Hrb: Aké sú najčastejšie príčiny hrbu na chrbte a krku?

Hrb: Aké sú najčastejšie príčiny hrbu na chrbte a krku?
Zdroj foto: Getty images

Degeneratívne zmeny nie sú jedinou príčinou jeho vzniku. Tak isto to nie je iba starší vek. Nesprávne držanie tela a negatívne pôsobiace pracovné prostredie taktiež prispievajú k jeho vzniku. Podkladom k vzniku hrbu môžu byť aj iné ochorenia.

Hrb sa odborne nazýva gibbus. Vzniká v dôsledku ochorení kostí, prípadne pri poruchách metabolizmu. Ale jeho vznik podmieňujú aj poruchy ukladania tuku alebo vápnika.

V prípade niektorých chorôb môže ísť o prvotný symptóm ochorenia, ale veľakrát sú prítomné aj iné príznaky. A to oveľa skôr, ako sa začne tvoriť viditeľný hrb.

Ten sa tvorí najmä na chrbtici, či už na krčnej, alebo aj nižšie. Pri niektorých ochoreniach sa hrb vytvára len v detskom veku, tak ako je ho možné badať aj pri skolióze. Avšak väčšinou vzniká v dospelosti.

Hrb a degeneratívne zmeny

Degeneratívne zmeny sa tvoria roky, počas života ako stárneme. Kosti a celkovo pohybový aparát stráca pružnosť, niektoré štruktúry vysychajú (strácajú vodu).

Hlavný dôvod je stárnutie organizmu. Ale časť týchto zmien je podmienená aj životným štýlom. Aj preto je vznik hrbu najviac badať vo vyššom veku.

Negatívne vplýva sedavá práca, práca za počítačom, mikroskopom, obmedzený pohyb, zlé držanie tela, vysoká hmotnosť.

správne a nesprávne držanie tela
Správne držanie tela, zdvíhanie predmetov, správny spôsob sedu a aj vhodná poloha v leže. Zdroj foto: Getty images

Morbus Scheuermann a Bechterevi

Ochorenie pre ktoré je typické nadmerné ohnutie hrudnej chrbtice. Jej príčina nie je celkom objasnená. Dá sa nájsť aj pod názvami Scheuermannova choroba, kyphosis dorsalis juvenilis, adolescentní kyfóza, juvenilní kyfóza.

Bechterevova choroba je chronické zápalové ochorenie stavcov chrbtice. Jej príčina taktiež nie je úplne jasná. Rozvoj tejto choroby trvá roky a prejaví sa nadmerným prehnutím chrbtice.

Tieto dve ochorenia nevytvárajú obraz prehnutia chrbtice a môžu pripomínať hrb. Ale nejedná sa o gibbus v jeho pravom zmysle (nadmerná kyfóza hrudnej chrbtice).

Hrb pri rachitíde

Rachitický hrb je ochorenie najčastejšie u detí. Kedy je chrbtica v dôsledku nedostatku vitamínu D príliš mäkká a ohne sa. Ochorenie je známe aj pod názvom krivica alebo rachitída.

Okrem vitamínu je možné, že v tele nie je dostatok vápniku (kalcia, Ca). Iný druh vzniká pri nedostatku fosfátov. Ktoré sa vo zvýšenej miere strácajú obličkami.

Aj pri osteoporóze

Hrb sa pomerne často vytvára aj pri osteoporóze. To je metabolické ochorenie kostí. Nastáva pri ňom rednutie kostného tkaniva. V kostiach dochádza k úbytku vápnika. Prejavuje sa vyššou lámavosťou kostí a to aj pri bežnom kontakte.

kosť s normálnou stavbu a so stavbou pri osteoporóze
Kostné tkanivo, naľavo je jeho normálna hustota a vpravo je hustota tkaniva pri osteoporóze. Zdroj foto: Getty images

Nastávajú bolesti chrbtice, zmenšenie telesnej výšky, menšia pohyblivosť kostí a pri kyfóze dochádzavytvoreniu hrbu. Kyfóza môže byť hrudná a krížová a hrb sa vytvorí pri hrudnej, kedy sa chrbtica nakloní smerom dopredu.

Na zadnej strane sa tak v oblasti pod krkom vytvorí hrb, ľudovo sa tento stav nazýva aj hrb na chrbte. Veľakrát je vytvorenie hrbu tohto typu charakteristické najmä pre starších ľudí a seniorov.

Hormonálne poruchy

Niekedy môže byť osteoporóza spôsobená aj hormonálnou poruchou. Štítna žľaza reguluje hormóny potrebné k zabudovávaniu vápnika do kostí. Preto ak napríklad nie je niektorého hormónu v dôsledku zlej funkčnosti štítnej žľazy dostatok, nastáva k zlému vývinu kostí.

V niektorých prípadoch môže vzniknúť hrb aj nadmerným ukladaním tuku pri poruche metabolizmu. Vtedy sa na krčnej chrbtici nadmerne ukladá tuk a vzniká z toho hrb.

Hrb ako súčasť adenómu hypofýzy

Okrem týchto ochorení a vád chrbtice, sa hrb prejavuje aj ako súčasť ochorenia pri adenóme hypofýzy. Dochádza buď k nadmernej alebo nedostatočnej produkcii niektorého hormónu, pričom túto produkciu riadi hypofýza.

Pri zvýšení produkcie kortizolu dochádza k zväčšeniu brucha, zväčšeniu tváre a k jej zaguľateniu. A tiež k vytvoreniu hrbu v oblasti chrbtice. Nadbytok kortizolu môže tiež spôsobiť aj osteoporózu.

Cushingov syndróm a gibbus

Pri Cushingovom syndróme dochádza napríklad k ukladaniu tuku v okolí krčnej chrbtice, šije a dochádza aj k zvýšeniu hmotnosti. Tieto príznaky sú pre ochorenie charakteristické.

TIP: Informácie o chorobe Cushingov syndróm na Zdravotéke.

A ukladanie tuku ako aj priberanie je tiež spôsobené zvýšenou hladinou cukru v krvi, čiže hyperglykémiou. Toto ukladanie tuku je známe aj ako lipidodystrofia.

Okrem tohoto syndrómu môže byť dôsledok liečby kortikoidmi. Kedy sa tuk sa ukladá aj v okolí brucha, krku a tiež na tvári. Vo všeobecnosti je  ale príznakom vážnejšieho ochorenia. Takže je lepšie pri jeho spozorovaní vyhľadať odborné vyšetrenie.

Vrodené vady

Síce vzácnejšie, ale vyskytuje sa aj ako vrodená vada chrbtice. Jedným ochorením je napríklad achondroplázia. Čo je dedičná forma disproporcie postavy.

Charakterizuje ju abnormálny rast kostí, malá postava, krátke horné a dolné končatiny, väčšia hlava v pomere k telu, zaoblené čelo a menší nos a tiež gibbus.

Infografika o príčnách vzniku hrbu, gibbusu
Najčastejšie príčiny stojace za vznikom hrbu

Hrb a iné ochorenia

Pri tuberkulóze kostí zas dochádza k vytvoreniu hrbu v dôsledku napádania niektorých stavcov mykobaktériami. Kde dochádza k prehnutiu chrbtici a vytvoreniu hrbu.

Ako dôsledok vzniká tiež pri liečbe virostatikami. Tak je to napríklad pri liečbe HIV. Čo je vírus nedostatku ľudskej imunity. Ako pôvodca AIDS.

Video o príčinách a liečbe nadmerného prehnutia chrbtice

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané