späť na zoznam príznakov

Zubný kaz

Autor: Michal Hrebík
Zubný kaz
Zdroj foto: Getty images

Zubný kaz a zvýšená kazivosť zubov nastávajú v prípade viacerých ochorení priamo v ústnej dutine, či už ide o chorobu zubného kazu alebo o problémy so zubným povlakom či problémy priamo so stavbou zubu. Zuby sú napríklad náchylnejšie na výskyt kazu pri zníženej produkcií slín, čo môže byť spôsobené niektorými ochoreniami nedostatočnej produkcie, prípadne môže ísť o dôsledok častého zvracania, ktoré sa vyskytuje pri niektorých poruchách výživy, aj keď toto je zriedkavejšie.


Najčastejšie ide o symptóm aj chorobu zároveň

Zubný kaz ako taký vzniká na základe pôsobenia zubného povlaku na sklovinu zubu. Tento povlak vzniká najčastejšie na ťažko dostupných miestach, kde nedosiahne človek pri pravidelnom čistení a umývaní zubov, pričom u každého človeka môže byť miera výskytu a množstvo zubného povlaku individuálne a práve jeho zvýšenie môžu mať na svedomí vyššie spomenuté ochorenia. V zubnom povlaku sa nachádzajú baktérie, ktoré pôsobia na sklovinu a narušujú ju.

Tieto baktérie majú totiž schopnosť premieňať cukry na organické kyseliny a tieto úspešne narúšajú povrch zubu a spôsobujú vznik zubných kazov. Aj z toho dôvodu sa hovorí o tom, že sladkosti majú významný rizikový vplyv na vznik kazov. Zvýšená kazivosť zubov ale nemusí byť vždy spôsobená len nadmernou konzumáciou sladkostí, môže byť ovplyvnená aj celkovou životosprávou, kedy človek nemá dostatok látok, ktoré spevňujú zubnú sklovinu. Kaz sa môže objaviť kdekoľvek, na predných aj zadných zuboch, ale aj pod plombou.

Aké iné príznaky sa zvyknú s kazom vyskytovať?

Najčastejšie človek spozná zubný kaz cez bolesť, avšak to je už neskoršie štádium. Na úvod je možné ho odlíšiť tým, že na povrchu zubu vzniká biela odvápnená zóna, ktorá neskôr stmavne. Pri pokračovaní procesu dochádza k zhnednutiu a na zubnej sklovine sa vyskytne hnedastý fľak, neskôr tmavej až čiernej farby. V tomto prípade je už u človeka prítomná aj intenzívna bolesť a pokiaľ nie je zubný kaz nijako liečený, dochádza až k defektom na zube, napríklad k vytvoreniu "diery".

Okrem týchto vizuálnych prejavov a bolesti sa prejavuje zubný kaz aj zvýšenou citlivosťou postihnutej časti chrupu na vonkajšie podnety. Ide najmä o zvýšenú citlivosť na studené, sladké alebo horúce jedlá, prípadne aj nápoje. Na úvod býva bolesť len prechodná, to najmä vtedy, ak je kaz pod sklovinou. Pokiaľ sa ale kaz dostane až do zubnej drene, bolesť sa stane trvalou a vznikne aj zápal. Na druhú stranu, najmä v úvodnom štádiu, veľa ľudí nepociťuje žiadne bolesti a ani iné príznaky kazu.

Príčinou môžu byť aj choroby tráviacej sústavy a ústnej dutiny

Bolesť zubu
Najtypickejším prejavom zubného kazu je bolesť zubu

Časté zvracanie môže byť prítomné aj pri viacerých ochoreniach v tráviacej sústave, či už ide o nádorové alebo vredové ochorenia v žalúdku alebo črevách. Aj mnohé problémy s pažerákom môžu podnietiť častejšie zvracanie, ako je napríklad refluxná choroba pažeráka. Pri tomto ochorení dochádza k zvracaniu aj kyslých žalúdočných štiav, ktoré významne narušujú povrch zubu, pričom toto nadmerné narúšanie sa prejaví práve zubným kazom, ale samozrejme aj inými príznakmi.

Častý výskyt zubného kazu môžu spôsobiť aj baktérie, ktoré sa v slinách a ústnej dutine nachádzajú. Ide najmä o streptokoky a laktobacily, ktoré narúšajú zubný povlak a povrch zubu a spôsobujú častejšie problémy so zubným kazom. Veľakrát môže byť zloženie slín alebo aj menšia odolnosť zubného povrchu daná dedične na základe genetických predispozícii, ale aj v tomto prípade sa dá zvýšenou hygienou nežiadúcim stavom úspešne predchádzať.

Domáca liečba? Radšej nie

Mnoho ľudí sa pýta, ako odstrániť zubný kaz doma bez vŕtania. Existujú niektoré "babské recepty", ktoré pomôžu narýchlo zahnať bolesť, ale v žiadnom prípade sa nejedná o odstránenie príčiny. Medzi najčastejšie domáce rady patria napríklad studené obklady, žuvanie klinčeka, rôzne čaje alebo bylinkové odvary z mäty, skorocelu či šalvie, ktoré môže človek použiť na preplachovanie úst. Protizápalové účinky majú aj repík alebo harmanček, ktoré môžu dočasne uľaviť od bolesti.

Prírodným antibiotikom je aj cesnak, takže veľa ľudí jednoducho strúčik cesnaku požujú v ústnej dutine, aby sa zbavilo bolesti. Podobne obľúbeným "tlmičom" bolesti je aj alkohol, konkrétne sa myslí tvrdý alkohol ako vodka, slivovica, hruškovica a podobné destiláty. Nejde však o jeho pitie, ale o namočenie vaty v takomto alkohole a jej priloženie k boľavému zubu. Toto všetko môže u niektorých ľudí účinkovať, ale len krátkodobo a problém to nerieši. To dokáže jedine skutočná medicína!

Vyšetrenie u zubára
Odborné vyšetrenie a liečbu u zubára nič nenahradí

Moderná liečba nebolí

Dnes už vôbec neplatí tak ako niekoľko desiatok rokov v minulosti, že návšteva zubára je len nepríjemná. Väčšina zákrokov pri povrchových kazoch je takmer bezbolestná, v prípade ťažších zákrokov sa používa lokálne umŕtvenie vo forme spreja alebo injekcie priamo do ďasna. Navyše, netreba zabúdať ani na samotný fakt, že častejší výskyt zubného kazu môže byť predzvesťou vážnejších ochorení ústnej dutiny alebo tráviaceho traktu a jedine odborné lekárske vyšetrenie môže takúto príčinu odhaliť.

A čo hrozí, ak sa zubný kaz zanedbá?

  1. Infekcia v zube - zápal zubnej drene a bezprostredného okolia zubu
  2. Infekcia zo zuba - dlhodobý a chronický zápal môže mať na svedomí ochorenia obličiek, srdca, prípadne aj alergie
  3. Poruchy ústnej dutiny - zápaly ďasien, zápaly závesného aparátu, zápal úst
  4. Poruchy výživy - ak je problém v tráviacom trakte, dochádza k dlhodobým poruchám s dostatočným vyživovaním organizmu

Správna ústna hygiena je základ prevencie

Zubný kaz sa objavuje aj pri nesprávnej hygiene alebo pri nepravidelnej hygiene ústnej dutiny. Rizikovým faktorom je aj stúpajúci vek, prípadne tehotenstvo, kedy dochádza vplyvom hormonálnych zmien k zmenám v zloženiu slín. Zvýšená kazivosť zubov môže byť príznakom aj problémov so štruktúrou zubov, pričom v tomto prípade je lepšie absolvovať komplexné vyšetrenie s cieľom zistiť, či náhodou zubom niečo nechýba a ako odolná je ich sklovina.

Čo všetko môžete spraviť, aby ste riziko výskytu kazu minimalizovali, ukazuje naša infografika:

Prevencia proti zubnému kazu

Základom predchádzania akéhokoľvek kazu je správne čistenie zubov, ideálne po každom väčšom jedle. Čistiť zubyby nemalo trvať menej ako tri minúty a používať treba taký typ zubnej kefky, ktorú odporučí zubár. Najčastejšie sa používajú stredne mäkké až mäkšie kefky, no pri čistení netreba na zubnú sklovinu priveľmi tlačiť. Ak človek jedol alebo pil kyslé nápoje, mal by chvíľku s čistením zubov počkať. Pred čistením je dobré ústnu dutinu vypláchnuť čistou vodou.

Ako si správne čistiť zuby a predchádzať kazom

Ako si správne čistiť zuby a predchádzať kazom

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zubný kaz patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: zvýšená kazivosť zubov
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný? Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný?

Zuby sú dôležitou súčasťou tráviacej sústavy. U človeka sa prispôsobili spôsobu získavania potravy a k metóde jej spracovania. Potrava sa prvotne spracuje v ústnej dutine a následne môže...

Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá? Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá?

Ústna, a teda dentálna hygiena, pravidelné a správne čistenie zubov, zdravé zuby a pre mnohých aj krásny úsmev. Tieto slová spájajú jednu tému. Do tejto kategórie spadá aj zubná kefka....

Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo? Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?

Fajčenie predstavuje celosvetový problém , ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu, počet fajčiarov stúpa . Kde sa tu cigarety vzali, ako je možné, že...

Ako viesť deti k zdravému životnému štýlu? Výchova k zdraviu Ako viesť deti k zdravému životnému štýlu? Výchova k zdraviu

Sedí vaše dieťa neustále za počítačom a nechce sa mu von? Najobľúbenejším jedlom je čokoláda a o ovocí nechce ani počuť? Potreba zakotviť v deťoch správne stravovacie návyky a dostatok...

Pečatenie zubov u detí: Má svoj význam a čím sa pečatí? Pečatenie zubov u detí: Má svoj význam a čím sa pečatí?

Medzi najnovšie trendy v oblasti starostlivosti o chrup, patrí i pečatenie zubov. Jedná sa o úkon, ktorým cieľom je chrániť zub pred kazom. Má slúžiť teda ako prevencia. Uprednostňuje sa...

Naposledy aktualizované 12.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.