späť na zoznam článkov

Solárium či kolárium? Poznáte rozdiely medzi nimi?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Solárium či kolárium? Poznáte rozdiely medzi nimi?
Zdroj foto: Getty images

Krásne opálené a sexy telo láka hlavne ženy ale čoraz viac aj mužov. Snaha mať hnedo zlatú pokožku ešte pred tým ako začne leto je moderným trendom, ktorý nás núti vyhľadávať solária, novšie biosolária alebo menej známe kolária. Všetko sú to špeciálne zariadenia, ktoré nám na báze UV žiarenia poskytnú tmavší odtieň kože. Ten dosiahneme za krátky čas a efekt vydrží dlhšie ako pri bežnom opaľovaní na slnku. Nič však nie je zadarmo. Aj za pekné telo môžeme zaplatiť tú najvyššiu daň. Na akej báze tieto zariadenia fungujú a aké sú medzi nimi rozdiely sa dočítate nižšie.


Solárium je pre moderné ženy známy pojem. O niečo mladším je kolárium. V článku sa dozviete základné rozdiely medzi týmito dvoma zariadeniami, ktoré sú čím ďalej tým viac využívané.

Žiarenie

Najväčší zdroj UV-žiarenia (ultrafialového žiarenia) je Slnko, z ktorého na Zem dopadá asi len 5-6% žiarenia. Zvyšok zachytáva atmosféra. UV-lúče tvoria časť elektromagnetického spektra o vlnovej dĺžke od 100nm do 400nm. Rozoznávame UV-A, UV-B a UV-C žiarenie.

UV-A-žiarenie tvorí až 95% z celkového žiarenia prenikajúceho na Zem počas celého roka, nezávisle od ročného obdobia či počasia. Preniká aj cez mraky. UV-B-žiarenie tvorí zvyšných 5% žiarenia prenikajúceho atmosférou a najsilnejšie je v letných mesiacoch. Toto žiarenie je pohltené mrakmi a čiastočne aj sklom. Najnebezpečnejšie zo všetkých je UV-C-žiarenie, ktoré je našťastie úplne pohltené atmosférou.

Meranie UV-žiarenia

Takzvaný UV-index alebo meranie dávky UV-žiarenia je dôležité hlavne v posledných rokoch. Dôvodom je zvýšená tendencia vystavovať sa vplyvom slnečného žiarenia či vplyvom umelo vytváraného žiarenia v soláriách. Voľným okom neviditeľné UV-žiarenie sa meria vo wattoch na 1m². Pozostáva zo stupnice od 1 do 10, pričom najnebezpečnejší je stupeň č.10.

U ľudí zo svetlou pokožkou a blond vlasmi je nebezpečný už stupeň č.4. Potreba ochranných pomôcok a krémov s ochrannými faktormi je nutná už pri stupni č.5. Stupeň č.8 je veľmi nebezpečný a zdraviu škodlivý. UV-index si môžete pozrieť na stránke slovenského hydrometeorologického ústavu - shmu.sk

Negatívny vplyv žiarenia na ľudský organizmus

Pri dlhšej alebo nadmernej expozícii UV-žiareniu môže dôjsť k poškodeniu viacerých oblastí tela. Postihnutá býva najčastejšie koža, oči a imunitný systém. Príznaky sa prejavujú najčastejšie na pokožke, oči a imunita bývajú poškodené pri dlhodobom vystavovaní sa účinkom tohto žiarenia s odstupom času aj niekoľkých rokov.

Účinky na kožu

Najjednoduchšou formou poškodenia kože je bežné spálenie sa na slnku alebo v soláriu, manifestujúce sa erytémom (začervenaním), bolestivosťou a lokálnou citlivosťou. Pľuzgiere sa vyskytujú ojedinele napríklad pri zaspatí počas slnenenia v horúcich letných mesiacoch.

U niektorých senzibilnejších jedincov sa zvyknú objaviť rôzne formy alergie na slnko (solárium). Ľahšie formy sa prejavujú lokálnym začervenaním kože s miernym opuchom. Vzniká drobný výsev podobný žihľavke ako pri bežných alergických reakciách. Ťažšie formy sú polymorfná svetelná erupcia, aktinické prurigo, solárna urtikária, chronická alebo juvenilná aktinická dermatitída.

Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

Priame pôsobenie žiarenia spôsobuje rozšírenie pórov. Rozšírené póry majú vyššiu tendenciu sa upchávať, čo má za následok výskyt akné. Závažnejšie stupne aknematóznej pleti zanechávajú drobné mnohopočetné jazvičky.

Medzi neskoré príznaky zaraďujeme aj nepekné pigmentové škvrny, ktoré majú tendenciu vznikať v poškodených častiach kože vplyvom samotného žiarenia (poškodenie kožných buniek a elastických vláken). Tmavšie pigmentácie sú napríklad v jazvách po akné.

