späť na zoznam príznakov

Hrb: Aké sú najčastejšie príčiny hrbu na chrbte a krku?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Hrb: Aké sú najčastejšie príčiny hrbu na chrbte a krku?
Zdroj foto: Getty images

Degeneratívne zmeny nie sú jedinou príčinou jeho vzniku. Tak isto to nie je iba starší vek. Nesprávne držanie tela a negatívne pôsobiace pracovné prostredie taktiež prispievajú k jeho vzniku. Podkladom k vzniku hrbu môžu byť aj iné ochorenia.


Hrb sa odborne nazýva gibbus. Vzniká v dôsledku ochorení kostí, prípadne pri poruchách metabolizmu. Ale jeho vznik podmieňujú aj poruchy ukladania tuku alebo vápnika.

V prípade niektorých chorôb môže ísť o prvotný symptóm ochorenia, ale veľakrát sú prítomné aj iné príznaky. A to oveľa skôr, ako sa začne tvoriť viditeľný hrb.

Ten sa tvorí najmä na chrbtici, či už na krčnej, alebo aj nižšie. Pri niektorých ochoreniach sa hrb vytvára len v detskom veku, tak ako je ho možné badať aj pri skolióze. Avšak väčšinou vzniká v dospelosti.

Hrb a degeneratívne zmeny

Degeneratívne zmeny sa tvoria roky, počas života ako stárneme. Kosti a celkovo pohybový aparát stráca pružnosť, niektoré štruktúry vysychajú (strácajú vodu).

Hlavný dôvod je stárnutie organizmu. Ale časť týchto zmien je podmienená aj životným štýlom. Aj preto je vznik hrbu najviac badať vo vyššom veku.

Negatívne vplýva sedavá práca, práca za počítačom, mikroskopom, obmedzený pohyb, zlé držanie tela, vysoká hmotnosť.

správne a nesprávne držanie tela
Správne držanie tela, zdvíhanie predmetov, správny spôsob sedu a aj vhodná poloha v leže. Zdroj foto: Getty images

Morbus Scheuermann a Bechterevi

Ochorenie pre ktoré je typické nadmerné ohnutie hrudnej chrbtice. Jej príčina nie je celkom objasnená. Dá sa nájsť aj pod názvami Scheuermannova choroba, kyphosis dorsalis juvenilis, adolescentní kyfóza, juvenilní kyfóza.

Bechterevova choroba je chronické zápalové ochorenie stavcov chrbtice. Jej príčina taktiež nie je úplne jasná. Rozvoj tejto choroby trvá roky a prejaví sa nadmerným prehnutím chrbtice.

Tieto dve ochorenia nevytvárajú obraz prehnutia chrbtice a môžu pripomínať hrb. Ale nejedná sa o gibbus v jeho pravom zmysle (nadmerná kyfóza hrudnej chrbtice).

Hrb pri rachitíde

Rachitický hrb je ochorenie najčastejšie u detí. Kedy je chrbtica v dôsledku nedostatku vitamínu D príliš mäkká a ohne sa. Ochorenie je známe aj pod názvom krivica alebo rachitída.

Okrem vitamínu je možné, že v tele nie je dostatok vápniku (kalcia, Ca). Iný druh vzniká pri nedostatku fosfátov. Ktoré sa vo zvýšenej miere strácajú obličkami.

Aj pri osteoporóze

Hrb sa pomerne často vytvára aj pri osteoporóze. To je metabolické ochorenie kostí. Nastáva pri ňom rednutie kostného tkaniva. V kostiach dochádza k úbytku vápnika. Prejavuje sa vyššou lámavosťou kostí a to aj pri bežnom kontakte.

kosť s normálnou stavbu a so stavbou pri osteoporóze
Kostné tkanivo, naľavo je jeho normálna hustota a vpravo je hustota tkaniva pri osteoporóze. Zdroj foto: Getty images

Nastávajú bolesti chrbtice, zmenšenie telesnej výšky, menšia pohyblivosť kostí a pri kyfóze dochádzavytvoreniu hrbu. Kyfóza môže byť hrudná a krížová a hrb sa vytvorí pri hrudnej, kedy sa chrbtica nakloní smerom dopredu.

Na zadnej strane sa tak v oblasti pod krkom vytvorí hrb, ľudovo sa tento stav nazýva aj hrb na chrbte. Veľakrát je vytvorenie hrbu tohto typu charakteristické najmä pre starších ľudí a seniorov.

