späť na zoznam článkov

Ako vplýva alkoholizmus na zdravie, psychiku? Seknite s ním, liečte sa

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Ako vplýva alkoholizmus na zdravie, psychiku? Seknite s ním, liečte sa
Zdroj foto: Getty images

Mali ste náročný deň v práci a doma vás čaká fľaška dobrého vína? Chuť na jeden, či dva, pohárik vás prenasleduje celou cestou domov? Je tento pocit vábenia len sporadický? Alebo sa v pomyslení na alkohol strácate častejšie? Alkoholizmus je závislosť na alkohole a jeho ťažká forma dopadá na jednotlivca, rodinu, ale aj celú spoločnosť.


Alkoholizmus negatívne vplýva na ľudský organizmus i psychiku. Je to duševná porucha. 

Pýtate sa: Prečo seknúť s alkoholom a prečo ho liečiť? Najlepšie sa mu úplne vyhnúť.

Závislosť na alkohole je celospoločenský problém. Zaťažuje psychické a aj fyzické zdravie jednotlivca. Tam to ale nekončí.

Jeho negatívny dopad na rodinu je značný. Trpí partner, deti, často i blízke okolie, susedia. Alkoholizmus je rovnako problém aj pre spoločnosť.

Človek závislý na alkohole mu podriaďuje svoj život. Alkohol sa preňho stáva najlepším spoločníkom a rodina a blízky priatelia idú bokom.

Dopad alkoholizmu nezostáva len v kruhu rodiny. Jeho dopad siaha aj na prácu. Nesústredenosť, nespoľahlivosť a chyby pri práci majú za následok výpoveď.

Závislý dochádza o prácu, peniaze, majetok. Prepije všetko. Ale ani tu jeho negatívny vplyv nekončí. Nasleduje ekonomické zaťaženie štátu.

TIP: informácie o alkoholizme sú dostupné aj na Zdravotéke.

V stave opitosti dochádza k častým pádom. Ošetrenia, vyšetrenia, hospitalizácie. Ak sa alkoholik odhodlá k liečeniu, častokrát je jeho liečba opakovaná. Niekedy aj napriek viacerým pokusom neúspešná. Tieto socioekonomické problémy sú jednou stranou mince. Druhá zahŕňa jeho vplyv na organizmus a zdravie.

Nie nadarmo sa tvrdí, že alkohol je metla ľudstva.

Infografika - tabuľka rozdeluje ľudí podľa toho, ako pijú alkohol: Abstinent alkohol odmieta a to bez dôvodu. Konzument alkohol pije príležitostne (pre jeho chuť). Pijan alkohol pije pre jeho účinok, pre pocit eufórie. Alkoholik pije denne, alkohol je droga.
Tabuľka uvádza rozdelenie ľudí podľa pitia alkoholu

Viete, aký vplyv má alkohol na zdravie?

V prvom rade ide o psychiku. Tu vzniká prvotná závislosť. Najskôr je psychická, v neskorších štádiách aj fyzická. Ak vás téma zaujala, mali by ste ešte chvíľu zotrvať pri čítaní.

Psychické ťažkosti spojené s alkoholizmom

Človeku pomôže alkohol uľaviť, zrelaxuje ho, pomôže zabudnúť. Ale len do určitého času. Ak sa to s ním preženie, druhý deň je aj psychika na tom horšie.

mužská úäsť, násilie, v pozadí sedí bojazlivé dievča
Časté sú poruchy správania a domáce násilie

Alkohol prehlbuje depresiu, navodzuje stavy úzkosti. Poruchy správania, agresia, agresivita z alkoholu sú príčinou napadnutí, znásilnení.

Alkoholik nie je schopný kontrolovať množstvo vypitého alkoholu. Pije kým je schopný. Má časté výpadky pamäte a keď sa preberie, pokračuje.

Hlboké depresie z alkoholu nie sú výnimkou. Sú dôvodom samovražedných myšlienok a aj množstiev pokusov či dokonaných skutkov.

Psychóza, halucinácie, bludy sú prítomné u ťažkých alkoholikov. Delírium tremens je pojem, ktorý pozná asi každý.

