- medicalnewstoday.com - Home remedies for sensitive teeth. Medical News Today. Lana Burgess
- solen.sk - Orofaciálna bolesť. Dušan Broďáni
- MAZÁNEK, Jiří. Stomatologie pro dentální hygienistky a zubní instrumentářky. Praha: Grada Publishing, 2015. ISBN 978-80-247-4865-8
- healthline.com - Why Are My Teeth So Sensitive? Christine Frank, DDS
- MAZÁNEK, Jiří. Zubní lékařství: pro studující nestomatologických oborů. Praha: Grada Publishing, 2018. ISBN 978-80-247-5807-7
Citlivé zuby: príčiny a príznaky. Ako upokojiť citlivosť zubov?
Citlivosť zubov je pomerne častým problémom, s ktorým sa počas života strete skoro každý. Zuby sú nadmerne citlivé na vonkajšie podnety. Príčina vzniku je rôznorodá. Čo pomáha na citlivosť zubov a kedy je vhodné vyhľadať lekára?
Príčiny vzniku, príznaky, možnosti liečby, prevencia a mnoho iného sa dočítate pokračovaním v článku.
Prečo citlivosť zubov vzniká?
O citlivom zube je možno hovoriť vtedy, keď zub zacítite pri určitom vonkajšom podnete, ako je napríklad chlad, teplo, sladká či kyslá chuť. Mnoho ľudí pozoruje problémy aj pri čistení zubnou kefkou, hryzení potravy či vdýchnutí studeného vzduchu.
Bolesť je má bodavý ostrý charakter a po eliminácií vonkajšieho podnetu postupne odznieva.
Citlivosť zubu je najčastejšia v prípade, že je odhalené živé zubné tkanivo nazývané dentín. Citlivosť zubu je obrannou reakciou zubu, ktorý má obnažený dentín a otvorené dentínové kanáliky, v ktorých končia nervové zakončenia zubnej drene.
Dochádza k obnaženiu mäkšej, vnútornejšej časti zuba- dentínu. Dentín sa anatomicky nachádza pod sklovinou a ďasnami. Dentínom prechádza smerom do vnútra zubu množstvo mikroskopických kanálikov.
V prípade, že sa dentín obnaží, vonkajšie podnety môžu stimulovať nervy vo vnútri zuba. Dôsledkom je tak zvýšená citlivosť a bolestivosť zubu.
Dentínová hypersenzitivita je pomerne bežný problém. Najčastejšie vzniká v dôsledku opotrebovania skloviny alebo ustúpenia ďasien.
Príčiny vzniku senzitivity zubu
Etiológia vzniku hypersenzitivity zubov je rôznorodá. Môže sa týkať výhradne jedného zubu, skupiny zubov ale i celého chrupu.
Odhalené zubné krčky a ustupujúce ďasná
Častou príčinou nadmernej citlivosti v ústach sú ustupujúce ďasná a odkrývanie koreňa zubu. Zubné korene nemajú sklovinu, ktorá by ich chránila, dôsledkom čoho sú citlivejšie ako zvyšná časť zubu.
Ustupovanie môže byť spôsobené paradontitídou, a teda zápalovým ochorením parodontu, väziva držiaceho zub na svojom mieste. Parodontitída sa taktiež prejavuje zvýšeným krvácaním ďasien.
Ústup a zápal ďasien môže vzniknúť aj nesprávnou ústnou hygienou a príliš silným tlakom či tvrdým vlasom zubnej kefky.
Slabá alebo poškodená zubná sklovina
Pri zdravých silných zuboch korunky zubov chráni zubná sklovina. Sklovina, spolu so zubným cementom a dentínom tvoria formu zubu. Ako už je spomínané vyššie, dentínom prechádzajú kanáliky, do ktorých ústia nervové zakončenia.
Ak dochádza k poškodeniu či stenčeniu skloviny, vonkajšie podnety sa ľahšie dostanú práve k dentínu a k nervovým zakončeniam. Dôsledkom je nepríjemná citlivosť zubov.
Zubná sklovina sa môže poškodiť rôznymi faktormi. Jedným z nich je príliš silné a nešetrné umývanie zubov. Sklovinu poškodzujú zubné kefky s príliš tvrdým vlasom a trenie nadmerným tlakom.
Zubná sklovina sa stenčuje a oslabuje pokiaľ nadmerne škrípete zubami (bruxizmus) alebo tlačíte zubami smerom do seba.
Zubnú sklovinu ovplyvňujú sladké a kyslé jedlá. Ak sa vo vašom pravidelnom jedálničku nachádza veľa dráždivých kyslých jedál, môže postupne odchádzať k narúšaniu skloviny kyselinami.
Rizikovú skupinu potravín tvoria aj sladkosti. Tie vylučujú kyseliny a pri ich častom pravidelnom príjme dochádza k erózii zubnej skloviny.
Vystavenie zubu kyselinám vedie ku strate iontov vápnika z povrchovej vrstvy skloviny.
Poškodenie a kaz zubu
Dôvodom hypersenzitivity zubov môže byť ich samotné poškodenie a prítomnosť praskliny. V týchto mikro-prasklinách sa zhromažďujú baktérie z jedla a spôsobujú zápal v zubnej dreni. Zub je následne citlivý na vonkajšie podnety.
Pri zubnom kaze sa môže odkryť dentín zubu a nastáva tak rovnaký jav, ako pri poškodenej sklovine. Externé podnety sa ľahšie dostanú k nervovým zakončeniam pod sklovinou.
Avšak na rozdiel od slabej skloviny či odhalených krčkov, pri poškodení zubu je citlivé len blízke miesto a daný zub v ústach. V takom prípade je tak nie je citlivá väčšina zubov.
Tehotenstvo
Počas tehotenstva sa pomerne často objavujú mierne komplikácie s ústnou dutinou vrátane citlivých zubov. Najčastejšie dochádza k tehotenskej gingivitíde (zápal sliznice) a k ľahšiemu vzniku zubného kazu.
Faktorom senzitivity zubov je aj časté zvracanie v prvom trimestri.
V období gravidity sa žene odporúča:
- Zvýšiť prísun vitamínov a minerálov
- Zmierniť príjem kyslých potravín
- Zvýšená, no šetrná ústna hygiena
- Používať zubnú kefku s mäkkým štetinami
- Používať zubnú pastu s fluoridom
- Navštíviť zubného lekára častejšie
Zubársky zákrok a bielenie zubov
Nie je zvláštne, že po zubárskom zákroku sú zuby určitý čas citlivé. Ak však tento stav pretrváva dlhšie, obráťte sa na svojho zubného lekára.
Mnoho ľudí pociťuje zvýšenú citlivosť zubov počas procedúr na bielenie zubov a krátkodobo po procedúre. Bieliaca zložka prechádza sklovinou a dentínom a vstupuje do stredu zuba, kde môže spôsobiť dočasnú citlivosť.
Súhrn možných príčin hypersenzitivity zubu:
- Opotrebovanie a stenčenie zubnej skloviny
- Demineralizácia a erózia zubnej skloviny
- Odhalené zubné krčky a ustupujúce ďasná
- Paradentóza
- Zápal ďasien
- Zubný kaz
- Poškodenie zuba a mikro-praskliny
- Ochorenia a zápaly ústnej dutiny
- Škrípanie a tlačenie zubami
- Pravidelné jedenie a pitie kyslého
- Nešetrná ústna hygiena s tvrdou kefkou
- Opotrebované výplne a korunky
- Stav po bielení zubov
- Stav po zubárskom zákroku
- Obdobie tehotenstva a menopauzy
- Žalúdočný reflux a časté vracanie
Príznaky a prejavy
Najčastejšie príznaky odhaleného dentínu je práve zvýšená citlivosť zubov. Prejavuje sa najmä pri studených a kyslých nápojoch i potravinách, čistení zubov alebo hryzení tvrdšej stravy.
Presné prejavy a rozsiahlosť hypersenzitivity je individuálna. Závisí od etiológie a rozsahu poškodenia ochrany zubu.
- Bolesť a citlivosť pri hryzení
- Citlivosť pri studených/teplých potravinách a nápojoch
- Spontánna citlivosť zubov
- Citlivosť pri kyslých a sladkých potravinách
- Citlivosť pri ústnej vode s obsahom alkoholu
- Nekomfort pri čistení zubov
- Citlivosť zubov pri studenom vzduchu
Diagnostika a možnosti liečby
Diagnostika nadmernej citlivosti zubov je dôležitá, nakoľko predchádza opotrebovaniu skloviny a poškodeniu zubov.
Diagnostiku hypersenzitivity stanovuje zubný lekár. Vyšetrí ústnu dutinu, spraví lokálne RTG snímky a zhodnotí prítomnosť zápalu, kazu a celkový stav zubov.
Konkrétny liečebný postup závisí na príčine vzniku. Odstránenie zubných kazov, liečba paradentózy, oprava zubných výplní, indikácia farmakoterapie a rôzne iné postupy.
Pri erózií zubnej skloviny sa v počiatočnom štádiu vykonávajú remineralizačné opatrenia. Jedná sa o aplikáciu prípravkov vápnika a fluoridu na postihnuté oblasti. V počiatočnom štádiu je možné znížiť citlivosť zubov bez zásahu do samotnej štruktúry zuba.
