späť na zoznam príznakov

Bolesť vystreľujúca do dolnej čeľuste

Autor: Michal Hrebík

Bolesť vystreľujúca do dolnej čeľuste môže súvisieť s ochorením zubov, čeľuste alebo s nervovou dysfunkciou prípadne ochorením nervového pôvodu, veľakrát je však možné pociťovať bolesti na dolnej strane čeľuste aj pri takom zhoršení zdravotného stavu, ktoré navonok nemá s touto časťou ľudského tela nič spoločné. Ide napríklad o ischemické alebo srdcovocievne choroby, ktorých bolestivý impulz sa nervovými vláknami môže preniesť až do čeľuste.

Napríklad angina pectoris začína bolesťou na hrudnej kosti, ale môže táto bolesť vyžarovať a vystreľovať napríklad aj do ramien, následne do krku, prípadne do dolnej strany čeľuste a sánky a väčšinou ide o krátkodobé bolesti trvajúce niekoľko sekúnd až minút. Toto ochorenie je ischemické, akútne a srdcové, pričom je sprevádzané aj inými bolesťami a príznakmi. V tomto prípade je potrebná neodkladné vyšetrenie a začiatok farmakologickej liečby.

Rovnako aj infarkt myokardu je jedným z ochorení, kedy nie je samozrejme žiadny priamy súvis medzi infarktom a dolnou čeľusťou, avšak bolesť, ktorá pôvodne vystreľuje do ľavého ramena sa môže podobne ako pri angine pectoris preniesť až do dolnej čeľuste pod krk. Ide o život ohrozujúci zdravotný problém a ochorenie srdca, takže je potrebné okamžite privolať rýchlu lekársku pomoc, ktorý pacienta prevezie do nemocnice na jednotku intenzívnej starostlivosti a začne liečbu.

Ak je bolesť v dolnej čeľusti prítomná napríklad aj v pokoji a je bez iných príznakov, môže ísť napríklad o problém so zubami. Je to dokonca jedna z najčastejších príčin, pretože veľká väčšina čeľuste súvisí práve s kostným lôžkom a okosticou, kde sú umiestnení zuby. Dochádza tu napríklad k rôznym zápalom napríklad koreňov alebo koreňových kanálikov, prípadne k zápalom nervov a tento problém postihuje tak dolnú, ako aj hornú čeľusť na tvári.

Ak je bolestivosť spojená s pohybom čeľuste, môže ísť napríklad aj o zápalové ochorenie čeľusti alebo kĺbu čeľusti. V tomto prípade sa niekedy stáva, že dochádza aj k problémom so svalmi na tvári, ktoré môžu byť tiež poškodené zápalom alebo vplyvom iných faktorov. Liečba pri zápale čeľustného kĺbu je dlhodobejšia a riešia sa skôr symptómy, čiže sa podávajú analgetiká proti bolesti dolnej čeľuste, prípadne sa používajú teplé obklady na čeľusť.

Pomerne málo rozšíreným problémom, ktorý sprevádza aj bolesť vystreľujúca do dolnej čeľuste je zápal trojklanného nervu, ktorý sa nachádza v tejto oblasti a prechádza čeľusťou. V prípade aj iných ochorení a zápalov nervov na čeľusti alebo v oblasti krku a tváre sa začína najprv s konzervatívnou liečbou formou antibiotík. Samozrejme, až po detailnom vyšetrení u lekára alebo u zubára je možné určiť presnú príčinu bolesti a tiež to, aký typ liečby sa použije.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť vystreľujúca do dolnej čeľuste patri medzi príznaky Bolestí
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako včas rozpoznať srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu? Boj o život + Infografiky Ako včas rozpoznať srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu? Boj o život + Infografiky

Infarkt srdcového svalu a cievna mozgová príhoda patria medzi časté ochorenia a príčiny náhleho úmrtia. Ich včasné rozpoznanie môže zachrániť zdravie a život.

Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení? Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení?

Srdcovo cievnym ochoreniam patrí prvá priečka v chorobnosti a úmrtnosti. Na Slovensku, tak i celosvetovo. Spoznajte snami účinnú prevenciu.

Prvá pomoc pri infarkte myokardu + Znamená bolesť na hrudi infarkt? Prvá pomoc pri infarkte myokardu + Znamená bolesť na hrudi infarkt?

Tie ochorenia, ktoré sú najviac rozšírené medzi populáciou na celej zemi a sú častou príčinou úmrtí, nazývame civilizačné ochorenia. Medzi ne zaraďujeme aj ochorenia srdcovo - cievneho...

Aký je život po srdcovom infarkte? Má obmedzenia, spôsobí práceneschopnosť? Aký je život po srdcovom infarkte? Má obmedzenia, spôsobí práceneschopnosť?

Ochorenia so sebou prinášajú rôzne obmedzenia a to nie len počas doby ich trvania. Niektoré prekonané choroby a chorobné stavy vyžadujú zmenu životného štýlu natrvalo . Jeden z...

Cukor: Najsladší nepriateľ? Ako sa rozdeľuje? Aké ochorenia spôsobuje? Cukor: Najsladší nepriateľ? Ako sa rozdeľuje? Aké ochorenia spôsobuje?

Má vysokú energetickú hodnotu a žiadne vitamíny . Napriek tomu, že sa o jeho škodlivosti vie už celé roky, stále sú ho plné regály. Nachádza sa v cukrovinkách, sladených nápojoch,...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.