- medicalnewstoday.com - Koilonychia: Why are my nails spoon shaped? Medical News Today. Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT
- dermatologiepropraxi.cz - Onemocnění a patologie nehtů. Dermatologie pro praxi. MUDr. Alena Stumpfová
- healthline.com - Spoon Nails (Koilonychia). Healthline. Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI
- TŘEŠŇÁK HERCOGOVÁ, Jana. Klinická dermatovenerologie. Praha: Mladá fronta, 2019. Medical services. ISBN 978-80-204-5321-1
- solen.cz - Onemocnění nehtů. Solen. MUDr. Helena Korandová, CSc.
Prehĺbené (lyžičkové) nechty: prečo vznikajú? Diagnostika a liečba
Prehĺbené nechty, nazývané aj ako lyžičkové nechty, môžu poukazovať na rôzne poruchy, lokálne i celkové. Jedná sa o patologický tvar nechtovej platničky. Aké sú príčiny vzniku prehĺbenia nechtov? Kedy je vhodné navštíviť lekára?
Pri lyžičkových nechtoch nastáva vznik priehlbiny podobnej lyžičke v strede nechtu. Ak má človek takýto tvar nechtov, môže to poukazovať na najmä nedostatok železa, mykotické ochorenie nechtu, mechanické poškodenie či iné poruchy v organizme.
Zdravé a nezdravé nechty
Vo všeobecnosti platí, že nechty by mali byť jemne ružovej farby, s prirodzenou dĺžkou a ich povrch by mal byť bez prasklín, farebných škvŕn a iných deformít (vlny, ryhy, jamy,...).
Necht je tvrdá keratínová doštička pokrývajúca konce prstov rúk a nôh. Necht sa fyziologicky sa skladá z nechtového matrixu (koreňa nechtu), lunuly (polmesiac bledšej farby), kutikuly (nechtovej kožičky), nechtového lôžka a samotnej nechtovej platničky.
Prehĺbené nechty sú odborné nazývané ako koilonychia.
Nechty majú okrem lyžičkového charakteru tendenciu k štiepeniu a lámaniu z dôvodu oslabenia celkovej kvality nechtovej platničky.
Anglicky sú laickou verejnosťou prezývané ako „spoon nails.“
Stav nechtu závisí od množstva faktorov:
- Vek
- Celkový zdravotný stav a diagnózy
- Lokálne ochorenie nechtu (mykóza)
- Životospráva (stravovanie, stres)
- Dostatočný príjem živín (vitamíny, minerály, bielkoviny)
- Nechtová starostlivosť (manikúra, pedikúra, výživa/ochrana)
- Mechanické poškodzovanie (práca, šport, úraz)
Etiológia a príčiny vzniku prehĺbených nechtov
Lyžicovo prehĺbene nechty sú odbornou verejnosťou nazývané ako koilonychia. Tento stav môže byť následkom mechanického poškodenia, lokálnym ochorením nechtu či určitým vnútorným ochorením organizmu.
Koilonychia je v odborných zdrojoch spájaná najmä s nedostatkom minerálu železa.
Mykotické ochorenie nechtu
Plesňové mykotické ochorenia najčastejšie zapríčiňujú zmenu kvality, tvaru či sfarbenia nechtov. Plesňové ochorenia sa môžu prejavovať jak na koži, tak i na nechtoch rúk i nôh.
Existuje niekoľko druhov plesní, ako sú napríklad dermatofyty, kvasinky, huby či mikromycety.
Jedná sa o infekčné mikroorganizmy, ktoré napádajú nechty, poškodzujú ich povrch a teda samotnú kvalitu i vzhľad. Nechty môžu byť oslabené, lámavé, zakrivené či v niektorých prípadoch prehĺbené. Oslabením štruktúry nechtu dochádza k lámaniu, štiepeniu a zriedkavo k prehĺbeniu a zakriveniu.
Nedostatok železa a deficit výživy
Železo je jeden zo základných minerálov pre správne fungovanie organizmu, a to najmä pre tvorbu hemoglobínu a erytrocytov (červených krviniek). Nedostatok železa môže spôsobiť anémiu, a teda chudokrvnosť.
Ďalej sú prehĺbené nechty spájané s deficitom vitamínu B a C.
V prípade zníženia hladiny hemoglobínu, červeného krvného farbiva viažuceho kyslík, sa zníži aj samotná hladina červených krviniek. Dochádza k nedostatočnému prekrveniu a zásobeniu tkanív.
Nechty sú v dôsledku anémie slabé, lámavé a krehké. Majú konkávny lyžicový tvar. Sú v strednej časti nechtovej platničky prehĺbené.
Príznakom silného nedostatku železa je taktiež nadmerná únava, celková slabosť, dýchavičnosť a časté točenie hlavy.
Železo je jeden z najčastejšie chýbajúcich minerálov v organizme. Tento stav môže vzniknúť z nedostatku železa v strave alebo neschopnosti organizmu železo absorbovať.
Taktiež z nadmerných strát železa či hematochromatózy, a teda nadmerného ukladanie železa v pečeni.
V spojení s nedostatočnou výživou sa jedná sa orôzne gastrointestinálne ochorenia a črevné zápaly, pri ktorých dochádza k poruche absorbovania živín do organizmu.
Čítajte tiež:
Nešpecifické zápalové ochorenie čriev, IBD: Aké sú typy a príznaky?
Srdcovocievne ochorenia
K zmene nechtov môže dochádzať pri narušení dostatočného prekrvenia periférnych častí tela v rámci rôznych kardiovaskulárnych ochorení, ako je napríklad ischemická choroba dolných končatín (ICHDK) či Raynaudov syndróm.
Autoimunitné ochorenia
Niektoré autoimunitné ochorenia sa môžu prejaviť na stave pokožky a kožných derivátoch. Príkladom je ochorenie Lupus, Lichen planus, reumatoidná artritída, sklerodermia či psoriáza a iné.
Ochorenie štítnej žľazy
Hypotyreóza a hypertyreóza je porucha štítnej žľazy, kedy dochádza k zmene produkcie a hladín hormónov tyronín a tyroxín, ktoré majú široký význam pre organizmus. Hormonálna nerovnováha môže byť príčinou zmeny kvality a samotného tvaru nechtov.
Zmenou a poklesom hladiny týchto hormónov dochádza napríklad k únave, svalovej slabosti, riziku aterosklerózy, tráviacim ťažkostiam, zmene metabolizmu a telesnej hmotnosti.
Býva postihnutá aj kvalita pokožky a vlasov, pričom pri rozvinutí ochorenia môže dochádzať aj k oslabeniu nechtov. Sú lámavé, slabé a v niektorých prípadoch i prehĺbené.
Kedy je potrebné navštíviť lekára?
Prehĺbené nechty sú príznakom, ktorý nie je vhodné prehliadať. Nemusí sa jednať o nič závažné, no či už za zmenou štruktúry nechtu stojí lokálna alebo celková porucha, je potrebná odborná diagnostika lekára.
Navštívte kožného lekára pri zmene a nedokonalosti nechtov, ktoré sú akútne, zhoršujúce sa alebo pretrvávajú dlhšiu dobu.
Pokiaľ pociťujete aj iné celkové telesné príznaky, je vhodné navštíviť všeobecného lekára, ktorý vás ďalej indikuje na príslušné oddelenie.
Diagnostika a liečba Koilonychie
Prvotná diagnostika nechtov prebieha vo väčšine prípadov u kožného lekára (dermatovenerológa), ktorý lokálne vyšetrí poškodené nechty. Pravdepodobný je ster resp. odškrabnutie tkaniva nechtu na potvrdenie či vylúčenie prítomnosti infekcie.
V prípade koilonychie lekár indikuje odobratie krvnej vzorky a vyšetrenie krvného obrazu, ktoré určuje hladinu červených krviniek, koncentráciu železa a iných dôležitých živín.
V prípade podozrenia na vnútorné ochorenia, dermatológ prepošle pacienta na príslušné oddelenie. Pri podozrení poruchy funkcie štítnej žľazy sú napríklad vykonané krvné testy na hormonálnu rovnováhu a iné potrebné endokrinologické vyšetrenia.
Liečba koilonychie závisí na presnej príčine jej vzniku. Liečebný plán je preto u každého pacienta individuálny.
Pri mykotickej nákaze nechtov lekár predpisuje antimykotickú liečbu vo forme lokálnych prípravkov alebo perorálnych komplexných antimykotík.
Pri zhoršenom krvnom obraze je indikované užívanie železa. A to najmä z pravidelnej stravy, no i pomocou doplnkov výživy. Medzi prírodné zdroje železa patrí najmä červené mäso, fazuľa, listová zelenina, vajcia či obilné produkty a iné.
Pri iných endokrinných či metabolických ochoreniach je primárne riešená príčina ich vzniku a eliminácia (zmiernenie) nežiadúcich príznakov.
Príklady prírodného zdroja železa v strave:
- Mäso (červené mäso)
- Ryby a morské plody
- Zelenina (brokolica, špenát, listový šalát)
- Orechy a semiačka
- Vajcia
- Obilniny (quinoa)
- Strukoviny (fazuľa, hrach, cícer)
- Tmavá čokoláda
Prevencia zdravia nechtov
Strava a výživa sa odráža na kvalite nechtov, vlasov i kože. Je preto vhodné dodržiavať nutrične vyvážený jedálniček a prípadne vyskúšať overené výživové doplnky.
V rámci zdravia nechtov a vlasov je dôležitý príjem bielkovín, zinku, selénu, železa, vitamínu B (B-komplex).
Potrebná je šetrná pravidelná starostlivosť (manikúra/pedikúra), obmedzenie dráždivých prípravkov a hygiena rúk ako prevencia vzniku nechtových infekcií.
Pre zvýšenie kvality nechtu je možné siahnuť po lokálnych ochranných a vyživujúcich liečivách či kozmetických prípravkov. Je však potrebná konzultácia s lekárom, a to najmä v prípade infekcie nechtov.
Prevencia zdravých nechtov:
- Plnohodnotná a nutrične vyvážená strava
- Dostatočný príjem minerálu železa
- Dostatok zinku, selénu, kremíku a vápnika
- Dostatok vitamínov A, B C, D a E
- Dostatočný príjem bielkovín (proteínov) v strave
- Pravidelná šetrná starostlivosť
- Dezinfekcia kozmetického náradia
- Hygiena rúk ako prevencia vzniku infekcií
- Obmedzenie dráždivých prípravkov a lepidiel
- Podpora a výživa nechtu overenými prípravkami
- Ochrana nechtov pred rizikovou činnosťou
- Nedokladanie návštevy lekára pri zdravotnom probléme
Choroby s príznakom "Prehĺbených nechtov"
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →