späť na zoznam článkov

Život s baklofenovou pumpou

Autor: FNsP Nové Zámky
Život s baklofenovou pumpou
Zdroj foto: Getty images

Spasticita je veľmi závažný prejav ochorení nervového systému, ktorý negatívne ovplyvňuje nielen bežné fungovanie pacienta, ale aj život jeho príbuzných. 

Obsah článku


Liečba stredne ťažkej až ťažkej formy spasticity môže vyžadovať kombináciu prístupov. Cieľom efektívnej liečby je radikálna eliminácia prejavov spasticity s čo najmenšími nežiadúcimi účinkami.

Čo je to spasticita?

Je to stav zvýšeného svalového napätia. Príčiny sú rôzne, ale najčastejšie sú: poškodenie miechy po úraze, roztrúsená skleróza, cievna mozgová príhoda, poranenie mozgu a detská mozgová obrna.

Spasticita môže spôsobovať veľké bolesti, ktoré negatívne ovplyvňujú každodenné aktivity – spánok, osobná hygiena, obliekanie. Následky pociťuje nielen pacient, ale aj jeho blízki.

1. Možnosti liečby

Farmakologická terapia – využívajú sa lieky, ktoré pôsobia v mozgu a spôsobujú uvoľňovanie svalov

  • Centrálne myorelaxanciá (baklofen, tizanidin, tolperizon)
  • Benzodiazepínové prípravky
  • Botulotoxín A

Nefarmakologická terapia – rehabilitácie, fyzioterapia, chirurgická liečba.V posledných rokoch sa veľmi úspešne rozvinula neuromodulačná liečba, ktorá využíva stimuláciu miechy a jej štruktúr a aplikácii liečiv intratekálne (do mozgovomiešneho moku).

Ako jediné pracovisko v SR sa venujeme problematike neuromodulačnej liečby u pacientov s ťažkou spasticistou.

2. Baklofen

Baklofen je liek, ktorý zmierňuje spasticitu. V prvom rade sa spasticita lieči podávaním lieku perorálne (v tabletkovej forme). V tejto forme sa metabolizuje v pečeni a z väčšej časti je baklofen v nezmenenej podobe vylučovaný obličkami.

U niektorých pacientov je potrebné zvyšovať dávky, ktoré ale môžu vyvolať nežiaduce účinky (nevoľnosť, zvracanie, zmätenosť, poruchy pamäte a sústredenia).

Presne v takomto prípade možno podať baklofen priamo do mozgovomiešneho moku pomocou programovateľnej baklofenovej pumpy. Baklofen tu vo forme roztoku účinkuje už vo veľmi nízkych dávkach a s minimom nežiaducich účinkov.

Celkovú dennú dávku možno tak znížiť až 100-násobne.

3. Implantácia pumpy

Implantácia sa realizuje v celkovej anestézii, kedy sa do dolnej časti brucha, do podkožia, zavedie pumpa oválneho tvaru.

Následne, pomocou katétra, sa prepojí s intratekálnym priestorom v chrbtici, kde dávkuje požadované množstvo baklofenu priamo do mozgovomiešneho moku, do okolia miechy.

4. Sledovanie pacienta

Po implantácii sa baklofen pravidelne dopĺňa do rezervoáru pumpy. Pravidelnosť závisí od koncentrácie a množstva lieku, ktorý musí pacient dostávať. Rezervoár sa dopĺňa vpichom cez kožu priamo injekčnou striekačkou.

Celý zákrok sa realizuje ambulantne a programovanie pumpy sa realizuje pomocou programátora. Súčasťou pumpy je aj alarm, ktorý v prípade poruchy alebo predčasného vyprázdnenia pumpy podá pacientovi varovanie včas.

Našim cieľom je zásadné ovplyvnenie spasticity intratekálnym podávaním baclofenu, ktorá súvisí s rôznymi neurologickými poruchami, napr. roztrúsená skleróza, poranenia miechy, detská mozgová obrna a i.

Ako jediné pracovisko v SR máme možnosť takýmto pacientom pomôcť. Títo často ani nevedia, že daná liečba existuje a že by bola pre nich vhodná, preto je veľmi želaná konzultácia u odborníkov venujúcich sa danému typu zákrokov.

Autori: MUDr. Martin Melišek - primár Neurochirurgickej kliniky FNsP Nové Zámky, MUDr. Barbora Slobodníková - sekundárny lekár Neurochirurgickej kliniky FNsP Nové Zámky.

Článok vznikol v spolupráci s FNsP Nové Zámky.

Naposledy aktualizované 24.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

FNsP Nové Zámky

FNsP Nové Zámky

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.