Ryhy na nechtoch môžu súvisieť s iným ochorením, mechanickým poškodením alebo s nedostatočnou výživou. Nachádzajú sa na nechtoch rúk aj nôh. Najčastejšie ich výskyt sledujeme s pribúdajúcim vekom. Ako ryhám predchádzať a čo proti nim pomáha?
Neestetické ryhy v nechtoch majú pomerne rôznorodú etiológiu. Môžu byť prejavom práve prebiehajúceho alebo prekonaného ochorenia. Niekedy svedčia o výživovej poruche či úraze nechta.
Ryhy v nechtoch sú viditeľné čiary alebo zárezy v nechte prsta ruky či nohy.
Môžu ísť dvoma smermi:
Horizontálne alebo priečne ryhy (z okraja nechtu na druhý okraj)
Vertikálne alebo pozdĺžne ryhy (zhora nadol a naopak)
Úraz a mechanické poškodenie nechta či celého prsta môže viesť k vzniku rýh na nechtoch. Tieto línie môžu byť aj často spôsobené nutričným (výživovým) deficitom.
Niekedy však môžu výrazné ryhy, najmä priečne, stáť i za zdravotným problémom či ochorením.
Ryhy v nechtoch sú väčšine prípadov neškodné. Niekedy však treba spozornieť.
Vertikálne ryhy
Súvisia so starnutím, kedy sú úplne normálnym javom a nepripisuje sa ich vytvoreniu špeciálny význam.
Sú častejšie ako horizontálne ryhy. Nechty sa stávajú starnutím tenšími, strácajú svoj typický tvar, štiepia sa a ľahšie sa lámu.
Najčastejším dôvodom je starnutie, nedostatok živín, dehydratácia nechtov či zlá starostlivosť.
Niekedy sa vyskytnú pri ekzémovom či inom kožnom ochorení alebo pri veľmi suchej koži.
Pri niektorých ochoreniach štítnej žľazy (znížená funkcia) dochádza k vzniku pozdĺžnych rýh nechtov, niekedy sú nechty aj lámavé a celý prst môže byť opuchnutý.
Vertikálne ryhy sa môžu vyskytovať aj pri reumatoidnej artritíde.
Vertikálne ryhy nechtov. Zdroj foto: Getty Images
Horizontálne ryhy
Tieto ryhy alebo zárezy sa zvyčajne vyskytujú ako takzvané Beauove línie.
Tieto ryhy môžu vzniknúť aj poúrazovo alebo pri používaní akrylových nechtov.
Vyskytujú sa aj pri ochoreniach so štítnou žľazou, periférnej vaskulárnej (cievnej) chorobe, hormonálnych zmenách alebo ako pridružený príznak infekcie pri COVID-19, chrípke či osýpkach a iných.
Beauove línie, hlboké ryhy, sa môžu vyskytovať pri rôznych ďalších ochoreniach, ako reumatoidná artritída, mumps, diabetes mellitus (cukrovka), ochorenie prištítnych teliesok, infekcie a iné.
Môžu sa vyskytovať pri akútnej renálnej (obličkovej) chorobe. Horizontálne ryhy nechtov vznikajú aj po chemoterapii.
Horizontálne ryhy môžu viesť k zastaveniu rastu nechta.
Horizontálne ryhy nechtov. Zdroj foto: Getty Images
Prevencia a liečba
Základom liečby je nájsť správnu príčinu. Cieľom liečby je nie len fyziologický (prirodzený) vzhľad nechtu, ale aj jeho správny rast.
Liečba závisí od príčiny ich vzniku.
Ak sú ryhy spôsobené zdravotnými problémami (napríklad nedostatkom živín, anémiou alebo ochoreniami štítnej žľazy), je dôležité liečiť primárnu príčinu. V takom prípade sa odporúča konzultácia s lekárom alebo dermatológom.
Ak ide o prirodzený proces starnutia, úplné odstránenie rýh nemusí byť možné, avšak existujú spôsoby, ako ich zmierniť a zlepšiť celkový vzhľad nechtov.
Čo pomáha proti ryhám na nechtoch?
Hydratácia – Pravidelne používajte hydratačné krémy alebo oleje na nechty a pokožku okolo nich. Dôležitý je pitný režim, a teda hydratácia zvnútra.
Vyvážená strava – Zabezpečte dostatočný príjem bielkovín, vitamínov a minerálov, najmä biotínu, vitamínov skupiny B, železa a zinku.
Ochrana nechtov – Používajte rukavice pri manuálnej práci, i práci s chemikáliami, aby ste predišli vysušeniu a poškodeniu nechtov.
Správna starostlivosť o nechty – Nepoužívajte drsné pilníky, vyhnite sa agresívnemu brúsenie povrchu nechtov a ohrýzaniu, aby ste ich ešte viac neoslabili.
Prevencia rýh nechtov súvisí s vyváženou stravou s dostatkom bielkovín, vitamínu B, železa a zinku, ako i správnou hydratáciou a starostlivosťou.
Najčastejšie otázky a odpovede o rychách na nechtoch
Pýtate sa...
Čo spôsobuje ryhy na nechtoch?
Ryhy na nechtoch môžu byť spôsobené prirodzeným starnutím, nedostatkom živín, dehydratáciou, úrazom, poškodením, častým vystavením chemikáliám ale i iným ochorením.
Sú ryhy na nechtoch znakom zdravotného problému?
V niektorých prípadoch môžu naznačovať nedostatok vitamínov, anémiu, problémy so štítnou žľazou alebo iné zdravotné ťažkosti. Ak sa objavia náhle a výrazne, je dobré poradiť sa s lekárom.
Môžu byť ryhy na nechtoch dedičné?
Áno, genetika môže hrať úlohu v ich výskyte, najmä ak sú prítomné už od mladosti.
Dajú sa ryhy na nechtoch odstrániť?
Úplne sa ich zbaviť nemusí byť vždy možné, ale správnou starostlivosťou, hydratáciou a vyváženou stravou sa dajú výrazne zmierniť.
Ako predchádzať vzniku rýh na nechtoch?
Dôležité je udržiavať nechty hydratované, používať ochranné rukavice pri manuálnej práci i s chemikáliami, zabezpečiť dostatočný príjem vitamínov (najmä biotínu), vody a bielkovín vo vyváženej zdravej strave.
Môžu byť ryhy spôsobené mechanickým poškodením?
Áno, časté používanie drsných pilníkov, nesprávne strihanie nechtov alebo ich obhrýzanie môže prispieť k vzniku rýh.
Ovplyvňuje ryhy na nechtoch strava?
Áno, nedostatok vitamínov A, B, C, D, železa, zinku a biotínu i bielkovín môže prispievať k ich vzniku.
Pomáhajú vitamíny na zlepšenie stavu nechtov?
Pravidelný príjem vitamínov B, E, biotínu a minerálov ako zinok a železo môže posilniť nechty a zmierniť ryhy.
Je lakovanie nechtov škodlivé pri ryhách?
Ak sa používa kvalitný podkladový lak a nechty sa pravidelne hydratujú, lakovanie nemusí škodiť. Časté používanie agresívnych odlakovačov však môže problém zhoršiť.
Môže byť príčinou rýh na nechtoch stres?
Áno, dlhodobý stres môže ovplyvniť rast nechtov a viesť k ich oslabeniu, čo môže prispieť k tvorbe rýh.
Študoval som na Jesseniovej lekárskej fakulte, kde sa mi podarilo získal titul lekára. Počas štúdia bolo možné absolvovať chirurgickú stáž v Tribhuvanovej nemocnici v Kathmandú a pracovať na biofarme vo Švajčiarsku, kde sa dalo stretnúť s otázkou výživy a alternatívnej prírodnej liečby či s ergoterapiou. Po škole prišla práca v miestnej nemocnici Bojnice na neurologickom oddelení. Súčasťou bola aj práca na urgentnom príjme. Neskôr som si spravil kurz muzikoterapie v Prahe a zamestnal sa na pozícií sekundárneho lekára na psychiatrickom oddelení v liečebni v Kremnici. Vzhľadom k môjmu záujmu o pohybový aparát sa mi neskôr podarilo zapracovať v kúpeľoch Turčianske Teplice a.s., kde sa vo mne prehĺbila chuť spoznávať balneológiu a rehabilitáciu. Vo voľnom čase píšem knihy a venujem sa výžive, športu, arteterapii a chovu nízkeho plemena psa.
Absolvovala som bakalárske štúdium fyzioterapie na fakulte biomedicínskeho inžinierstva ČVUT v Prahe. Nadviazala som a absolvovala magisterské štúdium na fakulte zdravotníctva TnUAD. Aktuálne sa venujem PhDr. rigoróznemu výskumu. Pracovala som ako fyzioterapeut v rehabilitačnej klinike v Prahe a taktiež ako rehabilitačný pracovník v nemocnici. Počas zamestnania som bola súčasťou zdravotníckeho tímu na oddelení Covid-19. Najviac sa zaujímam o pohybový aparát človeka, zdravý životný štýl, rehabilitáciu, gynekológiu a prírodnú medicínu. K mojim hobby patrí šport, písanie a mediálna komunikácia.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.