späť na zoznam príznakov

Paradontálne choboty

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "paradontálne choboty"

Paradontálne choboty sa vytvárajú pri zápalových ochoreniach ďasna a sú typické najmä pre chronické ochorenia paradentu. Ide o narušenie a ochorenie tých štruktúr, ktoré udržujú a fixujú zub v zubnom lôžku, čiže vlákna periodontia, zubný cement, ďasno a priľahlá kosť. Práve v týchto miestach vznikajú zápaly a v ich dôsledku zmeny, ktoré narušia kosť a podporné vlákna, pričom okolo vrcholku koreňa zubu vznikne priestor, ktorý sa nazýva chobot.

Chobot vznikne najmä narušením väzivových vlákien, pričom sa uvoľní uzáver okolo zubu, vznikne patologický chobot ďasna a ide o akoby dlhý rukáv okolo zubu, ktorý siaha aj do hĺbky, čo môže spôsobiť, že sa do tejto medzery dostanú rôzne patologické organizmy, zvyšky jedla a vzniká tak priamo zápal, ktorý narušuje stabilitu a fixáciu zubu vo svojom zubnom lôžku. Paradontálne choboty vznikajú najmä pri paradontopatii a paradentóze.

Paradontopatia je ochorenie paradontu, čiže tkaniva, ktoré fixuje zub v jeho zubnom lôžku. Je niekoľko druhov tohto ochorenia, či už gingivitída, paradontitída alebo atrofia paradontu. Gingvitída, čiže zápal ďasna, je zápalové ochorenie spôsobené najmä zubným plakom, ktorý má tiež na svedomí aj vznik zubných kazov. V tomto plaku sú rôzne baktérie, ktoré používajú cukry na vytvorenie organických kyselín, ktoré následne pôsobia na sklovinu zubu a narúšajú ju.

Paradontitída je ochorenie, ktoré spôsobuje narušenie zubného lôžka a fixácie zubu a kývanie zubov. Neskôr, ak sa tieto príznaky neriešia, dochádza dokonca k vypadávaniu zubov, pretože ide v podstate o deštrukciu celého závesného aparátu zubu. Dochádza k obnaženiu krčkov, čo sa prejavuje aj citlivosťou zubov a neskôr k vypadávaniu zubov. Nebezpečná je aj atrofia paradontu, čiže jeho zväčšenie, ktoré je sprevádzané rôznymi zmenami tiež priamo vo fixnom aparáte zubov.

Veľmi častým problémom so zubami, pri ktorom sa vytvárajú paradontálne choboty, je aj paradentóza. Ochorenie začína ako problém so závesným aparátom zubu, pri ktorom dochádza k postupnému narušovaniu štruktúry a pevnosti tohto aparátu, avšak nedochádza k zápalový procesom ako pri paradontopatii. Následkom degenerácie a rozrušovania závesného aparátu dochádza k vzniku paradontálnych chobotov v ďasnách a k narušovaniu zubného lôžka.

Pri paradentóze je typickým príznakom najmä krvácanie z ďasna a to či už pri umývaní zubov alebo pri jedle. Veľkým rizikom je aj nedostatočná zubná hygiena a nesprávne čistenie zubov, ktoré pomáhajú k postupnej degenerácii závesného aparátu a celkovej deštrukcii ďasna, čo len umocňuje častejší výskyt paradontálnych chobotov. Pri akomkoľvek ochorení ďasna alebo zubu je potrebné vyhľadať zubára, ktorý vykoná prehliadku a naordinuje pacientovi liečbu, prípadne ho poučí o dentálnej hygiene.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.