späť na zoznam príznakov

Pomalý rast nechtov

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "pomalý rast nechtov"

Pomalý rast nechtov nemusí hneď znamenať žiadne vážnejšie ochorenie, pretože rast nechtov je individuálne rozdielny, pričom na rukách rastú nechty rýchlejšie ako na nohách. Rýchlosť rastu nechtov ovplyvňuje vek, niekedy aj rôzne lieky, tehotenstvo a aj teplota okolia. Počas zimy nechty rastú pomalšie, taktiež platí aj to, že čím vyšší je vek človeka, tým pomalšie mu nechty rastú. Spomaľovanie nechtov môže nastať aj pri niektorých hubových ochoreniach nechtov.

Najpomalšie rastú nechty na palcoch a malíčkoch nôh. Počas tehotenstva je tiež rast nechtov spomalený, nakoľko im chýbajú niektoré dôležité živiny a vitamíny, ktoré telo využíva inde. Pomalší rast nechtov sa prejavuje aj pri bežnom nedostatku napríklad vápnika, vitamínov A alebo C, taktiež pri nedostatku kolagénu v tele. Aj stresové faktory môžu ovplyvniť spomalenie rastu nechtov a taktiež aj niektoré lieky. Problémy sú aj pri určitých typoch ochorení.

Problémy s pomalým rastom nechtov nastávajú aj pri metabolických ochoreniach a chorobách endokrinného systému, napríklad pri hypotyreóze, čo je ochorenie, kedy štítna žľaza produkuje nedostatok hormónov. To sa prejavuje jednak na pokožke, ktorá je suchá, môže mať nažltnutý odtieň a odlupuje sa, ale aj na nechtoch, ktoré sú lámavé, rastú veľmi pomaly podobne ako vlasy či ochlpenie a navyše sú aj zhrubnuté, čo tiež nastáva pri nedostatku hormónov.

Pri Turnerovom syndróme, čo je dedičné gynekologické ochorenie spôsobené absenciou chromozómu X je tiež možné badať pomalý rast nechtov. Táto choroba postihuje len ženy, ktoré majú len jeden pohlavný chromozóm. Takmer všetky ženy postihnuté týmto syndrómom sú malej postavy a majú aj poruchy vývoja vaječníkov, pričom u veľa žien napríklad absentuje aj menštruácia a sekundárne pohlavné znaky. Veľmi častý býva aj opuch končatín.

Pomalšie rastú nechty aj pri niektorých ochoreniach cievneho systému, napríklad pri ischemickej chorobe dolných končatín. Ide o ochorenie postihujúce tepny a je najčastejšia práve vo vyššom veku u starších ľudí. V pokročilých štádiách ochorenia, kedy sa objavujú v dolných končatinách bolesti, nastávajú aj určité zmeny trofického charakteru, čiže týkajúce sa kože, nechtov a svalstva. Svalstvo končatín je ochabnutejšie, koža je suchšia a nechty rastú pomalšie a sú lámavejšie.

Problémy s nechtami môžu byť napríklad aj pri tuberkulóze, jednak sa zmení ich sfarbenie do fialovej a jednak rastú pomalšie. Nie u všetkých ľudí s tuberkulózou sa ale tento symptóm objavuje a tak je necharakteristický pre dané ochorenie. Pri väčšine chorôb, pri ktorých nastáva pomalší rast nechtov, treba povedať, že ide iba o menší príznak a dané choroby sa prejavia skôr už niečím iným. Nie je treba teda hneď panikáriť, ak človek spozoruje pomalší rast nechtov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prečo má JÓD dôležité miesto v našom jedálničku? Ako vplýva na organizmus? Prečo má JÓD dôležité miesto v našom jedálničku? Ako vplýva na organizmus?

Jód predstavuje esenciálnu mikroživinu, ktorá zohráva kľúčovú a nezastupiteľnú úlohu v regulácii energetického metabolizmu každého z nás. Aké sú jeho ďalšie funkcie? Prečo je...

VITAMÍN A na dobrý zrak? Kde všade je potrebný? + Zdroje v potravinách VITAMÍN A na dobrý zrak? Kde všade je potrebný? + Zdroje v potravinách

Viete, že vitamín A poznáme vo viacerých formách? Aké majú účinky? Kedy príjem vitamínu A zvýšiť? A ako to je s jeho predávkovaním či toxicitou?

Žlté nechty na nohách i rukách. Estetická chyba, alebo zdravotný problém? Žlté nechty na nohách i rukách. Estetická chyba, alebo zdravotný problém?

Žlté nechty sú znakom rôznych príčin. Možu byť úplne neškodné, ale taktiež bývajú signálom ochorenia.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.