späť na zoznam článkov

Riziká laserovej operácie očí – mýtus alebo fakt?

Autor: Informačný servis Riziká laserovej operácie očí – mýtus alebo fakt?
Zdroj foto: Getty images

Je laserová operácia očí bezpečná? Toto je asi najčastejšia otázka, ktorú sa pýtajú pacienti, zvažujúci laserovú operáciu očí. Zrak máme len jeden, a preto je každý zákrok pre naše oči naozaj citlivou záležitosťou. Aké riziká teda prináša laserová operácia očí?


Je laserová operácia očí bezpečná? Toto je asi najčastejšia otázka, ktorú sa pýtajú pacienti, zvažujúci laserovú operáciu očí. Zrak máme len jeden, a preto je každý zákrok pre naše oči naozaj citlivou záležitosťou. Aké riziká teda prináša laserová operácia očí?

Laserová operácia očí patrí medzi najbezpečnejšie zákroky v medicíne. Operácie laserom sa vykonávajú už viac ako 30 rokov a ich kvalita sa vďaka technologickému pokroku neustále zlepšuje a zdokonaľuje. Podľa Vision Eye Institute však určité riziko stále existuje, aj keď iba minimálne.

Pozrime sa teda na to, čo všetko sa môže počas zákroku alebo po ňom vyskytnúť:

  • Nadmerná alebo nedostatočná korekcia refrakčnej chyby – znamená to, že váš zrak po zákroku nie je dokonalý. Takmer vo všetkých prípadoch sa však táto situácia postupne skoriguje, a to použitím okuliarov alebo kontaktných šošoviek.
  • Strata zrakovej ostrosti – zrak sa po laserovej operácii zvyčajne rýchlo zregeneruje, no približne 1 až 2 % pacientov môžu pocítiť stratu zrakovej ostrosti. Ide však iba o dočasný stav, ktorý zvyčajne zmizne asi do 6 mesiacov.
  • Suché okooperácia očí laserom sčasti naruší slzný film oka, čo môže zároveň narušiť aj tvorbu sĺz a viesť k takzvanému suchému oku. U niekoho tento stav pretrváva iba pár dní, u iného sa môže objavovať ešte aj niekoľko týždňov po operácii. Vo výnimočných prípadoch však tento problém môže pretrvávať aj dlhodobejšie. V takomto prípade odporúčame, aby ste vyhľadali očného lekára a na zvlhčenie očí používali umelé slzy v podobe očných kvapiek.
  • Problémy s lamelou – lamela (ang. flap) je časť rohovkového tkaniva, ktorá sa počas niektorých typov laserových operácií vymieňa. Ide o bežnú operačnú procedúru, no v niektorých prípadoch sa môže začať lamela pohybovať, a to najmä ak začne pacient priskoro športovať, plávať alebo si nedbanlivo pretrie oko. Je preto veľmi dôležité, aby ste naozaj pozorne dodržiavali pokyny po operácii a vyhli sa takýmto zbytočným komplikáciám.

Vážne komplikácie sú veľmi zriedkavé

Keď sa povie operácia oka, veľa ľudí sa obáva toho, že by mohli oslepnúť. Slepota alebo iné drastické poškodenia oka sú však absolútne vylúčené. Jediným reálnym väčším problémom je očná infekcia, ktorá sa môže objaviť po nedbanlivo odvedenom zákroku. Preto je nesmierne dôležité, aby ste si zvolili renomovanú očnú kliniku so skúsenými chirurgmi, ktorí sa špecializujú na laserové operácie očí. To nielen zníži, ale v podstate vylúči šancu na akékoľvek komplikácie.

Zo všetkého najdôležitejšie je, aby ste predovšetkým absolvovali kvalitné predoperačné vyšetrenia. Tie určia nielen vašu diagnózu, ale na základe nich sa zistí aj to, či ste vhodným kandidátom na laserovú operáciu očí. A rovnako dôležité je, aby ste po zákroku dodržiavali všetky odporúčania očného chirurga. Tak pre vás operácia nebude strašiakom, ale momentom, ktorý vám pozitívne zmení celý doterajší život.

Inzercia

Naposledy aktualizované 04.02.2020

Autor článku

Informačný servis

Informačný servis

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy? Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy?

Slnko je zdrojom energie, zahrieva nás a dobíja. V lete si doprajeme viac odpočinku. Prirodzene. Avšak, v tomto období sa typicky zvyšuje úrazovosť či výskyt niektorých ochorení. Na aké...

Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie , vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať...

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 7. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 7. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 7. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 7. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.