Aké sú možnosti liečby ženskej neplodnosti?

Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny neplodnosti. 

Žiaľ v niektorých prípadoch liečba nie je možná, najmä ak sa jedná o vrodenú neplodnosť, ktorá je charakteristická napríklad chýbajúcou funkciou niektorých dôležitých pohlavných žliaz. Alebo liečba nie je úspešná a musí sa zvoliť iná alternatíva po túžbe po dieťati. 

V iných prípadoch je možné liečiť najprv príčiny, ktoré neplodnosť vyvolali a tým by a mal upraviť aj tento nežiadúci stav. Ide napríklad o substitučnú hormonálnu terapiu, prípadne o preliečenie nejakého gynekologického zápalu, alebo o vyliečenie gynekologickej choroby, napríklad endometriózy.  

Pokiaľ je stav neplodnosti u žien spôsobený problémom s uhniezdením vajíčka, alebo mechanickým problémom vo vajcovodoch, riešenie obvykle spočíva v umelom oplodnení, kedy prichádza k oplodneniu v laboratórnych podmienkach. Toto riešenie sa postupne stále vylepšuje i napreduje, a pokrýva množstvo rôznych príčin, kedy je možné takto neplodnosť u žien vyriešiť. 

Aké druhy liečby poznáme? 

Liečba pri poruchách ovulácie 

Pri liečbe porúch ovulácie sa používa liečebná metóda  s úpravou telesnej hmotnosti a liečba porúch iných systémov

Klomifen citrát je liekom prvej voľby na podporu ovulácie, priamym pôsobením na hypofýzu. Podáva sa pri problémoch s ovuláciou, alebo pri PCOS - syndróme polycystických vaječníkov. 

Gonadotropíny sa podávajú pri liečbe, kde ovulácia chýba. Tieto lieky pôsobia priamo na vaječníky a podporujú ovuláciu. Podávané sú injekčnou formou. 

Stimulujúci hormón na folikuly podporujúci proces ovulácie. Zvyčajne sa podáva injekčne. Podpora hormónu uvoľňujúceho gonadotropín sa používa pri nepravidelnej ovulácii.   

Metformín je liek na normálnu ovuláciu najmä pri inzulínovej rezistencii, alebo pri PCOS. Tento liek znižuje hladiny mužských hormónov u žien a napomáha k ovulácii. 

Bromokriptin sa podáva pri vysokých hladinách prolaktínu na podporu ovulácie. 

Všetky lieky podávané na ovuláciu zvyšujú možnosť mať viacpočetné tehotenstvo 

Chirurgická liečba 

Laparoskopia a hysteroskopia sa vykonáva pri zrastoch a nepriechodnosti vajíčkovodov, pri poruchách na sliznici maternice na odstránenie príčin neplodnosti. 

Metódy asistovanej reprodukcie 

Intrauterinná inseminacia patrí k najmenej invazívnej metóde asistovanej reprodukcie. V laboratóriu sa selektujú najpohyblivejšie spermie, ktoré sú následne zavedené katétrom priamo do maternice počas ovulácie. Priamou aplikáciou spermií sa skráti ich cesta k vajíčku a zvyšuje sa pravdepodobnosť počatia. 

In vitro fertilizácia IVF je metóda pomocou ktorej sa mimo tela ženy realizuje oplodnenie vajíčka spermiami partnera, alebo darca. Oplodnené vajíčka sa počas 3 až 5 dní vyvíjajú v inkubátore a až následne sú vložené do maternice ženy. Čo znamená najvyššiu možnosť bezproblémového oplodnenia vajíčka s následným vložením do maternice a implantovaní sa do materničnej sliznice. 

In vitro fertilizácia IVF . Zdroj foto: Getty Images
In vitro fertilizácia IVF je metóda pomocou ktorej dochádza k oplodneniu vajíčka spermiou mimo tela žena za prísnych laboratórnych podmienok. Zdroj foto: Getty Images

Darcovstvo oocytov, je pre niektoré ženy jedinou možnosťou stať sa matkou. Bez darcovstva vajíčok, by nikdy nedostali šancu stať sa matkou.  

Darcovstvo embryí je postup pri ktorom sú darované vajíčka oplodnené spermiami od darcu. Ak sa vajíčko oplodní, nasleduje jeho vývin do určitého vývojového štádia, kedy sú zamrazené. Následne sú za určitých podmienok vložené do maternice ženy, kde sa embryo po ujatí vyvíja a žena má možnosť donosiť vytúžené dieťa. 

fzdieľaj na Facebooku