Huhňanie
Huhňanie je taká zmena hlasového prejavu, pri ktorej človek nemôže dobre a zreteľne vysloviť tzv. nosové hlásky v reči, čo v konečnom dôsledku znamená buď menej zrozumiteľnú alebo nezrozumiteľnú reč a rečový prejav. Vo väčšine prípadov môže za tento stav upchanie nosohltanu hlienom, pričom nadbytok hlienu je v dôsledku veľkej produkcie hlienu sliznicou, ktorá je napríklad zapálená alebo inak podráždená...
Ten zapchá nosové dutiny a pri rečovom a hlasovom prejave je potom aj napriek snahe nemožné vysloviť nosové hlásky, keďže tie sa vyslovujú čiastočne aj cez tieto dutiny. Pokiaľ sú ale upchaté hlienom, nie je tu dostatočný fonačný priestor a tento nedostatok spôsobí zdeformovanie intonácie ako aj ostrosti danej hlásky. Pokiaľ však nie je nos plný hlienu, môže mať huhňanie súvislosť s nervovými poruchami artikulačných svalov a obmedzením ich hybnosti.
V niektorých prípadoch môže ísť napríklad aj o problém s tvorením slov, za ktorý môže centrum reči v centrálnej nervovej sústave. Ak je pri dýchaní počuť z ústnej dutiny sŕkanie, prípadne ak je prítomný aj kašeľ, hlas je tichý a postihnutý nemôže hovoriť hlasnejšie, pričom je prítomné aj huhňanie, môže ísť o podozrenie na zápal hrtanovej príklopky, čiže epiglotitídu, čo je pomerne závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť aj smrť a je potrebné hneď vyhľadať lekára.
Nádcha je tiež veľmi časté ochorenie, ktoré je spojené s plným nosom, ale aj únavou, bolesťou hlavy a tiež smrkaním v nose, pričom v dôsledku nadmernej tvorby hlienu je nos upchaný a dochádza k huhňaniu v dôsledku podráždenia sliznice, ktorá produkuje hlien. Nosná dutina je zapálená, či už v dôsledku vírusovej infekcie, niekedy aj v dôsledku alergickej reakcie. Huhňanie je prítomné aj pri sennej nádche, čo je alergia na peľ, prach, roztoče aj srsť.
V súvislosti so zapálením nosovej dutiny je možné spomenúť aj zapálenie iných dutín, konkrétne vedľajších dutín nosných. Aj v tomto prípade je príznakom ochorenia huhňanie, ale tiež plný nos, bolesti v krku a bolesti hlavy. Zápal dutín spôsobia najprv vírusy, ktoré sem preniknú cez sliznicu nosovej dutiny a následne sa v poškodenej sliznici zachytia baktérie, vďaka ktorým sa dutiny vyplnia hnisavým sekrétom. Ak sa zápal nelieči, prejde do chronickej formy.
Súčasťou horných dýchacích ciest je aj nosohltan, pričom zápal nosohltanu je tiež pomerne časté ochorenie, pre ktoré je typické huhňanie v dôsledku rozšírenia infekcie, ktorá vyvolá nadmernú tvorbu hlienu. Prítomný je veľakrát aj suchý kašeľ, zvýši sa telesná teplota postihnutého človeka a je možné nahmatať aj zväčšené uzliny. Väčšinou tento zápal spôsobujú vírusy, ale vyskytujú sa aj prípady bakteriálnej infekcie, kedy sa na liečbu využívajú antibiotiká.
Byliny používané na Huhňanie
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →