späť na zoznam článkov

37. týždeň tehotenstva. Zaujalo už dieťatko svoju definitívnu polohu?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
37. týždeň tehotenstva. Zaujalo už dieťatko svoju definitívnu polohu?
Zdroj foto: Getty images

Pred pár mesiacmi, keď ste sa dozvedeli že ste tehotná a keď vaše dieťatko bolo veľkosti fazuľky ste rozmýšľali nad tým, a nevedeli sa dočkať, kedy budete v treťom trimestri, a aké to bude s takým bruškom. Teraz to už viete. A každým dňom sa blížite k pôrodu a k tomu, kedy už konečne budete držať svoje dieťatko v náručí. 


Už ste v 37. týždni tehotenstva. Každým dňom bližšie k pôrodu.  

Vaše dieťatko je zrelé a už sa môže kedykoľvek narodiť. 

Poloha dieťatka je už definitívna. 

Už je len veľmi malá pravdepodobnosť na pretočenie plodu pre nedostatok miesta v maternici a stiesneného priestoru. Ak sa dieťatko nachádza priečne, alebo koncom panvovým vo vašej panve, bude vám s najväčšou pravdepodobnosťou naplánovaný pôrod cisárskym rezom. 

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku? 

Dieťatko teraz už iba rastie, všetky orgány sú už vyvinuté, ale naďalej sa zdokonaľujú. Tak aj jeho mozog naďalej dozrieva a vyvíja sa aj imunitný systém

Lebka dieťaťa je stále mäkká, aby sa umožnil prechod pôrodnými cestami. Niektoré drobné kosti sa spoja až po narodení. 

Jeho hlavička naďalej rastie a pri pôrode bude mať približne rovnaký priemer, ako jeho hrudník. 

Lanugo z jeho pokožky skoro úplne vymizlo. 

Jeho pľúca už dozreli a ono v maternici, naďalej precvičuje dýchacie pohyby, vdýchnutím a výdychom plodovej vody. 

Sluch ma veľmi citlivý, vníma všetky zvuky z okolia a počúva šum a tlkot matkinho srdca. 

Prstami už dokáže uchytiť menšie predmety, ako napríklad svoj noštek. 

Nechty stále rastú, ale sú jemné.  

Cmúľa si prštek, čim sa pripravuje na kŕmenie. 

Dieťatko vníma všetko od zvukov, hlasov a nálady matky. 

Dieťa prijíma veľa plodovej vody, ktorú pije a vyciká, a začína sa ukladať v črevách ako mekónium, nazývaná aj ako smolka, prvá stolica, čo dostane do pohybu črevá po pôrode. 

Stolica mu neodchádza. Ak dôjde k predčasnému odchodu stolice, plodová voda sa sfarbí a začína byť nebezpečná pre dieťatko. Nie je to dobré znamenie. 

Dieťatko veľmi veľa spí, keď je hore, tak väčšinou bdie, žmurká očkami a otáča sa zo strany na stranu. 

Už teraz sa správa ako novorodenec má aktívne a tiché obdobia, obdobia hlbokého spánku, keď sa takmer vôbec nehýbe. Obdobie spánku a aktivity sa striedajú. Chôdzou je možne ho zo spánku zobudiť. 

Sledujte jeho pohyby, ak si všimnete, že sa nepohybuje toľko, čo pred pár dňami a jeho pohyby sú slabé, radšej zavolajte svojmu lekárovi. Vaše dieťatko môže mať iba lenivý deň, ale veľmi zriedkavo to môže znamenať aj nejaký problém, ktorý vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. 

Ak sa vám niečo nezdá, radšej hneď kontaktujte svojho lekára. 

Ak čakáte dvojičky, ich priestor v maternici je veľmi stiesnený. Pohyby cítite skôr ako mrvenie, alebo len jemné presuny. Obe deti sú vyvinuté a teraz naberajú na váhe, ktorú majú o niečo nižšiu, ako jedno dieťatko v maternici. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 37. týždni? 

