späť na zoznam článkov

Fajčenie a očné choroby. Ako spolu súvisia?

Autor: Informačný servis Fajčenie a očné choroby. Ako spolu súvisia?
Zdroj foto: Getty images

Nielen ochabnutá pokožka či ťažkosti s dýchaním, vplyv cigariet sa prejavuje v mnohých oblastiach nášho zdravia. A to aj na zdraví očí. Fajčíte? Prečítajte si, aký to má vplyv na váš zrak.


Nielen ochabnutá pokožka či ťažkosti s dýchaním, vplyv cigariet sa prejavuje v mnohých oblastiach nášho zdravia. A to aj na zdraví očí. Fajčíte? Prečítajte si, aký to má vplyv na váš zrak.

Fakt, že sú fajčiari vystavení väčšiemu riziku zdravotných ťažkostí, je známy aj malým deťom. Okrem srdcovo-cievnych ochorení, infarktu, rakoviny pľúc či častí dýchacej trubice však fajčenie vplýva aj na zdravie očí.

Základným vplyvom, ktorý si uvedomujú aj samotní fajčiari, je dehydratácia tkanív, ktorá spôsobuje už na pohľad viditeľné starnutie. Na fajčiaroch vidieť ochabnutejšie viečka, ktoré zhoršujú aj kvalitu vnímania obrazu. Nehovoriac o tom, že dym z cigariet vysušuje oko a dehydrované tkanivá ľahko podliehajú podráždeniu.

Dôsledkov fajčenia, ktoré môžu fajčiari badať na svojich očiach, je však oveľa viac.

Vplyv na ostrosť a vnímanie farieb

Mnohí fajčiari si počas dlhých rokov fajčenia ani neuvedomia, ako veľmi sa im mení zrak. Podľa vedcov z Rutgers University v New Jersey majú obmedzenú schopnosť odlíšiť farby, kontrasty a tiene v porovnaní s nefajčiarmi. Táto zdravotná zmena sa týka fajčiarov, ktorí dlhodobo spotrebujú aj 20 cigariet denne.

Univerzitná štúdia hovorí, že títo fajčiari majú výrazne posunuté vnímanie červeno-zelenej a modro-žltej farebnej vízie. Celý proces vplyvu cigariet na oči sa začína pri chemikáliách ako sulfid uhličitý a styrén, ktoré môžu poškodiť zrak tak, že ovplyvňujú očné cievy a zapríčiňujú zhoršené vnímanie farieb.

Degenerácia zraku s vekom

Podľa Johna R. Yatesa, výskumníka v oblasti chémie z Univerzity v Cambridgi, fajčenie vystavuje ľudí vo vyššom veku väčšiemu riziku straty zraku. Teda čím viac cigariet fajčiar denne spotrebuje, tým väčšia bude pravdepodobnosť, že vo vyššom veku pocíti degenerovanie zraku, a tým rýchlejší bude aj progres ochorenia.

AMD, teda makulárna degenerácia spojená s pokročilým vekom, je ochorenie zraku, ktoré je v európskych krajinách a Spojených štátoch pomerne rozšírené. Podľa Yatesovej štúdie ho však fajčenie rapídne urýchľuje. A čo je najhoršie, nehovoríme iba o aktívnom, ale aj o pasívnom fajčení. Cigaretový dym teda týmto spôsobom ovplyvňuje aj ľudí žijúcich v blízkosti fajčiarov.

Náprava je pomalá, ale možná

Keby sme sa pozreli na horizont 40 rokov, v porovnaní s nefajčiarmi majú fajčiari, ktorí za takéto obdobie denne spotrebujú jednu a viac škatuliek cigariet, až trojnásobne väčšie riziko AMD. Ich partneri majú za tento čas dvojnásobné riziko. Samozrejme, riešením je prestať fajčiť, no trvá až 20 rokov, kým sa abstinujúci fajčiar vráti na úroveň rizika, ktorá je bežná pre nefajčiarov. Najlepšiu prevenciou je preto, prirodzene, nefajčiť, resp. urýchlene s týmto zvykom prestať.

Informačný servis

Naposledy aktualizované 03.03.2020

Autor článku

Informačný servis

Informačný servis

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky? Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky?

Slovo úpal nám rezonuje v ušiach hlavne počas letných dní. Teplo a slnko dokáže vyčerpať dieťa, dospelého, tehotnú ženu či seniora. Ak je horúčavy a slnenia príliš, zanechá to následky...

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je príjemná pre...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.