späť na zoznam príznakov

Točenie hlavy

Točenie hlavy

Točenie hlavy je veľmi častý príznak pri viacerých ochorení, najmä v rámci nervovej sústavy a veľakrát ho sprevádza aj nevoľnosť alebo v prípade príliš veľkého točenia hlavy aj zvracanie. Odborne sa tento stav nazýva vertigo a môže byť spôsobený poškodením statokinetického ústrojenstva v hlave, nedostatočným prekrvením mozgu, nádorovými ochoreniami v mozgu, objavuje sa aj ako súčasť intoxikácie napríklad nikotínom alebo po rôznych úrazoch hlavy, od čoho závisí liečba.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Točením hlavy

Točenie hlavy patri medzi príznaky Systémových príznakov
Ďalšie názvy: vertigo
V obsahu nájdete:


Vertigo nie je choroba ani diagnóza, ale symptóm

Pokiaľ dochádza k závratom a točeniu hlavy pravidelne, mal by človek zájsť za lekárom, ktorý vie na základe odborných vyšetrení lepšie určiť príčinu tohto stavu. V prípade úrazu môže byť točenie hlavy spolu s vracaním a nevoľnosťou (čo je pocit na vracanie) príznakom aj závažného poranenia mozgu, napríklad jeho otrasu. Točenie hlavy ale môže mať aj človek pod vplyvom alkoholu alebo rôznych omamných látok či drog, kedy je tento stav len dočasný a prechodný, kým pominie účinok látky.

Vertigo je najčastejšie príznakom pre viaceré ochorenia nervového systému. Typické sú závraty napríklad pri roztrúsenej skleróze, ktorá postihuje centrálny nervový systém. Ochorenie napáda bielu hmotu mozgovú a dochádza k narušeniu aj samotných nervov, ktoré prenášajú nervové signály a vzruchy. Niekedy trpia točením hlavy aj ľudia s migrénou, čo je tiež nervová porucha, ktorá sa prejavuje bolesťou na jednej polovice hlavy obvykle niekoľko hodín po sebe.

Vážne a menej vážne príčiny

Náhle točenie hlavy spojené so zvracaním môže byť symptómom aj neuritídy, čiže zápalu nervov, ale to v prípade, pokiaľ nedošlo predtým k úrazu hlavy. Ide o vestibulárnu neuritídu, ktorá môže byť spôsobená infekčným alebo cievnym ochorením. Podobné príznaky, čiže náhle vertigo a zvracanie, nastávajú aj pri život ohrozujúcom stave otrasu mozgu, čo je problém vyvolaný úrazom alebo otrasom hlavy. Dochádza po takomto úraze aj ku krátkodobej strate vedomia a pamäti.

Problém s točením hlavy môžu mať náhle aj ľudia s cievnou mozgovou príhodou, kedy dochádza k akútnemu zastaveniu krvného zásobenia mozgu v dôsledku vytvorenia krvnej zrazeniny. Veľmi dôležité je v tomto prípade do 24 hodín postihnutého človeka hospitalizovať. Točenie hlavy je typické aj pre epilepsiu, obzvlášť počas epileptických záchvatov. Počas epileptických záchvatov sú prítomné aj iné príznaky, najmä svalové kŕče a zášklby a to aj pri zmene polohy alebo v ľahu.

Točenie hlavy z nízkeho tlaku
Točí sa vám hlava? Môže to byť aj z nízkeho tlaku!

Točenie hlavy v noci aj pri ležaní

Únava, poruchy spánku a niekedy aj točenie hlavy sprevádzajú tiež chronický úmnavový syndróm, čo je ochorenie nervového systému, ktoré je charakteristické dlhodobou únavou v dôsledku preťaženia organizmu, najčastejšie z dôvodu nadmernej pracovnej alebo fyzickej záťaže počas dlhšej doby. Niekedy majú závrate, prípadne aj mdloby, ľudia s poruchami príjmu potravy, napríklad anorektici, ale ide o veľmi necharakteristický príznak, ktorý nemusí byť u každého.

K problémom s točením hlavy dochádza veľmi často aj vtedy, ak človek trpí nízkym tlakom. Ten sa prejavuje aj poruchami koncentrácie, nadmernou spavosťou a svalovou slabosťou. Dôvodom pre nízky tlak môže byť buď porucha v srdci alebo v cievach. Najčastejším riešením v tomto prípade je farmakologická liečba na zvýšenie krvného tlaku. Aj pri niektorých infekčných ochoreniach môže prísť k závratom, napríklad pri tenióze, ktorú spôsobuje pásomnica.

Intoxikácia aj prirodzená nevoľnosť pri cestovaní

K točeniu hlavy a závratom dochádza aj pri intoxikácii, čiže otrave. Tá môže nastať nielen pri nadmernom užití alkoholu, ale napríklad aj nechtiac pri vdýchnutí nejakej chemikálie a podobne. V tomto prípade je typickým príznakom aj zvracanie a poruchy vedomia. Takýto stav si vyžaduje okamžitý zásah a to najmä prvú pomoc zameranú na stabilizáciu postihnutého a následne privolanie odbornej pomoci. V tomto prípade je vertigo len jedným z mnohých prejavov.

