späť na zoznam príznakov

Apatia

Autor: Michal Hrebík
Apatia
Zdroj foto: Getty images

Apatia je definovaná ako ľahostajnosť, nedostatok citu, motivácie, prípadne minimálne alebo žiadne reakcie človeka na vonkajšie podnety. Apatiou podľa štatistík trpí každý človek aspoň raz za život a nemusí ísť nutne o príznak alebo symptóm nejakého vážnejšieho psychického alebo iného ochorenia. Veľakrát ide len o krátkodobé stavy, kedy z najrôznejších príčin, či už je to únava, smútok alebo ľahostajnosť k okoliu, nejaví človek žiadne reakcie na svoje okolie.


Apatia, únava a ospalosť idú ruka v ruke

Túto ľahostajnosť obvykle spozná okolie, nie však jedinec postihnutý apatiou, keďže pre toho ako keby vonkajší svet prestal v tom momente existovať. Takýto človek sa obvykle ponorí do seba a nepremýšľa vôbec o tom, že by mohol byť v apatii, takže ho nenapadne ani to, že by mal navštíviť prípadne nejakého lekára. Veľakrát je apatia spôsobená pracovným preťažením, vyhorením v práci, sklamaním z niečoho, prípadne stratou blízkej osoby a je teda pochopiteľná.

Môže sa však stať aj to, že apatia je príznakom viacerých ochorení alebo poranení mozgu, rôznych nádorov v mozgu, hematómov, cýst alebo aneuryzmát, pričom okrem apatie je možné pozorovať pri týchto chorobách najmä bolesti hlavy. Ak je apatia dlhodobá, treba sa určite zamerať na zistenie možnej príčiny a tiež ďalších možných symptómov, ktoré má človek, ktorý apatiou trpí a tým zistiť, či ide o ochorenie psychického pôvodu alebo iný druh choroby.

Depresia aj schizofrénia

Vzhľadom na to, že nejde o chorobu, ale len o príznak nejakej choroby, je treba vyšetriť, akým problémom postihnutý jedinec trpí. Väčšinou je apatia príznakom psychických porúch ako napríklad depresia. Depresia je už duševný stav nadmerného smútku, ktorý sa ale môže striedať s prežívaním nadmernej mánie. V prípade depresie je možné pozorovať aj iné príznaky a ide o duševný stav, ktorý vyžaduje jednak odbornú psychoterapiu a užívanie antidepresív.

Okrem depresie je apatia veľmi častá ešte aj u schizofrénie. Jedná sa o veľmi vážnu psychickú chorobu, ktorá vedie k ťažkému rozpadu osobnosti a toto ochorenie ovplyvňuje nielen osobnosť postihnutého, ale aj jeho vnímanie, jednanie, emócie, cítenie a je veľmi časté, že tento stav je nezvratný a neliečiteľný. Ako príznak je apatia napríklad aj pri degeneratívnych chorobách ako demencia, Parkinsonova, Alzheimerova alebo Huntgtinova choroba a ďalšie podobné.

Apatia a anorexia
Niekedy je apatia spojená aj s anorexiou

Príznak aj choroba, ktorú musí liečiť psychológia

Vyskytuje sa ale napríklad aj u epiglotitídy, čo je zápal hrtanovej príklopky a toto ochorenie je až smrteľné bez adekvátnej liečby. Okrem toho je apatia príznakov aj ochorení centrálneho nervového systému alebo ochorení súvisiacich s činnosťou mozgu, ide napríklad o krvácanie do mozgového laloku alebo nádor na čelnom mozgovom laloku, čo je tiež nebezpečné. Aj pri anorexii, čiže mentálnej poruchy prijímania stravy, je apatia jedným z charakteristických príznakov.

Apatia sprevádza najmä psychické ochorenia, ktoré sú typické problémami so správaním, zmenami správania a zmenou osobnosti ako takej. Kým na úvod nemusí byť apatia príliš viditeľná, pretože obvykle prichádza pri psychických poruchách postupne, v neskoršom štádiu je neprehliadnuteľná. Z toho dôvodu treba veľmi dobre pozorovať aj ostatné príznaky, ktoré môžu sprevádzať apatiu, najmä zmeny nálad, problémy s komunikáciou s okolím a napríklad aj správanie človeka v spoločnosti.

