späť na zoznam článkov

Apatia, únava, ospalosť: Poznáte príčiny? 5 tipov ako ich prekonať

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Apatia, únava, ospalosť: Poznáte príčiny? 5 tipov ako ich prekonať
Zdroj foto: Getty images

Aj vás premohla únava? Ste ospalí, padajú vám viečka, zahmlieva sa vám pred očami, často zívate a jediné na čo dokážete myslieť je vaša posteľ? Prestávate vnímať okolie, ste nesústredený, vyčerpaný a apatický? Týchto 5 tipov si s únavou a ospalosťou dozaista poradí! Preukázateľne pomáhajú aj v rámci preventívnych opatrení.


Chronická apatia, únava, ospalosť či psychické vyčerpanie? Môžu sa prejaviť i spolu s bolesťou? Spoznajte hlavné príčiny a to, ako ich prekonať.

Dnešnú uponáhľanú dobu si bez stresu ani nemožno predstaviť.

Stres sa stal našou každodennou súčasťou. Vyvolávajú ho vysoké nároky na človeka a na spoločnosť ako takú. Počas tohto rýchleho diania neraz zabúdame na zdravé stravovanie, príjem tekutín či relax.

Všetky tieto vplyvy v konečnom dôsledku vedú k psychickému a fyzickému vyčerpaniu a prejavujú sa únavou a ospalosťou aj počas dňa.

Pretrvávajúca únava je častým dôvodom návštevy ambulancie praktického lekára, a taktiež príčinou porúch imunity a vzniku ochorení.

Únava a ospalosť vyvolávajú apatiu

Keďže život nie je prechádzkou v ružovej záhrade, pozná únavu a ospalosť každý z nás. Ide o normálnu reakciu na nadmernú záťaž, ktorá nás varuje pred úplným preťažením organizmu.

Pokiaľ pokračujeme v zabehnutom tempe, a nedoprajeme si dostatok odpočinku, môžeme si vážne poškodiť zdravie.

Koniec koncov zdravie je definované ako stav úplnej, fyzickej, ale aj psychickej pohody.

Narušenie tohto stavu pohody vyčerpaním sa prejavuje na úrovni fyzickej, napríklad bledosťou v tvári, či svalovou slabosťou a psychickej, a to apatiou, nezáujmom, spomalenosťou ...

Únava (vyčerpanosť) a ospalosť je fyziologický stav organizmu

Únava (lat. fatigatio) je definovaná ako individuálny, subjektívny pocit fyzickej, psychickej, alebo kombinovanej vyčerpanosti organizmu. Má svoje objektívne prejavy, ktoré sú viditeľné pre okolie a niekedy ich je ťažké skryť.

Napriek negatívnemu pocitu, má únava vysokú informačnú hodnotu. Informuje nás o blížiacom sa nebezpečenstve, pokiaľ jej nebudeme venovať dostatočnú pozornosť. Telo nám dáva signál, že potrebuje spomaliť.

Vzniká na základe nedostatku spánku, predchádzajúcej, nadmernej, psychickej alebo fyzickej záťaže, prípadne ako jeden z prejavov alebo dôsledkov ochorenia.

Najčastejšie príčiny únavy a ospalosti:

 • nedostatok spánku - nespavosť, iné poruchy spánku, ponocovanie
 • nadmerná fyzická záťaž - športovanie, fyzicky namáhavá práca
 • nadmerná psychická záťaž - psychický tlak, stres, trauma
 • rôzne fyzické ochorenia - onkologické ochorenia, chudokrvnosť, horúčka, infekcia
 • dlhotrvajúce psychické stavy - depresie, úzkosti, strach
 • gravidita - tehotenstvo
 • obezita - prejedanie sa, nezdravá strava
 • nadmerné teplo - prehriatie organizmu, úpal, vydýchaný vzduch
 • nedostatok tekutín - dehydratácia
 • nadmerný príjem alkoholu
 • fajčenie a abúzus niektorých drog
 • stereotyp - monotónna práca, nuda

V poslednej dobe je čoraz viac spomínaný chronický únavový syndróm - CFS (z angl. chronic fatigue syndrom). Ide o patologický stav, kedy vyčerpanie príde náhle a trvá viac ako pol roka, niekedy dlhé roky. Nepredchádza ho typický vyvolávajúci faktor ako napríklad nadmerná záťaž.

TIP: Chronický únavový syndróm nie je len bežnou únavou

Prejavy únavy a ospalosti:

 • bledosť v tvári, prepadnutá tvár
 • kruhy pod očami
 • padanie viečok
 • klipkanie očami
 • štípanie očí, prípadne svrbenie
 • červené až krvavé bielka
 • zívanie
 • točenie hlavy, zahmlievanie pred očami
 • bolesti hlavy
 • celková svalová slabosť
 • celková spomalenosť
 • odpovede s latenciou
 • celkovo spomalené reakcie - vyšší reakčný čas
 • poruchy koncentrácie
 • poruchy myslenia
 • apatia, ľahostajnosť
 • agresivita
 • úbytok hmotnosti

Apatia je častým prejavom alebo aj dôsledkom únavy

Apatia je definovaná ako nezáujem, či ľahostajnosť jedinca, voči určitým aspektom citového - emocionálneho a spoločenského života so súčasným  znížením celkovej fyzickej činnosti.

Ľahostajnosť voči citom a spoločnosti nezostáva nepovšimnutá. Apatické správanie si v prvom rade uvedomuje okolie, a zväčša sú to práve iní ľudia, ktorí naň upozornia postihnutého. Ten zo začiatku ľahostajnosť nepriznáva, a to ani sám pred sebou.

Zaujímavé: Slovo apatia pochádza z gréčtiny. Grécky a-patheia znamená stav bez útrap a vášní. V minulosti bol apatický človek považovaný za cnostného, teda takého, ktorý svoj život viedol správne a zachoval si vládu sám nad sebou. Potlačenie vášní, citov a afektov znamenalo víťazstvo a slobodu rozumu nad citmi.

Prejavy apatie:

 • nezáujem, ľahostajnosť o okolitý svet
 • demotivácia
 • ponorenie sa do seba
 • málovravnosť, poruchy s komunikáciou
 • časté zmeny nálad
 • zmeny správania sa jedinca v spoločnosti
 • v horších prípadoch zmeny osobnosti
 • poruchy koncentrácie
 • dlhší reakčný čas
 • zníženie fyzickej výkonnosti

5 tipov ako zaručene prekonať únavu

Existuje mnoho tipov ako predchádzať únave a ospalosti, a taktiež mnoho rád ako eliminovať už vzniknutú únavu. Niektoré z nich nefungujú, iné fungujú len na určitú skupinu ľudí v závislosti od príčiny vyčerpania.

Príčina je najdôležitejšia pre spôsob odstraňovania únavy. Samozrejme niektoré z nich sú závažné, ako napríklad únava pri onkologickom ochorení, kedy je takmer nemožné ju odstrániť.

Naopak, pri infekcii môžeme zvýšiť príjem tekutín, vitamínov, častejšie vetrať, tlmiť teplotu (vlažná sprcha, zábaly, lieky), dostatočne oddychovať a spať, čo nám následne pomôže byť viac aktívny, menej unavený a skôr zdravý.

1. Najdôležitejší je spánok a pravidelný rytmus spánku a bdenia

Patríte medzi ľudí, ktorí chodia neskoro spať? Alebo skôr medzi tých, ktorí si ráno radi prispia? Neváhate si schrupnúť na pár hodín aj počas dňa? Ani jedno nie je správne. Nadbytok spánku je niekedy ešte horší, ako jeho nedostatok!

TIP: Trápi vás nespavosť? Pozrite sa s nami bližšie na jej príčiny

O pôsobení dĺžky spánku na jeho kvalitu a naše rozpoloženie nasledujúci deň je stále veľa otáznikov. Posledné závery vedcov hovoria o správnej dĺžke spánku v rozmedzí 6 až 7hodín.

Choďte večer spať o niečo skôr!

Nie je ničím zvláštnym, že keď ľudia dlho ponocujú, majú ťažké ráno. A nie len ráno. Rovnako tak nabúraný je aj celý ich deň. Nejdete do práce, preto si myslíte, že to na druhý deň dospíte? Narušený harmonogram spánku a bdenia má svoje dôsledky. Možno ho považovať za rušivý element pri vzniku únavy.

Dospávanie nepomôže, ľudia bývajú aj tak nevýkonní a celkovo sa cítia slabí. Subjektívne pociťujú ospalosť a nie sú schopní sa sústrediť, či už v práci, alebo v bežnom živote. Prílišná vyčerpanosť po prebdenej noci dokonca spôsobuje problém s komunikáciou, so sústredením, či riziko náhleho zaspatia, nech je to kdekoľvek - mikrospánok.

Ako náhle sa ráno zobudíte, vylezte z postele!

Nebolo to tak dávno, čo vedci a lekári odporúčali viac spánku. Posledné výskumy však dokazujú jeho opak. Prebytok spánku nám nepomáha, naopak u ľudí zvyšuje unaviteľnosť, spôsobuje vyčerpanosť a apatiu.

V podstate navodzuje podobný stav, akoby ste poriadne nespali. Niektorí sa čudujú ako je to možné, veď spali dokonca viac ako obvykle. Práve preto! Keď ráno otvoríte oči, už ich nezatvárajte a vylezte z postele. To začarované „ešte chvíľku” sa zväčša mení na hodiny leňošenia a ešte horšieho preberania sa.

Zaujímavé: Ľudia sú individuálne bytosti s individuálnymi potrebami. Kým jeden potrebuje spať 8hodín, inému stačí 5hodín. Táto norma, ktorá je pre každého špecifická, je veľmi dôležitá. Je daná endogénnymi faktormi (vnútornými) a exogénnymi faktormi (vonkajšími). Človek ktorý celý život spáva 8hodín, nemôže zrazu prejsť na 5hodinový rytmus. Naopak ten, čo spáva 5hodín, si prispí pár hodín navyše, čo môže u neho vyvolať únavu celý nasledujúci deň. Optimálna doba spánku je vo všeobecnosti 6 až 7hodín.

2. Pustite si do bytu viac slnečného svetla a kyslíka

Je ráno a vy to ani netušíte, pretože budík to už vzdal a cez pozastierané okná sa k vám nedostal ani jeden slnečný lúč? Tam vonku je to v plnom prúde a vy si stále snívate svoj sen?

TIP: Päť úžasných liečivých účinkov slnečného svetla, o ktorých ste doteraz nepočuli

Vo vydýchanej a teplej miestnosti z noci je ranné vstávanie ešte ťažšie? Prekysličte si mozog aj telo.

Svetelné lúče spúšťajú tvorbu hormónu šťastia!

Máte pozastieraný byt ako z hororového filmu? Bojíte sa svetla viac ako Vlad Dracula? Robíte veľkú chybu. Na jednej strane vám východ slnka neoznámi ráno, na druhej strane nedostatok slnečného svetla spôsobuje nielen vyššiu unaviteľnosť ale aj horšiu náladu.

Svetlo vyvoláva tvorbu serotonínu - hormónu šťastia, ktorý okrem dobrej nálady vplýva aj na bdelosť. Je dokázané, že zvýšený počet depresií a samovrážd počas jesene stúpa, dôvodom je práve sychravé počasie s nedostatkom svetla. Svetlo taktiež spúšťa tvorbu melatonínu, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie cirkadiánneho - spánkového rytmu.

Iba okysličený mozog môže správne fungovať!

Mozog je orgán, ktorý je najcitlivejší na nedostatok kyslíka. Pri jeho úplnom zamedzení dochádza do 4 minút k smrti. V miestnosti kde spíte a celú noc vydychujete, nie je taká koncentrácia kyslíka ako na čerstvom vzduchu. Navyše sa zvyšuje teplota v miestnosti, ktorá negatívne vplýva na bdelosť a navodzuje pocit ospalosti.

Najlepšie je, hlavne v teplých mesiacoch, nechať pootvorené okno, prípadne aspoň mikrovetranie. Dostatok kyslíka má vplyv nie len na dobrý a kvalitný spánok počas celej noci, ale aj na ľahšie prebúdzanie a pocit sviežosti po celý deň.

3. Myslite na pitný režim nie len v letnom období

Nedostatok tekutín a dehydratácia môžu byť veľmi nebezpečné. Najrizikovejšiu kategóriu ľudí predstavujú starí ľudia a malé deti. U týchto vekových kategórií je vysoký predpoklad odvodnenia, vplyvom nedostatočného príjmu tekutín, ale aj vplyvom chorôb s vysokými stratami vody (teploty, hnačky).

TIP: Dehydratácia u detí, môže byť nebezpečná

Nedostatočný pitný režim spôsobuje dehydratáciu, nízky tlak krvi, nedostatočné prekrvenie a okysličenie mozgu, únavu, spavosť až poruchy vedomia, bezvedomie a smrť. Dehydratácia je dokonca jednou z veľmi častých príčin únavy a ospalosti.

Dodržiavajte pitný režim!

Dospelý jedinec vo väčšine prípadov pije dostatočne. Optimálny denný príjem tekutín dospelého človeka sa pohybuje v rozmedzí 2 až 4 litrov v závislosti od hmotnosti. Horšie je to s malými deťmi, ktoré keď sa venujú svojej obľúbenej činnosti zabúdajú piť, a taktiež so staršími ľuďmi, ktorí strácajú pocit smädu.

Niekedy je to až neuveriteľné, ale nedostatok tekutín je jednou z najčastejších príčin únavy. Málo tekutín spôsobuje zníženie krvného tlaku, nižšie prekrvenie orgánov aj mozgu a následne nesústredenosť únavu a ospalosť. Pri pátraní po jej príčine na tekutiny veľmi často zabúdame.

Vyvarujte sa nadmerným stratám tekutín!

Nedostatočné množstvo tekutín v tele spôsobuje nielen ich nedostatočný príjem, ale taktiež ich nadmerné straty. K stratám tekutín dochádza pomerne jednoducho. Najväčšie straty predstavujú stavy ako sú hnačka, zvracanie, či nadmerné potenie pri horúčkovom stave.

K zvýšenému poteniu nedochádza len pri infekcii a horúčke, ale aj za normálneho stavu organizmu a zvýšených vonkajších teplotách. Vonkajšie teploty sú najväčšie v letnom období, kedy by sme mali zdvojnásobiť príjem tekutín. K stratám dochádza napríklad aj v saune, prípadne v niektorých zamestnaniach (pekárne, spaľovne, kuchyne, počítačové miestnosti s nízkym odvetrávaním).

4. Neprejedajte sa, stravujte sa zdravo

Nezdravá strava je považovaná za zlodeja energie a prejedanie sa spôsobuje nadmernú únavu a spavosť. Všetci dobre vedia, že po výdatnom obede prichádza na rad útlm. Človeku sa chce spať, a pokiaľ poriadne nestrávi všetko čo si doprial, nevie sa poriadne sústrediť na akékoľvek činnosti. Pomocí stravy proti únavě

Nielen množstvo, ale aj kvalita stravy zohráva veľkú úlohu. Pokiaľ si dáte zeleninový šalát, zväčša nemáte problém. Ak však dáte prednosť kalorickej klobáske s pečenými zemiakmi a zapijete to sladeným džúsom, len ťažko budete pokračovať v práci v začatom tempe. V takomto prípade je ťažké aj dýchať, nie to ešte pracovať.

Tabuľka zobrazujúca hmotnosť v kg/m² a stupňom obezity:

Podvýživa menej ako 18,5kg
Normálna hmotnosť 18,5kg až 24,9kg
Nadváha 25kg až 29,9kg
Obezita I.stupňa 30kg až 34,9kg
Obezita II.stupňa 35kg až 39,9kg
Obezita III.stupňa viac ako 40kg

Prejedáte sa a zároveň sa čudujete, že ste menej výkonný a unavený?

Prejedanie sa spôsobuje zníženú fyzickú aktivitu, znížená fyzická aktivita zase obezitu, a neustálym pchaním do seba všetkého možného, zdravého aj nezdravého, sa dostávame do bludného kruhu jedla a lenivosti, z ktorého je cesta von nanajvýš ťažká.

Nadmerná únava je u obéznych ľudí len jedným z mnohých dôsledkov obezity. Únava sa objavuje takmer neustále, aj počas dňa. Vo všeobecnosti sú obéznejší ľudia menej fyzicky aktívny, no taktiež psychicky. Objavuje sa u nich znížená koncentrácia, ospalosť a apatia.

Kvalita stravy má veľký vplyv v boji proti únave

Sme to, čo jeme. A nie je to len prázdna fráza. Čoraz viac gastroenterológov sa prikláňa k tomu, že kvalita stravy má vplyv na črevnú mikroflóru, a tá zase na naše fyzické ale aj duševné zdravie. Nezdravá strava plná tukov, cukrov, či konzervantov a iných éčiek sa odráža aj na našom prežívaní.

Nezdravá strava znižuje našu fyzickú výkonnosť, zvyšuje unaviteľnosť a dokonca vplýva aj na našu náladu, stavy a prejavy. Ako jeden z mnohých príkladov si dovolím uviesť, v poslednej dobe stále viac médiami pretriasané, kuracie mäso plné steroidov a iných látok. Tieto látky majú významný vplyv na fyzické aj duševné zdravie človeka.

5. Dajte svoj život do pohybu

Práve ste si zacvičili, ale namiesto únavy, ktorú ste predpokladali, pociťujete, že ste chytili druhý dych. Malá rozcvička vás naštartovala, a teraz máte pocit, že neviete spomaliť a chceli by ste toho stihnúť do zotmenia ešte kopec?

Nie je to nič neobvyklé. Pravidelné cvičenie a pohyb sú jednou časťou zdravého životného štýlu. Pomáhajú nám udržiavať si zdravé telo ale aj zdravého ducha. Pozitívne pôsobia v prevencii viacerých (hlavne civilizačných) chorôb.

Pravidelný pohyb znižuje riziko obezity

Ako už bolo spomenuté, obezita zvyšuje unaviteľnosť a spôsobuje, že človek je neustále vyčerpaný. Zvláda postupne menej a menej činností. Únava ho prepadáva nielen v noci ale aj počas dňa.

Pravidelným pohybom a zaradením športu do svojho životného štýlu eliminujeme riziko vzniku obezity, redukujeme už vzniknutú obezitu a potláčame pocit chuti do jedla, únavy a vyčerpania.

Športom k lepšej nálade

Aktívne športovanie znižuje únavu a zlú náladu aj tým, že potláča tvorbu kortizolu, ktorého máme nadbytok hlavne pri strese. Taktiež pomáha odbúravať vodu v tele, čím redukuje obezitu a pomáha v boji proti tmavým kruhom pod očami.

Naopak zvyšuje tvorbu endorfínov, hlavne už spomínaného serotnínu, čím zlepšuje náladu a zvyšuje taktiež energiu. To je dôvod, prečo sa po ňom necítime unavený, ale práveže oddýchnutejší a aktívnejší.

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 29.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Tento článok súvisí s:
chorobami: Zápal priedušiek - bronchitída, Rakovina vaječníkov, Gastritída, Adenom hypofýzy, Rakovina štítnej žľazy, Huntingtonova choroba, Brušný týfus, Salmonelóza, Nekrotizujúca enterokolitída, Cholera, Paratýfus, Šigelóza, Zápal močových ciest, Stafylokoková enterotoxikóza, Rotavírusová enteritída, Akútna gastroenteropatia zapríčinená vírusom Norwalk, Tuberkulózu pľúc, Tuberkulózna meningitída, Tuberkulóza kostí a kĺbov, AIDS, Anémia, Angína, Anorexia, Artritída, Avitaminóza, Celiakia, Čierny kašeľ, Chlamýdiová infekcia, Chrípka, Chronický únavový syndróm, Cirhóza, Cukrovka, Cytomegalovírusová infekcia, Ebola, Epiglotitída, Glomerulonefritída, Hepatorenálny syndróm, Hodgkinov lymfóm, Horúčka Dengue, Infekčná endokarditída, Infekčná mononukleóza, Kvapavka, Kaposiho sarkóm, Laryngitída, Leukémia, Lymská borelióza, Malária, Mániodepresívna psychóza - bipolárna afektívna porucha, Marburgská horúčka, Malígny melanóm, Metabolický syndróm, Mezotelióm, Migréna, Mnohopočetný myelóm, Myasthenia gravis, Myokarditída, Rakovina hrtana, Námesačníctvo, Nočné mory, Narkolepsia, Nespavosť, Obezita, Pásový opar, Perikarditída, Peritonitída, Podvýživa, Prasacia chrípka, Rakovina krčka maternice, Rakovina pečene, Rakovina pažeráka, Rakovina kostí, Rakovina pľúc, Rakovina prostaty, Rakovina prsníka, Rakovina hrubého čreva, Rakovina žalúdka, Reumatická horúčka, Nádcha, Šarlach, Osýpky, Syndróm vyhorenia, Zápal maternice, Nízky krvný tlak ,
príznakmi: Apatia, Bledosť, Bolesť oka, Búšenie srdca, Časté pády, Chrápanie, Depresia, Dvojité videnie, Strata telesnej hmotnosti, Hučanie v ušiach, Malátnosť, Mihanie pred očami, Nadmerná spavosť, Nekľud, Nervozita, Neschopnosť racionálneho uvažovania, Nízky krvný tlak, Padanie viečok, Potenie, Nevoľnosť, Podvýživa, Poruchy koncentrácie, Poruchy nálady, Poruchy pamäti, Porucha reči, Vysilenosť, Svalová slabosť, Svalové kŕče, Svrbenie oka, Pocit ťažkých nôh, Tras, Únava, Začervenanie očných spojoviek, Zastreté videnie, Točenie hlavy - vertigo, Zhoršenie zraku, Zhoršenie sluchu, Zmeny správania, Spomalená chôdza, Zvracanie , Systémové príznaky, Správanie, prejavy a stavy
vyšetreniami: Anamnéza, Vyšetrenie krvi

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať? Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať?

Platí, že spať by sme mali tak dlho, aby sme sa ráno po prebudení cítili sviežo a plní sily. Ako dlho to však je? Koniec koncov, dôležitá nie je len dĺžka spánku, ale aj jeho kvalita.

Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST

O vyhorení človeka sa hovorilo už v dávnej minulosti ako o stave vyčerpanosti tela a duše. Pojem syndróm vyhorenia alebo, ak chcete, i burnout syndróm bol prvý krát popísaný a definovaný...

Psychologička Barbora Kuchárová o pandémii korona vírusu: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili? (Rozhovor) Psychologička Barbora Kuchárová o pandémii korona vírusu: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili? (Rozhovor)

Aký má pandémia vplyv na duševné zdravie a čo robiť, aby sme sa nezbláznili? Pozrite si videorozhovor s klinickou psychologičkou.

Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu? Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu?

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami radosti a pokoja. Je ale táto zaužívaná terminológia skutočne pravdivá? Psychológovia si to nemyslia! V skutočnosti je predvianočný stres a chaos, ako...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.