Točenie hlavy je charakteristické aj pri kinetóze, čo je stav vo vnútornom uchu, kedy dochádza k rýchlemu presunu alebo zmeny polohy človeka, napríklad to môže byť pri cestovaní lietadlom, čo je spojené aj s nevoľnosťou - a to aj u detí. U seniorov naopak môže vyvolať závrate a točenie množstvo iných faktorov, napríklad niektoré typy liekov, prípadne aj bežné cestovanie v aute. Samozrejme, príčina môže byť aj vážnejšia, napríklad upchatá cieva v hlave.

Točenie hlavy a krčná chrbtica
Točenie hlavy a krčná chrbtica môžu mať veľa spoločného

Môže to byž aj z krčnej chrbtice

Krčná chrbtica môže tiež spôsobiť točenie hlavy a pocit na odpadnutie, pričom vo vážnych prípadoch sa môžu tieto príznaky prejavovať aj pri ľahnutí. Liečba musí v tomto prípade začať od chrbtice, pretože cervikokraniálny syndróm, ako sa bolesť hlavy spôsobená chrbticou označuje, má pôvod práve tu. Ide o najčastejšiu príčinu, ktorá sa nachádza v oblasti medzi rkčnou chrbticou a lebkou, ktorej sa oficiálne hovorí aj cervikokraniálny prechod a problémy sú vyvolané lebečnými nervami.

Ak nastáva točenie hlavy z chrbtice, tak za tým môže byť niekoľko príčin:

  1. chronické nefyziologické zaťaženie krčnej chrbtice
  2. nedostatok fyzickej aktivity
  3. alebo nadmerné cvičenie, najmä pri silových športoch a kulturistike a to bez patričného rozcvičenia
  4. dlhodobá strnulá poloha krčnej chrbtice
  5. vystavenie krčnej chrbtice prievanu alebo klimatizácii
  6. vrodené a celoživotné funkčné deformácie v oblasti prechodu

Točenie hlavy v tehotenstve netreba podceniť

Závraty a točenie hlavy v tehotenstve patria medzi príznaky, ktoré by sa nemali brať na ľahkú váhu. Tehotenstvo je obdobie, kedy sa každá slabosť v organizme prejaví oveľa viac a to platí aj o rôznych ochoreniach sprevádzaných točením hlavy. Nie za všetkým je len psychika a ak sa vyskytne aj iný príznak, napríklad bolesť hlavy, problémy so zrakom (hoci oči by mali byť v poriadku), určite netreba váhať a je lepšie navštíviť gynekológa alebo všeobecného lekára.

Čo všetko môže byť za točením hlavy počas tehotenstva, ukazuje nasledujúca infografika:

Točenie hlavy v tehotenstve

Problémy so slabosťou a omdlievaním sa zvyknú podceňovať a pripisujú sa bežným fyziologickým dejom alebo nedostatočnému zavodneniu organizmu. Hneď, ako začne mať tehotná žena pocit, že sa jej začína točiť hlava a je jej "na omdlenie", mala by si sadnúť - ideálne do podrepu. Ak sa stav nezlepšuje, treba dať nohy nad úroveň hlavy, čím sa zlepší prekrvenie. Ak nejde len o jednorázový alebo zriedkavý stav, je treba navštíviť lekára a točenie hlavy riešiť odborným vyšetrením.

Čo je to vertigo a ako sa prejavuje

Čo je to vertigo a ako sa prejavuje

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo by ste mali vedieť ak sa chystáte tráviť jarné prázdniny na svahu? Čo by ste mali vedieť ak sa chystáte tráviť jarné prázdniny na svahu?

Chystáte sa tráviť jarné prázdniny s deťmi na lyžiarskych svahoch. Zimné radovánky však môžu so sebou priniesť i mnohé nepríjemnosti či zranenia.

Vysoký krvný tlak v noci zvyšuje riziko zdravotných komplikácií a je príčinou srdcového infarktu či cievnej mozgovej príhody Vysoký krvný tlak v noci zvyšuje riziko zdravotných komplikácií a je príčinou srdcového infarktu či cievnej mozgovej príhody

Vysoký krvný tlak zapríčiňuje rôzne zdravotné komplikácie. Zistilo sa, že nočná hypertenzia to ešte zhoršuje.

Maskovaná hypertenzia = normálny krvný tlak u lekára, ale vysoký doma Maskovaná hypertenzia = normálny krvný tlak u lekára, ale vysoký doma

Maskovaný vysoký krvný tlak je možnou príčinou neliečenia hypertenznej choroby. Meranie u lekára preukáže normálnu hodnoty tlaku krvi. Avšak, realita je iná.

Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov

Otázka znie, ako sa dá znížiť vysoký krvný tlak bez liekov? Pri znížení krvného tlaku sa podieľajú viaceré faktory, a to napríklad strava, obmedzenie alkoholu a fajčenia, ale aj stresu....

Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu

Správne meranie krvného tlaku má svoj význam. Pri nedodržaní určitých zásad môže prísť k chybnému nameraniu vysokého či nízkeho tlaku krvi.

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Tocenie hlavi - Eva Vaszilyova 04.01.2018 15:20

Som dianeticka boli má chrptica