Letargia vs eufória

Veľmi často sa vyskytuej u ľudí s apatiou problém so striedaním nálad. Neplatí to samozrejme vo všetkých prípadoch, pretože sú niektoré neurologické ochorenia, ktoré vylučujú vznik euforickej nálady a nadmernej aktivity, ale na druhú stranu, pokiaľ apatia nie je príznakom takto vážneho ochorenia, nie je vôbec nič nezvyčajné, že niekedy môže striedať apatiu nadmerná eufória. Najčastejšie nastávajú takéto striedania nálad u mladých ľudí, ktorí sú emočne ešte menej stabilní.

Pokiaľ dochádza k takémuto striedaniu, je to ešte "pozitívne" znamenie, pretože to naznačuje, že hoci sú vonkajšie prejavy podobné klasickej apatii, v skutočnosti ide len o tzv. letargiu. Takýmto stavom sa nazýva situácia, kedy človek nestratil motiváciu, nie je ani unavený a ani vyčerpaný a zároveň u neho nenastali zmeny osobnosti alebo zmeny v správaní. Letargia je skôr výsledkom prirodzenej reakcie na eufóriu, kedy má človek tendenciu preceňovať svoje možnosti. V každom prípade, aj letargiu treba vedieť zvládnuť a riešiť.

Depresia u mladých ľudí
Apatia môže byť aj príznak depresie u mladých ľudí

Liečba musí reflektovať príčiny

Základom každej liečby je zistenie príčiny a skutočného stavu. V prípade apatie sa vykonávajú vyšetrenia zamerané jednak na fyziologické príčiny, čiže napríklad zranenia a poranenia mozgu, choroby nervovej sústavy alebo kardiovaskulárneho systému, intoxikácia alebo iné traumatické príčiny, ale aj psychologické príčiny. Skúmajú sa tiež iné prejavy, symptómy a faktory, ktoré by mohli pomôcť odlíšiť, či sa jedná o apatiu, alebo len o podobný stav.

V zásade môže byť liečba v dvoch smeroch:

  1. Ak je príčina fyziologického charakteru - odstránenie pôvodcu apatie, čiže v prípade poranenia, intoxikácie alebo traumatickej príčiny okamžité poskytnutie prvej pomoci; v prípade dlhodobého ochorenia s negatívnym progresom sa nasadia lieky a ak to je možné, vykoná sa operačná alebo iná terapia na odstránenie príčiny
  2. Ak je príčina psychologického charakteru - zistenie, o aký druh psychickej poruchy, choroby alebo problému sa jedná, nasadenie liekov príslušnej kategórie, konzultácie a sedenia, prípadne liečba ústavnou formou a zavedenie režimových opatrení s cieľom odstránenia psychologickej príčiny

Nie je to len strata motivácie, únava či vyčerpanosť?

Veľmi dôležité je rozoznávať apatiu od straty motivácie a dočasného útlmu. Apatia je typická tým, že krátkodobé a rýchle uspokojenie potrieb nemusí vôbec utrpieť, to znamená, že ak apatický človek napríklad potrebuje uspokojiť potrebu hladu, tak s tým nemá žiaden problém. Naopak uspokojenie dlhodobých cieľov môže byť pri apatii takmer nemožné. Pri apatii je typická aj strata záujmu o akýkoľvek sociálny kontakt alebo aktivitu a to v dôsledku toho, že človeka s apatiou kontakt s inými nezaujíma.

Strata motivácie sa na rozdiel od apatie dá riešiť aj "doma". Tu je niekoľko možností:

Obnovenie motivácieRovnako platí, že by sa nemali pliesť s apatiou napríklad nadmerná únava a vyčerpanosť. Najtypickejším príkladom je napríklad pracovné preťaženie - ak niekto dlhšiu dobu, napríklad zopár mesiacov, podáva v práci nadpriemerné výkony, musí sa to prejaviť tak psychicky, ako aj vyziologicky. Bez ohľadu na jeho motiváciu alebo záujem o prácu, takýto človek potrebuje prirodzene aj oddych a čím viac ho bude odkladať, tým viac môže javiť také známky, akými je typická práve apatia.

Apatia ako príznak depresie z lekárskeho hľadiska

Apatia ako príznak depresie z lekárskeho hľadiska

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Apatia patri medzi príznaky Správania, prejavov a stavov
Ďalšie názvy: ľahostajnosť
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne? Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne?

Horúčka najmä u detí dokáže rodičov poriadne znepokojiť. Zvýšená teplota nie je sama o sebe chorobou, ale príznakom. Ak však prekročí určité hranice, je dobré vedieť si s ňou poradiť....

Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje

Silné kosti, zdravé zuby. Aká je dôležitosť VÁPNIKA v našom živote? Prečo je potrebný, môže tiež škodiť?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť? Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

Naposledy aktualizované 06.11.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.