späť na zoznam článkov

Zdravé bývanie? Je to ľahké, ak to robíte inteligentne

Autor: Reklamný článok Zdravé bývanie? Je to ľahké, ak to robíte inteligentne
Zdroj foto: Getty images

Prečítajte si, ako zlepšiť zdravie vašej rodiny ešte dnes.


Mnohí z nás si pod pojmom zdravé bývanie predstavia vysoké investície do exteriéru aj interiéru. Pri stanovení výslednej sumy sa väčšinou rozhodneme, že vlastne až tak zdravo žiť nepotrebujeme – veď aj doteraz sme tak žili. Zahoďte tieto myšlienky. Váš domov môže byť zdravý aj bez veľkých peňazí. Stačí trochu času a veľa chutí. Prečítajte si, ako zlepšiť zdravie vašej rodiny ešte dnes.

Vzduch

V interiéri trávime väčšinu nášho života. Preto je kvalita vzduchu kľúčová. Pre zdravé bývanie sú dôležité najmä tieto tri parametre.

Správna a stabilná teplota

Tepelná pohoda je dôležitá pre zdravie aj pre komfort. Preto sa snažte o rovnakú teplotu v jednotlivých miestnostiach. Výkyvy vplývajú na spánok, stres, nálady aj regeneráciu.

Optimálne teploty v miestnostiach:

 • spálňa 18 – 19 °C
 • kuchyňa          19 – 21 °C
 • obývačka 20 – 22 °C
 • kúpeľňa 22 – 24 °C
 • detská izba 21 – 23 °C
 • chodba 15 – 17 °C
kúpelňa
Foto: Shutterstock

Vlhkosť ovzdušia

Ak máte doma vlhkomer, viete presne, ako na tom ste. Pokiaľ ukazuje hodnoty medzi 40 – 60 %, je všetko v poriadku.

Suchý vzduch môžete odstrániť častejším vetraním. To vám však nepomôže v zimnom období. Vtedy siahnite po zvlhčovači vzduchu.

bohoo štýl bývanie
Foto: Shutterstock

Opačným problémom je príliš vlhký vzduch. Opätovne pomôže zvýšené vetranie hlavne pri varení a v kúpeľni. Okrem toho skontrolujte, či máte medzi nábytkom a stenami medzery na prúdenie vzduchu. Vypranú bielizeň vešajte na balkóne alebo použite sušičku prádla.

Čerstvý vzduch

Vetrajte tak často, ako môžete. Ideálne aspoň 3 – 5-krát za deň. V zime pokojne 8 – 10-krát, ale na kratšie časové úseky. Ak nemáte radi chlad, kúpte si čističku vzduchu. Postará sa nielen o pachy, prach a dym ale aj o plesne, peľ a vírusy.

Čo ak člen vašej domácnosti nemá rád vetranie, napríklad z dôvodu chladu? Pokúste mu najskôr vysvetliť výhody pravidelného čerstvého vzduchu. Ak to nepomôže, skúste vetrať hlavne vtedy, keď nie je doma alebo je v inej miestnosti. Prípadne zvážte rekuperáciu vzduchu.

Tip

Zdravé bývanie môžu ohroziť plesne. Najlepším riešením je sa plesniam úplne vyhnúť, ako neskôr riešiť ich odstránenie. Preto začnite nad nimi uvažovať ešte v dobe, keď si užívate pohľad na krásne vymaľované steny.

Svetlo

Predstavte si, že končí leto a začína jeseň. Z vašej slnečnej obývačky sa zrazu stane smutná tmavá miestnosť. Hneď na vás ide únava. Vaša nálada sa mení na pochmúrnu. A ak sa rozhodnete niečo čítať, zhoršuje sa vám aj zrak. Čo s tým?

Ešte dnes môžete do vášho interiéru pustiť viac prirodzeného svetla. Odtiahnite závesy, záclony vráťte starej mame, vytiahnite rolety aj žalúzie. Ak pred oknom (alebo za ním) máte nejaké predmety, ktoré bránia svetlu, preč s nimi. Omnoho lepšie, že?

presvetlená spálňa
Foto: Shutterstock

Večer sa musíte spoliehať na umelé osvetlenie. Nemusíte sa však spoliehať na jednu žiarovku v strede miestnosti. Pri spotrebách dnešných led žiaroviek si pokojne zasvieťte viacero bodových svetiel. Dôležité je, aby ste nežmúrili. Pri čítaní použite voľne stojace či stolové lampy.

Vedeli ste, že…

… pri osvetlení je dôležitý správny svetelný tok a farba svetla?

V obývacích miestnostiach potrebujete 600 – 700 lumenov. Na čítanie vám postačí polovica.

Ticho

Hluk môže byť horším nepriateľom pre zdravie, ako si myslíte. Spôsobuje depresie. Z nich sa neskôr môžu rozvinúť choroby či nakoniec až mŕtvica. V prvom rade treba identifikovať zdroje hluku. Či vás rušia vaši blízki, ruch z ulice alebo hluční susedia.

Ranná káva v posteli
Foto: Shutterstock

S členmi vašej domácnosti sa dohodnite na rozumnom kompromise. Pred hlukom z ulice zatvoríte okno. Hluk od susedov tiež vyriešite dohovorom. Ak nie, použite skrine, závesy alebo akúkoľvek extra vrstvu, ktorá ošetrí šírenie zvuku. Skvelé sú aj koberce. Ak tieto opatrenia nepomáhajú, budete musieť siahnuť hlbšie do peňaženky a nechať si odhlučniť interiér.

Vpustite prírodu

Prejdite si vašu domácnosť a všetky umelé predmety, hlavne plasty, nasmerujte preč. Nahraďte ich prírodnými. Napríklad:

 • drevo
 • nerez
 • sklo
 • keramika
 • kameň.

Interiér doslova oživíte rôznymi rastlinami. Váš príbytok ozelenie a začne dýchať. Jednoducho premeníte nábytok na džungľu, ktorú vám budú kamaráti závidieť.

Booho štýl spálňa
Foto: Shutterstock

Vystavte stopku odpadom

Priamy vplyv na zdravé bývanie má správanie sa k odpadom. Ideálne je, ak ho netvoríte vôbec. Vyskúšajte nápady, ako dosiahnuť zero waste. Získate skvelý pocit, že robíte pozitívnu vec pre seba, svoju rodinu aj pre celú planétu.

Mnoho ľudí zavedením zero waste do svojho života získalo riešenie aj na iné sekundárne problémy. Napríklad sa naučili hovoriť „NIE”.

Zero waste
Foto: Shutterstock

Zhrnutie

Zdravšie bývať môžete hneď. Niektoré zmeny spravíte ešte pred večerou. Iné si premyslíte, naplánujete a môžete na ne začať šetriť. Dôležité je prijať do svojho života viac čerstvého vzduchu, svetla a zelene. Vyriešite hluk, dáte zbohom plastom, odpadu a budete zaspávať so skvelým, zdravým pocitom.

Informačný servis

Naposledy aktualizované 20.11.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Reklamný článok

Reklamný článok

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Pravidlá výberu šampónu Pravidlá výberu šampónu

Každá žena sníva o tom, že bude mať krásne, dlhé, hodvábne a lesklé vlasy. Ale vo väčšine prípadov bežné šampóny neposkytujú dostatočnú starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy. Ak majú...

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 12. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 12. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 3. 12. 2020 Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 3. 12. 2020

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 12. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 12. 2020

Aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom vo svete aj v Európe.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 12. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 12. 2020

Koronavírus zasahuje do našich životov už niekoľko mesiacov, ovplyvňuje nás a aj obmedzuje. Prinášame vám aktuálne dianie u nás v súvislosti s koronavírusom.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.