Zničením kožných buniek, elastických vláken a stratou kolagénu dochádza k predčasnému starnutiu kože. Pleť postupne ochabuje, stráca pružnosť a zdravý vzhľad. Začínajú sa tvoriť prvé vrásky, spočiatku v oblasti očných viečok, ktoré ochabujú a klesajú. 

Najnebezpečnejším ochorením, ktoré môže UV-žiarenie spôsobiť je rakovina kože. Najčastejšie sa jedná u zhubný melanóm. Ide o materské znamienko, ktoré na začiatku mení svoju veľkosť, tvar (neostré okraje) a farbu (tmavne). Môže svrbieť či mokvať.

TIP: Krásne opálená pokožka a naše zdravie

Poškodenie zraku

Či už v soláriu alebo na slnku je nevyhnutné si chrániť zrak kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV-filtrom. Ten do väčšej miery zabraňuje vzniku šedého očného zákalu (cataracta). UV-lúče takisto spôsobujú retinopatiu a degeneratívne zmeny spojoviek. Tieto poškodenia zapríčiňujú zhoršenie až stratu zraku.

Oslabenie imunitného systému

UV-žiarenie má negatívny dopad aj na celkovú obranyschopnosť organizmu. Pokiaľ pobyt na slnku v odporúčanom čase má na imunitu pozitívny vplyv, dlhodobé slnenie a opaľovanie sa v soláriách má opačný efekt. Znižuje imunitu čím je priamo zodpovedné za časté recidívy bežných ochorení, tuberkulózy, herpesu simplex. Takisto je dôvodom vzniku iných foriem rakoviny potlačením celkovej imunity.

Čo je to solárium a ako funguje?

žena v plavkách ležiaca v soláriu
UV-žiarenie v soláriách

Solárium je zariadenie na opaľovanie pozostávajúce z niekoľkých trubíc, ktoré vyžarujú UV-žiarenie typu A a v menšej miere typu B. Žiarenie, ktoré sa považuje za najmenej škodlivé t.j. UV-A žiarenie alebo aj ,,čierne svetlo" sa využíva v soláriách vo vyššej miere. Má najdlhšiu vlnovú dĺžku 315-380nm.

Soláriá vyžarujú aj obmedzené množstvo škodlivejšieho UV-B žiarenia, ktoré je v prevažnej miere potlačované pomocou špeciálnych filtrov a preto nedochádza pri opaľovaní v soláriách k syntéze vitamínu D. UV-B žiarenie zodpovedá za kožný erytém - začervenanie.

UPOZORNENIE: Niektorí prevádzkovatelia solárií zvyšujú dávku UV-B žiarenia, čím sa dosiahne dlhšie trvajúci opálený vzhľad pokožky ale zároveň sa zvyšujú zdravotné riziká. Nepravidelne menené solárne trubice zvyšujú škodlivosť UV-žiarenia a znásobujú tým poškodenia zdravia.

Nie je dôležitý typ zariadenia ale typ, intenzita žiarenia, údržba (čistenie) a pravidelná výmena trubíc. V soláriách sú prevažne 100 wattové, niekde až 160 wattové trubice. Ich životnosť je zhruba 600 až 800 hodín. Ako klient máte právo poznať presný časový limit doterajšieho použitia trubíc. Čím viac hodín použitia majú za sebou, tým silnejšie je žiarenie a tým sa stáva aj solárium pre vás nebezpečnejším.

Škodlivosť solária na ľudský organizmus

Solárium vyžaruje zdraviu nebezpečné UV-žiarenie, ktoré je odborníkmi zaradené do skupiny potvrdených karcinogénov. Dokonca patrí do najvyššej kategórie karciogenity. V miere nebezpečnosti je na rovnakej pozícii ako napríklad cigaretový dym alebo nebezpečný rakovinotvorný azbest.

Spôsobuje začervenanie a bolestivosť kože, ktorá je podráždená a citlivejšia na mechanické trenie a tlak. Dlhšia expozícia žiarenia má za následok až spálenie kože. Pravidelné návštevy solária poškodzujú kožu, ničia kolagénové a elastické vlákna čím sa stáva ochabnutá a vrásčitá. Vrásky sa objavujú skôr, pokožka pôsobí viditeľne staršie. Pomerne skoro sa objavujú nepekné pigmentové alebo takzvané starecké škvrny postihujúce prevažne časti tela nadmerne vystavené žiareniu. Najcitlivejšia je tvár, dekolt a ramená. 

Najčastejšie problémy spojené s používaním solária:

 • erytém (začervenanie), bolestivosť
 • alergická reakcia
 • nadmerná suchosť kože a šupinatenie
 • spálenie kože
 • predčasné starnutie kože, strata elasticity, pružnosti, tvorba vrások
 • rakovina kože, najčastejšie zhubný melanóm
 • rozšírené póry a akné
 • pigmentové škvrny a pehy
 • zníženie imunity, zvýšená chorobnosť
 • herpes simplex
 • poškodenie zraku, slepota
 • rozšírené a popraskané drobné cievky

Solária sa stávajú čím ďalej tým vyhľadávanejšie a populárnejšie aj napriek dostatočnej informovanosti verejnosti o ich negatívach. Podľa dostupných informácií ich navštevujú hlavne mladí ľudia vo veku do 30 rokov. Túžba po krásnom opálení je silnejšia ako vedomosť o všetkých rizikách.

Pozor: Lekári a odborníci však stále varujú a to hlavne z dôvodu nárastu výskytu zhubného melanómu kože prevažne medzi mladou populáciou !

Vedecké dôkazy o spojitosti vplyvu UV-žiarenia a vznikom rakoviny kože sú dostatočné a preukázané. Pri súčasnej expozícii slnečného žiarenia v kombinácii so soláriom narastá riziko vzniku melanómu kože. Je priamo zodpovedné za vznik zhubných kožných nádorov až u 75% prípadov z celkového počtu.

Kolárium a jeho účinky

Pomerne mladší názov je kolárium. Možno o ňom počuť aj ako o tzv. „kolagénové solárium” a to práve pre princíp, na základe ktorého funguje. Ide o špeciálne zariadenie vzhľadovo veľmi podobné soláriu. Rozdielnosť medzi nimi spočíva v trubiciach, ktoré sú v porovnaní so soláriom omnoho slabšie.

Dosahujú maximálne polovičný výkon ako trubice solária. Kolárium nie je primárne vyvinuté na opaľovanie sa, aj keď aj to je možné (o polovicu slabšie). Funkcia opaľovania sa dá úplne odstaviť a to jednoduchým vypnutím prídavných trubíc.

Funguje na princípe svetelnej terapii a je zamerané na prirodzenú aktiváciu a tvorbu kolagénu. Je vhodné hlavne pre klientov s nadmerne suchou alebo starnúcou pokožkou. Takisto je vhodné na rýchlejšiu regeneráciu pokožky. Pomáha urýchlyť hojeniu drobných rán, akné, ekzémov. vyhladzuje jemné vrásky a navracia pokožke stratenú elasticitu a pružnosť.

Pred samotnou terapiou sa pacientovi pomocou laseru zmeria kožný pigment a na základe toho odborník určí intenzitu svetla, ktorá je individuálne vhodná pre konkrétneho klienta.

Účinky kolária na ľudský organizmus

Doteraz neboli zistené ani preukázané žiadne škodlivé účinky kolária na pokožku a ľudský organizmus ako taký. V podstate sa jedná o formu liečby, takzvanú kolagénovú terapiu, ktorá je vhodná aj pri poškodení kože účinkami solária. Tvorba kolagénu prospieva nielen pokožke ale aj väzivovým tkanivám, svalom, šľachám, chrupavkám a kostiam. Teplo, ktoré sa tvorí počas procedúry zahrieva svaly a pozitívne pôsobí proti bolestiam.

Rady a typy pred návštevou solária

Soláriá majú svoje špecifiká a nie pre každého sú vhodné. Tieto zariadenia by mali navštevovať v odporúčanej miere len zdraví jedinci, ktorí by mali dodržiavať všetky odporúčania s cieľom minimalizovať následky škodlivého žiarenia.

V každom soláriu by mala byť na viditeľnom mieste písomná informácia o jeho rizikách a taktiež ako ho správne používať. Pokiaľ nie, tak pracovník v soláriu by Vás mal o týchto hrozbách informovať, poradiť Vám koľko minút opaľovania je pre Vás vhodné a akú kozmetiku použiť. Takisto by Vám mal pravdivo odpovedať na otázky o technickom stave prístroja a životnosti trubíc.

Pre koho je solárium absolútne nevhodné?

Nie každý je vhodným adeptom na návštevu solária, aspoň nie pravidelnú. Niektorí jedinci sú vystavení zvýšenému riziku poškodenia zdravia oproti ostatným. V prípade, že ste sa našli v niektorom z nižšie popísaných bodoch, nie ste vhodným kandidátom.

 • albinizmus
 • biela pokožka, svetlé vlasy - takzvaný keltský typ
 • biela pehavá pokožka, ryšavé vlasy
 • výskyt mnohopočetných materských znamienok na koži, prípadne rakovina kože alebo border line
 • precitlivelosť na slnko - alergia - zvýšená reaktivita pri expozícii slnečného žiarenia
 • súčasné užívanie niektorých liekov (antikoncepcia, antidepresíva, antibiotiká)
 • znížená imunita (chronicky ale aj počas akútneho ochorenia)
 • tehotné a dojčiace mamičky
 • malé deti (vhodný je vek nad 25 rokov)
 • popálenie či iné poškodenie kožného krytu
 • čerstvé tetovanie
 • ochorenia očí
 • ochorenia srdca a štítnej žľazy

Na čo nesmieme zabudnúť?

