späť na zoznam príznakov

Bolesť zubov a citlivé zuby pre viaceré príčiny? Čo pomôže, iba lieky?

Autor: Michal Hrebík
Bolesť zubov a citlivé zuby pre viaceré príčiny? Čo pomôže, iba lieky?
Zdroj foto: Getty images

Bolesť zubov je jednou z najčastejších bolestí, ktoré ľudí vo všeobecnosti trápia. Pokiaľ ide len o krátkodobú bolesť, môže ísť o reakciu zubnej skloviny napríklad na chlad alebo naopak na teplo, čiže na chladné jedlo alebo na horúce jedlo. Niekedy je možné pozorovať aj krátku bolestivosť ako reakciu na novú zubnú pastu, ale to väčšinou po pár dňoch zmizne, prípadne sa vyskytne bolesť pri chrípke alebo prechladnutí. Oveľa častejšou príčinou bolesti zubov sú ale ich ochorenia, prípadne ochorenia ústnej dutiny.


Citlivé zuby, z prievanu alebo aj po plombovaní?

Citlivé zuby sú problém najmä pre ľudí s obnaženými zubnými krčkami, ktoré by mali byť v zdravom chrupe chránené ďasnami. Ďasno však môže v niektorých prípadoch poklesnúť, napríklad v dôsledku zubného kameňa alebo zlej zubnej hygieny a odkryje sa miesto na zube pod zubnou sklovinou, ktoré už nie je nijako chránené. Práve v tomto prípade je možné pozorovať bolestivosť na agresívne umývanie zubov, ale aj spomínané horúce a studené jedlá a je prítomná bolesť všetkých zubov.

Silná bolesť zubov môže sprevádzať aj zápal prínosových dutín, no obvykle sú v tomto prípade prítomné aj iné príznaky a podľa nich sa treba orientovať. V niektorých prípadoch môže bolesť (zuba aj ucha) spôsobiť aj prievan v uchu, ale obvykle len krátkodobú a len v prípade, že nejde o väčší problém. Ten môže nastať napríklad, ak začne bolieť zub múdrosti - v tomto prípade väčšinou bežné lieky na bolesť zubov nepomáhajú a je treba riešiť problém najčastejšie extrakciou, pretože môže nastať aj bolesť ďasna.

Najčastejšie v noci bolí zubný kaz

Vo väčšine prípadov, ak bolesť neustúpi ani po pár dňoch, je lepšie navštíviť zubára, ktorý odporučí postihnutému opatrenia, ktoré by mu mohli pomôcť zbaviť sa tejto bolesti. Okrem citlivých zubov je najčastejším problémom, ktorý sa prejavuje bolesťou zubov, zubný kaz. Ten vyvoláva najmä prítomnosť zubného povlaku, ktorý môže byť spôsobený zlou hygienou, ale aj príjmom sladkých potravín, no veľakrát je možné pozorovať aj dedičné predispozície.

Tento povlak naruší zubnú sklovinu a vzniká zubný kaz, najčastejšie na ťažko dostupných miestach zubu, kde veľakrát nedosiahne zubná kefka pri čistení tak dobre, ako inde. Liečba potom spočíva v odstránení poškodenej a postihnutej časti zubu a nahradenie tejto časti výplňou. Pokiaľ sa však bolesť zubu v tomto prípade zanedbá, môže sa poškodenie natoľko rozšíriť, že bude potrebná extrakcia zubu, čiže jeho úplné vytrhnutie a môže vzniknúť aj zápal zuba v koreni a na ďasne.

Sladkosti a bolesť zubov
Za bolesť zubov môže najčastejšie zubný kaz a sladkosti

Pozor na zápal okostnice a bolesť ďasien

Niekedy sa môže infekcia a zápal zo zubu rozšíriť do kostnej drene, prípadne do ďasna a okostice a spôsobiť aj vážnejšie komplikácie, takže určite by človek nemal váhať navštíviť zubára už pri prvom podozrení na výskyt zubného kazu. Okrem kazu je pomerne častou príčinou, kedy nastáva bolesť zubou, aj zápal ďasien. Ten sa prejavuje veľakrát aj kývaním zubu a je spôsobený buď zubným povlakom alebo rôznymi infekciami priamo v zubnej dutine.

Veľakrát je prítomná aj krv a krvácanie ďasien napríklad priamo pri čistení zubov alebo pri jedení. Horšou je už následne paradentóza a paradontitída, ktoré majú podobné príznaky, čiže bolesť zubov, krvácanie, kývanie zubov a podobne. Ide o akúsi vážnejšiu formu zápalu ďasien, ktorá si vyžaduje ale urgentné vyšetrenie u stomatológa, ktorý okamžite stanoví liečbu. V prípade ignorovania týchto príznakov hrozí totiž trvalé vypadanie zubov.

Bolesť sa týka aj mliečnych zubov u detí

U detí nie je bolesť zubov tiež nezvyčajná a týka sa aj prvých, tzv. mliečnych zubov. Kazivosť týchto zubov je veľmi vysoká a podobne ako trvalé zuby, aj mliečne sa do úst prerezávajú nevyzreté a trvá aj niekoľko mesiacov, kým sklovina dozrie a bude dostatočne odolná. Toto obdobie je rizikoé na vznik zubného kazu, ktorý samozrejme spôsobí aj bolesť. Malý kaz sa bolesťou neprejaví tak ako veľký, no aj u detí s mliečnymi zubmai sa dostavia bolesti, najmä na sladké, kyslé alebo na chlad/teplo.

Vo vyššom veku, keď už má dieťa trvalý chrup, je nutné, aby sa kládol dôraz na prevenciu ohľadom ústnej hygieny - čistenie zubov nielen klasickou kefkou, ale aj medzizubnou kefkou a rovnako zubnou niťou by mala byť samozrejmosť. Ak vznikne bolesť zuba bez kazu, teda viditeľného, treba si všímať, či nie je prítomný opuch líca, prípadne či nie je bolesť väčšia napríklad pri zahryznutí. Čo zaberaná na bolesť zubov u detí? Prakticky to isté, čo aj u dospelých.

Čistenie zubov
Základom je zubná hygiena a čistenie zubov

Bylinky a domáce recepty na bolesť zubov

Domáca liečba by sa mala aplikovať len na prípady, kedy je zjavné, že nie je potrebný odborný zákrok - napríklad na krátkodobú bolesť po vytrhnutí zubov alebo po vŕtaní zubov, kedy na bolesť zubov môžu pomáhať napríklad čaj na ukľudnenie ústnej dutiny. Taktiež sa veľmi často využívajú tabletky, ktoré pomôžu napríklad na bolesť zubov po vytiahnutí nervu, no len ako prvá pomoc. Ak by po akomkoľvek zákroku, napríklad po koreňovej výplni alebo vložke zub bolel dlhodobo, treba znova ísť za zubárom.

Ak chcete vedieť, čo pomáha a čo môžete spraviť doma, tu je zopár tipov:

  • klinček - žuvanie klinčeka pomôže krátkodobo utlmiť bolesti, pretože má antibakteriálne a dezinfekčné účinky
  • bylinkové odvary - vychladnutý odvar z mäty piepornej, skorocelu alebo šalvie, prípadne aj repíka, má tiež upokojujúce účinky
  • cesnak - žutie cesnaku patrí medzi najstaršie babské rady, ale v mnohých prípadoch zaberá
  • čaje - na bolesť zaberá čierny aj matový čaj, aj keď len dočasne

Tehotenstvo a bolesť zubov

Bolesť zubov v tehotenstve nie je vôbec výnimočná a tak, ako aj v iných obdobiach, tehotné ženy môžu mať problémy so zubami aj počas tehotenstva. V mnohých prípadoch môžu byť problémy práve počas období gravidity väčšie, napríklad bolesť zaplombovaného zuba sa môže javiť intenzívnejšie, podobne, ako aj bolesť zuba pod korunkou. V tehotenstve sa môže napríklad aj viac prejaviť zápal ďasien, no napríklad to, že sa zuby kazia viac, je len nepotvrdená fáma.

Čo sa môže použiť na bolesť zubov v tehotenstve a čo nie? Nasledujúca infografika ukazuje možnosti:

Bolesť zubov v tehotenstveAj v období gravidity platí, že si treba dávať pozor na bežné zubné problémy, napríklad bolesť pri tlaku na mŕtvy zub alebo bolesť pochádzajúca zo zubného kazu. Platí tiež, že sa môže vyskytnúť tzv. tehotenská gingivitída, čiže zápal ústnej sliznice a to v dôsledku zmeny hladiny hormónov. V tehotenstve najmä platí, že viaceré problémy, ktoré sa dovtedy v chrupe neprejavili, sa môžu objaviť, no musí tam byť nejaký reálny dôvod z minulosti - "len" tehotenstvo ženu o zuby nepripraví.

Čo všetko vie spôsobiť zubný kaz

Čo všetko vie spôsobiť zubný kaz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Bolesťou zubov

Bolesť zubov a citlivé zuby pre viaceré príčiny? Čo pomôže, iba lieky? patri medzi príznaky Bolestí
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Bolestivý zápal trojklanného nervu. Nevzniká pri prievane, môže signalizovať aj závažné ochorenie? Bolestivý zápal trojklanného nervu. Nevzniká pri prievane, môže signalizovať aj závažné ochorenie?

Bolesť tváre trápila ľudí už od pradávna. Trpíte i vy častou, úpornou bolesťou tváre, ktorá príde náhle a opäť odíde akoby sa nechumelilo? Môže značiť vážny neurologický problém.

Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný? Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný?

Zuby sú dôležitou súčasťou tráviacej sústavy. U človeka sa prispôsobili spôsobu získavania potravy a k metóde jej spracovania. Potrava sa prvotne spracuje v ústnej dutine a následne môže...

Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá? Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá?

Ústna, a teda dentálna hygiena, pravidelné a správne čistenie zubov, zdravé zuby a pre mnohých aj krásny úsmev. Tieto slová spájajú jednu tému. Do tejto kategórie spadá aj zubná kefka....

Cukor: Najsladší nepriateľ? Ako sa rozdeľuje? Aké ochorenia spôsobuje? Cukor: Najsladší nepriateľ? Ako sa rozdeľuje? Aké ochorenia spôsobuje?

Má vysokú energetickú hodnotu a žiadne vitamíny . Napriek tomu, že sa o jeho škodlivosti vie už celé roky, stále sú ho plné regály. Nachádza sa v cukrovinkách, sladených nápojoch,...

Naposledy aktualizované 27.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Bolesti zubov/dasien - stefan1988 15.01.2018 17:11

Klasická bolesť zubov dakedy aj svalov naokolo.

Čo mi pomohlo

Niekde som čítal,že vypláchnuť si ústa slaným roztokom (vraj preto,že to vytvorí v ústach nehostinné ph,ktoré dajú "tým potvorám spôsobujúce bolesť" cez pysky) a musím uznať,že pomohlo (častokrát si na "otužilosť" nakrájam jednu cibulu slušne osolím a také zjem (cibula samozrejme pustí štavu takže onen solný roztok je prítomný) a teraz neviem či to pomáha lebo často to užívam ako "prevenciu" xD ).