späť na zoznam chorôb

Žltá zimnica

Autor: Michal Hrebík
Žltá zimnica
Zdroj foto: Getty images

Žltá zimnica je hemoragická infekčná horúčka, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v oblastiach Afriky a Južnej Ameriky, kde často vyvoláva epidémie a početné úmrtia. Choroba je prakticky neliečiteľná, ale v dnešnej dobe je tento typ krvácavej horúčky na ústupe. Žltá sa volá táto horúčka podľa toho, že u veľkej časti infikovaných pacientov nastáva zožltnutie pokožky. Proti chorobe je možné očkovanie a najmä pre turistov je v prípade viacerých krajín Afriky povinné.


Charakteristika

Žltú zimnicu spôsobuje vírus, ktorý vyvoláva nielen horúčkovité stavy, ale aj hemoragický syndróm, čiže v priebehu choroby prichádza aj ku krvácaniu. Vírus v organizme najčastejšie napáda pečeň, kostnú dreň a obličky a môže mať dve formy, mestskú a džungľovú. Tieto formy sa odlišujú pôvodcom a prenášačom ochorenia. Pri mestskej forme prenáša zimnicu komár Aedes aegypti, pri džungľovej forme je prenos komárom Aedes africanus alebo komárom rodu Haemagogus.

Žltá zimnica má inkubačnú dobu zhruba 6 dní až týždeň, pričom samotná choroba prebieha v dvoch štádiách. Pre prvé štádium je typická horúčka, triaška a zimnica a toto štádium trvá obvykle 3 až 4 dni. Potom sa ochorenie dostane do druhého štádia, kedy už dochádza aj ku krvácaniu zo slizníc a môže prísť aj k poškodeniu pečene. Mortalita je pomerne vysoká a to najmä u cudzincov, kde je až 50%. Choroba je neliečiteľná a dochádza k nej vážnym poruchám obličiek a pečene.

Príčiny

Pôvodcom ochorenia je komár, ktorý prenáša chorobu z opíc na ľudí ale aj z ľudí na ľudí. Ochorenie je vírusového pôvodu spôsobené špecifickým vírusom žltej zimnice, ktorý patrí medzi Flavivírusy a vyskytuje sa v pečeni, kostnej dreni a obličkách. Ide o arbovírus, voči ktorému je možné sa zaočkovať vakcínou, ktorej trvanie je až 10 rokov, ale účinná liečba voči žltej zimnici ešte neexistuje. Najčastejšie sa vírus a jeho prenášače vyskytujú v tropických oblastiach Afriky a Južnej Ameriky.

Príznaky

Žltá zimnica je krvácavá horúčka, ktorá prebieha v dvoch štádiách a podľa toho sa odlišuje aj príznakmi. Prvé štádiu sa nazýva červené a je charakteristické horúčkou, bolesťou bedier, triaškou, zimnicou, celkovým začervenaním pacienta a nekľudom. Toto štádium trvá obvykle 3 až 4 dni, pričom začína zvyčajne do týždňa od infikovania, čo je maximálna inkubačná doba, ale veľakrát je aj kratšia. Po prvom štádiu prichádza vážnejšie druhé štádium žltej zimnice.

Pri tomto štádiu sú už prítomné aj cyanóza alebo bledosť, dochádza k zhoršeniu zdravotného stavu a dostavuje sa krvácanie zo slizníc. Človek taktiež vracia a v zvratkoch je prítomná aj natrávená krv. Krvácanie je postupne silnejšie, človek krváca zo zažívacieho traktu, koži, očí, uší, nosa alebo aj pohlavných orgánov. Pokiaľ príde k väčšiemu poškodeniu pečene, dochádza k zažltnutiu pokožky. V prípade poškodenia pečene dochádza aj k jej zväčšeniu a tiež bolestivosti na dotyk.

Diagnostika

  • Ochorenie sa diagnostikuje na základe príznakov a to najmä počas druhej fázy, avšak v prípade nutnosti rýchlej diagnostiky sa vykonáva odber krvi a laboratórna diagnostika protilátok alebo priamo vírusu v krvi
  • Taktiež na základe anamnézy, kedy sa zisťuje prítomnosť rizikových faktorov, napríklad pobyt v rizikovej oblasti, ak ide o importovanú žltú zimnicu u turistov
  • Vzhľadom na to, že liečba je symptomatická, skorá diagnostika hrá dôležitú a veľkú úlohu pri rýchlosti liečby

Čo je žltá zimnica - video

Čo je žltá zimnica - video

Priebeh

Choroba je spôsobená vírusom, ktorým sa človek nakazí po uštipnutí komárom. Obvykle do 5 až 7 dní sa prejavia prvé príznaky, pričom prvá fáza choroby trvá tri až štyri dni a je typická horúčkami a s ňou spojenými prejavmi. Potom horúčky utíchnu, ale začne sa veľmi skoro druhá fáza ochorenia, kedy sa vrátia a dochádza aj k poškodzovaniu pečene a krvácaniu zo slizníc a telesných otvorov. Mortalita je pomerne vysoká a to až 50 %, pričom priama liečba choroby neexistuje.

Ako sa lieči: žltá zimnica

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 23.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Uštipnutie komárom: Podľa čoho si vyberajú obete a ako sa dá chrániť? Uštipnutie komárom: Podľa čoho si vyberajú obete a ako sa dá chrániť?

Prichádzajú spolu s teplými, letnými dňami. Rovnako ako ľudia milujú slnko, teplo a vodu. Útočia od súmraku do úsvitu. 

Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami

Momentálne spoločne prežívame veľkú globálnu pandémiu ochorenia COVID-19, spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2. Epidémie a pandémie ale nie sú ničím výnimočným. Ľudstvo si nimi opakovane...

Nepovinné či odporúčané a rozšírené očkovanie: Kedy je vhodné? Nepovinné či odporúčané a rozšírené očkovanie: Kedy je vhodné?

Povinné očkovanie majú preštudované hlavne matky malých detí. Existujú však aj vakcíny, očkovanie ktorými nevyplýva zo zákona a preto sú menej známe. 

Uštipnutie hmyzom: Môže byť smrteľné? Aká je prvá pomoc? Uštipnutie hmyzom: Môže byť smrteľné? Aká je prvá pomoc?

Letné mesiace sú ako stvorené pre zvýšený výskyt hmyzu . Je otravný, neustále na každého sadá, naráža priamo do tváre, bzučí za ušami a niektorí cyklisti ho majú doslova plné zuby....


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.