späť na zoznam príznakov

Nadmerný smäd

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Nadmerný smäd je stav, kedy si organizmus vyžaduje príjem tekutín vo väčšej miere ako je tomu bežne. Za to, či človek cíti smäd, je zodpovedný mozog, konkrétne jeho časť nazývaná hypotalamus. Obvykle to funguje tak, že ak je v krvi málo tekutín, bunky v mozgu, ktoré majú schopnosť zachytiť tento stav, vyšlú do hypotalamu správu, že organizmus potrebuje prísun ďalších tekutín, aby nariedili krvný obeh a znížili koncentráciu rozpustených látok.

Väčšinou sa tak deje v prípade, že v krvi je vysoká koncentrácia osmoticky aktívnych látok, takže je potrebné ich preriedenie. Rovnako reagujú aj ďalšie bunky nazývané baroreceptory, ktoré sa nachádzajú vo veľkých žilách a tepnách v rámci cievneho systému, pričom tieto informujú mozog o tlaku v cievach a pokiaľ je krvný tlak v cievach príliš nízky, taktiež odošlú do mozgu správu, aby nastal do organizmu príjem tekutín, čo vyreguluje krvný tlak.

K pocitu smädu prispievajú aj receptory v hltane a ústnej dutine, ktoré na sucho reagujú signálom do mozgu. Tieto receptory reagujú tak napríklad hneď, ak sa človek napije tekutiny a vyšlú do mozgu signál, ktorý pocit smädu zaženie, hoci sa tekutina dostala práve len do žalúdka a zďaleka nie ešte do krvi. Tieto receptory reagujú na sucho v ústach spôsobené či už niektorými typmi liekov, nedostatkom slín, ale tiež aj tým, že človek jedol suchú potravu.

Vo väčšine prípadov je teda smäd len reflexiou organizmu na nedostatok tekutín, pričom napríklad pri starých ľuďoch môže byť vplyvom veku pocit smädu slabší a to napríklad aj kvôli zníženej funkcii receptorov a zodpovedných buniek, ktoré nereagujú tak na pocit smädu. Práve z toho dôvodu sa odporúča seniorom piť dostatok tekutín a najmä pravidelne a to aj vtedy, ak nepociťujú akútne smäd, čím sa predchádza dehydratácii organizmu a problémom.

Nadmerný smäd je ale problém v prípade, že nemá žiadnu zjavnú príčinu, ako napríklad akútne vyčerpanie organizmu fyzickou aktivitou, ktorá vyvolá potrebu doplnenia tekutín do tela. Taktiež v prípade, že v dôsledku nadmerného potenia príde k strate vody a soli z tela cez pokožku, je pochopiteľná aj abnormálna potreba a pocit doplnenia tekutín, čiže nastane smäd. V opačnom prípade môže byť tento symptóm dôsledkom nejakého ochorenia a to aj vážneho.

Vysoký pocit smädu sa dostavuje napríklad pri ochorení štítnej žľazy, ak je v krvi príliš veľké množstvo vápnika, rovnako je to v prípade ochorenia zvaného cukrovka, prípadne vtedy, ak je v tele nedostatok hormónu, ktorý spôsobuje spätnú resorpciu vody v obličkách. Pokiaľ je napríklad sucho v ústach chronické a príliš časté, ide o xerostómiu, čo je choroba, ktorá znižuje produkciu slín v ústach. Je to ale jeden zo symptómov aj pri ďalších ochoreniach.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Nadmerný smäd patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: polydipsia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny? Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny?

Slané a sladké pokušenie na každom kroku. Oči by jedli. Okrem príbytku na váhe existujú vážnejšie dôvody na opatrnosť v tom čo zjeme. Svoje o tom vedia aj diabetici.

Hladina cukru v krvi: Aká je normálna a čo je to hyper - hypoglykémia? Hladina cukru v krvi: Aká je normálna a čo je to hyper - hypoglykémia?

Hladina cukru v krvi, odborne tiež glykémia, je dôležitá najmä pre funkciu mozgu. A ani nadbytok či nedostatok cukru nie je pre náš organizmus vhodný. 

Diabetická noha ako komplikácia cukrovky Diabetická noha ako komplikácia cukrovky

Cukrovka alebo odborne nazývaný diabetes mellitus patrí do kategórie civilizačných ochorení. V článku si v skratke zhrnieme ako sa prejavuje a aké spôsobuje komplikácie. Zameriame sa na...

Ako na horúce počasie? Pripravte sa s nami a nepodľahnite Ako na horúce počasie? Pripravte sa s nami a nepodľahnite

Horúcemu počasiu sa radujeme hlavne v spojitosti s relaxom a dovolenkou. Ako však vydržať nadmernú horúčavu bez poškodenia zdravia?

Diabetes a jeho komplikácie Diabetes a jeho komplikácie

Diabetes mellitus alebo ľudovo cukrovka je ochorenie samo o sebe dosť závažné. Vyžaduje si celoživotné dodržiavanie životosprávy a liečby. Aj napriek tomu však so sebou prináša rôzne...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.