späť na zoznam príznakov

Aura

Autor: Michal Hrebík
Aura
Zdroj foto: Getty images

Aura, inak nazvaná aj zmyslový vnem, je niečo, čo sa dá charakterizovať ako akási predzvesť a ide väčšinou o predzvesť záchvatu. Nie vždy ale platí to, že po aure nasleduje záchvat, prípadne niečo iné, s čím je spojená, niekedy sa môže vyskytovať aj samostatne. Pre človeka je to určité znamenie, ktoré ho má pripraviť na hlavnú časť daného ochorenia, problému alebo stavu a aura sa ako predzvesť vyskytuje nielen pri záchvatoch, ale aj pri rôznych iných chorobách.


Choroby s príznakom "aury"

Veľmi často je za tým migréna

Vďaka tejto signalizácii tak môže postihnutý v prípade, ak mu to jeho choroba dovoľuje, reagovať už vopred na to, čo má prísť, napríklad si môže zobrať potrebné lieky proti daným symptómom alebo stavu, prípadne si môže sadnúť alebo narýchlo požiadať niekoho o pomoc z okolia, ak je to v jeho silách. Vďaka aure, čiže akejsi predzvesti a zmyslovému vnemu sa môže človek lepšie pripraviť na hlavnú fázu. Väčšinou sa aura vyskytuje pri rôznych záchvatoch.

Výnimkou je migrenózna bolesť hlavy, kde sa aura vyskytuje obvykle 10 až 20 minút pred samotným začiatkom migrézy. Tu môže byť aura napríklad vo forme výpadkov zorného poľa, zábleskov alebo iskrenia pred očami, prípadne vo forme brnenia alebo pocitu mravčania, obvykle na tvári. Nie vždy samozrejme musí prísť migréna, ale vo väčšine prípadov tomu tak je. V tomto prípade môže pacient vďaka aure užiť lieky, ktoré príznaky a prejavy migrény stlmia.

Aura a epilepsia

Okrem migétny je aura predzvesťou aj epileptického záchvatu, ak človek trpí týmto ochorením. V tomto prípade je ale už jeho prvou fázou, ktorá nastáva niekoľko minút pred samotným záchvatom. Aura je v tomto prípade klinickým prejavom záchvatovej epileptickej aktivity ložiska, ktoré je lokalizované v senzorickej oblasti. Človek môže cítiť rôzne formy aury, na úvod je to napríklad duševný nepokoj, neskôr sa pridajú priamo zmyslové vnemy chuťového, zrakového a čuchového typu.

Aura ako zmyslový vnem nemá síce reálny základ, ale vzniká priamo v nervovej sústave, konkrétne v tej časti mozgu, ktorá má na starosti spracovanie zmyslových vnemov. Preto sa stáva, že epileptici napríklad majú auru formou intenzívneho a nepríjemného zápachu, prípadne formou nepríjemnej chuti v ústach, ale aj zrakové vnemy rôznych zábleskov alebo farebných obrazcov, prípadne sluchovú auru, kedy počujú v ušiach pískavý alebo hučivý zvuk.

Aura a srdcový záchvat
Aura môže nastať aj pri srdcovom záchvate

Signalizácia aj pri iných chorobách

Aura je prítomná napríklad aj pri rôznych srdcových záchvatoch alebo iných bolestiach, veľmi často vo forme začiatočnej bolesti, prudkej bolesti alebo kŕčov, prípadne sa aurou vo veľa prípadoch nazýva aj počiatočné štádium rozličných záchvatov a bolestí. Človek si vďaka tomuto zmyslovému vnemu vie uvedomiť, že sa blíži určitá situácia, ktorá mu môže spôsobiť zdravotné komplikácie a môže sa na ňu pripraviť. Nie u každého jedinca sa ale musí takýto zmyslový vnem prejaviť.

Sú ľudia, ktorí napríklad prekonajú srdcový záchvat a pred tým, ako prišiel, nemali a nepociťovali žiadnu auru alebo inú signalizáciu, čiže z tohto pohľadu je aura veľmi individuálna. Na rozdiel od iných príznakov nejde v prípade aury o niečo, čo by sa bežne prejavovalo samostatne. Obvykle po výskyte aury nasledujú aj iné symptómy, prípadne rovno sa prejaví samotná choroba alebo zhoršenie zdravotného stavu, ktorý mala práve aura signalizovať človeku vopred.

Nemýliť si to s "aurou človeka"

Aura človeka je pojem, ktorý nie je súčasťou klasickej medicíny, naopak, ide o niečo z prostredia mimo nej. V alternatívnej medicíne a mystike sa takto označuje bežným ľudským okom neviditeľné pole obklopujúce každý živý organizmus na zemi, čiže nielen ľudí, ale aj zvieratá a rastliny. Toto energetické pole opisujú viacerí ako pole plné farieb, ktoré môže mať rozličný tvar. Tvrdenie, že takéto pole je možné vidieť aj voľným okom, však spadá do kategórie paranormálnych.

Aura však podľa niektorých prístrojových meraní môže existovať, aj keď inak, ako sa to popisuje v parapsychológii alebo alternatívnej medicíne. Napríklad výskumy Medzinárodného inštitútu biofyziky vykonané v Nemecku ukázali, že elektromagnetické pole okolo ľudí niektoré prístroje zachytili. Doterajšie experimenty zamerané na schopnosť voľným okom takúto auru vidieť boli zatiaľ ale negatívne a lekári viditeľnosť aury pripisujú skôr zrakovým klamom a poruchám videnia.

Epileptický záchvat
Epileptický záchvat je tiež spojený s aurou

Ako môže aura vyzerať?

Aura môže mať rôznu formu a nemusí sa jednať len o jeden typ "predzvesti" a dokonca u jedného človeka sa môže aura prejavovať počas života aj rôznymi formami. Spoločným znakom je, že ide len o prechodný úkaz alebo stav, čiže nič trvalého - ak máte napríklad bolesť pri srdci alebo pocit bolesti v hlave, ktorý trvá príliš dlho, nejde už o auru, ale o samostatný príznak, ktorým sa prejavuje nejaký problém. Výstražný signál, ktorým aura je, je obvykle krátky a nie vždy rovnako dlho trvá.

Pod pojmom aura sa dajú chápať nasledujúce typy vnemov:

  • zraková porucha - napríklad rôzne mihanie, bodky alebo iné útvary pred očami
  • sluchová porucha - pískanie, šelest alebo iné zvuky objavujúce sa pred záchvatom
  • motorická porucha - problémy s koordináciou pohybov
  • jazyková porucha - problémy s vyslovovaním slov a ovládaním jazyka
  • iné senzorické poruchy - napríklad rôzne pachy a podobne

Ďalšie prejavy spojené s aurou

Väčšinou sa vyskytuje okrem samotnej aury aj niekoľko iných prejavov a príznakov, podľa toho, akú chorobu alebo zhoršenie zdravotného stavu má aura signalizovať. Tie môžu prísť naraz s aurou, alebo prichádzajú po nej, pričom niektore už môžu priamo a plynulo prejsť aj v samotný medicínsky problém, napríklad pri srdcových záchvatoch. Aura teda len zriedkakedy je jediným prejavom alebo príznakom nejakého ochorenia či problému a obvykle ju nasledujú iné symptómy.

Pozrite sa, čo všetko ešte býva spojené s aurou:

Príznaky spojené s aurou

Na rozdiel od aury, tieto príznaky sú už u väčšiny ľudí prítomné a ide o typické prejavy a symptómy tej-ktorej konkrétnej choroby či problému. To znamená, že ak má človek napríklad epilepsiu alebo migrénu, nemusí sa síce aura prejaviť, ale typické prejavy ako sú bolesti alebo epileptický záchvat nastanú vždy - samozrejme, s rôznou intenzitou. Zmyslový vnem tak slúži len na signalizáciu prichádzajúceho zhoršenia, aby sa na to človek mohol pripraviť, ale netreba sa naň spoliehať vždy na 100%.

Čo spôsobuje epilepsiu, najznámejšiu chorobu s výskytom aury

Čo spôsobuje epilepsiu, najznámejšiu chorobu s výskytom aury

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Aura patri medzi príznaky Nervového systému
Ďalšie názvy: zmyslový vnem
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém? Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém?

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy postihujúce populáciu sveta. Býva nezávažná. Naopak, je súčasťou iného ochorenia, ktoré môže ohroziť zdravie a život človeka.

Ako rozpoznať migrénu od bežnej bolesti hlavy? Príznaky a hlavné rysy Ako rozpoznať migrénu od bežnej bolesti hlavy? Príznaky a hlavné rysy

Migréna je bolesť hlavy vyskytujúca sa takmer u 10 až 15% populácie. Ide o opakujúce sa záchvatové ataky pulzujúcej bolesti strednej až silnej intenzity. Bez cielenej liečby...

Naposledy aktualizované 20.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.