späť na zoznam príznakov

Deformované nechty - aké sú ich najčastejšie príčiny?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Deformované nechty - aké sú ich najčastejšie príčiny?
Zdroj foto: Getty images

Niektoré ochorenia signalizujú svoju prítomnosť na koži a aj na nechtoch. Prejavujú sa zmenou farby ale aj tvaru, teda deformáciou nechtu. Okrem ochorení iných orgánov, postihnutý môže byť samotný necht a jeho lôžko. Prípadne, môže ísť o vonkajšie poškodenie.


Deformované nechty môžu vzniknúť na základe rôznych poranení alebo mechanickým poškodením. Ale aj ako reakcia na nedostatok nejakej látky v organizme.

Zároveň je aj viacero ochorení, ktoré sa prejavujú v rámci svojich symptómov aj rozličnou deformáciou nechtov. A to ich povrchovou zmenou, zmenou farby alebo iným spôsobom. Niekedy ide len o kozmetické komplikácie a problémy. Samozrejme, môže ísť aj o vážnejšie ochorenia, napríklad pokožky alebo priamo nechtov.

Čo je treba si všímať:

 • farbu nechtu
 • tvar
 • hrúbku
 • kvalitu nechtovej platničky

 

Hlavné príčiny deformácie nechtov

Prst na nohe, palec, deformovaný necht
Za deformácie nechtov môžu rôzne ochorenia

Nechty sú veľakrát ukazovateľom stavu organizmu a jeho látkovej výmeny. Prípadne, môžu veľmi dobre ukázať na nedostatok niektorej látky v tele. Napríklad pri nedostatku železa môžu byť nechty lyžičkového tvaru. Keď sú akoby v strede premačknuté dospodu, ale majú vyvýšené okraje.

Takéto nechty majú aj väčšiu lámavosť. Okrem toho môžu byť lyžičkovité nechty aj príznakom tyreotoxikózy, čiže pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy. Je to stav, keď štítna žľaza produkuje viac hormónov, ako je potrebné.

Aj lupienka, najčastejšie kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje červenou bolestivou kožou, prípadne jej svrbenímnajmä šupinatením, má jeden zo symptómov práve deformáciu nechtov.

Konkrétne toto ochorenie postihuje nechtové lôžka. Okolo nechtu a práve pod jeho lôžkom sa môže objaviť žltá škvrna. Necht môže byť deformovaný, matný, niekedy až hnedý a objavujú sa na ňom drobné jamky. V tomto prípade treba určite vyhľadať lekársku pomoc.

Ryhované nechty namiesto bežných hladkých sú zas prejavom nefunkčnosti niektorých dôležitých funkcií tráviaceho traktu. Prípadne sa vyskytujú, ak je v organizme vyšší objem toxických látok. To platí napríklad pre tuhých fajčiarov.

Medzi ostatné príčiny ťažkostí s nechtami patrí:

 • ochorenia pečene a tráviaceho systému, môžu byť prítomné jamky a ryhy na nechtoch
 • ochorenia pľúc a srdca, keď sú prítomné vypuklé nechty
 • nedostatok živín, vitamínov A, B, zinku a železa - biele škvrny na nechtoch 

 

Ochorenia nechtov

Nechty často krát postihujú aj rôzne plesňové ochorenia. Najčastejšie ide o nechty na nohách. Ale nevyhýbajú sa ani nechtom na rukách. Dochádza k sfarbeniu do žlta, ohýbaniu a iným deformáciam tvaru a zmeny farby.

Tinea Unguium alebo inak mykóza nechtu
Tinea Unguium alebo aj onychomykóza, teda mykóza nechtu

Častými ťažkosťami sú aj poruchy rastu nechtu. V tomto prípade je frekventovaným ochorením napríklad onycholýza. A to je odlúčenie nechtu od nechtového lôžka, ktoré môže byť čiastočné alebo aj úplne.

Rozštiepením alebo prehýbaním nechtov sú charakteristické dystrofie nechtov. A to ako symptómom ochorení ciev a nervov, ktoré sú v okolí nechtov a majú poškodené svoje primárne funkcie.

Existujú aj vrodené poruchy nechtov. Sem sa zaraďuje anochia, čo je chýbanie nechta, a to na jednom alebo viacerých prstoch. Samozrejme, môže k nej prísť aj behom života, ako získaná forma, a to po úrazoch.

Uvádzame niektoré ochorenia nechtov:

 • onychomykóza je plesňové ochorenie, ktoré napadá kožu, vlasy a aj nechty
 • pachyonychia congenita, na nechtoch sa prejavuje ako zhrubnutie, nadbytok keratínu v nechtových lôžkach
 • hippokratovské prsty alebo aj paličkovité prsty, nechty sú vypuklé, zhrubnuté
 • leukonychia môže byť aj získaná forma, zmena farby nechtového lôžka
 • onycholysis je oddelenie nechtu od lôžka
 • koilonychia je lyžicovité preliačenie v strede nechtov a so vznikom hrboľov na rôznych miestach nechtov, sú lámavé a krehké
 • onychogryfóza je výrazná deformita nechtov, majú rôzne tvary, zahnutia
 • dystrofia nechtu, ako je aj dystrophia mediana canaliformis
 • Beauove čiary vznikajú aj pri infekcii alebo poranení, sú to priečne ryhy cez celú šírku nechtu
 • onychauxis je zhrubnutie nechtov
 • platonychia je získané, ale aj vrodené ochorenie, a to je vlastne úplná plochosť nechtov, vzniknúť môže aj pri ochoreniach štítnej žľazy
 • hapalonychia, je čiastočné zmäknutie, ohnutie alebo zlomenie nechta
 • psoriatické nechty, vznik olejových škvŕn nechtového lôžka
 • nádory nechtov (glomus tumor, onychomatrikom, subunválna veruka, subungválny melanóm)

 

Deformity nechtov pre externé príčiny

Poškodenie nechtu pri úraze, krvácanie, ošetrovanie vatovou tyčinkou
Poškodenie nechtu pri úraze

Nechty môžu byť deformované ale aj z iných, externých, príčin. Rôzne ryhy alebo praskliny sa vytvárajú aj pri úraze alebo náraze nechta o iný predmet. Prípadne, ak bol necht vystavený nejakej chemickej látke, ktorá narušila jeho štruktúru.

Časté je aj zhrubnutie nechtov, jeho rohovatenie alebo zakrivenie. Pri deformovaných nechtoch na nohách je treba brať do úvahy aj typ obuvi, ktorú človek nosí. Potrebné je zvážiť, či nemôže byť nepriedušnátesná obuv jednou z príčin mechanickej a podmienenej deformácie nechtu.

Infografika s informáciami o nechtoch
Čo vieme o našich nechtoch?

Video o ťažkostiach s nechtami

Video o ťažkostiach s nechtami

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Deformované nechty - aké sú ich najčastejšie príčiny? patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov , ktorý...

Reuma škodí celému organizmu a v každom veku Reuma škodí celému organizmu a v každom veku

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Parazitická pleseň - kandidóza Parazitická pleseň - kandidóza

Všade prítomná pleseň trápi dospelých ale aj deti, už od novorodeneckého obdobia. Plesňové ochorenia bývajú banálne aj vážne. Medzi tie najčastejšie sa vyskytujúce patria plesne na...

Naposledy aktualizované 11.05.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.