späť na zoznam článkov

Čo je to hormón Testosterón a ako ovplyvňuje mužský organizmus?

Autor: Mgr. Kristína Kramárová , Zdravotnícky pracovník
Čo je to hormón Testosterón a ako ovplyvňuje mužský organizmus?
Zdroj foto: Getty images

Testosterón, známy pod prezývkou ako „mužský hormón“, je kľúčovým pohlavným hormónom, ktorý má vo veľkej miere zastúpenie v mužskom tele. Aká je jeho úloha a význam v ľudskom organizme?


Testosterón je najdôležitejší pohlavný mužský hormón, ktorý vzniká v semenníkoch vďaka činnosti vnútorných Leydigových buniek.

Patrí do skupiny androgénov. Jeho produkciu a vylučovanie riadi hormón podmozgovej žľazy adenohypofýzy - luteinizačný hormón LH.

Hladina mužských pohlavných hormónov (androgénov) začína prudko stúpať začiatkom pubertálneho obdobia. Vďaka tomu je formovaný maskulínnejší mužský typ postavy, definuje sa mužský genitál a sexuálne túžby.

Dostatočne vysoká hladina testosterónu sa udržuje do 30-40 roku života muža.

Testosterón, vnímaný ako najdôležitejší mužský pohlavný hormón, sa však vyskytuje v nízkej koncentrácii aj u žien.

Testosterón spolu estrogénom zohrávajú kľúčovú úlohu v rozdielnom vzhľade i chovaní mužov a žien a vytvárajú pohlavný dimorfizmus.

Funkcia testosterónu v organizme

Dostatočná a vyvážená hladina testosterónu v mužskom organizme hrá dôležitú úlohu už v období rastu a puberty, kde dochádza k vývoju primárnych a sekundárnych pohlavných znakov – svalová hmota, rast ochlpenia, mutácia hlasu, mužské proporcie tela a podobne.

Veľmi dôležitá úloha testosterónu je vplyv na zdravý kvalitný sexuálny život a vyššie libido. Tou najdôležitejšou funkciou testosterónu je stimulácia tvorby spermii v semenníkoch – spermatogenéza.

Hlavné funkcie testosterónu u muža:

 • Rozvoj pohlavných mužských znakov
 • Stimulácia spermatogenézy (tvorba spermií)
 • Plodnosť a kvalita spermií
 • Vplyv na libido a sexuálne správanie
 • Erektilná činnosť
 • Rozvoj svalovej hmoty
 • Regulácia energetického metabolizmu
 • Vplyv na energiu a výkonnosť
 • Dominantný charakter
 • Vplyv na psychický stav a náladu

Za hornú normálnu hranicu hladiny testosterónu sa považuje 1000 1200 nanogramov na deciliter

Za spodnú hranicu je stanovených 300 nanogramov na deciliter.

Tvorba testosterónu v mužskom organizme neprebieha počas celého života rovnomerne. Po prudkom zvýšení tvorby testosterónu v puberte, sa tvorba androgénov v produktívnom veku pomaly stabilizuje.

Individuálne v závislosti od životného štýlu a zdravotného stavu muža, sa už od 30 - 40 roku života tvorba androgénov postupne znižuje.

Najvýraznejší pokles testosterónu nastáva po päťdesiatom roku života muža. Tento prejav je nazývaný ako obdobie andropauzy syndróm starnúceho muža.

Andropauza je obdobím mužského prechodu spojeného s poklesom tvorby a hladiny hormónov androgénov. Príznaky andropauzy prichádzajú zväčša pozvoľne a postupne.

Možné príznaky andropauzy:

 • zníženie libida a sexuálneho apetítu
 • zníženie energie a výkonnosti
 • zhoršenie kvality spánku
 • zmeny nálad, úzkosti, depresie
 • zhoršenie pamäte a koncentrácie
 • erektilná dysfunkcia
 • zhoršenie erekcie a dosiahnutia orgazmu
 • pokles svalovej hmoty
 • zvýšenie tukových zásob
Hladina testosterónu v závislosti od veku muža
Hladina testosterónu v závislosti od veku muža. Zdroj foto: Getty Images

Úbytok testosterónu

Úbytok hormónu testosterónu môže nastať prirodzene v závislosti na veku, no nízka hladina testosterónu môže vzniknúť aj v mladšom veku.

Na hladinu hormónu teda vplýva vek, životný štýl, strava, pohybová aktivita, zdravotný stav a hormonálny systém.

Znížený testosterón môže byť dôsledkom poruchy hormonálnej sústavy v zmysle problému produkcie gonadotropných hormónov, poruchy štítnej žľazy, adenohypofýzou v mozgu, nádorového ochorenia, poruchy vylučovania priamo v semenníkoch alebo vedľajší účinok farmakoterapie.

Negatívny vplyv na hladinu testosterónu má zlá životospráva, ako je nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie a nezdravé stravovacie návyky.

Problémom sú aj potraviny s príliš veľkým obsahom prírodných estrogénov (sójové výrobky). Veľký vplyv na hladinu testosterónu má dlhodobý stres, nedostatok spánku, málo regenerácie a najmä nedostatok pohybovej aktivity.

Najčastejšie príznaky úbytku testosterónu

 • Nízky sexuálny apetít
 • Erektilná porucha
 • Problém s plodnosťou
 • Gynekomastia (zväčšenie pŕs)
 • Mentálna nestabilita
 • Precitlivenosť
 • Zvýšená únava a vyčerpanosť
 • Problémy kardiovaskulárneho systému

Ako zvýšiť hladinu testosterónu?

Liečba nízkej hladiny testosterónu môže byť riešená hormonálnou substitučnou cestou alebo prírodnou cestou. Pri úbytku testosterónovej hladiny je nutná identifikácia príčiny a následné stanovenie vhodného druhu terapie. Je preto vhodná konzultácia s lekárom.

Hormonálna terapia

Hormonálna substitučná liečba je viazaná na lekársky predpis. Preparáty s obsahom testosterónu (tabletky, injekcie, náplasti, gély) zvýšia hladinu testosterónu na jeho fyziologickú úroveň.

Zmeny na tele sa však môžu prejaviť až po niekoľkých mesiacoch liečby.

Keďže substitučná hormonálna liečba testosterónom je dlhodobá, je dôležité, aby bola bezpečná a zároveň účinná vzhľadom na zdravotný stav pacienta.

V rámci substitučnej hormonálnej terapie sú v súčasnosti k dispozícii peroálne tabletky, injekcie, kožné gély a náplasti.

Krátkodobé preparáty sú preferované v počiatočnej fáze liečby, nakoľko sa dajú rýchlo vysadiť v prípade možných vedľajších účinkov.

Najlepšie výsledky sa dosahujú s 3-mesačnými substitučnými injekciami testosterónu, pričom muži dostanú 4 injekcie za jeden rok. Aplikovaný preparát sa nemetabolizuje v pečeni, a tak sa často nemusia kontrovať hepatálne (pečeňové) parametre.

Prírodná terapia

Prírodnú formu liečby tvorí vhodná strava s dôrazom na dopĺňanie horčíka, zinku, selénu a vitamínu B, C a D.

V jedálničku by mali byť zaradené vajcia, avokádo, mandle, hovädzie mäso kokosový či olivový olej a iné formy zdravých tukov.

Pozor však na zvýšený príjem produktov zo sóje, kde sa nachádzajú fytoestrogény – prírodná forma estrogénov v potrave.

Je potrebné obmedziť prísun alkoholu a kofeínu a fajčenie.

Vhodným spôsobom pre stimuláciu testosterónu je cvičenie a pohyb. Silový posilňovací tréning pomáha pozitívne na vyplavovanie testosterónu a to najmä v prípade krátkotrvajúceho a vysoko-intenzívneho tréningu.

Naopak, dôležitú úlohu hrá kvalitný spánok a dostatočná regenerácia.

Vhodné je primerané otužovanie, pričom pri ochladení semenníkov stimuluje produkciu testosterónu. Túto formu terapie je však nutné konzultovať s lekárom.

Voľne predajné produkty (testosterónové tablety)

Výživové doplnky vo forme tabliet s obsahom prírodných látok a liečivých bylín sú vhodné na celkovú podporu tvorby testosterónu. Jedná sa o podporné prostriedky, ktoré je možné zakúpiť bez lekárskeho predpisu.

Príkladom je Kotvičník zemný (Tribulus Terrestris), Ženšen, Funugreek, Saw Palmeto či Maca.

Kotvičník zemný je obľúbená bylina najmä pre vysoký obsah anabolických steroidov rastlinného pôvodu. Rastlina je nazývaná ako „zelená viagra“ pre pozitívny vplyv na libido a sexuálny život.

Veľký pozor na syntetické prípravky a anabolické steroidy, ktoré majú veľké množstvo nežiadúcich fyzických i psychických účinkov na ľudský organizmus.

Možné vedľajšie účinky anabolík:

 • vyššie riziko vzniku rakoviny (prostata, pečeň)
 • vyššie riziko infarktu
 • poškodenie obličiek
 • negatívny vplyv na psychiku
 • akné
 • vypadávanie vlasov
 • závislosť
Substitučná liečba testosterónu
Substitučná liečba testosterónu. Zdroj foto: Getty Images

Nadbytok testosterónu

Výrazný nadbytok testosterónu v tele nie je zdravý. Vysoká hladina tohto hormónu sa môže prejavovať náladovosťou, agresivitou, rizikových správaním, vysokým krvným tlakom, nadmerne zvýšeným libidom, akné, rozsiahlym ochlpením a plešatosťou.

Príčinou môže byť porucha hormonálnej sústavy, porucha štítnej žľazy, autoimunitná choroba, nádorové ochorenie, užívanie anabolických steroidov, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie a výrazne nezdravý životný štýl.

Liečba spočíva v zistení príčiny a vyrovnaní hladiny mužských hormónov na prirodzenú úroveň. Je preto potrebná konzultácia s lekárom.

Hladina testosterónu u žien

Ženy majú približne 7x menšiu hladinu testosterónu v tele ako muži. U žien sa štandardná hladina pohybuje od 15 do 70 nanogramov na deciliter krvi.

V prípade, že hladina testosterónu klesne pod 15 ng/dl krvi, môže u žien dôjsť k problémom s otehotnením, znížením libida a sexuálneho apetítu, nepravidelnej menštruácii či zmenám v prsnom tkanive.

V prípade, že hladina testosterónu prevýši 70 ng/dl krvi, môže to u žien spôsobiť rast telesnej hmotnosti, svalovej hmoty, vyššiu hladinu cukru v krvi, vynechanú menštruáciu, agresivitu, akné či zvýšený rast ochlpenia.

Testosterón u žien môže začať stúpať napríklad pri hormonálnych ochoreniach, pri nadmernom príjme jódu, užívaniu anabolických steroidov, hirzutizme, PCOS a iných poruchách.

V oboch prípadoch sa jedná o hormonálnu nerovnováhu a je potrebná odborná konzultácia s lekárom, ktorý určí príčinu a stanoví druh liečby.

 

Zdroje

 • urologiepropraxi.cz - Substituční léčba testosteronem u hypogonadálních mužů. MUDr. Otakar Štanc
 • solen.cz - Suplementácia testosterónom – novinky, indikácie a bezpečnosť. doc. MUDr. Juraj Fillo, PhD., MPH, MUDr. Michaela Levčíková
 • ncbi.nlm.nih.gov - The many faces of testosterone. Jerald Bain
 • ncbi.nlm.nih.gov - Physiology, Testosterone. George N. Nassar; Stephen W. Leslie.

Naposledy aktualizované 28.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Kristína Kramárová

Mgr. Kristína Kramárová

Zdravotnícky pracovník

Absolvovala som bakalárske štúdium fyzioterapie na fakulte biomedicínskeho inžinierstva ČVUT v Prahe. Nadviazala som a absolvovala magisterské štúdium fyzioterapie na fakulte zdravotníctva TnUAD. Aktuálne sa venujem PhDr. rigoróznemu konaniu na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Počas štúdií som pracovala na pozícii fyzioterapeuta v rehabilitačnej klinike spoločnosti Vamed Mediterra v Prahe a následne ako fyzioterapeut v Krajskej nemocnici v Liberci na oddelení neurológie. Počas výkonu zamestnania som bola súčasťou zdravotníckeho tímu na oddelení Covid19. Najviac sa zaujímam o pohybový aparát človeka, rehabilitáciu, fyzioterapiu v gynekológii a prírodnú medicínu. K mojim hobby patrí cvičenie, beh, písanie a spravovanie sociálnych sietí

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky) Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky)

Trápia vás návaly tepla, nadmerné potenie, poruchy nálad, znížená fyzická alebo sexuálna výkonnosť? Možno práve prechádzate zložitejším obdobím hormonálnych zmien . U žien toto...

Ako zlý životný štýl zvyšuje riziko impotencie, erektilnej dysfunkcie? Ako zlý životný štýl zvyšuje riziko impotencie, erektilnej dysfunkcie?

Viete, aké slová najviac rezonujú v ušiach mužov? Čo je pre nich i v dnešnej dobe tabu? O čom neradi hovoria? Impotencia, porucha erekcie, slabá erekcia. 

Ako podporiť a zlepšiť erekciu? Radíme čo robiť (s tabletkami i bez) Ako podporiť a zlepšiť erekciu? Radíme čo robiť (s tabletkami i bez)

Slabá potencia a problémy s erekciou  dnes trápia čoraz viac mužov. Môže za to niekoľko faktorov, ktoré súvisia najmä zo životosprávou a životným štýlom, ale samozrejme existujú aj...

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 18. 5. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 18. 5. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne informácie a dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.