieľaj na Facebooku