späť na zoznam článkov

Ženy, nebojte sa a neodkladajte mamografické vyšetrenie! Včasná diagnostika rakoviny prsníka vám môže zachrániť život a výrazne uľahčiť priebeh liečby (Rozhovor)

Autor: Fakultná nemocnica Trnava
Ženy, nebojte sa a neodkladajte mamografické vyšetrenie!  Včasná diagnostika rakoviny prsníka vám môže zachrániť život a výrazne uľahčiť priebeh liečby (Rozhovor)
Zdroj foto: Getty images

Na Slovensku sa mamografický skríning spustil v septembri v roku 2019. Fakultná nemocnica Trnava patrila medzi prvé preverené pracoviská na Slovensku, ktoré sa zapojili do skríningového programu.


Vo Fakultnej nemocnici Trnava funguje nové moderné mamologické centrum, ktoré zabezpečuje diagnostiku a terapeutickú starostlivosť o pacientky s ochoreniami prsníka.

O dôležitosti mamologického skríningu, ale aj o tom, prečo by ženy nemali odkladať preventívne mamografické vyšetrenie, porozprával MUDr. Matej Rusina – vedúci skríningového mamologického centra vo Fakultnej nemocnici Trnava.

Čo je mamológia?  

Je to medicínsky odbor, ktorý sa vo všeobecnosti zaoberá ochoreniami prsníka. Mamológia v sebe zahŕňa viacero medicínskych odborností – rádiológiu, patológiu, chirurgiu a onkológiu.

Prečo je mamografický skríning dôležitý?

Mamografický skríning má za úlohu zachytiť u žien vo vekovej kategórii od 50 do 69 rokov všetky rizikové zmeny prsníka, ktoré sa časom môžu rozvinúť do rakoviny – tzv. prekancerózy a samozrejme aj včasné štádiá rakoviny prsníka, ktoré sa ešte nerozšírili do iných orgánov v ľudskom tele. Ak takéto zmeny v prsníku odhalíme včas, tak vieme pacientky efektívne a úspešne vyliečiť, respektíve predísť rozvoju samotnej rakoviny odstránením rizikovej zmeny v prsníkov.

Mamografický skríning znižuje počet mastektómií v prospech prsník zachovávajúcich operácií, znižuje počet podaných chemoterapií a v neposlednom rade každoročne zachraňuje a predlžuje životy mnohých žien, ktoré by mohli umrieť na rakovinu prsníka.

Ak rakovinu prsníka odhalíme v pokročilom štádiu je výrazne vyššie riziko, že sa ochorenie už stihlo rozšíriť aj mimo prsník do ďalších orgánov v tele ženy. V takomto prípade už nevieme pacientku vyliečiť. Naše možnosti sú limitované a aj samotná liečba je pre pacientku výrazne náročnejšia.

Na Slovensku sa, v porovnaní s inými krajinami Európskej únie, skríning rozbehol pomerne neskoro. Dnes podľa NCZI prichádza na pravidelnú mamografickú kontrolu prsníkov raz za dva roky len cca 30% žien. Aby bol mamografický skríning efektívny a prínosný pre spoločnosť, je ale nutné dosiahnuť účasť 70-75%.

Našou dlhodobou snahou je zvýšiť povedomie o význame skríningu a prevencie rakoviny prsníka, preto aj v týchto dňoch aktuálne prebieha celoslovenská kampaň s názovom Ružový október – mesiac venovaný prevencii rakoviny prsníka.

Aktuálne na Slovensku prebiehajú dva programy, vďaka ktorým môžu pacientky prísť na mamografické vyšetrenie. Preventívny program je určený pre všetky ženy od 40. do 49. roku života, ale aj po 70. roku života. Skríningový program je zasa zameraný na vekovú kategóriu od 50. do 69. roku života.

Pozvanie resp. žiadanku na mamografické vyšetrenie môže vypísať  všeobecný lekár, gynekológ alebo rádiológ, prípadne iný lekár-špecialista. Zároveň ženy môže priamo do skríningového programu pozvať aj poisťovňa pozývacím listom.

Mamografické vyšetrenie rakovinu prsníka nelieči, ale vie ju včasne odhaliť. Preto je nutné dodržiavať pravidelný dvojročný interval mamografických vyšetrení. Rizikové pacientky s pozitívnou rodinnou záťažou alebo inými rizikovými faktormi pre vznik rakoviny prsníka sú pozývané na mamografické vyšetrenie častejšie – raz ročne.

Môžu prísť na skríning aj ženy mladšie ako 40 rokov?

V rámci preventívneho programu môžu ženy mladšie ako 40 rokov chodiť pravidelne na ultrasonografické vyšetrenie prsníkov.

Mamografické vyšetrenie sa odporúča najskôr až po 40. roku života. V tomto veku majú pacientky zväčša už mamograficky prehľadný prsník, čo značným spôsobom zvyšuje citlivosť mamografického vyšetrenia na záchyt drobných rizikových zmien v prsníku.

Samotný mamografický skríning je podľa legislatívy SR určený pre ženy od 50. do 69. roku života.

Ako vyzerá mamografické vyšetrenie?

