Absces mozgu, inak nazvaný aj mozgový absces, je ochorenie, ktoré vzniká rozpadom tkaniva, ktoré sa opúzdri, no vo vnútri je nekrotizujúce. Ide o pomerne závažné ochorenie, ktoré môže mať rôzne príčiny a liečba je potrebná chirurgickým zákrokom, v opačnom prípade je možné aj ohrozenie života pacienta. Z abscesu totiž vzniká neskôr opuch, ktorý môže zabrániť prísunu potrebnej krvi do mozgu a spôsobiť tak mŕtvicu. Toto ochorenie je infekčného charakteru.
Príznaky Abscesu mozgu
- Zmeny správania
- Únava
- Poruchy nálady
- Zmätenosť
- Nekľud
- Zvýšená telesná teplota
- Nevoľnosť
- Poruchy vedomia
- Bezvedomie
- Bolesť hlavy
- Nervozita
- Nadmerná spavosť
- Poruchy koncentrácie
- Zúžené zrenice
- Zvracanie
- Dezorientácia časom a miestom
- Vysoký krvný tlak
- Horúčka
- Malátnosť
- Porucha reči
- Točenie hlavy
- Svalové kŕče
- Agresivita
- Zrýchlený tep
- Zrýchlené dýchanie
- Ovisnutý kútik úst
- Hučanie v ušiach
- Dvojité videnie
- Citlivosť na svetlo
- Oslepnutie na jedno oko
- Padanie viečok
- Rozšírené zorničky
- Poruchy chôdze
- Porucha koordinácie pohybov
- Spomalený tep
Charakteristika
Abscessus cerebri, čiže mozgový absces, je zápalové ochorenie priamo v mozgovom tkanive, pričom zápal sa môže do mozgu dostať napríklad pri chronickom zápale stredného ucha priamo cez kosť, priamym poranením lebky, ale aj prenosom cez krvné riečište z iného zápalového ložiska, napríklad z pľúc alebo inej infekcie. Veľakrát ho spôsobuje aj oslabená imunita, rôzne chronické zápaly, prípadne priame poranenie hlavy, napríklad úraz, otvorená rana alebo strelné poranenie.
Okrem toho môže vzniknúť absces napríklad pri hnisavom zápale prínosových dutín, kedy sa dostane do mozgu prostredníctvom kosti alebo aj cestou cez krvný obeh. Akonáhle sa dostane akékoľvek zápalové tkanivo do mozgu, zapúzdri sa tu a vznikne ložiskový zápal. Ten sa postupne môže zväčšovať a obmedziť prietok krvi do mozgu a riadne prekrvenie, čo je nebezpečné a z tohto dôvodu je nutné zachytiť včas vznik ochorenia a nepodceniť ani prvotné príznaky, ani následnú liečbu.
Príčiny
Príčinou ochorenia je vznik zapúzdreného vačku s hnisavým tkanivom vo vnútri, tzv. abscesu. Rizikovou skupinou sú ľudia postihnutí HIV, ale aj ľudia s oslabenou imunitou, narkomani. Ochorenie vzniká aj prenosom zápalového tkaniva pomocou krvného obehu alebo inou cestou napríklad z pľúc, vnútorného ucha, horných dýchacích ciest, prípadne pri priamom poranení hlavy. Veľakrát ochorenie vznikne aj ako následok nedoliečených rôznych infekčných ochorení v mozgu a nervovom systéme.
Príznaky
Medzi symptómy abscesu mozgu patria najmä prejavy súvisiace s vnútro lebečnou hypertenziou. Absces totiž vplyvom hromadenia tkaniva a odumierania začne tlačiť jednak na lebečnú kosť a jednak obmedzovať prítok krvi do mozgu a zároveň tlačí na okolie mozgového tkaniva. To spôsobuje napríklad bolesti hlavy, psychické zmeny a symptómy, prípadne aj poruchy vedomia. Fyziologické príznaky vonkajšieho charakteru priamo na lebke nie sú prítomné a badateľné.
Veľakrát sa prejavuje aj neurologický a ložiskový deficit, prípadne ak absces v mozgu ovplyvňuje niektoré funkcie odovzdávanie signálov nervovej sústavy, môžu sa u pacienta prejavovať aj epileptické príznaky a symptómy. Iné viditeľné a merateľné symptómy ochorenie priamo nemá a preto je veľmi dôležité už pri prvotných príznakoch vykonať diagnostiku a vyšetrenia na možnú príčinu ochorenia ako aj jeho rozšírenie, pričom včasné identifikovanie príznakov je predpokladom úspešnej liečby.
Diagnostika
Diagnostika je predovšetkým založená na anamnéze, pozorovaní príznakov a ich správne vyhodnotenie a tiež na zobrazovacích vyšetreniach. Lekár musí jednak zistiť, či pacient netrpel iným zápalovým ochorením, ktoré by mohlo ovplyvniť vznik mozgového abscesu a tiež zistiť možné iné predpoklady. Následne sa vykoná vyšetrenie magnetickou rezonanciou a CT vyšetrenie, ktoré zobrazia prípadný absces v mozgu, jeho konkrétnu polohu a veľkosť vzniknutého opuchu.
Ukážka operačného odstránenia abscesu
Ukážka operačného odstránenia abscesu
Priebeh
Absces vzniká zapúzdrením odumretého tkaniva. Tento proces sa navonok neprejavuje vôbec nijak, neskôr začnú prvé príznaky, to už ale v momente, keď je vytvorený a prebiehajú v ňom nekromatizujúce procesy v rámci zapúzdreného infekčného tkaniva. Dostavia sa najskôr len bolesti hlavy, neskôr už aj tlak, psychické zmeny, v pokročilejšom štádiu už aj poruchy vedomia a prípadne rôzne neurologické alebo ložiskové deficity, keďže absces tlačí na mozgové tkanivo a vzniká opuch.