späť na zoznam príznakov

Bolesť hrdla

Bolesť hrdla

Bolesť hrdla trápi ľudí pomerne často, najmä počas zimnej sezóny, prípadne keď sa náhle ochladí na jar a na jeseň. Bolesť v krku je častá najmä ako symptóm problémov s dýchacími cestami, prípadne môže signalizovať aj niektoré iné ochorenia nielen dýchacieho ústrojenstva. Veľakrát však je len dočasná, napríklad pri ľahkom prechladnutí, kedy nie je potrebné hneď navštíviť lekára kvôli diagnostike. Treba pozorovať okrem bolesti v hrdle aj ďalšie príznaky, napríklad bolesť uší.

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s Bolesťou hrdla

Bolesť hrdla patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: bolesť v krku
V obsahu nájdete:


Bolesť hrdla pri prehĺtaní znamená najčastejšie nachladnutie

Bolesti v krku, ak nie sú doprevádzané napríklad zvýšenou teplotou, únavou a malátnosťou môžu znamenať len obyčajné mierne prechladnutie, na ktoré pomáhajú aj voľnopredajné prostriedky v lekárňach. Takéto prechladnutie doprevádzané kašľom a mierne upchatým nosom nie je vôbec vážne a jeho preliečenie aj v domácich podmienkach obvykle netrvá viac ako pár dní. Až keď bolesti neustupujú ani dlhšiu dobu, je vhodnejšie navštíviť všeobecného lekára.

Veľakrát ale je bolesť hrdla symptómom pre vážnejšie ochorenia zápalového a infekčného charakteru. Častá je napríklad angína, čo je zápal mandlí, ktorá je bakteriálneho, ale aj vírusového a vzácne aj mykotického charakteru, podľa pôvodcu ochorenia. Pri angíne dochádza aj k zväčšeniu uzlín na krku, začervenaniu hrdla a jazyka a zvýšeniu telesnej teploty. Na liečbu sa obvykle používajú farmakologické prípravky väčšinou antibiotického charakteru.

Bolesť hrdla na oboch stranách alebo len na jednej strane?

Podobne aj chrípka sa prejavuje bolesťou a škriabaním hrdla, pridrudží sa malátnosť, únava, teplota a zimnica. Je niekoľko typov chrípky, najrozšírenejšie sú typy vyvolané vírusmi A a B, veľmi zriedkavý je vírus C. Liečba spočíva v podávaní antivirotík a v liečbe príznakov ochorenia. Rovnako sa bolesťami v krku aj plným nosom prejavujú iné zápalové ochorenia, napríklad zápal nosoltanu a zápal vedľajších nosných dutín. Nejde o vážne choroby, avšak vyžadujú si odborné liečenie.

Bolesťami v krku sa ale prejavujú aj niektoré vyrážkovité ochorenia. Pomerne rozšírená je infekčná mononukleóza, čo je vírusové ochorenie spôsobené herpetickým vírusom EB. Táto choroba je okrem bolesti v hrdle charakteristická aj veľkou únavou a slabosťou a tiež výskytom vyrážok vo forme škvŕn. Aj šarlach je vyrážkové ochorenie, kde je prítomná bolesť v krku, ale aj horúčky a charakteristické vyrážky.

Bolesť hrdla bez teploty
Bolesti v hrdle môžu byť aj bez teploty a horúčky

Bolesť v hrdle môže byť aj bez teploty a v lete

Okrem toho existujú aj iné choroby, ktoré sa prejavujú bolesťou hrdla. Niektoré sú veľmi vážne a je potrebná ich včasná diagnostika, aby sa zabránilo niekedy aj život ohrozujúcim komplikáciam a najmä trvalejším následkom na zdraví pacienta. Ide napríklad o zápal hrtanu, známy aj ako laryngitída, zápal príklopky hrtanu, rakovinu pažeráka, chronický únavový syndróm, ale napríklad aj o kvapavku alebo kliešťovú encefalytídu, kde je včasná diagnostika a začiatok liečby mimoriadne dôležitá.

Niekedy sa môže po operácii objaviť napríklad bolesť hrdla po narkóze, ktorá ale čoskoro vymizne aj sama - ide najčastejšie o reakciu na anestézu. Ak je bolesť dlhodobá, treba porozmýšľať nad bolesťou tkanív mimo dýchaciu trubicu, podobne aj ak je bolesť len na dotyk. Opakovaná bolesť je zas indikátorom, že sa pôvodná príčina, ktorá ju spustila, nepodarila vyriešiť. Ťažké prehĺtanie môže byť znakom aj napadnutia priedušiek, kedy sa nemusia objaviť nádcha, kašeľ a zachrípnutie ako napríklad pri chrípke.

U detí môže prísť až strata hlasu

U malých detí, novorodencov, bábätka, dojčiat aj starších detí sa objavujú bolesti hrdla pomerne často. Má to niekoľko príčin v závislosti od ich veku. Najmenšie deti nemajú napríklad ešte dostatočne vybudovanú imunitu a ich celkový zdravotný stav je slabší a sú náchylnejšie na rôzne vírusové a bakteriálneho choroby, na ktoré už dospelí zabudli. Staršie deti zas častejšie chytia bolesti v hrdle ako príznak prenosných chorôb, ktoré sú časté v školských kolektívoch.

Príčina bolesti v krku podmieňuje aj to, aká liečba sa zvolí. Ak ide o bakteriálny pôvod, najčastejšie sa používajú antibiotiká - u detí ale musia byť dávkované opatrne a pokiaľ možno následne aj s probiotikami. V prípade vírusovej infekcie, a po novom aj pri menej vážnych bakteriálnych infekciách, sa využíva symptomatická liečba, čiže riešenie príznakov a ich zmierňovanie. V tomto prípade ide o antiseptiká, lokálne anestetiká do hrdla a tiež aj analgetiká.

Čaj s citrónom na bolesť v krku
Na bolesť krku pomáhajú aj niektoré domáce recepty

Lekárska aj domáca liečba na bolesť hrdla

Najčastejšie sa riešia bolesti v hrdle liečením príčiny, ktorá takúto bolesť vyvolala, keďže nejde o samovoľný symptóm, ale len o nejakú reakciu v krku alebo v organizme celkovo. Ak je bolesť z alergie, používajú sa lieky na zmiernenie alergickej reakcie a tým zároveň zmizne aj bolesť hrdla. Liečba musí vždy byť adekvátna príčine, čom môže najlepšie rozhodnúť lekár. Na druhú stranu, nie vždy je nutné utekať s každou bolesťou v krku k lekárovi a občas pomôže aj symptomatická liečba doma.

Medzi najčastejšie používané "domáce a babské recepty" patria:

  • slaná voda alebo čaj na bolesť hrdla, najmä mätový a z čiernej bazy spolu s medom
  • overený recept je aj kloktanie a to odvaru z repíka alebo z rumančeka
  • tak trocha exotickým tipom je čaj z polovice čajovej lyžičky mletej škorice, niekoľkých zrniečok čierneho korenia a s medom
  • propolisová tinktúra
  • samozrejmosťou je nutnosť prijímať veľa vitamínov v podobe čerstvého ovocia a zeleniny, najmä cesnaku

Na čo si dať pozor v tehotenstve a po pôrode

Bolesť v krku neobchádza samozrejme ani mamičky a je jedno, či je žena v prvom trimestri, druhom trimestri alebo treťom trimestri. Kašeľ ako taký, ktorý môže sprevádzať bolesť hrdla, nemá väčšinou na plod zásadný vplyv, no netreba zabúdať na to, že tak bolesť hrdla ako aj kašeľ sú len následkom a nie príčinou. Z antibiotík sa môžu užívať len niektoré a tehotné ženy sa musia vyhýbať tabletkam s lokálnym anestetikom, napríklad aj mnohým známym cukríkom na cmúľanie. trepsils, Orofar a Septolete.

Ak chcete vedieť, čo všetko môžete užiť bolesť hrdla, ak ide o tehotenstvo, tu je niekoľko príkladov:

Liečenie hrdla v tehotenstveAk ide o kojenie, tak počas dojčenia je možné užívať niektoré lieky proti bolesti hrdla, ale vždy sa treba o tom poradiť zásadne s lekárom. Všeobecne sú povolené počas kojenia homeopatiká, ale ich efektivita je sporná. Pri kojení aj počas tehotenstva sa môže užívať napríklad Septisan alebo kvapky či sprej s prírodným zložením, napríklad z grepových jadierok. Môžu sa užívať aj lieky bez pseudoefedrínu, ktoré sú nekodeinového typu, napríklad Stoptussin.

Domáca liečba bežnej bolesti hrdla

Domáca liečba bežnej bolesti hrdla

Ďalšie zaujímavé zdroje

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči bolesť hrdla?

Liečba

Lieky na bolesť hrdla bez predpisu

Junior-angin pastilky 24ks Bayer Junior-angin pastilky 24ks

Rychlá pomoc při bolestech v krku. Speciálně pro děti s Islandským lišejníkem.

STREPSILS PLUS PASTILKY 24 Reckitt Benckiser STREPSILS PLUS PASTILKY  24

  Strepsils plus je kombinovaný prípravok. Obsahuje dichlorbenzenmethanol a amylmetakresol, ktoré majú antiseptické účinky a ničí baktérie,...

STREPFEN MED A CITRÓN PASTILKY ORA 24 Reckitt Benckiser STREPFEN MED A CITRÓN PASTILKY ORA 24

Zmierňujú bolesť a opuchy hrdla pri angíne  

SEPTOLETE LEMON Pastilky s príchuťou citrónu 18 kusov Krka, d.d. SEPTOLETE LEMON Pastilky s príchuťou citrónu 18 kusov

Máte radi sviežosť a exotické chute? Septolete s príchuťou citrónu sú účinným riešením pre zápal a bolesť hrdla.

Larypront 24tbl Pharmaceutical Biotechnology s.r.o. Larypront 24tbl

Výživový doplnok LARYPRONT obsahuje šalviovú silicu, vitamín C a stabilizovaný vaječný bielok, ktorý je prirodzeným zdrojom lyzozýmu. 

Ukázať všetky lieky na bolesť hrdla bez predpisu

Všetky lieky

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Ako používať klimatizáciu správne a aby nám neškodila? Ako používať klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Klimatizácia je našim dôverným pomocníkom počas horúcich dní. Avšak, ak ju používame nesprávne, vystavujeme sa riziku. Bolesť hlavy, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov a rôzne infekcie...

Najlepšia liečba a diéta pri pálení záhy Najlepšia liečba a diéta pri pálení záhy

Patríte aj Vy medzi tých, ktorých občas trápi nepríjemný pocit pálenia pažeráka alebo k tým, ktorý s týmto problémom bojujú denne mnoho rokov? Ak ste odpovedali áno, tak práve pre Vás...

Správna liečba angíny u detí Správna liečba angíny u detí

Angína , tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí , konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec. Ich základnou úlohou je boj...

Ako sa prenáša kvapavka Ako sa prenáša kvapavka

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Naposledy aktualizované 22.04.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Moja rada - roncakjakub 11.06.2017 13:32

Hrlo ma bolelo a neprijemne škrabalo asi týždeň. S tým bol spojený veľmi nepríjemný kašeľ.

Čo mi pomohlo

Mne veľmi pomohol Müllerov čaj s skorocelom a materinou dúš. zo stránky http://www.kuponyzdarma.sk/pilulka-sk/

Amika 08.06.2016 12:30

Bolení a pálení v krku a problémy s polykáním

Čo mi pomohlo

Na bolení v krku mi moc pomohlo cucání pastilek Larypront. Mají je ve dvou příchutích. Šalvěj a propolis s citronem.