späť na zoznam príznakov

Pomalé hojenie rán

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Pomalé hojenie rán
Zdroj foto: Getty images

Pri zhoršenom hojení rán sa vyskytujú rizikové faktory, a to sú vyšší vek, zhoršené prekrvenie, znížená imunita. Ochorenie, ktoré priamo vplýva na hojenie rán je aj cukrovka či anémia, ale aj znížená zrážanlivosť krvi.


Choroby s príznakom "pomalého hojenia rán"

Pomalé hojenie rán môže byť spôsobené, napríklad závažnosťou alebo hĺbkou poranenia. Pričom, čím hlbšia bola rana alebo čím väčší bol jej rozsah, tým dlhšie je aj hojenie.

Niekedy je však toto hojenie neprirodzene dlhé a môže byť spôsobené nejakým zdravotným problémom v organizme. Či už nedostatkom vitamínu C, vďaka ktorému sa tvorí nové tkanivo v pôvodnej rane, alebo vážnejšími ochoreniami krvi, pokožky či imunitného systému, ktoré si vyžadujú liečbu.

Pri hojení rán zohrávajú úlohu rizikové faktory, a to sú:

 • vek, vo vyššom veku sa rany hoja horšie
 • fajčenie
  Žena, seniorka, má zranenú ruku, ošetruje ju zdravotník
  Vo vyššom veku sa rany hoja pomalšie
 • znížená imunita
 • ochorenie ciev
 • cukrovka
 • podvýživa
 • ochorenie pečene
 • chronické zlyhanie obličiek
 • artritída

Spomalenie hojenia spôsobí infekcia rany

V prípade, ak sa po zranení rana infikuje, môže nastať spomalenie jej hojenia. Pri infekcii rany je prítomné začervenanie, opuch, bolestivosť. Prípadne je prítomné aj zahnisanie zapáleného miesta.

Najčastejšie sa poranené miesto infikuje baktériami. Následne sa volí lokálna liečba, čo zahŕňa dezinfekciu a čistenie rany. Prípadne sa podávajú celkové antibiotiká.

Ako dôsledok namáhania poraneného miesta

Nastávajú prípady, že sa rana vytvorí na mieste, kde je koža nadmerne namáhaná. Čo spomaľuje jej hojenie. Preto je aj pri hojení rán dôležité udržovať poranené miesto v pokoji. Napríklad, toto je prípad poranenia kože v oblasti kĺbu, ale aj v oblasti dlane. 

Obrázok znázorňuje proces hojenia rany
Hojenie rany

Ochorenia, ktoré sú príčinou zlého hojenia rán

Závažným problémom je, ak je pri procese hojenia znížené prekrvenie daného miesta. To následne spôsobuje nedostatok živín a kyslíku. Znížené prekrvenie, odborne aj hypoperfúzia môže byť následkom zúženia ciev, šoku, ale vzniká aj pri ateroskleróze či trombóze.

Znížené prekrvenie, a teda poškodenie ciev vzniká aj pri cukrovke. Okrem zníženého prekrvenia, negatívne vplýva aj anémia. Pri anémii sú časté infekcie a vzniká aj pomalé hojenie rán.

Celkovo pri hojení je dôležité, aby malo telo dostatok živín, a teda aj stavebného materiálu na opravu danej rany. Hojenie sa spomaľuje v prípade nedostatku živín. Ten nastáva pri podvýžive a pri iných poruchách výživy.

Tak je to hlavne v prípade zníženej hladiny bielkovín a vitamínu C, vitamíny skupiny B, kyselina listová (B9), vitamín A. Zo stopových prvkov je potrebný zinok, železo a kremík. Samozrejme, dôležitá je vyvážená strava, a to aj mimo obdobie hojenia.

Veľmi často môže ísť o poruchu zrážanlivosti krvi, nazvanú aj hemofília. Ochorenie sa prejavuje zvýšenou krvácavosťou. Pričom ide o vrodenú chorobu, ktorá sa plne prejavuje len u mužov.

V chromozóme X je prítomný defektný gén, čo vedie k nedostatočnej tvorbe jedného z proteínov krvnej plazmy, ktorý sa zapája do zrážania krvi v mieste poranenia. Nedostatok tohto proteínu spôsobí, že nastáva pomalšie alebo nedostatočné zrážanie krvi.

Niektorí ľudia trpia aj chorobou zvanou zvýšená krvácavosť, čo je ochorenie krvi spôsobené poruchami hemostázy. Hemostáza (pozor, nie homeostáza), je mechanizmus zabezpečujúci zastavanie krvácania po poranení, ku ktorému došlo porušením steny cievy.

Najčastejším príznakom tohto ochorenia je zvýšené krvácanie aj pri zdanlivo malých rezných alebo bodných ranách, častá tvorba modrín (hematómov), ale tiež aj veľmi pomalé hojenie takýchto rán. Človek môže pociťovať aj väčšiu únavu.

Hojenie je pomalšie aj u starších ľudí, ktorí majú zhoršené cievne zásobenie tkanív. V rámci hojenia dochádza bezprostredne po vytvorení rany k vzniku krvnej zrazeniny v mieste poškodenia. Pričom, táto zrazenina sa neskôr rozpustí a dochádza k nahromadeniu funkčných buniek v mieste zranenia.

Niektoré choroby ale spôsobujú nedostatok týchto buniek a tiež nedostatok imunitných buniek, ktoré by v mieste poškodenia mali zabrániť tvorbe infekcií, ktoré tiež spomaľujú hojenie rán. Takýto nedostatok funkčných buniek je aj pri leukémii.

Leukémia je ochorenie krvi, ktoré sa nazýva aj rakovinou krvi. Veľmi často sa prejavuje aj zvýšenou krvácavosťou, napríklad počas zranenia. Okrem nej negatívne vplývajú aj iné onkologické ochorenia.

U ľudí s ochorením AIDS zase dochádza k poškodeniu imunitného systému. Ak vznikne nejaké vonkajšie poranenie a rana, veľmi často sa do nej dostane infekcia práve z nedostatku buniek imunitného systému a z nedostatku bielych krviniek. Aj ľudia s týmto ochorením tak trpia pomalým hojením rán a problémami s krvou.

Príčinou je aj cukrovka

Obrázok znázorňuje diabetes mellitus, čižde cukrovku, kocky cukru a nápis
Diabetes mellitus, čiže cukrovka spôsobuje zlé hojenie rán

Problémy s pomalým hojením rán majú aj ľudia s cukrovkou. Zvýšená hladina cukru v krvi má za následok poškodenie nervov, ciev, okrem toho aj obličiek, sietnice, dokonca, znižuje imunitu.

Súhra týchto okolností má na svedomí aj zlé hojenie rán a zvýšené riziko ich infekcie. Okrem toho sa vyskytujú príznaky ako:

 • svalová slabosť
 • úbytok svalovej hmoty
 • kŕče svalov
 • zhoršená mobilita
 • mravčenie, brnenie, pálenie (parestézie)
 • svrbenie
 • suchá koža
 • začervenanie kože
 • studené končatiny
 • znecitlivenie alebo vnímanie nereálnej bolesti
Infografika znázorňuje príčiny pomalého hojania rán a to čo pri hojení môže pomôcť
Čo je príčinou pomalého hojania rán a čo pri hojení môže pomôcť

Video o hojení rany

Video o hojení rany

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Diabetická noha ako komplikácia cukrovky Diabetická noha ako komplikácia cukrovky

Cukrovka alebo odborne nazývaný diabetes mellitus patrí do kategórie civilizačných ochorení. V článku si v skratke zhrnieme ako sa prejavuje a aké spôsobuje komplikácie. Zameriame sa na...

Aký je rozdiel medzi nadváhou a obezitou? Aký je rozdiel medzi nadváhou a obezitou?

Nadváha a obezita trápia mnohých. Obidve spôsobujú veľké zdravotné komplikácie. Znepokojujúci je fakt, že netrápia len dospelú populáciu, ale čoraz viac sa tento problém týka aj detí a...

Diabetes a jeho komplikácie Diabetes a jeho komplikácie

Diabetes mellitus alebo ľudovo cukrovka je ochorenie samo o sebe dosť závažné. Vyžaduje si celoživotné dodržiavanie životosprávy a liečby. Aj napriek tomu však so sebou prináša rôzne...

Stredomorská diéta a jej vplyv na zdravie človeka a chudnutie Stredomorská diéta a jej vplyv na zdravie človeka a chudnutie

Je vplyv takzvanej stredomorskej diéty na zdravie človeka naozaj taký veľký? Bola podrobená rôznym vedeckým výskumom. Pomáha pri civilizačných ochoreniach alebo chudnutí. Z čoho...

Diéta v cukrovke - vhodné, nevhodné a zakázané potraviny Diéta v cukrovke - vhodné, nevhodné a zakázané potraviny

Slané a sladké pokušenie na každom kroku. Oči by jedli. Okrem príbytku na váhe existujú vážnejšie dôvody na opatrnosť v tom čo zjeme. Svoje o tom vedia aj diabetici.

Naposledy aktualizované 28.12.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
ruzenka77 31.03.2019 21:00

operacia bedroveho klbu

Čo mi pomohlo

na odporucenie lekara wobenzym

Kovalickova 17.12.2018 11:28

zle hojenie rany po pade z korculi

Čo mi pomohlo

vyluh z aloe vera zo zdraveho nakupu