späť na zoznam príznakov

Škriabanie v krku

Škriabanie v krku

Väčšinou je jeho príčinou prechladnutie alebo iné sezónne ochorenie. Alergia a ochorenie pažeráka zastupujú neinfekčné príčiny. Pri dlhodobom škriabaní sa odporúča vyšetrenie, pre možný onkologický proces.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Škriabanie v krku patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: škriabanie v hrdle
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "škriabania v krku"

Škriabanie v krku je veľmi častým príznakom nachladnutia. Nemusí ísť o žiadnu vážnu chorobu. Niekedy je spojené s menšími bolesťami alebo pobolievaním hrdla. Avšak pokiaľ sa už pridružia ďalšie symptómy, je treba sa škriabaniu v krku venovať.

Veľakrát je spojené aj s bolestivým prehĺtaním, napríklad pri jedle. Niekedy je škriabanie prítomné aj v prípade dlhšieho pobytu v prostredí s veľmi suchým vzduchom. Príkladom je hlavne vykurovacia sezóna, kedy je vzduch v izbe vysušený následkom kúrenia.

Alergia a škriabanie

žena má sennú nádchu, kýcha, je vonku, tráva a kvety stromov
Senná nádcha je formou alergie, okrem nádchy môže byť prítomné kýchanie

Dobrým príkladom je aj alergia. Aj pri nej je škriabanie v hrdle frekventované. Alergická reakcia je prehnaná reakcia organizmu na nejakú cudzorodú látku, ktorá za normálnych okolností nevyvolá reakciu, ako pri alergii.

Alergia môže byť na prach, roztoče, potraviny alebo na peľ, ako je to napríklad pri sennej nádche. V jej prípade sa okrem škriabania v hrdle pridružuje nádcha, kýchanie. Niekedy býva prítomný aj opuch očných viečok a ich začervenanie.

Pri prechladnutí

Najčastejšie sa škriabanie v krku vyskytuje pri nachladnutí a prechladnutí. Časté ochorenie najmä počas jesenného a jarného počasia. Vtedy dochádza k zmenám, na ktoré organizmus po lete alebo zime ešte nie je pripravený.

Niekedy sa objavuje mierne zvýšená telesná teplota, taktiež mierny zápal sliznice dýchacích ciest. Väčšinou je vírusového pôvodu a liečba spočíva najmä v liečení symptómov. Ako je to aj u chrípky. Pri ľahkom priebehu nie je treba ani navštíviť lekára.

Angína a škriabanie v hrdle

Žena si drží hrdlo, bolí ju, má červené lakované nechty
Angína je pomenovanie pre zvieravú bolesť

Infekčným ochorením, ktoré sa prejavuje v krku je angína, čiže tonzilitída, odborne aj tonsillitis acuta. Čo už je vážnejšia choroba. Môže mať vírusový ale aj bakteriálny pôvod a prejavuje sa typicky škriabaním v krku, problémom s prehĺtaním, bolesťami v krku a zvýšenou teplotou, až horúčkou.

Typické je zväčšenie uzlín a začervenania mandlí. Na krčných mandliach je v niektorých prípadoch vidieť hnisavý povlak. Bakteriálna angína sa musí liečiť antibiotikami. Človek je tiež unavený a organizmus oslabený.

Zápal horných dýchacích ciest

Škriabanie v krku je prítomné aj pri viacerých zápalových ochoreniach horných dýchacích ciest, napríklad pri zápale nosohltanu sa vyskytuje aj spolu s bolesťami v krku. Typický je suchý kašeľ, plný nos a zvýšená telesná teplota.

Zápal nosohltanu môže byť spôsobený vírusovou aj bakteriálnou infekciou. Najčastejšie ide o bakteriálny typ zápalu. Aj tu v prípade bakteriálneho zápalu pomáhajú antibiotiká. Pri vírusom zápale je liečba symptomatická.

Škriabať v hrdle môže aj pri laryngitíde

Bolesťami krku a tiež miernym škriabaním sa môže prejavovať aj laryngitída. Laryngitída je zápal hrtanu, môže byť akútny alebo chronický. Pôvodcom zápalu je vírus, takže ide o vírusové ochorenie.

To môže byť následne zhoršené aj bakteriálnou infekciou. Okrem škriabania v krku sa prejavuje typickými symptómami, a to sú najmä suchý kašeľ, problém s prehĺtaním, v dôsledku podráždenia sliznice hrtanu, niekedy sa vyskytuje aj vlhký kašeľ, kedy človek vykašliava hlien.

Iné príčiny

So škriabaním v hrdle sa môžete stretnúť aj pri infekčnej mononukleóze. Ide o vírusové ochorenie, spôsobuje ho vírus Epstein-Barrovej (EBV vírus). Šíri sa kvapôčkovo, slinamipohlavným stykom. Označuje sa aj ako choroba z bozkávania (kissing disease).

Infekcia pohlavne prenosným ochorením, ako je gonorrhea, čiže kvapavka spôsobuje škriabanie v hrdle. Pri orálnom styku sa  baktéria gonokok (Neisseria gonorrhoeae) prenesie na sliznicu dutiny ústnej.

Spomedzi neinfekčných príčin ide napríklad o gastroezofágovú refluxovú chorobu (GERD). Kedy sa žalúdočné kyseliny neprirodzene dostávajú do hrdla, čo následne spôsobuje podráždenie a škriabanie. Viac o tomto ochorení sa dočítate v samostatnom článku.

lekár vyšetruje žene hrdlo s ústnou paličkou a pohľadom, svieti do hrdla baterkou
Pri pretrvávajúcich bolestiach je nutné vyšetrenie

Nádorové ochorenie

Škriabanie v hrdle vo väčšine prípadov súvisí so zápalovými a infekčnými ochoreniami, ktoré pokiaľ sa začnú včas liečiť, neohrozujú organizmus človeka. Ale niekedy môže ísť aj o príznak vážnej choroby.

Škriabanie v krku je prítomné aj pri nádorovom ochorení v ústnej dutine a v hrdle. Rakovina ústnej dutiny, hrdla, hrtanu je nebezpečná najmä kvôli tomu, že človek ju môže kvôli podobnosti príznakov s bežným nachladnutím podceniť. Preto je lepšie pri dlhšom výskyte škriabania navštíviť lekára.

Infografika uvádza najčastejšie príčiny škriabania v hrdle
Pri škriabaní v hrdle je potrebné myslieť na uvedené príčiny

Video o príčinách škriabania v krku

Video o príčinách škriabania v krku

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Syndróm chorej budovy môže mať na svedomí únavu, stres a iné zdravotné ťažkosti Syndróm chorej budovy môže mať na svedomí únavu, stres a iné zdravotné ťažkosti

Často vás škriabe v krku, bolí hlava, alebo sa len jednoducho necítite dobre, a to bez zjavnej príčiny? Ak sa ťažkosti vyskytujú len v určitom prostredí, možno i vy trpíte syndrómom...

Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní? Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní?

Hnisavá angína alebo bakteriálny zápal mandlí  či laicky  „zápal hrdla” sa vyskytuje v lete veľmi často. Nepríjemné škriabanie v krku, bolesť hrdla pri prehĺtaní, zmena farby hlasu,...

Trápi vás senná, čiže alergická nádcha? Trápi vás senná, čiže alergická nádcha?

Senná nádcha dokáže strpčiť život človeka. Patrí medzi civilizačné ochorenia. Zasahuje do kvality života. Ak nie je optimálne liečená, často prechádza do prieduškovej astmy. Preto jej...

Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila? Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Klimatizácia je našim dôverným pomocníkom počas horúcich dní. Avšak, ak ju používame nesprávne, vystavujeme sa riziku. Bolesť hlavy, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov a rôzne infekcie...

Naposledy aktualizované 16.01.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.