späť na zoznam príznakov

Bezvedomie

Bezvedomie

Bezvedomie je strata vedomia, ktoré patrí medzi základné životné funkcie. Bezvedomie sa prejavuje u mnohých chorôb a ochorení a tiež pri rozličných úrazoch, avšak treba rozoznávať rôzne druhy bezvedomia. Krátke bezvedomie trvá najviac niekoľko desiatok sekúnd a môže nastať aj u inak zdravých ľudí. Ľahšia porucha vedomia je somnolencia, výraznejšia sopor. Najnebezpečnejšia je kóma, kde ide už o stav dlhodobej straty vedomia a človek nereaguje ani na okolie.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bezvedomie patri medzi príznaky
Ďalšie názvy: strata vedomia, kóma
V obsahu nájdete:


Kóma a jej stavy

Samotná kóma má tri formy a to buď semikóma, čo je stav medzi soporom a kómou, samotná kóma a potom hlboká kóma, čo je ťažšia forma kóma. Pri kóme nastáva hlboké bezvedomie, človek nereaguje na slovné podnety, nedá sa s ním naviazať verbálny ani iný kontakt. Bolestivý podnet vyvolá nejakú formu reflexnej odpovede, ale reflexná činnosť pomaly vyhasína. Pri hlbokej kóme nastáva vyhasnutie viacerých dôležitých reflexov a je ohrozené aj samostatné dýchanie.

Pre posúdenie komatózneho stavu existuje špeciálna stupnica, tzv. Glasgow scale. Tá určuje odpovede postihnutého a jeho reakcie na vonkajšie podnety. Hodnotí sa najmä otvorenie očí, verbálna reakcia a motorická odpoveď. V každom prípade platí, že akákoľvek kóma predstavuje najvážnejšiu poruchu centrálnej nervovej sústavy. Na rozdiel od krátkodobej straty vedomia, kedy je času na diagnostiku a prípadný vývoj viac, nasleduje za kómou už len smrť.

Krátke odpadnutie tiež netreba podceniť

Krátke bezvedomie sa označuje aj ako mdloba alebo synkopa a tento typ straty vedomia nemá žiadne negatívne následky pre zdravie človeka do budúcnosti. Vzniká väčšinou prechodným znížením krvi do mozgu, nikdy nie v ležiacej polohe. Akonáhle človek stratí vedomie, tak odpadne a mozog sa mu znova začne prekrvovať, takže po pár sekundách sa sám od seba preberie k vedomiu. Mdloba trvá najviac minútu a to nie je čas, kedy by mohlo dôjsť k poškodeniu mozgu.

Väčšinou môže byť na príčine mdloby napríklad nedostatok tekutín, vypätie emócií, užívanie liekov, státie vo vydýchaných priestoroch a podobne a iné faktory, ktoré spôsobia krátkodobú stratu vedomia. Druhým stupňom bezvedomia je somnolencia, kde ide o ľahšiu poruchu vedomia, kde ale nastáva už hlbší spánok a pacienta možno prebudiť len podnetom z externého prostredia. Človek na podnet reaguje, ale jeho reakcie sú spomalené a po určitom čase znova zaspí.

Následky môžu byť vážne

Následky bezvedomia
Bezvedomie prináša riziká dýchacieho aj srdcovocievneho typu

Horším stupňom bezvedomia je sopor. Tento stupeň poruchy vedomia je ešte stále ľahší než kóma a postihnutý človek sa nachádza v hlbokom spánku. Prebudiť sa môže len na krátky čas, zväčša na základe bolestivého podnetu. Pri sopore je ale nemožné nadviazať s ním kontakt, keďže reaguje len otvorením očí, nejakým gestom alebo mimikou na tvári a ojedinelá môže byť krátka, no nesúvislá, slovná reakcia. Spolupráca a verbálny kontakt sú teda nemožné.

Bezvedomie ako strata schopnosti mozgu reagovať na okolité podnety môže byť vážne najmä pre mnohé riziká súvisiace s týmto stavom. Ide najmä o poruchy dýchania a poruchy obehového systému. Najčastejšie pri bezvedomí hrozia problémy s vdýchnutím žalúdočného obsahu, nedostatok kyslíka a nepravidelné dýchanie, ale aj pokles krvného tlaku, rozšírenie ciev a zníženie prietoku krvi cez orgány. Následkom toho môže byť prehĺbenie bezvedomia.

Medzi časté príčiny patria úrazy

Poruchy vedomia a jeho straty sú ovplyvnené centrálnou nervovou sústavou a dochádza k nim často aj pri úrazoch hlavy alebo pri rôznych chorobách. V tomto prípade sa spomínajú napríklad epilepsia, infekčná endokarditída, pľúcna embólia, infarkt myokardu, kliešťová encefalitída, toxoplazmóza, cirhóza pečene, zápal mozgových blán a podobne. Môže ísť aj o určitý stav organizmu, napríklad intoxikácia, cievna mozgová príhoda, prípadne veľké vyčerpanie.

Ak človek stratí vedomie napríklad pre nedostatok kyslíka a čerstvého vzduchu, je to pochopiteľná reakcia. Aj v tomto prípade ale treba zachovať všetky dôležité zásay pre zachovanie zdravotného stavu, napríklad uloženie do stabilizovanej polohy. Okrem toho medzi časté dôvody straty vedomia patria aj podchladenie alebo naopak prehriatie organizmu. Oba stavy so sebou v prípade dlhodobého pôsobenia nesú nielen riziko straty vedomia, ale aj riziko ohrozenia života.

Rozostrené videnie
Veľmi často sa pred "odpadnutím" objaví rozostrené videnie

Súvisiace príznaky s bezvedomím

Ďalšie prejavy bezvedomia sa líšia podľa toho, čí má strata vedomia charakter úrazový alebo neúrazový. Pod neúrazovými príčinami sa myslia napríklad opitosť, epilepsia, mdloby, cievne mozgové príhody, intoxikácia alebo hypoglykémia. Pri úrazovom pôvode bezvedomia ide najčastejšie o poranenia lebky a mozgu. Veľmi často dochádza pôsobením tlaku k poškodeniu kostí lebky alebo obalov mozgu. Pri ťažkých stavoch sa objavujú poruchy reči, čiastočné znehybnenie končatín a problém s ovládaním mimických svalov, čo sa prejaví asymetriou tváre.

S ľahším bezvedomím súvisia nasledujúce symptómy:

  • potenie
  • náhle zblednutie pokožky
  • pocity nadmerného tepla
  • pocity nedostatku vzduchu alebo čerstvého vzduchu
  • úzkosť
  • zúženie zorného poľa a rozostrené videnie

Prvá pomoc a liečba

Najčastejšie sa ako prvá pomoc využíva stabilizovaná poloha na boku.Táto poloha sa používa už viac ako sto rokov a používa sa vtedy, ak ide o neúrazový typ bezvedomia a ak je prítomná akcia srdca a spontánne dýchanie. Táto poloha zabraňuje riziku vdýchnutia zvratkov, ale nezabraňuje napríklad zapadnutiu jazyka, pričom sa nesmie tlačiť na hrudník, pretože by to mohlo spôsobiť poranenie. Jedna noha by mala byť pri polohe pokrčená, podobne aj jedna ruka, ktorá by mala podopierať hlavu.

Ak človek stratí vedomie, dôležité je zachovať istý diagnostický postup:

Prvá pomoc pri bezvedomíV súvislosti s bezvedomím sa hovorí aj o riziku zapadnutia jazyka. Zaužívaná schéma, že tomu vždy musí automaticky prísť a že jediným riešením je jazyk vytiahnuť, už neplatí. Zapadnutý jazyk vzniká v dôsledku straty napätia svalstva v oblasti spodiny ústnej dutiny, ale aj jazyka a tváre a jediným riešením je záklon hlavy. Tento záklon sa vykonáva trojhmatom tak, že zozadu sa obe ruky položia dlaňami medzi spánky a líca, prsty smerujú do zárezu medzi lebkou a krkom a palce otvoria ústa tlakom na spodnú sánku.

Názorná ukážka, ako pomôcť človeku v bezvedomí

Názorná ukážka, ako pomôcť človeku v bezvedomí

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz! Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz!

Pečeň je životne dôležitý orgán s obrovskou regeneračnou schopnosťou . Napriek schopnosti regenerácie je denne zaťažovaná z vonka, a preto je dôležité ju chrániť a pravidelne...

Ako dostať astmu pod kontrolu v piatich bodoch Ako dostať astmu pod kontrolu v piatich bodoch

Astma bronchiale je závažné ochorenie priedušiek, ktoré výrazne ovplyvňuje  kvalitu života pacienta . Ak chcete žiť plnohodnotnejšie, musíte ju mať pevne pod kontrolou . Ako na to?

Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný .  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy...

Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy? Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv. „pečeňové...

Ako včas rozpoznať  cievnu mozgovú príhodu? Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu?

Cievna mozgová príhoda , mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu . Spôsobuje ju buď neprekrvenie...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.