Pomalé priberanie na váhe. Nezľaknite sa, že málo priberáte, niektoré ženy v treťom trimestri nepriberú vôbec. 

Vaše prsia sú plné mledziva kolostra, prvej výživnej tekutiny bohatej na protilátky, aby mohli nasýtiť dieťa po narodení. Mledzivo sa vo vašich prsiach vytvára už počas tehotenstva a prvé dni bude vaše dieťatko vyživovať a napomáhať mu, pri dozrievaní a čistení čriev a zbaviť sa smolky, prvej stolici novorodenca. 

Plod by mal byť otočený hlavičkou smerom k panvovému dnu a postupuje smerom nadol do panvy. 

Bruško vám pomaly klesá a vy sa môžete konečne zhlboka nadýchnuť. 

Pociťujete tlak na močový mechúr, častejšie vás núti na močenie, ale lepšie sa vám dýcha, ako kleslo brucho. 

V čase keď bude hlavička dieťatka viac v panve, bude mať oveľa menej priestoru na pohyby. Dôležité je, aby ste cítili každý deň určité pohyby. 

Vaginálny výtok je častý v posledných týždňoch tehotenstva. 

Rúžový alebo hnedo sfarbený vaginálny výtok znamená, že sa kŕčok maternice rozširuje a jemné cievky praskajú. Kŕčok sa pripravuje na pôrod. 

Odchod hlienovej zátky si nemusíte ani všimnúť. Môže sa uvoľniť celá, alebo len jej časť. Po odchode zátky nie je pravidlo, že pôrod začne do pár hodín, niekedy to môže trvať aj niekoľko dní, alebo týždňov. Po jej odchode sa nemusíte obávať ani z toho, že je u vás zvýšené riziko infekcie plodu. 

Príznaky tehotenstva v 37. týždni sú vám pravdepodobne všetky známe. 

Opúchajú vám dolné končatiny? Skúste si vykladať nohy na vankúš a snažte sa viac oddychovať. Tlakom narastajúceho bruška na panvu je znížená cirkulácia krvi do nôh, čo spôsobuje práve vznik opuchov, kŕčových žíl a vznik nepríjemných hemoroidov. 

Zápcha sa spája aj so vznikom hemoroidov. Vplyvom tlaku dieťatka na panvu a tlakom na stolicu sú žily viac namáhané. Snažte sa príliš netlačiť pri vylučovaní stolici, skôr sa zamerajte na zmäkčenie stolice. 

Stolicu zmäkčíte pridávaním vlákniny do stravy s dostatočným príjmom tekutín a odstránením stravy z jedálnička, ktorá spôsobuje tvrdnutie stolice. Biele pečivo nahraďte celozrnným, znížte príjem mlieka a mliečnych produktov, ryži a pridajte k jedlu zeleninovú prílohu. 

Nadmerná únava. Vaše telo vynakladá väčšiu námahu, vy sa neviete dobre a kvalitne vyspať, budíte sa, trpíte nespavosťou, bruško vás tlačí a tlačí aj na močový mechúr, čo spôsobuje časté vstávanie na toaletu. To všetko má vplyvy na to, že sa cítite unavená a aj sa skôr unavíte. 

Zažívacie problémy, ako pálenie záhy, napínanie na zvracanie a dýchavičnosť pomaly ustupujú poklesom bruška. 

Kŕče v nohách, vás najčastejšie potrápia v noci. 

Narastajúcim bruškom a napínaním pokožky sa vám vytvárajú strie najmä na bruchu, prsiach a bokoch. Netrápte sa nad nimi, pár dní po pôrode vyblednú a stanú sa znakom hrdosti. Na ich zmiernenie si pravidelne premasťujte pokožku krémami, aby sa pokožka príliš nevysušovala. 

Panvová bolesť. Hlavička dieťaťa tlačí na panvu, boky a močový mechúr a v pribúdajúcich týždňoch následným poklesom hlavičky dieťatka môžete pociťovať stále väčší tlak. 