Fluoridácia slúži okrem prevencie kazov i na odstránenie citlivosti zubov. Aplikáciou laku/gélu, ktorý obsahuje fluór a iné minerálne látky (vápnik, draslík, horčík) sa doplňuje nedostatok mikroelementov v sklovine, uzatvárajú mikro-póry a tubuly dentínu. Sklovina zubu je následne posilnená.
V poslednom štádiu erózie skloviny a zubu je sú defekty riešené pomocou kompozitných materiálov. Stomatológ vyberá vhodné prostriedky na zlepšenie estetického vzhľadu zubov a zaisťuje ochranu povrchu zubu pred nepriaznivými faktormi.
Významnou zložkou liečby zvýšenej citlivosti zubov je pravidelné používanie špeciálnych zubných pást a gélov.
Tieto špeciálne pasty/gély vytvárajú ochrannú vrstvu, posilňujú ďasná a vyživujú zubnú sklovinu. Obsahujú vápnik, Hydroxylapatit, fluoridy a iné prospešné látky pre posilnenie zubnej skloviny a vyhladeniu mikroskopických trhliniek.
Pokiaľ ide o ústnu vodu, vyberte si ústne vody bez obsahu alkoholu, nakoľko budú menej dráždiť citlivé zuby. Používajte skôr fluoridové ústne vody, pasty, ktoré desenzibilizujú sklovinu.
Pri výbere kefky voľte jemné štetiny označené ako soft alebo ultra soft. Uberte na intenzite, tlaku a nečistite si zuby veľmi agresívne. Pri čistení zubov postupujte tak, aby sa štetiny pohybovali vertikálne, od ďasien po reznú hranu zubu.
Potrebné je pravidelné dodržiavanie stravy s nízkym obsahom kyselín. Mali by ste sa vyhýbať nadmernej konzumácii kyslých potravín, ako napríklad citrusy, kyslé cukríky, limonády či prosseco. Vyhnete sa tak erózii kyselinami.
Po konzumácii akýchkoľvek kyslých jedál sa odporúča vypláchnuť ústa (bez čistenia zubov aspoň 30 minút).
Domáca pomoc pri citlivých zuboch?
- Zubná pasta pre citlivé zuby: kúpte si zubnú ktorá je označená zameraním „pre citlivé zuby". Nebude dráždivá a naopak môže obsahovať zložky, ktoré pomáhajú blokovať nepríjemné pocity citlivosti zuba.
- Slaná voda: je prírodným dezinfekčným prostriedkom a je považovaná za antiseptikum. Pomáha eliminovať nečistoty a prispieva k zníženiu opuchov. 1/2 čajovej lyžičky soli rozpustite v pohári teplej/vlažnej vody. Následne využite ako kloktadlo.
- Čaj: na tlmenie bolesti a upokojenie citlivej ústnej dutiny môžete použiť vlažný mätový či zelený čaj. Odvar použite ako kloktadlo a následne ho môžete vypiť. Protizápalový a vhodný pre ústnu dutiny je i bylinný sťahujúci čaj z Repíka lekárskeho alebo Šalvie.
- Peroxid vodíka: je efektívnym antiseptikom, ktoré sa používa na sterilizáciu rán. Je vhodné bolestivú ústnu dutinu vyplachovať 3 % roztokom peroxidu vodíka zmiešaným s čistou vodou.
- Kapsaicín: zložka kajenského korenia pomáha prírodne zmierňovať bolesti, a teda impulzy odosielané smerom do mozgu. Podržte ho na mieste, kým bolesť nezmizne. Môžete zmiešať zázvorový prášok a kajenského korenia s trochou vody.
- Klinčeky: sú tradičným liekom na znecitlivenie nervov zubov. Primárnou zložkou tohto korenia je eugenol, a teda prírodné anestetikum. Buď klinček opatrne ohryzte, priložte alebo si z pár klinčekov spravte vývar a ústa vyplachujte.
Prevencia
Preventívne opatrenia sú základom pre celkové zdravie zubov a ústnej dutiny. I keď je kvalita zubov z časti ovplyvnená geneticky a predispozične, veľký vplyv má práve každodenná starostlivosť.
- Pravidelná šetrná dentálna hygiena
- Využívanie mäkkej kvalitnej kefky
- Čistenie medzizubných priestorov a jazyka
- Pravidelná návšteva zubného lekára
- Pravidelná odborná dentálna hygiena
- Bieliace abrazívne prostriedky nepoužívajte pravidelne
- Používajte pasty s ochranným účinkom
- Obmedzte časté pitie a jedenie kyslého i sladkého
- Po kyslom si vypáchnite ústa vodou a neumývajte zuby ihneď
- Obmedzte časté a dlhé žutie žuvačky
- Pozor na škrípanie a tlačenie zubov (ochranné dlahy)
Choroby s príznakom "Citlivých zubov"
Byliny používané na Citlivé zuby
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →