späť na zoznam príznakov

Nadmerný smäd

Autor: Michal Hrebík

Nadmerný smäd je stav, kedy si organizmus vyžaduje príjem tekutín vo väčšej miere ako je tomu bežne. Za to, či človek cíti smäd, je zodpovedný mozog, konkrétne jeho časť nazývaná hypotalamus. Obvykle to funguje tak, že ak je v krvi málo tekutín, bunky v mozgu, ktoré majú schopnosť zachytiť tento stav, vyšlú do hypotalamu správu, že organizmus potrebuje prísun ďalších tekutín, aby nariedili krvný obeh a znížili koncentráciu rozpustených látok.

Väčšinou sa tak deje v prípade, že v krvi je vysoká koncentrácia osmoticky aktívnych látok, takže je potrebné ich preriedenie. Rovnako reagujú aj ďalšie bunky nazývané baroreceptory, ktoré sa nachádzajú vo veľkých žilách a tepnách v rámci cievneho systému, pričom tieto informujú mozog o tlaku v cievach a pokiaľ je krvný tlak v cievach príliš nízky, taktiež odošlú do mozgu správu, aby nastal do organizmu príjem tekutín, čo vyreguluje krvný tlak.

K pocitu smädu prispievajú aj receptory v hltane a ústnej dutine, ktoré na sucho reagujú signálom do mozgu. Tieto receptory reagujú tak napríklad hneď, ak sa človek napije tekutiny a vyšlú do mozgu signál, ktorý pocit smädu zaženie, hoci sa tekutina dostala práve len do žalúdka a zďaleka nie ešte do krvi. Tieto receptory reagujú na sucho v ústach spôsobené či už niektorými typmi liekov, nedostatkom slín, ale tiež aj tým, že človek jedol suchú potravu.

Vo väčšine prípadov je teda smäd len reflexiou organizmu na nedostatok tekutín, pričom napríklad pri starých ľuďoch môže byť vplyvom veku pocit smädu slabší a to napríklad aj kvôli zníženej funkcii receptorov a zodpovedných buniek, ktoré nereagujú tak na pocit smädu. Práve z toho dôvodu sa odporúča seniorom piť dostatok tekutín a najmä pravidelne a to aj vtedy, ak nepociťujú akútne smäd, čím sa predchádza dehydratácii organizmu a problémom.

Nadmerný smäd je ale problém v prípade, že nemá žiadnu zjavnú príčinu, ako napríklad akútne vyčerpanie organizmu fyzickou aktivitou, ktorá vyvolá potrebu doplnenia tekutín do tela. Taktiež v prípade, že v dôsledku nadmerného potenia príde k strate vody a soli z tela cez pokožku, je pochopiteľná aj abnormálna potreba a pocit doplnenia tekutín, čiže nastane smäd. V opačnom prípade môže byť tento symptóm dôsledkom nejakého ochorenia a to aj vážneho.

Vysoký pocit smädu sa dostavuje napríklad pri ochorení štítnej žľazy, ak je v krvi príliš veľké množstvo vápnika, rovnako je to v prípade ochorenia zvaného cukrovka, prípadne vtedy, ak je v tele nedostatok hormónu, ktorý spôsobuje spätnú resorpciu vody v obličkách. Pokiaľ je napríklad sucho v ústach chronické a príliš časté, ide o xerostómiu, čo je choroba, ktorá znižuje produkciu slín v ústach. Je to ale jeden zo symptómov aj pri ďalších ochoreniach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Nadmerný smäd patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: polydipsia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín? Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín?

Kalorické tabuľky vám ponúkajú prehľad do množstva energie, ktorú majú jednotlivé potraviny. Uvádzajú obsah kalórií, bielkovín, cukrov a tukov.

Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje

Silné kosti, zdravé zuby. Aká je dôležitosť VÁPNIKA v našom živote? Prečo je potrebný, môže tiež škodiť?

SODÍK a jeho účinky na zdravie. Vedeli ste, že ho nájdeme i v liekoch? SODÍK a jeho účinky na zdravie. Vedeli ste, že ho nájdeme i v liekoch?

Koľko soli denne prijmete? Budete nemilo prekvapený. Aký vplyv má sodík na náš organizmus? Poznáte bezpečné množstvo?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť? Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.