Prichádzajúci poslíčkovia, Braxton Hicksove kontrakcie, sa môžu začať objavovať často, stále viac a viac, až po bolestivejšie kontrakcie, ktoré sú zatiaľ nepravidelné. Skúste zmeniť polohu, napiť sa vody a upokojiť sa. 

Skutočné pôrodné bolesti začínajú väčšinou v hornej časti maternice a sú pravidelné. Falošné  sú v oblasti panvy, chrbta dolnej časti brucha a sú nepravidelné. Poslíčkov môžete pociťovať bolestivejšie, tým sa presúva viac krvi do placenty, čo je dobré pre vaše dieťa, pretože je viac zásobované krvou a živinami. 

Ak začínajú kontrakcie silnieť a začínajú prichádzať v pravidelných intervaloch, s najväčšou pravdepodobnosťou vám začína pôrod. 

Viac o začínajúcom pôrode a jeho prejavoch sa môžete dočítať v našom článku: Pôrod. Kedy sa začne? A ešte dôležitejšia otázka: Kedy sa skončí? 

Čím bude dieťatko nižšie k pôrodným cestám, tým ste bližšie k pôrodu. 

Ak čakáte dvojičky, veľa oddychujte s vyloženými nohami, nenamáhajte sa a jedzte zdravo. 

Koniec tehotenstva môže byť pre vás príliš dlhý a ste z toho možno nervózne, alebo naopak nadšené a chcete, aby sa vaše dieťa už narodilo teraz, aj keď skôr, ako je vypočítaný termín pôrodu. Buďte trpezlivá. Trpezlivosť je najlepší darček, čo môžete sebe a svojmu dieťatku dať. 

Ak už ste nervózna a nesvoja, skúste sa zamyslieť, že onedlho vás bude o jedného viac a konečne už budete držať svoje dieťatko v náruči. 

Tehotenský mozog, teraz máte na rozume veľa vecí ktoré musíte vybaviť, doplniť a ktoré treba sledovať, tak sa nečudujte, že idete niekedy ako bez zmyslov. 

Rozmýšľate nad tým, akú farbu vláskov bude vaše dieťatko mať? Onedlho sa to dozviete. 

Neviete čo so sebou, všetko chcete mať čisté, upratané, pripravené, nakupujete, zhromažďujte, sledujete každý detail, čo by ste mohli doma vylepšiť. Je to takzvaný syndróm hniezdenia. Kedy sa tehotná žena snaží všetko dokonale pripraviť na príchod svojho dieťatka, aby mu nič nechýbalo.   

Aké vyšetrenia vás čakajú v 37. týždni? 

Návšteva poradne je každý týždeň

Už ste si na to aj zvykli a viete čo vás bude čakať. 

Premeriava sa vám krvný tlak, vyšetruje moč a zaznamenáva vaša hmotnosť, lekár sleduje opuchy, kontroluje rast maternice, sleduje zrelosť krčka maternice, jeho konzistenciu a robí sa vám záznam CTG. Na pôrod musí byť kŕčok otvorený na 10 cm, aby dieťatko prešlo do pôrodných ciest. 

Kardiotokografia, CTG vyšetrenie. Zdroj foto: Getty Images

Kardiotokografia – sa od 37. týždňa robí každý týždeň. Týmto vyšetrením sa sníma srdiečko plodu a napnutie maternice. Vyšetrenie trvá približne 30 minút kde ležíte, prípadne sedíte a na brucho sa vám pomocou pásu naložia dve sondy, na snímanie kontrakcií a srdiečka plodu. 

Týmto vyšetrením sa dá rýchlo určiť, či je dieťatko v poriadku a je dostatočne zásobované kyslíkom, a či nezačínajú kontrakcie maternice. 

Ak vám bola začiatkom tehotenstva urobená cervikálna cerkláž, pri ktorej vám doktor zošil svaly krčka maternice, aby ste sa neotvárali a zabránilo sa predčasnému pôrodu, tak pravdepodobne vám už tento týždeň lekár odstráni stehy. 

Odstránenie stehu je nebolestivé a jednoduché, niekedy sprevádzané slabším krvácaním, špinením. Malé percento žien porodí do 48 hodín po odstránení cerklaže. Priemerná doba pôrodu po odstránení cerkláže je 14 - 16 dní a pôrod prebieha úplne bežne. 

Ak je nejaká obava o vaše zdravie, alebo zdravie vášho bábätka, váš lekár vás pošle na hospitalizáciu do nemocnice, kde sa vám odporučí umelé vyvolanie pôrodu. 

Vyvolanie pôrodu sa robí rôznymi spôsobmi. Váš lekár na základe vyšetrenia a vášho stavu vyberie ten najlepší možný spôsob vyvolania pôrodu.   

Vyvolanie liekom prostaglandínom, ktorý povzbudí kŕčok maternice, aby dozrel, čo spôsobí jeho otvorenie a vznik kontrakcií. 

Umelé pretrhnutie blán, keď sa počas vaginálneho vyšetrenia natrhnutím blán uvoľní plodová voda, ktorá odtečie a hlavička poklesom tlačí na kŕčok maternice a vyvolá kontrakcie maternice. 

Podávanie oxytocínu, ktorý vyvoláva kontrakcie. 

Ak čakáte dvojičky. Kontroly v poradni už budú pravdepodobne dva krát do týždňa, aby sa skontroloval kŕčok maternice a prichádzajúci pôrod. 

Pri dvojčatách je väčšia pravdepodobnosť pôrodu v najbližšom čase. Existuje aj niekoľko dôvodov, prečo sa váš lekár rozhodne vyvolať pôrod, alebo vám naplánujú cisársky rez, aby ste sa vyhli komplikáciám. 

S najväčšou pravdepodobnosťou sa pôrod uskutočni cisárskym rezom aby sa predišlo kompiláciám pôrodu dvojičiek. Ale samozrejme záleží na uložení detí v maternici. 

Čo ak sa dieťatko narodí teraz? 

Vaše dieťatko je úplne vyvinuté a ak by sa narodilo v tomto týždni bolo by považované za donoseného novorodenca. 

Jeho telo je zásobované dostatočným množstvom tuku, čím by si udržalo telesnú teplotu a po pár dňoch by ste obaja boli prepustený domov. 

Čo vám môžem odporučiť 

 • Veľa oddychujte 
 • Vyhýbajte sa dlhému státiu a sedeniu, meňte polohy, oddychujte s vyloženými nohami 
 • Vykladajte nohy keď len môžete, aby ste predišli bolesti, opuchu a nepríjemným kŕčovým žilám 
 • Precvičujte dychové cvičenie a pôrodné techniky, ktoré vám boli v predpôrodnej príprave ukázané 
 • Cvičenie na lopte pomáha zapojiť svaly panvy 
 • Precvičujte Kegelové cviky na posilnenie panvového dna, ktoré majú aj priaznivý vplyv na popôrodnú regeneráciu 
 • Jemným pretieraním prsníkov uterákom, pripravíte vaše bradavky na dojčenie 
 • Nezabúdajte dostatočne piť, aby ste boli vy a dieťatko hydratované 
 • Venujte čas sebe, oddychujte a čítajte 
 • Rozprávajte sa so svojim bábätko v brušku a hladkajte ho, nech vás počuje a cíti 
 • Snažte sa vyhnúť stresu a odstrániť strach. Choďte sa prejsť najlepšie do prírody, kde prejdete na iné myšlienky 
 • Meno pre dieťatko už máte pravdepodobne vybraté , ak nie, tak je najvyšší čas 

Už máte pravdepodobne všetko pripravené, nachystané, skontrolovanú tašku do pôrodnice. Tak a teraz už len čakať ten veľký deň, kedy vaše vytúžené dieťatko uzrie svetlo sveta a vy sa stanete matkou. 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku:  Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?  

Zdroje 

Naposledy aktualizované 29.03.2021

Galéria k článku

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?

18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku? 18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete čo vás čaká v tomto obdobý?

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí...

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.