Biele škvrny na nechtoch: Čo znamenajú a aké sú príčiny vzniku?

Biele škvrny na nechtoch: Čo znamenajú a aké sú príčiny vzniku?
Zdroj foto: Getty images

Zmena tvaru, farby alebo štruktúry nechtu môže signalizovať poškodenie, nedostatok vitamínov či určité ochorenie. Biele škvrny na nechtoch sú odborne nazývané Leukonychia. Čo signalizujú a prečo vznikajú?

Nežiadúce biele škvrny vznikajúce na nechtových lôžkach majú multi-faktoriálnu príčinu vzniku. Od mechanického poškodenia, traumy, nedostatku potrebných látok až po systémové ochorenia.

Zdravý necht človeka by mal mať jemne ružovú farbu s bledoružovým až bielym polmesiačikom pri koreni s hladkým povrchom.

Charakteristika Leukonychie, možné príčiny vzniku, diagnostika, liečba a mnohé iné zaujímavé informácie sa dozviete pokračovaním v článku.

Zdravie a funkcia nechtu v skratke

Zdravý necht sa skladá z nechtového matrixu (koreň nechtu), lunuly (bledo-sfarbeného polmesiaca), kutikuly (nechtová kožička), nechtového lôžka a nechtovej platničky.

Necht je tvrdá keratinová doštička pokrývajúca konce prstov rúk i nôh. Nechtový matrix je časť tiahnuca sa od koreňa nechtového lôžka až k lunule - polmesiacu. Je zodpovedný za tvorbu a rast nechtovej platničky.

Nechtové lôžko leží pod vrstvou nechtovej platničky tiahne sa od lunuly až po samotný voľný okraj nechta. Lôžko pod platničkou je bohato cievne zásobené, preto je sfarbené do ružova.

Úlohou nechtu je ochrana koncov článkov prstov, umožnenie uchopenia predmetov protitlakom na prstové brušká a v neposlednom rade slúži ako pomocný orgán hmatového zmyslu človeka.

Anatómia nechtu
Anatómia nechtu: Free edge (voľný okraj), Smile line (okrajová línia nechtu). Nail plate (nechtová platnička), lateral fold (laterálny okraj/záhyb), Lunula (polmesiac), Proximal fold (proximálny okraj), Matrix nail root (koreň nechtu). Zdroj foto: Getty Images

Ľudské nechty rastú pomaly, pričom odrastenie celej dĺžky nechtu na ruke trvá aspoň 6 mesiacov. Nechty na nohách rastú ešte o niečo pomalšie, celé odrastenie trvá niekedy 12 až 18 mesiacov.

Nežiadúce ryhy, prúžky a iné defekty na nechtoch môžu poukazovať na mechanické poškodenie či ochorenie, ku ktorému došlo nedávno, no i pred niekoľkými mesiacmi.

Čo je to Leukochynia?

Leukonychia je odborný názov pre vznik bielych škvŕn na nechtovej platničke. Poškodením a keratinizáciou nechtového matrixu vznikajú viditeľné biele ložiská, prúžky, bodky či škvrnky na nechtovej platničke. Jedná sa teda o dyskolorizáciu nechtovej platničky.

Leukonychia je delená na právu formu a nepravú formu tkzvn. pseudoleukonychiu.

Pravá leukonychia je podľa rozsahu zmien delená na totálnu a čiastočnú (transverzálnu a bodkovanú). Pravá leukonychia je spôsobená poruchami nechtového metrixu - koreňa, odkiaľ vyrastá nechtová platnička.

Pri tlaku sa biela farba nechtu nezmení a sfarbenie sa posúva súčasne s rastom nechtu.

Transverzála forma s bielymi pruhmi/líniami je najčastejšie zapríčinená mechanickým poškodením, traumatom, systémovým ochorením, reakciou na lieky a liečivá či rôznymi infekciami. Bodkovaná forma je spôsobená prevažne mechanickými mikro-poškodeniami.

Parciálna leukonychia môže byť spôsobená drobným zranením pri manikúre, športe, práci či ako reakcia na dráždivé nechtové kozmetické produkty a prípravky.

Najčastejšou príčinou vzniku bielych škvŕn je poranenie nechtového lôžka počas rastu nechta, pričom sa do malej na pohlaď neviditeľnej ranky dostane vzduch, ktorý môže spôsobiť práve biele zafarbenie poškodenej časti nechtu.

Po vyrastení nechtu súčasne zmizne aj bielo-zafarbená časť.

Pri totálnej leukonychii, pri ktorej sú všetky nechty zafarbené do biela, sa jedná o vrodené ochorenie alebo prejav vážneho ochorenia/zlyhania srdca, pľúc, pečene, obličiek či intoxikácie organizmu.

Pseudoleukochynia je spôsobená u stavov, pri ktorých nie je za biele škvrny na nechtovej platničke zodpovedný nechtový matrix. Nepravá leukonychia vzniká najmä abnormálnym prechodom svetla pri postihnutej časti nechtovej platničky.

Pri vyvíjaní tlaku biela farba na nechte vymizne.

Príkladom je mykóza, onochymykóza, onychylóza či iné plesňové ochorenie nechtového lôžka.

Za príčinu vzniku bielych škvŕn je často-krát udávaný aj nedostatok potrebných vitamínov, minerálov a proteínov (bielkovín) v organizme.

Leukonychia a tvorba bielych škvŕn na nechtovej platničke
Leukonychia a tvorba bielych škvŕn na nechtovej platničke. Zdroj foto: Getty Images

Etiológia a možné príčiny vzniku

Mechanické poškodenie nechtu

Vo väčšine prípadov malé biele škvrnky na nechte nesignalizujú nič vážneho. Častým dôvodom vzniku je práve mechanické poškodenie i ľahším podnetom.

Neprimeraná manikúra, mikro-trauma pri pracovnej činnosti, úraz pri športe, klepanie o stôl či iné slabé podnety.

V niektorých prípadoch sa môže jednať aj o reakciu na umelé nechty, laky či odlakovače a iné kozmetické výrobky.

Keďže je rast nechtov pomerne pomalý, môže sa následok mechanického poranenia prejaviť po niekoľkých týždňoch. Sfarbené miesto postupne vyrastie spolu s nechtom a vytratí sa.

Nedostatok vitamínov a minerálov

Niektoré zdroje uvádzajú, že príčinou vzniku bielych škvŕn je práve nedostatok potrebných živín v organizme.

Deficit dôležitých látok sa však súčasne prejavuje aj zvýšenou lámavosťou, slabosťou nechtov a slabou kvalitou vlasov, prípadne ich vypadávaním. V krajných prípadoch zvýšenou kazivosťou zubov a zdravotnými problémami s kostným tkanivom.

V rámci zdravia nechtov je vhodné dbať na príjem zinku, selénu, železa vápnika.

Dôležité sú vitamíny skupiny B, ktoré priaznivo vplývajú na zdravotný stav pokožky, nechtov a vlasov. Príkladom je riboflavín, biotín, kyselina listová či pantoténová. 

Do jedálnička je vhodné zaradiť orechy, semená, celozrnné obilniny, strukoviny, zeleninu a ovocie. V neposlednom rade je potrebný dostatočný denný príjem stavebných látok - bielkovín (proteínov).

Ochorenia a diagnózy

Príčiny vzniku bielych škvŕn môžu byť v niektorých prípadoch vážneho charakteru. Ak biele škvrny pokrývajú veľkú časť nechtovej platničky alebo sa vyskytujú na viacerých nechtoch súčasne, je vhodné prekonzultovať etiológiu vzniku s dermatovenerológom.

Zdravotné problémy, ktoré môžu spôsobovať vznik bielych škvŕn je napríklad cirhóza pečene, ochorenie obličiek, cukrovka, anémia či porucha štítnej žľazy a iné.

Častým dôvodom pre zmenu sfarbenia a štruktúry nechtu je plesňové ochorenie či infekcia nechtu.

V okrajovo vážnych prípadoch môže tento druh leukonychie signalizovať otravu, intoxikáciu, poruchu srdca, pečene, obličiek a iných vnútorných orgánov.

Môže sa jednať i o vedľajší nežiadúci efekt liečby sulfónamidmi či dôsledok absolvovania chemoterapie.

Diagnostika a liečba leukonychie

Liečba leukonychie závisí od etiológie a presnej príčiny vzniku. Oblasťou nechtov a okolia sa zaoberá dermatovenerológ (kožný lekár).

Pri vyšetrení môže lekár vykonať biopsiu (ster, odškrabanie) nechtu pre mykologický rozbor na určenie prítomnosti infekcie.

Je vhodné odobrať krvnú vzorku pacienta a vykonať laboratórny krvný test pri podozrení na systémové ochorenie. Pečeňové testy, zápalové hodnoty, hormóny štítnej žľazy a iné skúmané parametre.

V prípade, že biela škvrna je dôsledkom mechanického zranenia, škvrny odrastením nechtu vymiznú. Nechty však rastú pomaly a celkovo odrastú za 6 až 9 mesiacov.

Pre zvýšenie kvality nechtu je možné siahnuť po ochranných podporujúcich lokálnych liečivách či kozmetických doplnkoch (vyživujúca masť, ochranný lak). Je však potrebná konzultácia s odborníkom/lekárom.

Ak sa jedná o dôsledok nedostatku vitamínov, minerálov či proteínov v organizme, je potrebné upraviť svoj jedálniček a prípadne vyskúšať overené výživové doplnky. V rámci zdravia nechtov a vlasov je dôležitý príjem bielkovínzinku, selénu, vitamínu B a vitamínu C.

Pri akýchkoľvek nejasných príznakoch je však vhodné vyhľadať odbornú pomoc a diagnostiku kožného lekára.

Zdroje

  • dermatologiepropraxi.cz - Onemocnění a patologie nehtů. Dermatologie pro praxi. MUDr. Alena Stumpfová
  • solen.cz - Onemocnění nehtů. Solen. MUDr. Helena Korandová, CSc.
  • healthline.com - Why Are There White Spots on My Nails? Healthline. Kimberly Holland
  • medicalnewstoday.com - Reasons and treatments for white spots on the nails. Medical News Today. Tom Seymour
fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané