späť na zoznam chorôb

Ako sa lieči: Žltá zimnica

Autor: Michal Hrebík

Späť na Žltá zimnica

Na žltú zimnicu zatiaľ neexistuje priama liečba, ktorá by liečila príčinu a tak sa postupuje symptomaticky. V praxi to znamená, že sa podávajú lieky na zníženie teploty, udržuje sa stav zavodnenia organizmu, človek musí oddychovať a ležať na lôžku, pričom je vylúčená akákoľvek väčšia fyzická aktivita. Akonáhle prejde choroba do druhej fázy, je dôležitá intenzívnejšia liečba. Najčastejšie sa podáva infúzne glukóza a iné podporné látky a je potrebné aj dodržiavať diétu.

To platí najmä vtedy, ak choroba vážnejšie napadne pečeň alebo obličky, pričom ak je krvácanie mimoriadne intenzívne, podávajú sa krvné transfúzie na doplnenie červených krviniek, ktoré sa stratili pri krvácaní. Taktiež sa podávajú vysoké dávky vitamínu K. ak príde k zlyhaniu obličiek, musí sa vykonávať mimotelové čistenie krvi hemodialýzou. Pokiaľ však človek prekoná ochorenie, väčšinou to nezanechá na jeho zdravotnom stave žiadne ďalšie následky a komplikácie.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.