Spomalená chôdza

Spomalená chôdza býva najčastejšie príznakom ochorenia nervovej alebo pohybovej sústavy, niekedy môže ísť aj o príznak nejakej cievnej choroby, ktorá obmedzuje hybnosť postihnutého človeka. Celkovo súvisí vo väčšine prípadov spomalenie chôdze aj so spomalením iných pohybov, pričom môže ísť o príznak ťažkostí s ovládaním pohybu ako takého alebo o ťažkosti s jeho vykonaním. Vtedy, hoci je ovládanie zachované, je pohyb...

Spomalená chôdza býva najčastejšie príznakom ochorenia nervovej alebo pohybovej sústavy, niekedy môže ísť aj o príznak nejakej cievnej choroby, ktorá obmedzuje hybnosť postihnutého človeka. Celkovo súvisí vo väčšine prípadov spomalenie chôdze aj so spomalením iných pohybov, pričom môže ísť o príznak ťažkostí s ovládaním pohybu ako takého alebo o ťažkosti s jeho vykonaním. Vtedy, hoci je ovládanie zachované, je pohyb spomalený v dôsledku lokálnych príčin.

Najčastejšie sa spomalená chôdza vyskytuje ako jeden z typických symptómov Parkinsonovej choroby. Ide o ochorenie nervového systému, kedy dochádza k úbytku nervových buniek v centrálnej časti mozgu, pričom tieto bunky produkujú dopamín, ktorý umožňuje prenos nervových signálov medzi nervovými bunkami. Človek tak v dôsledku nedostatku dopamínu stráca schopnosti ovládať a koordinovať svoju chôdzu, ale aj všetky ostatné pohyby svalov.

V dôsledku nedostatku dopamínu, ale napríklad aj z dôvodu blokády dopamínových receptorov alebo pri iných poškodeniach priamo v nervových bunkách môže vniknúť aj Parkinsonský syndróm, ktorý sa tiež prejavuje spomalenou chôdzou. V rámci chôdze sú prítomné krátke kroky, veľakrát sa objavujú problémy aj v súhre oboch dolných končatín a to je typické pre tento druh nervového ochorenia, pretože postihuje práve obe dolné končatiny a len tie.

Poruchy chôdze môžu mať aj ľudia s Alzheimerovou chorobou, čo je tiež nervové ochorenie, pri ktorom dochádza k úbytku mozgových buniek. Typicky sa prejavuje síce najviac stratou a poruchami pamäti a psychologickými symptómami, ale človek má napríklad v pokročilom štádiu Alzheimerovej choroby aj problémy s chôdzou a ovládaním pohybu. Navyše, veľa pacientov s týmto ochorením trpí zároveň aj Parkinsonovým a tak dochádza ku kombinácii oboch chorôb.

Poruchy nervového typu a teda aj spomalenú chôdzu a pohyby majú tiež ľudia s roztrúsenou sklerózou, nazvanou aj skleróza multiplex. Pri tomto ochorení dochádza k rozpadu myelínovej štruktúry, ktorá obaľuje nervové vlákna a vedie nervové vzruchy, takže znova prichádza k problémom v ovládaní pohybu. Naopak, spomalená chôdza môže byť zapríčinená aj lokálnym poškodením nervov, napríklad pri myopatii, konkrétne pri svalovej dystrofii, kedy dochádza k ochabovaniu svalstva.

Taktiež pri mnohých formách neúplnej obrny nastávajú problémy s chôdzou a tá sa stáva spomalenou, pokiaľ sú postihnuté čiastočnou formou obrny, parézou, aj dolné končatiny. Okrem nervových príčin môže spomalená chôdza byť spôsobená napríklad aj ochoreniami žíl, napríklad pri zápale žíl dochádza k spomaleniu žilového obehu a táto choroba postihuje najmä dolné končatiny. Spomalená chôdza vzniká aj na podklade napríklad natiahnutia svalstva, čo je ale len krátkodobý stav, ktorý sa sám upraví.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané