späť na zoznam príznakov

Škriabanie v krku? Dlhodobé ťažkosti pri prehĺtaní, zápal či alergia?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Škriabanie v krku? Dlhodobé ťažkosti pri prehĺtaní, zápal či alergia?
Zdroj foto: Getty images

Väčšinou je pôvodom škriabania v krku prechladnutie, chrípka či iné sezónne ochorenie. Alergia a ochorenie pažeráka zastupujú neinfekčné príčiny. Pri dlhodobom škriabaní sa odporúča vyšetrenie, a to pre možný onkologický proces.


Škriabanie v krku je veľmi častým príznakom nachladnutia. Nemusí ísť o žiadnu vážnu chorobu. Niekedy je spojené s menšími bolesťami alebo pobolievaním hrdla.

Avšak pokiaľ sa už pridružia ďalšie symptómy, je potrebné venovať škriabaniu v krku najvyššiu pozornosť.

Často sa pýtate: 
Čo znamená dlhodobé škriabanie i sucho v krku? 
Čo značí problém s prehĺtaním? 
A prečo sa vyskytuje v noci a či môže ísť o alergiu? 
Aké lieky pomôžu? 

Veľakrát je tiež spojené s bolestivým prehĺtaním, napríklad pri jedle a pití tekutín. Inokedy je škriabanie prítomné i v prípade dlhšieho pobytu v prostredí s veľmi suchým vzduchom.

Príkladom je hlavne vykurovacia sezóna. Vzduch v izbách je vysušený následkom kúrenia. V tomto prípade si ľudia sťažujú na pocit suchého hrdla, šteklenia až škriabania v nose a v krku. Pritom sa ťažkosti zvýrazňujú hlavne v noci. Prítomný môže byť i zhrubnutý hlas.

Alergia a škriabanie

žena má sennú nádchu, kýcha, je vonku, tráva a kvety stromov
Senná nádcha je formou alergie, okrem nádchy môže byť prítomné kýchanie. Foto: Getty images

Dobrým príkladom je aj alergia

Taktiež pri alergii je škriabanie v hrdle pomerne frekventované. Alergická reakcia je prehnaná reakcia organizmu na nejakú cudzorodú látku, ktorá za normálnych okolností nevyvolá reakciu, ako pri alergii.

Alergia môže byť na prach, roztoče, potraviny alebo na peľ, ako je to napríklad pri sennej nádche. V jej prípade sa okrem škriabania v hrdle pridružuje nádcha, kýchanie.

Niekedy býva prítomný i opuch očných viečok a ich začervenanie.

Pri prechladnutí

Najčastejšie sa škriabanie v krku vyskytuje pri nachladnutí a prechladnutí. Časté ochorenie najmä počas jesenného a jarného počasia. Vtedy dochádza k zmenám, na ktoré organizmus po lete alebo zime ešte nie je pripravený.

Niekedy sa objavuje mierne zvýšená telesná teplota, taktiež mierny zápal sliznice dýchacích ciest. Väčšinou je vírusového pôvodu a liečba spočíva najmä v liečení symptómov.

Ako je to aj u chrípky. Pri ľahkom priebehu nie je treba ani navštíviť lekára.

Príznakom sú celkové ťažkosti ako je únava, bolesť celého tela, svalov a kĺbov, zo začiatku šteklenie až škriabanie v hrdle, nádcha a upchatý nos, pridruží sa zvýšenie telesnej teploty.

Hlavne v noci a ráno po prebudení, keď sa sliznica nosa a úst viac vysuší, zvýrazňuje sa pocit sucha v hrdle a bolestivé prehĺtanie. To môže prervávať počas dlhšej doby ochorenia.

Angína a škriabanie v hrdle

Žena si drží hrdlo, bolí ju, má červené lakované nechty
Angína je pomenovanie pre zvieravú bolesť. Foto: Getty images

Infekčným ochorením, ktoré sa prejavuje v krku je angína, čiže tonzilitída, odborne i tonsillitis acuta.

Čo už je vážnejšia choroba. Môže mať vírusový, ale aj bakteriálny pôvod a prejavuje sa typicky škriabaním v krku, problémom s prehĺtaním, bolesťami v krku, pocitom sucha v hrdle a zvýšenou teplotou, až horúčkou.

Typické je zväčšenie uzlín a začervenania mandlí. Na krčných mandliach je v niektorých prípadoch vidieť hnisavý povlak.

Bakteriálna angína sa musí liečiť antibiotikami. Človek je tiež unavený a organizmus oslabený. 

Zápal horných dýchacích ciest

Škriabanie v krku je prítomné aj pri viacerých zápalových ochoreniach horných dýchacích ciest, napríklad pri zápale nosohltanu sa vyskytuje aj spolu s bolesťami v krku. Typický je suchý kašeľ, plný nos a zvýšená telesná teplota.

Zápal nosohltanu môže byť spôsobený vírusovou aj bakteriálnou infekciou. Najčastejšie ide o bakteriálny typ zápalu. Aj tu v prípade bakteriálneho zápalu pomáhajú antibiotiká. Pri vírusom zápale je liečba symptomatická.

Škriabať v hrdle môže aj pri laryngitíde

Bolesťami krku a tiež miernym škriabaním sa môže prejavovať aj laryngitída. Laryngitída je zápal hrtanu, môže byť akútny alebo chronický. Pôvodcom zápalu je vírus, takže ide o vírusové ochorenie.

To môže byť následne zhoršené aj bakteriálnou infekciou. Okrem škriabania v krku sa prejavuje typickými symptómami, a to sú najmä suchý kašeľ, problém s prehĺtaním, v dôsledku podráždenia sliznice hrtanu, niekedy sa vyskytuje aj vlhký kašeľ, kedy človek vykašliava hlien.

Prečítajte si tiež články:

Iné príčiny

So škriabaním v hrdle sa môžete stretnúť aj pri infekčnej mononukleóze. Ide o vírusové ochorenie, spôsobuje ho vírus Epstein-Barrovej (EBV vírus). Šíri sa kvapôčkovo, slinamipohlavným stykom. Označuje sa aj ako choroba z bozkávania (kissing disease).

Infekcia pohlavne prenosným ochorením, ako je gonorrhea, čiže kvapavka spôsobuje škriabanie v hrdle. Pri orálnom styku sa  baktéria gonokok (Neisseria gonorrhoeae) prenesie na sliznicu dutiny ústnej.

Spomedzi neinfekčných príčin ide napríklad o gastroezofágovú refluxovú chorobu (GERD). Kedy sa žalúdočné kyseliny neprirodzene dostávajú do hrdla, čo následne spôsobuje podráždenie a škriabanie. Viac o tomto ochorení sa dočítate v samostatnom článku.

lekár vyšetruje žene hrdlo s ústnou paličkou a pohľadom, svieti do hrdla baterkou
Pri pretrvávajúcich bolestiach je nutné vyšetrenie. Foto: Getty images

Nádorové ochorenie

Škriabanie v hrdle vo väčšine prípadov súvisí so zápalovými a infekčnými ochoreniami, ktoré pokiaľ sa začnú včas liečiť, neohrozujú organizmus človeka.

Ale niekedy môže ísť aj o príznak vážnej choroby.

Škriabanie v krku je prítomné aj pri nádorovom ochorení v ústnej dutine a v hrdle. Ide hlavne o chronické - dlhodobé ťažkosti.

Rakovina ústnej dutiny, hrdla, hrtanu je nebezpečná najmä kvôli tomu, že človek ju môže kvôli podobnosti príznakov s bežným nachladnutím podceniť. Preto je lepšie pri dlhšom výskyte škriabania navštíviť lekára.

Infografika uvádza najčastejšie príčiny škriabania v hrdle
Pri škriabaní v hrdle je potrebné myslieť na uvedené príčiny

Video o príčinách škriabania v krku

Video o príčinách škriabania v krku

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Škriabanie v krku? Dlhodobé ťažkosti pri prehĺtaní, zápal či alergia? patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: Škriabanie v hrdle
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? + Choroby a nežiadúce účinky Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? + Choroby a nežiadúce účinky

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila? Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Klimatizácia je našim dôverným pomocníkom počas horúcich dní. Avšak, ak ju používame nesprávne, vystavujeme sa riziku. Bolesť hlavy, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov a rôzne infekcie...

Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní? Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní?

/byliny/repik-lekarsky/ Hnisavá angína alebo bakteriálny zápal mandlí či laicky „zápal hrdla” sa vyskytuje v lete veľmi často. Nepríjemné škriabanie v krku, bolesť hrdla pri prehĺtaní,...

Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií? Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií?

Žijeme v časoch, keď každé obyčajné prechladnutie vzbudzuje v ľuďoch obavy a strach. Vedomosť o základných prejavoch a rozdieloch najčastejších ochorení dýchacích ciest je tým správnym...

Koronavírus vs. chrípka: Čo nás  ohrozuje viac? Koronavírus vs. chrípka: Čo nás ohrozuje viac?

Ľudia sú vydesení z nového koronavírusu. Obávajú sa nakazenia ako nikdy predtým. Prečo sme sa doteraz žiadneho ochorenia toľko neobávali? Môže za to nie len samotné ochorenie, ale...

Naposledy aktualizované 21.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.