Hormonálne poruchy

Niekedy môže byť osteoporóza spôsobená aj hormonálnou poruchou. Štítna žľaza reguluje hormóny potrebné k zabudovávaniu vápnika do kostí. Preto ak napríklad nie je niektorého hormónu v dôsledku zlej funkčnosti štítnej žľazy dostatok, nastáva k zlému vývinu kostí.

V niektorých prípadoch môže vzniknúť hrb aj nadmerným ukladaním tuku pri poruche metabolizmu. Vtedy sa na krčnej chrbtici nadmerne ukladá tuk a vzniká z toho hrb.

Hrb ako súčasť adenómu hypofýzy

Okrem týchto ochorení a vád chrbtice, sa hrb prejavuje aj ako súčasť ochorenia pri adenóme hypofýzy. Dochádza buď k nadmernej alebo nedostatočnej produkcii niektorého hormónu, pričom túto produkciu riadi hypofýza.

Pri zvýšení produkcie kortizolu dochádza k zväčšeniu brucha, zväčšeniu tváre a k jej zaguľateniu. A tiež k vytvoreniu hrbu v oblasti chrbtice. Nadbytok kortizolu môže tiež spôsobiť aj osteoporózu.

Cushingov syndróm a gibbus

Pri Cushingovom syndróme dochádza napríklad k ukladaniu tuku v okolí krčnej chrbtice, šije a dochádza aj k zvýšeniu hmotnosti. Tieto príznaky sú pre ochorenie charakteristické.

TIP: Informácie o chorobe Cushingov syndróm na Zdravotéke.

A ukladanie tuku ako aj priberanie je tiež spôsobené zvýšenou hladinou cukru v krvi, čiže hyperglykémiou. Toto ukladanie tuku je známe aj ako lipidodystrofia.

Okrem tohoto syndrómu môže byť dôsledok liečby kortikoidmi. Kedy sa tuk sa ukladá aj v okolí brucha, krku a tiež na tvári. Vo všeobecnosti je  ale príznakom vážnejšieho ochorenia. Takže je lepšie pri jeho spozorovaní vyhľadať odborné vyšetrenie.

Vrodené vady

Síce vzácnejšie, ale vyskytuje sa aj ako vrodená vada chrbtice. Jedným ochorením je napríklad achondroplázia. Čo je dedičná forma disproporcie postavy.

Charakterizuje ju abnormálny rast kostí, malá postava, krátke horné a dolné končatiny, väčšia hlava v pomere k telu, zaoblené čelo a menší nos a tiež gibbus.

Infografika o príčnách vzniku hrbu, gibbusu
Najčastejšie príčiny stojace za vznikom hrbu

Hrb a iné ochorenia

Pri tuberkulóze kostí zas dochádza k vytvoreniu hrbu v dôsledku napádania niektorých stavcov mykobaktériami. Kde dochádza k prehnutiu chrbtici a vytvoreniu hrbu.

Ako dôsledok vzniká tiež pri liečbe virostatikami. Tak je to napríklad pri liečbe HIV. Čo je vírus nedostatku ľudskej imunity. Ako pôvodca AIDS.

Video o príčinách a liečbe nadmerného prehnutia chrbtice

Video o príčinách a liečbe nadmerného prehnutia chrbtice

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Hrb: Aké sú najčastejšie príčiny hrbu na chrbte a krku? patri medzi príznaky Pohybového aparátu
Ďalšie názvy: Gibbus
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Zdravé kĺby: Ako im pomôcť? Čo je dobré na výživu, premazanie + cviky Zdravé kĺby: Ako im pomôcť? Čo je dobré na výživu, premazanie + cviky

Kĺby a kĺbové spoje sú anatomické štruktúry nášho tela, ktoré denne zaťažujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je od nich závislý každý náš pohyb. Udržiavanie kĺbov zdravých je...

Osteoporóza, osteogenesis u detí? Prečo vzniká ako sa prejavuje, lieči Osteoporóza, osteogenesis u detí? Prečo vzniká ako sa prejavuje, lieči

Osteoporóza je ochorenie spôsobujúce rednutie kostí úbytkom kostnej hmoty . Jeho nárast rok čo rok stúpa v súvislosti so zvyšujúcim sa vekom populácie. Z toho je zrejmé, že sa jedná o...

Naposledy aktualizované 18.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.