Prečítajte si tiež: článok o delíriu u nás na Zdravotéke.

Delírium tremens je z latinčiny preložené ako šialenstvo s trasom. Vzniká pri prerušení pitia alkoholu a je najťažším štádiom abstinenčného syndrómu. Pre alkoholika znamená významné ohrozenie na zdraví a živote. Udáva sa, že 5 až 15% prípadov končí smrťou.

Jeho prejavy nastupujú najskôr v predelirantnom štádiu a následne prechádzajú do delíria. A hlavné príznaky sú:

 • potenie
 • tras končatín
 • nevoľnosť
 • zrýchlená srdcová činnosť
 • dezorientácia
 • halucinácie
 • bludy
 • porucha pamäti
 • psychomotorický nepokoj (aktívny, nepokojný)
 • porucha emócií, keď sa strieda úzkosť s poklesom nálady, agresia
 • kŕče tela, ako napríklad epileptický záchvat
 • poruchy srdcového rytmu

Ako vplýva na organizmus

Medzi ľuďmi sa tvrdí, že v malom množstve je pre telo prospešný a ani dávka jedného pohárika neškodí.

Najskôr nemusí byť denná dávka na tele badateľná. Ale negatívny dopad na organizmus má oveľa skôr ako nastúpi delírium a iné viditeľné príznaky. Okrem abstinencie a psychických prejavov, je možné nájsť jeho dlhodobý vplyv aj na orgánoch.

Výpočet približného alkoholu v krvi (odhad): Alkohol kalkulačka

Alkohol a tráviaci systém

Drevená fgúrka si drží brucho ako znak bolesti brucha
Poškodenie pečene následkom alkoholizmu má vplyv na celý organizmus

Dlhodobé pitie zanechá stopu na žalúdku. Prítomné sú časté zápaly sliznice žalúdka, teda gastritídy. Neskôr vredová choroba žalúdka a z nej plynúce riziko krvácania z vredu.

Rovnako nebezpečné je poškodenie pažeráka. Pažerákové varixy majú tak isto za následok krvácanie.

Nevoľnosť, nechutenstvo, vracanie, vracanie krvi, hnačky, krv v stolici, čierna stolica. To sú najčastejšie príznaky uvedených ťažkostí.

Prítomné a časté ochorenie je zápal podžalúdkovej žľazy, teda pankreatitída. Môže byť vo forme akútnej alebo chronickej. Narúša sekréciu inzulínu, čo je podkladom vzniku cukrovky.

Okrem cukrovky sa vyskytujú aj iné ochorenia endokrinného systému. Príkladom je porucha hypofýzy, ale aj pohlavných žliaz.

Iné vážne ochorenie, ako dôsledok alkoholizmu, je poškodenie pečene. Najskôr sa prejavuje stukovatením, odborne steatózou pečene.

Neskôr je poškodenie do takej miery, že bunky pečene odumierajú. Po ich vyhojení je funkčné tkanivo nahradené jazvami. Cirhóza pečene je závažné ochorenie, ktoré má za následok poruchu jej funkcie.

Prítomné bývajú príznaky:

 • opuchy tela, napríklad aj ascites, čo je opuch brucha
 • únava
 • nechutenstvo
 • chudnutie
 • tráviace ťažkosti (plynatosť, ťažoba, vracanie)
 • bolesť pod pravým rebrovým oblúkom
 • žlté sfarbenie kože a očných bielkov - ikterus

Po cirhóze pečene je najzávažnejším ochorením, ako dôsledok alkoholizmu, rakovina pečene. Ale ani pri nej onkologické ochorenia nekončia a rakovina sa môže vyskytnúť na početných miestach.

 

Onkologické ochorenia ako následok alkoholizmu

Ako už bolo napísané, tak rakovina pečene nie je jediným onkologickým ochorením, ktoré sú na alkoholickom zozname. Veľmi často je na príčine rakoviny ústnej dutiny, nosohltanu, hrdla, pažeráka, žalúdka, pankreasu. A to pre jeho dlhodobé negatívne účinky.

Neurologické ochorenia

Alkohol má za následok poškodenie centrálnej nervovej sústavy. Nervové bunky sú citlivé na hladinu alkoholu a ten ich poškodzuje. K tomu sa pridruží znížená funkcia pečene a obličiek. Nastupujú aj neurologické ťažkosti.

Organické poškodenie mozgu sa prejavuje psychickými ťažkosťami. Ako iný príklad sa dá uviesť epilepsia, keď sa pridružia epileptické záchvaty. Časté sú aj zápaly nervov. Myopatia má za následok ochrnutia. Atrofia mozočku a encefalopatia sú ako ďalšie príklady ochorení následkom alkoholizmu.

srdce, orgán, čiernobiele
Poškodeniu sa nevyhne ani srdce a cievy

Srdcovo cievny systém

Áno, aj tu zanechá dlhodobé popíjanie svoje stopy. Následkom je vysoký krvný tlak, ochorenia ciev, ateroskleróza, arytmia.

Avšak, najzávažnejšie je poškodenie srdca samotného. Aj ako následok aterosklerózy. Vyskytuje sa aj toxická kardiomyopatia, čo je vlastne poškodenie srdcového svalu.

Pravdaže, alkohol pôsobí toxicky aj na krv. Tu škodí červeným, bielym krvinkám a aj krvným doštičkám. Vyvoláva anémiu, zhoršuje zrážanlivosť krvi.

Alkohol a zvyšok organizmu

Tak ako sa konzumácia alkoholu zvyšuje, imunita a jej sila klesá. Jej porucha sa prejavuje na celom organizme. Alkoholici trpia častejšie zápalom priedušiek, pľúc, tuberkulózou pľúc. Rôznymi infekciami a ochoreniami kože, aj ako dôsledok zanedbania hygieny.

Vyskytuje sa aj ochorenie a porucha funkcie obličiek. Negatívne vplýva na potenciu a sexualitu. Je príčinou neplodnosti. Ako dôsledok celotelového poškodenia je prítomné chudnutie. Strata hmotnosti je cenou za výmenu alkoholu za stravu. A tak isto je aj prejavom iných ochorení.

Úrazy následkom pitia

Asi každý mal tú šancu, vidieť na ulici zraneného človeka a zjavne pod vplyvom alkoholu. Úrazom, následkom jeho požitia, by sa dala venovať zvlášť kapitola.

Pády a úrazy hlavy sú mnohokrát menej závažné. Ale otras mozgu, či závažné vnútrolebkové poranenia s krvácaním, ohrozujú zdravie a život. To platí aj pre zimné obdobie a vysoké riziko podchladenia a omrzlín.

Z krčmy sa ide lepšie vedľa bicykla ako na ňom. Riadenie dopravného prostriedku pod vplyvom alkoholu je zakázané, ale stále prítomné. Alkohol nepatrí ani za bicykel či volant auta.

Infografika znázorňuje test alkoholizu Johns Hopkinsov test
Johns Hopkinsov test alkoholizmu

Dopravné nehody sú výsledkom nezodpovedného správania človeka pod vplyvom alkoholu. Trvalé dôsledky môžu byť rozličné. Poškodenie majetku, zdravia, ťažké úrazy až smrť. Aj príležitostné popíjanie je lepšie poriadne vyspať. Alkohol v krvi sa drží, kým ho pečeň úplne neodstráni.

Alkohol test prostredníctvom alkoholu v dychu je najlepším testom. Rôzne aplikácie na výpočet zbytkového alkoholu nie je možné brať ako zodpovedné pre objektívny výsledok.

Stop alkoholu ...

žltá značka pozor alkoholik, postava muža s fľašou v ruke
Nepatrí do rúk deťom, ani tehotným ženám

Alkoholu prepadá rovnako veľa žien ako mužov. Najhoršia je ale kombinácia popíjania alkoholu a tehotenstvo.

Alkohol poškodzuje nenarodené dieťa a rovnako negatívne vplýva na jeho zdravie. Môže mať za následok poškodenie plodu, vývojové vady, jeho závislosť, až potrat.

Alkoholu by sa mali zrieknuť aj ženy plánujúce otehotnieť. Tak isto patrí stop alkoholu aj pri kojení. Ohrozuje vývoj a rast dieťaťa v jeho rannom veku.

Deťom do rúk nepatrí, ale ani dospievajúcim do 18 rokov. Prepadnúť závislosti v detstve je jednoduchšie a následky závažnejšie.

Kombinácia s liekmi je tiež zákaz. Antibiotiká a alkohol sa nekombinujú. Antibiotická liečba má byť dôsledná a dodržaná, aby mala účinok. Okrem toho záťaž pre pečeň je dvojnásobná.

O zámere viesť dopravný prostriedok ste si už prečítali. Správny čas po požití alkoholu sa zle odhaduje, následky a pokuty bývajú privysoké. Neponúkajte ho ani tomu, čo už mal skúsenosť s alkoholizmom a lieči sa. Podporte ho a nepite s ním.

Dostupná liečba

Liečba alkoholizmu a jej úspech záleží na dotyčnom človeku. Môže byť ambulantná, ale aj na psychiatrických klinikách a v protialkoholických liečebniach. V prípade ťažších foriem alkoholizmu je lepšia hospitalizácia. Tá zväčša trvá tri mesiace. Po nej nasleduje doživotná abstinencia.

Liečba je na základe dobrovoľnosti. A nariadenie liečby je možné len za niektorých predpokladov, hlavne ak alkoholik ohrozuje seba a svoje okolie. Využíva sa farmakoterapia, averzívna liečba, psychoterapia, ale aj socioterapia. Vhodnou formou sú kluby alkoholikov, abstinentov.

 

Kvíz o alkoholizme

Krátke opakovanie z alkoholizmu formou kvízu.

Alkoholizmus sa zaraďuje medzi duševné poruchy

Alkoholizmus negatívne vplýva na pracovné výkony

Alkoholizmus pripraví človeka o zdravie, rodinu aj peniaze

Alkoholik je ten, čo pije alkohol denne a je pre neho drogou

Negatívne vplýva na telo aj dušu

Delírium tremens je

Človek môže byť v štádiu delíria dezorientovaný

Alkoholizmus ničí pečeň

Škodí aj srdcu

Úrazy pre opitosť sú veľmi časté

Výborne, odpovede sú správne.

 1. Alkoholizmus je zaradený medzi duševné poruchy
 2. Negatívne vplýva na pracovný výkon, pracovné vzťahy, je frekventovaným dôvodom straty zamestnania
 3. V konečnom dôsledku pripraví človeka o rodinu, priateľov, zdravie aj peniaze
 4. Alkoholik má potrebu denného pitia alkoholu
 5. Jeho negatívny dopad je rovnako na dušu ako aj telo
 6. Delírium tremens je z latinského šialenstvo s trasením tela
 7. Jeho príznakom je aj dezorientácia
 8. Alkoholizmus je príčinou cirhózy pečene
 9. Rovnako, škodí aj srdcu
 10. Je častým dôvodom úrazov, a to aj závažných

 

Zdroje

Video o tom ako alkohol vplýva na zdravie

Video o tom ako alkohol vplýva na zdravie

Naposledy aktualizované 08.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať? Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať?

Platí, že spať by sme mali tak dlho, aby sme sa ráno po prebudení cítili sviežo a plní sily. Ako dlho to však je? Koniec koncov, dôležitá nie je len dĺžka spánku, ale aj jeho kvalita.

Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST

O vyhorení človeka sa hovorilo už v dávnej minulosti ako o stave vyčerpanosti tela a duše. Pojem syndróm vyhorenia alebo, ak chcete, i burnout syndróm bol prvý krát popísaný a definovaný...

Psychologička Barbora Kuchárová o pandémii korona vírusu: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili? (Rozhovor) Psychologička Barbora Kuchárová o pandémii korona vírusu: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili? (Rozhovor)

Aký má pandémia vplyv na duševné zdravie a čo robiť, aby sme sa nezbláznili? Pozrite si videorozhovor s klinickou psychologičkou.

Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu? Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu?

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami radosti a pokoja. Je ale táto zaužívaná terminológia skutočne pravdivá? Psychológovia si to nemyslia! V skutočnosti je predvianočný stres a chaos, ako...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.