Pre zdravie a prirodzenú krásu našej pokožky by sme do solárií ani nemali chodiť. Keď sa však rozhodneme navštevovať toto zariadenie, mali by sme byť informovaný o možných rizikách solária na naše zdravie, o spôsobe maximálnej ochrany zdravia počas opaľovania sa, o správnosti jeho používania, o technickom stave konkrétneho zariadenia.

 • minimalizujte návštevu soláriií
 • neprekračujte doporučený časový limit pobytu v zariadení
 • začnite opaľovanie v soláriu so slabšími trubicami maximálne po dobu 5minút
 • dodržujte časový odstup medzi opaľovaniami (mal by byť minimálne 48hodín)
 • pred opaľovaním sa nesprchujte
 • informujte sa nakoľo sú opotrebované trubice v soláriu, do ktorého idete
 • používajte kvalitné krémy s dostatočným ochranným faktorom podľa fototypu alebo krémy určené priamo pre soláriá
 • používajte ochranné okuliare s UV-filtrom (nájdete ich v každom soláriu)
 • nekombinujte opaľovanie v soláriu a na slnku (zvýšené riziko vzniku rakoviny kože)

Čo v soláriu nesmie chýbať?

Vzhľadom na to, že UV-žiarenie je potvrdeným karcinogénom, sú aj požiadavky na prevádzkovanie solárií prísnejšie. Podľa platnej legislatívy v SR však nie sú zakázané a ich návšteva je na báze dobrovoľnosti a zváženia situácie samotným klientom. Je to niečo podobné ako cigarety. Vieme, že spôsobujú rakovinu ale stále sa predávajú a ľudia ich kupujú. Preto je dôležité poznať aspoň požiadavky, ktoré solárium musí spĺňať.

 • písomná alebo ústna informácia o zariadení
 • zaškolený pracovník na obsluhu zariadenia o čom musí mať písomný doklad
 • odvetrávanie (z dôvodu nahromadenia sa škodlivého ozónu počas prístroja v prevádzke)
 • prísne požiadavky na typ, výkon a údržbu trubíc (nesmú presiahnuť limit 0,3Wm²)

 

Otestujte sa

1. Čo je to solárium?

2. Čo je to kolárium?

3. Aký typ žiarenia vyžaruje solárium?

4. Aký časový odstup je vhodný medzi opalovaniami v soláriu?

5. Vytvára sa v soláriu pri opaľovaní vitamín D?

6. Je možné sa v koláriu aj opaľovať?

7. Na čo škodí solárium?

8. Je vhodné solárium aj pre tehotné ženy?

9. Akú životnosť majú trubice v soláriu?

10. Solárium v posledných rokoch spôsobuje nadmerný výskyt:

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 21.01.2022

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Kútiky na ústach: Aká je ich príčina a prečo sú dlhodobé? Čo na kútiky pomáha a aká je liečba? Kútiky na ústach: Aká je ich príčina a prečo sú dlhodobé? Čo na kútiky pomáha a aká je liečba?

Kútikmi na ústach trpia častejšie muži ako ženy. Ochorenie sa môže objaviť tak v detskom ako aj dospelom veku.

Potničky u detí a dospelých v lete môžu potrápiť. Čo na ne pomáha? Potničky u detí a dospelých v lete môžu potrápiť. Čo na ne pomáha?

Potničky sú kožným prejavom, ktorý sa vyskytuje nielen v letných mesiacoch. Tieto drobné vyrážky sa najčastejšie tvoria u detí, no nie sú nezvyčajné ani u dospelých. Nejde o vážny stav,...

Uštipnutie komárom: Podľa čoho si vyberajú obete a ako sa dá chrániť? Uštipnutie komárom: Podľa čoho si vyberajú obete a ako sa dá chrániť?

Prichádzajú spolu s teplými, letnými dňami. Rovnako ako ľudia milujú slnko, teplo a vodu. Útočia od súmraku do úsvitu. 

Petechie ako prejav bezvýznamných až smrteľných ochorení? Petechie ako prejav bezvýznamných až smrteľných ochorení?

Vznikajú mechanicky tlakom alebo úderom na kožu. Ale môžu byť sprievodným javom mnohých ochorení a krvácavých stavov a neraz indikátorom správnej diagnózy.

Čo je to gangréna? Aké má príznaky a liečbu? Čo je to gangréna? Aké má príznaky a liečbu?

Gangréna je stav, pri ktorom určitá časť ľudského tkaniva odumrie. Často býva prejavmi druhotných zmien, napríklad vysychaním či infekciou. 


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.