späť na zoznam príznakov

Hnisavý výtok z ďasien

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "hnisavý výtok z ďasien"

Hnisavý výtok z ďasien je už znakom pokročilej infekcie v ďasne a v tomto prípade môže zápal ohrozovať aj väčšiu časť ústnej dutiny, takže je potrebné okamžite vyhľadať lekárske ošetrenie a zájsť za zubárom. V prípade, že stav došiel už takto ďaleko, svedčí to aj o nedostatočnej alebo nesprávnej dentálnej hygiene a po preliečení zápalu by mal človek navštíviť aj dentálneho hygienika, ktorý môže poradiť postihnutému zásady správnej dentálnej hygieny.

Hnis je prítomný napríklad pri akútnej forme periodontitídy, čo je zápal v okolí koreňa zubu. Veľmi často tento zápal vzniká na základe toho, že sa do priestoru koreňa zubu dostala infekcia z dreni zubu cez kanálikový systém zubného koreňa, prípadne ide o problém, kedy došlo k mechanickému poškodeniu na základe nejakého úrazu alebo narazenia. V každom prípade, pri akútnej periodontitíde vzniká v tomto mieste tekutina, ktorá postupne začne hnisať.

Môže to byť pozvoľna alebo po pritlačení na ďasno pri postihnutom zube. Zápal prechádza aj na kosť zubného lôžka a vznikajú tu hnisavé ložiská, pričom pokiaľ hnis nemôže odtiecť, nastáva jeho hromadenie medzi kosťou a okosticou, čo sa prejavuje aj bolesťou v tomto mieste. V prípade, ak sa tento problém aj ďalej nelieči, môže sa hnis prevaliť do ústnej dutiny a veľmi často vznikajú aj rôzne abscesy. Okrem toho sa zápal ďalej rozširuje aj do okolia.

Pomôcť v tomto prípade môže trepanácia zubu alebo jeho extrakcia, aby sa uvoľnilo ložisku hnisu a ten mohol zo zápalového miesta odtiecť. V prípade, že má postihnutý podozrenie na vytvorenie zápalového ložiska, mal by určite čo najskôr navštíviť zubára kvôli vykonaniu tohto stomatochirurgického zákroku na uvoľnenie hnisu. Okrem toho je hnisavý výtok z ďasien symptómom aj pre paradontitídu, čo je zápal závesného aparátu zubu v ústnej dutine.

Tento zápal je umiestnený v oblasti ďasna, ktoré tesne prilieha k zubu a veľakrát sa zápal rozšíri aj smerom ku koreňu zubu. Príčinou vzniku tohto zápalu je obvykle slabá alebo nesprávna dentálna hygiena, prítomnosť zubného kameňa, prípadne ak sa čiastočne odlomila zubná vyplň, čiže plomba. Na základe toho vzniká patologický chobot ďasna, v ktorom dochádza k zadržovaniu potravy, ukladaniu zubného kameňa a najmä k premnoženiu baktérií.

Postupom času, ako sa infekcia a zápal rozširujú, dochádza k obnaženiu zubných krčkov a ku kývaniu zubu. Dochádza k uvoľneniu nahromadeného infekčného hnisu, niekedy aj zub vypadne. Môže sa však stať, že hnis nie je možné uvoľniť a vzniká hnisavý absces, čo sa musí riešiť už znova odborným stomatochirurgickým zákrokom. V každom prípade je treba pri spozorovaní hnisavého výtoku z ďasien okamžite navštíviť svojho zubného lekára.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá? Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá?

Ústna, a teda dentálna hygiena, pravidelné a správne čistenie zubov, zdravé zuby a pre mnohých aj krásny úsmev. Tieto slová spájajú jednu tému. Do tejto kategórie spadá aj zubná kefka....

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.