Perikarditída je zápalové ochorenie perikardu, čo je blana zložená z dvoch listov, ktorá obklopuje srdce. Ide o akýsi srdcový vak, ktorý sa môže zapáliť buď na podklade iných systémových ochorení alebo vo forme akútneho zápalu s tvorbou výpotku či chrobnického zápalu spolu s fibrotickými procesmi. Pokiaľ je tento zápal súčasťou systémových ochorení, je potrebné ho sledovať dlhodobo a to aj po vyliečení. Niekedy takéto zápaly vznikajú aj po operáciách srdca.
Príznaky Perikarditídy
Charakteristika
Perikard, čiže osrdcovník, je vak zložený z dvoch listov, ktoré majú blanovitý charakter. Vo vnútri tohto vaku je srdce s menším množstvom tekutiny, ktorej cieľom je uľahčovať pohyb srdca v priestore. Úlohou perikardu je udržovať srdce v správnej polohe, ochraňovať ho pred infekciami a uľahčovať plnenie artérií krvou. Vo väčšine prípadov vzniká perikarditída v dôsledku iných ochorení, napríklad srdca, ktoré postihne nejaký problém a až následne vznikne tento zápal.
Väčšina zápalov je neinfekčného charakteru a môžu mať viacero príčin. Zápal môže byť suchý alebo exsudačný, kedy zároveň vzniká výpotok s veľkým množstvom krvných bielkovín. Pri akútnej forme tohto zápalu je prognóza pomerne dobra a väčšinou sa perikard zahojí. Pri chronických formách však dochádza k vzniku zrastov, kde sa môžu ukladať rôzne cudzie prvky, napríklad vápnik, čo spôsobuje ďalšie komplikácie. Dôležité je každopádne zápal vždy riadne preliečiť.
Príčiny
Choroba vzniká na podklade buď iných systémových ochorení, čo je častejšie a ide o druhotnú formu, alebo na základe infekčných či neinfekčných príčin. V prípade infekcií môže ísť tak o vírusové ako aj o bakteriálne infekcie, ak ide o neinfekčné faktory, tak môžu zápaly vzniknúť aj na základe idiopatických zmien, ktorých príčina nie je presne známa. Veľakrát vzniká tento zápal aj na podklade maligných nádorov, ochorení systémového spojiva alebo ako následok infarktu myokardu.
Príznaky
Toto ochorenie sa typicky prejavuje bolesťami na hrudníku a za hrudnou kosťou ale aj zvýšenou teplotou, podobne ako typické zápaly v tele. Okrem bolesti v oblasti hrudníka je možné cítiť aj vyžarovanie bolesti do krku alebo vystreľovanie bolesti niekedy aj medzi lopatky. Veľakrát však môže ochorenie prebiehať aj v asymptotickej forme. V prípade konstriktívnej formy perikarditídy sú prítomné aj iné príznaky, ktoré môžu výrazne zhoršiť zdravotný stav.
Najmä ide ťažkosti s dýchaním a dýchavičnosť, väčšia únava, neskôr prichádza k opuchom dolných končatín, objavuje sa charakteristicky aj prítomnosť výpotku na hrudníku. Človek môže mať zníženú chuť do jedla, stráca telesnú hmotnosť a chudne, má suchý kašeľ, nevoľnosť a pocity ťažkosti či úzkosti. V prípade, že zápal osrdcovníka vznikol na podklade iného ochorenia, niekedy sa môžu tieto príznaky prekrývať s prejavmi a symptómami pôvodnej choroby.
Diagnostika
Ochorenie je možné diagnostikovať na základe fyziologického vyšetrenia, kedy je počuť pri vyšetrení pomocou fonendoskopu na ozvenách srdca šelest trenia. Taktiež sa vykonáva vyšetrenie prostredníctvom EKG, kde sú viditeľné patologické zmeny oproti práci zdravého srdca. Taktiež vďaka echokardiografickému vyšetreniu môže niekedy lekár rozoznať aj prítomnosť výpotku na srdci. Po preukázaní diagnózy na základe týchto vyšetrení už nie je potrebná ďalšia diagnostika.
Pozrite si video o zápale perikardu
Pozrite si video o zápale perikardu
Priebeh
Vo väčšine prípadov prichádza k zápalu na základe sekundárnej cesty, čiže vznikne na podklade iného ochorenia, či už srdca alebo systémového ochorenia v organizme. Príde k vzniku zápalového ložiska na infekčnom alebo neinfekčnom podklade priamo v blane, čiže osrdcovníku, pričom nastáva tu aj imunitná reakcia a dostavujú sa prvé príznaky. Niekedy môže ochorenie prebiehať asymptoticky, niekedy sú prítomné len teploty a bolesť na hrudi, ale pri konstriktívnej forme sú aj ďalšie vonkajšie symptómy.