Vo Fakultnej nemocnici Trnava sa pacientka môže na vyšetrenie objednať buď telefonicky, alebo cez internet na stránke www.fntt.sk. V deň vyšetrenia pri vstupe do novej budovy nemocnice sa zaeviduje na centrálnej evidencii Rádiologickej kliniky. Odtiaľ smeruje už priamo na mamografické vyšetrenie.

Pred samotným vyšetrením sa neodporúča používať dezodorant resp. kozmetické prípravky v oblasti prsníkov a podpazušia. Takéto prípravky môžu skomplikovať hodnotenie samotných mamografických snímkov.

Každá pacientka sa pred vyšetrením vyzlečie do pol pása, pričom rádiologický technik odsnímkuje oba prsníky. Pacientka vloží prsník do mamografického prístroja, mierne sa prsník stlačí cca na 3-5 sekúnd a urobí sa snímka. Každý prsník je snímkovaný v dvoch polohách. Správne stlačenie prsníka umožní zhotoviť kvalitnú snímku, vďaka ktorej vieme spoznať aj malé ložisko zhubného nádoru o veľkosti niekoľko milimetrov či drobné zmeny v prsníku, ktoré sú často ultrasonograficky nezobraziteľné. Preto je dnes všade vo svete mamografia preferovaná pred ultrasonografickým sledovaním.  

V minulosti mali pacientky z mamografického vyšetrenia strach. Obávali sa nepríjemného tlaku na prsník a radiačnej záťaže samotného vyšetrenia. Dobrou správou je, že do mamologického centra Fakultnej nemocnice Trnava sme kúpili nový mamografický prístroj, ktorý je výrazne citlivejší, modernejší a presnejší, takže je vyšetrenie pre pacientky komfortnejšie.

Každá mamografická snímka je nezávisle hodnotená dvoma rádiológmi. Ak je potrebné pre spresnenie diagnostiky doplniť ultrasonografické vyšetrenie, realizuje sa do 30 minút po ukončení mamografického vyšetrenia.

Pri podozrivom náleze sa v rámci jedného sedenia realizuje aj odber materiálu na histologické vyšetrenie pre patológa.

Každá pacientka, ktorá si po ukončení vyšetrovania vyžaduje ďalší manažment, dostáva priamo termín do mamologickej ambulancie, prípadne termín a žiadanku na magnetickú rezonanciu prsníkov a výsledok realizovaného mamografického a ultrasonografického vyšetrenia priamo do vlastných rúk. Nie je nutné žiadne ďalšie objednávanie. Všetko za pacientku zabezpečí lekár na skríningovom mamografickom pracovisku.

Prioritou mamologického centra vo Fakultnej nemocnici Trnava je komfort pacientky, rýchly a efektívny manažment diagnostiky a v prípade potreby aj komplexný terapeutický prístup.

Vo Fakultnej nemocnici Trnava pôsobí interdisciplinárny tím (mamológ, rádiológ, chirurg, onkológ, patológ, psychológ), ktorý pre každú pacientku s potvrdeným nálezom rakoviny prsníkov vytvára individuálny liečebný plán.

Byť príkladom

Aj dnes majú mnohé ženy z mamografického vyšetrenia strach. Okrem strachu je ďalšou veľkou prekážkou, hlavne pre staršie ročníky, aj samotné objednanie sa a cesta na mamografické vyšetrenie. Pozývam preto mladú generáciu žien, ktoré zatiaľ chodia preventívne len na ultrasonografické vyšetrenie prsníkov, aby boli pomocou a príkladom pre svoje mamy a staré mamy a pomohli im objednať sa a prísť na pravidelné mamografické kontroly.

Odhaliť rakovinu prsníka mamografickým vyšetrením vo včasnom štádiu je dobrá aj zlá správa. Zlá správa preto, že samozrejme nikto nechce mať rakovinu a všetci by sme chceli byť zdraví. Avšak dobrou správou je, že včasne zachytený nález na prsníkoch vieme vyliečiť a mnohé ženy dnes úspešne víťazia nad týmto ochorením.

Rakovina prsníka však zostáva zákerným ochorením -  nebolí a kedykoľvek sa môže vyskytnúť ako u mladých, tak aj u starších žien.

Účinná možnosť, ako predchádzať zlým scenárom ochorenia,  je prevencia. Ženy by si mali pravidelne samovyšetrovať prsníky. Dodržiavať intervaly preventívnych prehliadok – ultrasonografických aj mamografických. V prípade, že si v prsníkoch niečo podozrivé nahmatajú, nepodliehať panike a strachu, ale čím skôr sa objednať na kontrolné vyšetrenie.

A napokon je dôležité, aby sme sa všetci o rakovine naučili rozprávať. Prekonali strach, ktorý máme z pravidelných preventívnych a skríningových vyšetrení, vzájomne sa podporovali a motivovali k zodpovednému postoju k vlastnému zdraviu.

Článok vznikol v spolupráci s Fakultná nemocnica Trnava.

Naposledy aktualizované 20.10.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Fakultná nemocnica Trnava

Fakultná nemocnica Trnava

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.