späť na zoznam článkov

Záujem o ambulanciu pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu rastie

Autor: Fakultná nemocnica Trnava
Záujem o ambulanciu pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu rastie
Zdroj foto: Getty images

Ambulancia pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu funguje vo Fakultnej nemocnici Trnava od mája tohto roka.  Záujem o ňu majú hlavne cudzinci, ktorí k nám prichádzajú pracovať a študovať.


Ambulancia pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu slúži ľuďom, ktorí cestujú do zahraničia a potrebujú špeciálne očkovanie alebo konzultáciu, ale aj cudzincom, ktorí prichádzajú na Slovensko a musia absolvovať vstupné vyšetrenia. Fakultná nemocnica Trnava týmto spôsobom rozširuje záber špecializácií. Občania tak nemusia za vyšetrením cestovať do iných miest.

Očkovanie a konzultácie pre cestovateľov

Ak plánujete dovolenku v rizikových oblastiach, mali by ste predtým absolvovať lekársku a zubnú prehliadku, u žien aj gynekologickú prehliadku, a tiež poznať svoj zdravotný stav.

V ambulancii pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu vo Fakultnej nemocnici Trnava očkujú najmä proti hepatitíde A, B, proti brušnému týfusu, žltej zimnici, japonskej encefalitíde, besnote a iným ochoreniam. V prípade potreby odporúčajú antimalarickú profylaxiu. V ambulancii tiež potvrdzujú medzinárodné očkovacie preukazy hneď po zaočkovaní.

Pacient by sa mal dať zaočkovať čo najskôr pred odchodom, pretože ochranná hladina protilátok sa tvorí až po určitom čase.

Počas návštevy ambulancie konzultujte s lekárom, ktoré ochorenie je najrozšírenejšie v krajine, kam sa chystáte vycestovať a ktorá vakcína je pre vás tá najvhodnejšia, aby ste minimalizovali riziko nákazy a jej prenos.

Pred odchodom si pripravte cestovnú lekárničku na cesty do tropických a subtropických krajín. Na stránke cudzokrajne.sk nájdete, čo by v nej nemalo chýbať, ale aj mapy výskytu ochorení a zoznam rizikových krajín.

Prevencia je dôležitá

Preventívne opatrenia proti šíreniu nákazy by ste mali dodržiavať aj keď ste zaočkovaní a užívate antimalariká. Hnačkové či parazitárne ochorenia sa často prenášajú kontaminovanou vodou a potravinami. Vodu by ste preto mali piť iba balenú vo fľašiach. Ak by nebola dostupná, mali by ste si ju prevariť, prefiltrovať a dezinfikovať pomocou tabliet.

Vyhýbajte sa aj konzumácii ľadu, nedostatočne tepelne upraveného mäsa, čerstvej listovej zeleniny, vajec, morských živočíchov či konzumácii nepasterizovaného mlieka. Pri jedle sa riaďte heslom, že musí byť umyté, očistené a uvarené.

Mnohé infekcie prenášajú aj komáre, muchy, kliešte, blchy či ploštice. Vyvarujte sa preto poštípaniu. Používajte repelenty s obsahom DEET, IR3535 a Icardinu. V noci spávajte pod moskytiérami, dbajte na ochranné sieťky na oknách a používajte elektrické odpudzovače hmyzu.

Malária patrí medzi najrozšírenejšie choroby 

Jednou z najrozšírenejších chorôb hlavne v tropických a subtropických oblastiach je malária. Ročne na ňu ochorie 300 až 500 miliónov ľudí a podľahne jej 1 až 3 milióny. Ide o infekčné ochorenie, ktoré ničí červené krvinky. Pôvodcom je vnútrobunkový cudzopasník Plasmodium. Inkubačná doba, teda doba od poštipnutia infikovaným komárom po objavenie sa prvých príznakov, je od 6 do 60 dní.

Príznaky sa podobajú chrípke – horúčka, bolesť hlavy, bolesti svalov, triaška, únava, nevoľnosť, zvracanie či hnačka. Príznaky malárie začnú približne medzi 7. až 9. dňom. Liečba musí byť podaná okamžite.

Myslite na to, že žiadne antimalarikum neposkytuje úplnú ochranu, no znižuje smrteľné riziko malárie. Výber vhodného antimalarika záleží od vášho zdravotného stavu, sprievodných ochorení, dĺžky pobytu či od výskytu ochorenia v danej oblasti. Menšia pravdepodobnosť je v mestách a v suchých a vysokohorských oblastiach.

Ak ste cestovali do krajiny, v ktorej sa vyskytuje malária a ochoreli ste príznakmi podobnými chrípke, čo najskôr vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.

Ambulancia slúži aj cudzincom

Ambulanciu pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu vyhľadávajú aj cudzinci, ktorí pochádzajú mimo krajín EU a musia mať vstupné vyšetrenie na povolenie pobytu na území Slovenskej republiky pre potreby cudzineckej polície. Vyšetrenie zahŕňa kompletnú diagnostiku nebezpečných chorôb, ktoré môžu ohroziť verejné zdravie občanov Slovenska.

Ambulanciu vedie primárka Kliniky infektológie FN Trnava MUDr. Mária Soľavová. Samozrejmosťou je, že všetci zdravotníci ambulancie hovoria plynule anglickým jazykom.

Primárka Kliniky infektológie FN Trnava MUDr. Mária Soľavová. Foto: FN Trnava

Fakultná nemocnica Trnava v súčasnosti rozbieha spoluprácu nielen s veľkými firmami v regióne, ktorých zamestnanci tieto vyšetrenia potrebujú, ale aj s trnavskými univerzitami, na ktorých sa vzdeláva čoraz viac študentov zo zahraničia.

Záujem majú najmä mladšie ročníky

Počas leta ambulanciu navštevovali hlavne mladší pacienti. V auguste dvojnásobne narástol počet pacientov zo zahraničia. Len pre zaujímavosť, pracovné povolenie potrebovali hlavne pacienti z Ukrajiny a o štúdium v Trnave sa zaujímali študenti z Afriky či Austrálie.

Ambulancia pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu funguje v pondelok, štvrtok a piatok vždy od 8.30 h do 15.00 h. Nájdete ju v priestoroch Kliniky infektológie v areáli Fakultnej nemocnice Trnava.

Kontakt: 033/59 38 728

Naposledy aktualizované 14.09.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Fakultná nemocnica Trnava

Fakultná nemocnica Trnava

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 27. 9. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 27. 9. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 27. 9. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 27. 9. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 27. 9. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 27. 9. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 27. 9. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 27. 9. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 27. 9. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 27. 9. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.